Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

31 λεπτά πριν, arianosfc είπε

Δεν τον έχω στο σμαρτ. Έχω ρυθμίσει εγώ την υγρασία που θέλω. 

Συνήθως μου κάνει εντύπωση που βγάζει ζεστό αέρα. Κρύος δεν θα πρεπε να έρχεται; 

οχι, όταν γίνεται αφύγρανση και άρα δουλεύει ο συμπιεστής, ο εξερχόμενος αέρας είναι περίπου 2~3C πάνω από τον εισερχόμενο.

Αν δεν έχεις λειτουργια smart και σβήνει μόνος του (χωρίς να έχει γεμίσει το δοχείο) σε άλλο επίπεδο υγρασίας από το ορισμένο από εσένα τότε λογικα κάτι δυσλειτουργεί

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Το αν αξιζει πιο πολυ το εγραψα περισσοτερο για το θεμα της τιμης μιας και εχει πεσει αρκετα.

Στο περιπου εχω καταληξει σε 2-3 συσκευες που κοιταω σε περιπτωση που πεσει η τιμη τους αλλα δεν ειχα στο προγραμμα τον Meaco να σου πω την αληθεια γιατι δεν περιμενα να πεσει κατω απο 250 ευρω σε σχεση και με το ιστορικο τιμης που ειχε.

Το wifi δεν μου ειναι απαραιτητο καθολου και ειναι το τελευταιο που θα κοιταξω καθως θα δωσω βαση σε ολα τα υπολοιπα πρωτα

Φυσικα και θελω να εχει μεγαλη εγγυηση να ειναι αθορυβος και να εχει οσο πιο μικρη καταναλωση γινεται.

Επισης θα βοηθουσε πιστευω να εχει φιλτρα ΗΕPA αλλα δεν ξερω κατα ποσο ενας αφυγραντηρας δουλευει ιδανικα και σαν καθαριστης αερα.Αν οντως κανει δουλεια και δουλευει ανεξαρτητα και σαν καθαριστης αερα θα με βολευε πολυ η περιπτωση αυτη.

Αν πηγαινα ξεχωριστα για καθαριστη αερα κοιτουσα τον WINIX U450 αλλα απο το εξωτερικο μιας και η τιμη του ειναι υψηλη εδω στην Ελλαδα.

Πρωτίστως έχει σημασία να αγοράσουμε ένα προϊόν που θα ικανοποιήσει τις υποκειμενικές μας ανάγκες . Ύστερα έρχεται η τιμή . 
Ένας μπορεί να έχει βασικό κριτήριο αγοράς το Wifi και ξαφνικά στην αγορά να  βρεθεί ένα μοντέλο αφυγραντήρα χωρίς wifi με μια γενναία εκπτωση 50 % και τιμή χώμα . Θα κυνηγήσει τη τιμή χώμα ενός μοντέλου που δεν καλύπτει την βασική του ανάγκη ; 

Για αυτό σε ρώτησα τί είναι σημαντικό για  εσένα . 

Για το συγκεκριμένο μοντέλο της Meaco να σου πω ότι έχει  καλή κατανάλωση  και έχει φίλτρο Hepa  που πιάνει όλη την επιφάνεια εισαγωγής του αέρα . 
Αρνητικό που σε ενδιαφέρει είναι η μικρή εγγύηση . Δίνουν 2 χρόνια . 

Για τα φίλτρα στους αφυγραντήρες:  
Για αφυγραντήρες όπου έχουν φίλτρα μικρής επιφάνειας δεν θα πώ ότι δεν κάνουν τίποτα αλλά συγκριτικά την καλύτερη απόδοση φιλτραρίσματος θα την πάρεις απο  μηχανήματα όπου τα φίλτρα καταλαμβάνουν όλο το εμβαδό της επιφάνειας εισαγωγής . 

Ναι κάνει δουλειά το φίλτρο Hepa. Το Hepa μαζεύει και τα πιο μικρά σωματίδια σκόνης. Eίναι ένα υψηλής απόδοσης φίλτρο για τον καθαρισμό του αέρα απο σωματίδια σκόνης ακόμα και αυτά που δεν βλέπουμε με το μάτι . 

Αφυγραντήρες 2 σε 1 κάνουν δουλειά ως ένα βαθμό αλλά  καλύτερη δουλειά κάνει ένας καθαριστής αέρα . 

https://www.conserve-energy-future.com/good-reasons-you-need-air-purifier-your-home.php






 

Επεξ/σία από Dare-Devil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/10/2019 στις 3:23 ΜΜ, HERTHAN είπε

Ποιος απο τους 2 παρακατω αξιζει περισσοτερο?

