Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εαν εχεις διαβασει ολο το νημα θα ηξερες το ρολο ( βασικο ) που παιζει

 

 

 

 

 

Το σωληνακι ειναι για αυτους που το βαζουν μονιμα σε ενα μερος και λειπουν ( πχ εξοχικο ) οποτε δεν γεμιζει το δοχειο συλλογης με αποτελεσμα την διακοπη λειτουργειας .

Αδειαζει το νερο που μαζευει απευθειας εξω ( σιφωνι - αποχετευση κλπ )

Ναι καταλαβα...Σε ευχαριστω παρα πολυ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εαν εχεις διαβασει ολο το νημα θα ηξερες το ρολο ( βασικο ) που παιζει

 

 

 

 

 

άρα εσύ ποίο μου προτείνεις; δηλαδή η βασική διαφορά είναι στην κατανάλωση ρεύματος; έχουν κάποια άλλη; ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άρα εσύ ποίο μου προτείνεις;

 

@georgemp2  ποια ειναι η συνηθης θερμοκρασια του σπιτιτιου ? ειναι πανω απο 18-19 ?

Εαν ναι πας κατευθειαν σε Αφυγραντήρα με Compressor

Για σενα καλος ειναι και ο 12L Platinum

 

 

η θερμοκρασία λόγο και της μόνωσης είναι στους 21-22 βαθμούς και πάνω και αυτήν την στιγμή με 70% υγρασία. ποια η διαφορά αυτό που μου αναφέρεις ανάμεσα στους 2 αφυγραντήρες; τη ρόλο παίζει η θερμοκρασία στην αγορά αφυγραντήρα;

 

Για σενα καλος ειναι και ο 12L Platinum

 

 

 

δηλαδή η βασική διαφορά είναι στην κατανάλωση ρεύματος; έχουν κάποια άλλη; ευχαριστώ.

 

Καταναλωση και διαφορετικος τροπος λειτουργειας :

 

 Αφυγραντήρες με συμπιεστή

Οι αφυγραντήρες με συμπιεστή έχουν χρησιμοποιηθεί στα σπίτια για την καταπολέμηση της συμπύκνωσης και μούχλας για αρκετές δεκαετίες. 

Δουλεύουν αντλώντας αέρα από το δωμάτιο διαμέσου ενός φίλτρου και τον οδηγούν σε μια κρύα μεταλλική επιφάνεια που αποτελείται από εκατοντάδες πτερύγια. 

Καθώς η επιφάνεια είναι κρύα η περίσσεια υγρασία του αέρα θα συμπυκνωθεί και σταγονίδια νερού θα εμφανιστούν  επί των μεταλλικών πτερυγίων. 

Αυτά τα σταγονίδια θα γλιστρήσουν κάτω από τις μεταλλικές πλάκες και να συλλεχτούν σε ένα δίσκο στο κάτω μέρος, αυτός ο δίσκος θα λειτουργήσει σαν μια υδρορροή και το νερό θα οδηγηθεί στο δοχείο συλλογής.

Όταν η δεξαμενή του νερού είναι πλήρης ο αφυγραντήρας θα απενεργοποιηθεί και θα ακουστεί ένα ηχητικό σήμα (μπιπ) όπου ειδοποιεί ότι πρέπει να αδειάσει το δοχείο. 

Ένας αφυγραντήρας με συμπιεστής έχει μέσα του δύο σειρές πτερύγιων. 

Ένα σύνολο ψύχει την επιφάνεια της πρώτης σειράς των πτερυγίων που έρχεται ο αέρας του δωματίου για να δημιουργήσει την συμπύκνωση και  στη συνέχεια, ένα δεύτερο σύνολο πτερυγίων που θερμαίνει τον αέρα ώστε να εξέλθει ελαφρώς θερμότερος από την θερμοκρασία δωματίου κατά 1-3 ° C. 

Αυτό εξασφαλίζει ότι ο αέρας του δωματίου θα είναι θερμότερος και στεγνότερος και συνεπώς η σχετική υγρασία στο δωμάτιο θα πέσει. Όλη αυτή η αύξηση και μύωση της θερμοκρασίας των πτερυγίων ελέγχεται από έναν συμπιεστή που θερμαίνει και ψύχει το ψυκτικό υγρό.

 

Αφυγραντήρες Αποξηραντικοί

Οι αποξηραντικοί αφυγραντήρες  έχουν  ένα ξηραντικό υλικό σε μια ειδικά σχεδιασμένη κυκλική πλάκα ζεόλιθου.