Inventor ATM-25L Atmosphere 2 Σε 1 - https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/afigranthres/203276-inventor-atm-25l-atmosphere-2-σε-1?nosto=frontpage-nosto-3

Morris MDP20400IW Wi-Fi - https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/afigranthres/202679-morris-mdp20400iw-wi-fi

Μπαινει κανεις αλλος σε συγκριση να σε σχεση με τους παραπανω?

Λοιπόν φίλε μου έχω ακριβώς το ίδιο δίλημμα... Και μην ακούς τον yositosi που λέει ότι είναι άκυρη η σύγκριση.... Καταρχήν θα εξηγήσω-υπενθυμισω ότι άσχετα με τα λίτρα που λέει ο καθένας κατασκευαστής θα πρέπει να κοιτάξουμε και τα κυβικά αέρα ανά ώρα για να βγάλουμε συμπεράσματα. Για να μπορέσουμε να καταλάβουμε εάν το μηχάνημα μπορεί να εξυπηρετήσει τον χώρο μας θα πρέπει να μπορεί να ανανεώσει ή επεξεργαστεί τα κυβικά αέρα του χώρου μας περίπου 20 φορές στο 24ωρο. Εάν κοιτάξεις λοιπόν τον 20αρη Morris και τον 25αρη inventor 2σε1 θα δεις ότι δεν έχουν πολύ μεγάλη διαφορά σε απόδοση με τον Inventor όμως να υπερέχει στα κυβικά/ωρα ελαφρώς.

Το σκεπτικό της σύγκρισης είναι το εξής. 1)έχουν παρόμοια τιμή οπότε αυτό το αφήνουμε στην άκρη.

2) Ψάχνουμε συσκευή που να "βελτιώσει" τον αέρα που αναπνέουμε. Αυτό το κάνουμε αρχικά φέρνοντας την υγρασία σε επιθυμητά επίπεδα. Αφού γίνει αυτό που υποθέτουμε ότι το κάνουν και οι δύο μετά πρέπει να διαλέξουμε εάν για την έξτρα βελτίωση θα επιλέξουμε τον ιονιστη που ιονιζει τον αέρα και ρίχνει την σκόνη κάτω ώστε να μην αναπνέουμε την σκόνη και UV light για να σκοτώνει τα αντίστοιχα μικρόβια ή στην περίπτωση του inventor 2σε 1 το έξτρα HEPA που ξέρουμε ότι είναι φίλτρο της προκοπής. Τώρα το WiFi είναι nice to have αλλά έρχεται τελευταίο στην εξίσωση.

3) Επόμενη σύγκριση είναι στην ποιότητα κατασκευής στην οποία δεν θεωρώ ότι είναι υψηλής ποιότητας κανείς από τους 2.

Συνοψίζοντας θεωρώ πως εάν κάποιος δεν έχει τα χρήματα για 2 χωριστές συσκευές, καθαριστή αέρα και αφυγραντήρα, ψάχνοντας με το παραπάνω σκεπτικό θα καταλήξει σε αυτά τα 2 μοντέλα. Οπότε περιμένω εντυπώσεις από αυτούς που θα αγοράσουν έναν από αυτούς για να ψωνίσω και εγώ

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Malesinas είπε

Καταρχήν θα εξηγήσω-υπενθυμισω ότι άσχετα με τα λίτρα που λέει ο καθένας κατασκευαστής θα πρέπει να κοιτάξουμε και τα κυβικά αέρα ανά ώρα για να βγάλουμε συμπεράσματα. Για να μπορέσουμε να καταλάβουμε εάν το μηχάνημα μπορεί να εξυπηρετήσει τον χώρο μας θα πρέπει να μπορεί να ανανεώσει ή επεξεργαστεί τα κυβικά αέρα του χώρου μας περίπου 20 φορές στο 24ωρο.