Ο αέρας δωματίου οδηγείτε  πάνω από ένα φίλτρο και μέσα στον αποξηραντικό ζεόλιθος ο οποίος στεγάζεται σε ένα τροχό που περιστρέφεται αργά. 

Το ξηραντικό μέσο (ζεόλιθος) απορροφά την πλεονάζουσα υγρασία από τον αέρα. 

Στο κάτω μέρος της περιστρεφόμενης πλάκας βρίσκετε ένας μικρός θερμαντήρας και ένας δεύτερος ανεμιστήρας. 

Αυτός ο ανεμιστήρας στεγνώνει τον ζεόλιθο και τον καθιστά έτοιμο να απορροφήσει και πάλι υγρασία. 

Ο πλεονάζον υγρός αέρας χτυπά μια μεταλλική πλάκα που προκαλεί τον σχηματισμό υγρασίας, και το νερό στάζει  προς τα κάτω σε ένα δίσκο συλλογής και από εκεί καταλήγει στο εσωτερικό δοχείο συλλογής που απενεργοποιεί τον αφυγραντήρα όταν αυτό γεμίσει.

Στους  ξηραντικούς αφυγραντήρες ο εξερχόμενος αέρας είναι περίπου 10-12 ° C θερμότερος από τον εισερχόμενο, αυτό κάνει τους ξηραντικούς αφυγραντήρες, ιδανικούς για εξοχικές κατοικίες και για χώρους χωρίς θέρμανση.

Κατά την λειτουργία τους συμβάλουν σημαντικά στην θέρμανση του χώρου και είναι δημοφιλή για το στέγνωμα των ρούχων.

 

Το ζουμι :

 

Οι αφυγραντήρες desiccant περιέχουν ζεόλιθο τον οποίο θερμαίνουν για την αφύγρανση του χώρου και γιαυτό καίνε περισσότερα watt.

 

Με αυτό τον τρόπο όμως ένα μέρος τις επιπλέον ενέργειας που καταναλώνουν την επιστρέφουν στο χώρο υπό τη μορφή θερμότητας.

 

Επιπλέον οι αφυγραντήρες με κομπρέσορα είναι εντελώς αναποτελεσματικοί σε θερμοκρασίες κάτω από 15 βαθμούς, ενώ χάνουν αρκετή από την αποτελεσματικότητα τους σε θερμοκρασίες κάτω των 20 βαθμών.

 

Συμπέρασμα:

Αν τον θέλετε για το σπίτι φροντίστε να κρατάτε τη θερμοκρασία γύρω στους 19-20 βαθμούς ώστε να μπορεί να αποδίδει ικανοποιητικά.(αρκετά κάτω από την ονομαστική του απόδοση αλλά ικανοποιητικά)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν διαφορετικό τρόπο λειτουργίας.

 

Ας πάρουμε σαν παράδειγμα τους 12L και DD8L της meaco.

 

Ο 12L ως αφυγραντήρας με κομπρέσορα έχει ονομαστική ισχύ τα 12L ανά ημέρα αλλά στην πραγματικότητα έχει λιγότερα από τα μισά σε θερμοκρασίες 17-18 βαθμούς.

Ο DD8L ως αφυγραντήρας desiccant έχει ονομαστική ισχύ 8L και τόσα θα αφαιρεί κάθε μέρα ανεξάρτητα από τη θερμοκρασία του χώρου.

 

Από τη μια μεριά ο 12L καίει 150W την ώρα ενώ ο DD8L 650W την ώρα

από την άλλη όμως ο DD8L θερμαίνει (λίγο) το χώρο που βρίσκεται οπότε οι ανάγκες σε θέρμανση είναι μικρότερες.

 

Επίσης να επισημάνω ότι η σύνηθες χρήση ενός αφυγραντήρα είναι να δουλεύει συνέχεια.

Του βάζω το επιθυμητό ποσοστό υγρασίας και αυτός δουλεύει μέχρι να το πιάσει.

Στη συνέχεια θα ανάβει και θα σβήνει ανά τακτά χρονικά διαστήματα ανάλογα με την υγρασία του σπιτιού.

 

Καταλαβαίνεται ότι υπάρχουν πολλοί παράμετροι στην αγορά ενός αφυγραντήρα με κυριότερο (για μένα) το κόστος μακροχρόνιας λειτουργίας του.