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω με το παραπάνω, ετσι γενικευμένα τοποθετημένο, γιατί έχει καταλήξει να είναι η πλέον μαρκετίστικη δήλωση κάποιων εταιρειών!  Για την ακρίβεια το παραπάνω ισχύει εφόσον μιλάμε για την ίδια εσωτερική κατασκευή, αλλά όχι υποχρεωτικά στις υπόλοιπες των περιπτώσεων για πολλούς αντικειμενικά μετρήσιμους λόγους. Παρακάτω ένα απλό διάγραμμα που δείχνει πως λειτουργεί ένας αφυγραντήρας

IMG00002.gif.cc362ce14c13b2bd4b1c9deb5820677c.gif

Και πάμε στην ουσία. Σε ΚΑΘΕ ΠΕΡΑΣΜΑ ο αφυγραντήρας κρατάει ένα ΠΟΣΟΣΤΟ της υγρασίας του εισερχομένου αέρα και δεν τον βγάζει εντελώς ξηρό. Αυτό σημαίνει ότι αν έχεις μεγάλο συμπιεστή (compressor), μεγάλο condenser (συμπυκνωτή) και μεγάλο evaporator (εξατμιστή) τότε με μικρότερη ροή αέρα έχεις και πιο ξεκούραστη λειτουργία έχεις υψηλότερη αφυγραντική ικανότητα μιας και σε κάθε πέρασμα έχεις μεγαλύτερο ποσοστό κατακράτησης υγρασίας. Στον αντίποδα αν θέλεις κατασκευαστικά να κρατήσεις χαμηλότερα τα κόστη (γιατί και ο συμπιεστής κοστίζει αλλά και ο χαλκός των ψυγείων), μπορείς να παίξεις με μικρότερα κάποια από αυτά τα εξαρτήματα και αυξάνοντας τη ροή του αέρα (μόνο ένας ανεμιστήρας δυνατότερος δηλαδή) να προσπαθήσεις να "ξεχειλώσεις" την όποια απόδοση έχει να σου δώσει ο σχεδιασμός σου περνώντας όσο το δυνατόν περισσότερο αέρα από το κύκλωμα. Σε αυτή την περίπτωση έχεις σίγουρα υψηλότερο θόρυβο (υψηλή ροή αέρα = θόρυβος), και προοδευτικά όσο ανεβάζεις τη ροή έχεις αναλογικά φθείνουσα αύξηση (ως μηδενική από ένα σημείο και μετά) της αφυγραντικής ικανότητας. (κλασικό παράδειγμα αυτού στους αφυγραντήρες είναι τα Morris τα λευκά με τα μαύρα, πχ MDE-20200I vs MDP-20300I, και ακόμα πιο κλασικό παράδειγμα είναι τα κλιματιστικά τα οποία πριν μια 10ετία πχ ήταν πολύ μεγαλύτερα σε μέγεθος σε σχέση με τα σύγχρονα προκειμένου να επιτύχουν το ίδιο θερμαντικό/ψυκτικό αποτέλεσμα)

Για τα συγκεκριμένα 2 μοντέλα τώρα, οι ΄λόγοι που είπα "καμία σχέση" είναι στον πίνακα που ανέβασα και έχει λεπτομερέσταστη σύγκριση. Στην πράξη αν θέλεις να συγκρίνεις πιο δόκιμα head-to-head τον Inventor ATM25L με κάποιο μοντέλο της Morris, τότε θα πρέπει να το κάνεις με τον παρακάτω ο οποίος σε αρχική τιμή στέκεται στα ίδια, είναι αντίστοιχης απόδοσης και άρα είναι πιο συγκρίσιμος (έκδοση ΧΩΡΙΣ το Wifi)

https://www.skroutz.gr/s/20424510/Morris-MDP-24300i.html

Τώρα για το θέμα της "ποιότητας κατασκευής" εντελώς υποκειμενικό κομμάτι και εξαρτάται πως το βλέπεις. Ο Morris σαν καλούπι κυκλοφορεί για αρκετά χρόνια και θέματα δεν έχουν ακουστεί, αλλά και για τον Inventor επειδή τον είδα (και κλειστό αλλά και ανοιγμένο σε κομμάτια) μπορώ να σου πω ότι και αυτός για τα δεδομένα του τι κυκλοφορεί στην αγορά είναι πολύ καλός και προσεγμένος κατασκευαστικά. Σε αυτό το σκέλος δεν θα επιμείνω όμως γιατί είναι πραγματικά υποκειμενικό το πως το βλέπει ο καθένας.