 

Edit: Το μήνυμα προοριζόταν ως απάντηση στο post #182 του georgemp2 αλλά μέχρι να το γράψω (με αρκετές διακοπές από τη γυναίκα και τα παιδιά) προστέθηκαν άλλα 2.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραία, κατανοητό. εγώ με θερμοκρασία 21 βαθμών πάω για τον 12Λ. μακροχρόνια συμφέρει περισσότερο από την στιγμή που θέμα θερμοκρασίας δεν έχω. τα 150W την ώρα ποια συσκευή μέσα στο σπίτι έχει τέτοια κατανάλωση; επίσης διαφορά στο θέμα απόδοσης με ίδιες συνθήκες υπάρχει κάποια διαφορά ανάμεσα στα δύο είδη μηχανημάτων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραία, κατανοητό. εγώ με θερμοκρασία 21 βαθμών πάω για τον 12Λ. μακροχρόνια συμφέρει περισσότερο από την στιγμή που θέμα θερμοκρασίας δεν έχω. τα 150W την ώρα ποια συσκευή μέσα στο σπίτι έχει τέτοια κατανάλωση; επίσης διαφορά στο θέμα απόδοσης με ίδιες συνθήκες υπάρχει κάποια διαφορά ανάμεσα στα δύο είδη μηχανημάτων;

 

Καταναλωση 150w εχει μια 32άρα CRT τηλεόραση ( οι παλιες που ζυγιζαν 45 κιλα )

Την ιδια ποσοτητα αφυγρανσης θα εχεις ( σχεδον)  και με τα δυο μηχανηματα  αλλα με τον ddl8 θα εχεις πιο μεγαλη καταναλωση

 

Θα σε βοηθησει αυτο ( για την δυνατοτητα φυγρανσης αναλογα με την θερμοκρασια  για τον Meaco 12L Platinum Low Energy )

Meaco_12L_Extraction_data.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι, για πολλές εφαρμογές ο νικητής είναι ο αφυγραντήρας desiccant. Βέβαια υπάρχει σίγουρα μια θέση για αφυγραντήρες με συμπιεστή, για ένα ζεστό σπίτι γύρω στους 18-20°C και πάνω. Σ’αυτή την περίπτωση ο αφυγραντήρας με συμπιεστή θα συλλέγει περισσότερο νερό από ό,τι ο αφυγραντήρας desiccant και θα το κάνει για λιγότερα χρήματα .
όλοι η ουσία είναι αυτό εδώ, εγώ μάλλον σε κάτι με συμπιεστή θα προτιμήσω. σχετικά με τον θόρυβο έχουν κάποια ουσιαστική διαφορά; και γενικά τη συντήρηση χρειάζονται; (καθάρισμα, αλλαγή φίλτρων.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω βασικά δεν εχω καταλήξει ακόμα ( καθως και οι 2  ο DD8L και ο 20L Platinum ειναι σε έλλειψη απο την αντιπροσωπεία ) και κάνω υπολογισμούς και λήψεις θερμοκρασίας/υγρασίας σε ολους τους χώρους του σπιτιού και σε διαφορετικές ώρες της ημέρας για να δω που θα καταλήξω .

Μέχρι στιγμής ειμαι υπέρ του DD8L με υπολογιζόμενο κόστος 30 περίπου ευρώ σε ρεύμα το μήνα  σε συνεχή λειτουργία 24/7.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί είσαι υπέρ του DD8L;  από την στιγμή που το άλλο είναι ποιο οικονομικό; αν και τα φίλτρα που πρέπει να αλλάζεις ανεβάζουν αρκετά το κόστος. δεν ξέρω για την δικιά μου περίπτωση που στο παρελθόν είχε εμφανιστεί και μούχλα ποιο από τα δύο θα μου κάνει καλύτερη δουλεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι οταν δεν αναβει το καλοριφερ , στα υπνοδωματια που ειναι βορινα και εχουν το πιο πολυ θεμα με την υγρασια ,  η θερμοκρασια ειναι 14-15 βαθμους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος ο πίνακας που παρέθεσες villasg.

Για να έχουμε ακόμα ένα μέτρο σύγκρισης ο meaco 20L Platinum στους 18 βαθμούς και περίπου 60% υγρασία

έχει αφυγραντική ικανότητα 6L/μέρα παρόλο που η ονομαστική του ισχύς είναι 20L/μέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

meaco-20l_clip_image001.jpg

 

qjECXoZ.png


διαθέσιμο κανένα από τα δύο δεν είναι; 

 

Απο την σελιδα του εισαγωγεα :

DD8L  -----> θα είναι διαθέσιμο την Παρασκευή 16 Ιανουάριος, 2015
20L Low energy ---> θα είναι διαθέσιμο την Πέμπτη 05 Φεβρουάριος, 2015


Τότε πας καρφωτός για DD8L. Ο άλλος δε θα σου κάνει σωστή δουλειά.

 

Σε αυτο εχω καταληξει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...