Επεξ/σία από yositosi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τα όσα λες, και με την επιστημονική ανάλυση που κάνεις, καταλαβαίνω ότι μου λες να συγκρίνω τον 24αρι Morris με τον 25L Inventor,....βοηθησε μας λοιπόν και πες μας ποιον απο τους 2 θα επέλεγες περαν της λειτουργίας αφυγρανσης για χωρο 90-100τμ,. Θα επελεγες λειτουργίες ιονισμού και UV(morris) ή φιλτρο HEPA (inventor). Eσύ προσωπικά ποιόν θα επέλεγες με βάση τα όσα έγραψα παραπάνω γύρω στα 350-400 ευρώ από την εμπειρία σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Malesinas είπε

Συμφωνώ με τα όσα λες, και με την επιστημονική ανάλυση που κάνεις, καταλαβαίνω ότι μου λες να συγκρίνω τον 24αρι Morris με τον 25L Inventor,....βοηθησε μας λοιπόν και πες μας ποιον απο τους 2 θα επέλεγες περαν της λειτουργίας αφυγρανσης για χωρο 90-100τμ,. Θα επελεγες λειτουργίες ιονισμού και UV(morris) ή φιλτρο HEPA (inventor). Eσύ προσωπικά ποιόν θα επέλεγες με βάση τα όσα έγραψα παραπάνω γύρω στα 350-400 ευρώ από την εμπειρία σου?

Συγκρίνοντας 24 με 25άρη έχουμε παρόμοια απόδοση, ενώ και σε κατανάλωση Watt τα βλέπω να είναι στα ίδια. Οπότε σε αυτό το σκέλος έχουμε ισοπαλία ως προς το θέμα της αφύγρανσης.

Από πλευράς θορύβου, ο inventor είναι αισθητά πιο θορυβώδης λόγω του υψηλού CADR που έχει (στηρίζεται λειτουργικά στην υψηλή ταχύτητα αέρα), κάτι το οποίο το καταλαβαίνεις ακόμα και αν τον βάλεις σε λειτουργία σε ένα θορυβώδες showroom. Αν κάποιον δεν τον καίει ο θόρυβος τότε πάλι άνευ σημασίας συζήτηση, αλλά αν σε ενδιαφέρει το θέμα του θορύβου τότε υπάρχει θέμα.

Για τα φιλτραρίσματα μέσω αφυγραντήρα, εγώ προσωπικά τα θεωρώ κομματάκι μούφες, οπότε δεν τα πολυκοιτάω. Αν έχεις θέμα υγείας πας σε σοβαρό air-purifier που έχει τουλάχιστον 5 πραγματικά επίπεδα επεξεργασίας αέρα. Ο Morris έχει ένα φίλτρο άνθρακα (κρατάει χημικά και οσμές) αλλά δεν καλύπτει όλη την επιφάνεια, έχει ιονιστή αλλα΄όπως και σε όλες τις σχετικές συσκευές (βλεπε κλιματιστικά / αφυγραντήρες) βοηθάει μεν αλλά δεν φέρνει και την άνοιξη. Αντίστοιχα και με τη λάμπα UV που είναι μια λαμπίτσα, όπου σίγουρα κάνει το κατιτίς αλλά δεν φέρνει ούτε και αυτή την άνοιξη. Στον αντίποδα, ο Inventor δεν έχει τίποτα από τα παραπάνω αλλά έχει ένα basic Hepa φίλτρο. Λέγοντας basic εννοώ ένα απλό χαρτόνι ακριβώς σαν τα πολύ απλά φίλτρα καμπίνας αυτοκινήτου, χωρίς επικάλυψη άνθρακα, και χωρίς antibacterial coating (που έχουν πχ τα καλά φίλτρα καμπίνας ή τα καλά air-purifier). Κοινώς κρατάει σκόνες αλλά όχι παθογόνα ή χημικά. Τα μεν παθογόνα (τα όσα κρατηθούν) μπορούν να αναπαραχθούν στο φίλτρο, ειδικά λαμβάνοντας υπόψη ότι ακριβώς δίπλα είναι ο εξατμιστής που είναι τίγκα στην υγρασία, μιας και δεν υπάρχει antibacterial treatment. Εν ολίγοις, να'χαμε να λέγαμε για κάποιον που, το τονίζω, θέλει να κάνει πραγματικό καθαρισμό!! Επιπρόσθετα, με βάση τη δική μου εμπειρία (αλλά και προτίμηση), το μεγάλο κακό με ΟΛΑ τα φίλτρα είναι ότι βουλώνουν! Όσο βουλώνουν πέφτει η απόδοση ως προς την αφυγραντική λειτουργία και παράλληλα χρειάζεται να πληρώνεις για νέα φίλτρα.

Άρα με βάση το παραπάνω για εμένα δευτερεύον κριτήριο. Για κάποιον όμως που θέλει το ότι κατιτίς θα πετύχει, πρωταρχικά θα ρωτούσα κόστος και συχνότητα αντικατάστασης φίλτρων!

Τα 330~350€ γενικά τα θεωρώ ΠΑΡΑ πολλά λεφτά και για τα δύο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορείς να μου προτέινεις ενα μοντέλο για έναν χώρο 100τμ, διαμέρισμα? Αυτήν την εποχή έχω 67% υγρασία και θελω να πάω 50-55%. Δεν έχω σοβαρα προβλήματα οπως συγκεντρωση μούχλας, υγρασίες κλπ. Ειμαι διατεθειμένος να δώσω εως 400ευρώ. Επίσης το θέμα του θορύβου ειναι σοβαρό θέμα

Επεξ/σία από Malesinas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Malesinas είπε

Τι θα επέλεγες για έναν χώρο 100τμ, διαμέρισμα? Αυτήν την εποχή έχω 67% υγρασία και θελω να πάω 50-55%. Δεν έχω σοβαρα προβλήματα οπως συγκεντρωση μούχλας, υγρασίες κλπ. Ειμαι διατεθειμένος να δώσω εως 400ευρώ. Επίσης το θέμα του θορύβου ειναι σοβαρό θέμα

Με 67% δεν έχεις πρόβλημα υγρασίας, οπότε στη θέση σου θα΄εκανα υπομονή κανένα μήνα να δω τι θα παίξει με το Black Friday. 

Τώρα για 100τμ αν έχεις καλές μονώσεις και με έναν 20άρη την παλεύεις διαφορετικά κοιτάς στα 24~25 λίτρα που προαναφέραμε.

Για ακριβές μοντέλο, τα χαρακτηριστικά ένα προς ένα υπάρχουν διαθέσιμα οπότε ζύγισε τις προτεραιότητες σου. Αν θέλεις να δούμε κάτι πιο συγκεκριμένο και εφόσον έχω πρόσβαση, πολύ ευχαρίστως να σε βοηθήσω (δεν έχω πρόσβαση και σε ότι μοντέλο κυκλοφορεί στην αγορά για πρακτικούς και άρα ευνόητους λόγους)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, yositosi είπε

Με 67% δεν έχεις πρόβλημα υγρασίας, οπότε στη θέση σου θα΄εκανα υπομονή κανένα μήνα να δω τι θα παίξει με το Black Friday. 

Τώρα για 100τμ αν έχεις καλές μονώσεις και με έναν 20άρη την παλεύεις διαφορετικά κοιτάς στα 24~25 λίτρα που προαναφέραμε.

Για ακριβές μοντέλο, τα χαρακτηριστικά ένα προς ένα υπάρχουν διαθέσιμα οπότε ζύγισε τις προτεραιότητες σου. Αν θέλεις να δούμε κάτι πιο συγκεκριμένο και εφόσον έχω πρόσβαση, πολύ ευχαρίστως να σε βοηθήσω (δεν έχω πρόσβαση και σε ότι μοντέλο κυκλοφορεί στην αγορά για πρακτικούς και άρα ευνόητους λόγους)

 

Φίλε yositosi, ενδιαφερομαι για την αγορα ενως αφυγραντυρα, το σπιτι ειναι 45 τμ, και τις τελευταιες μερες βλεπω ενα ποσοστο 60-67% στον μετρητη (και ακομα εχουμε ηλιο εδω). Ειχα παει δω εναν μορρις στα 149 ευρω το ειχε προσφορα ο κοτσο, μου δειξε το φιλτρο το παλικαρι και μου φανηκε ενα απλο χαρτονι κυριολεκτικα, και μου πε πως κραταει παθογονα μικροβια. Εγω θελω να δωσω κοντα στα 150 ευρω με την προυποθεση οτι θα καθαριζει τον χωρο, χωρις να κανει τρελο θορυβο, αλλα και δεν θελω να εχει μεγαλη καταναλωση ρευματος (το υπολογισα γυρω στο 5-6 ευρω επιπλεον ρευμα το μηνα με εναν 240watt). Η ερωτηση μου ειναι η εξης, αξιζει να ασχοληθω με την αγορα του? Δεν θελω να επενδυσω πολλα λευτα αλλα δεν θελω ουτε αυτα τα "λιγα" που θα δωσω να πανε στραφη. Τι θα μου προτεινες εσυ? (Το σπιτι ειναι μονομενο και εχω φυσικο αεριο) Η υγρασια λογικα φτανει στα 67% γιατι αφηνω παντα τα παραθυρα ανοικτα ολη μερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, mindphreak είπε

Φίλε yositosi, ενδιαφερομαι για την αγορα ενως αφυγραντυρα, το σπιτι ειναι 45 τμ, και τις τελευταιες μερες βλεπω ενα ποσοστο 60-67% στον μετρητη (και ακομα εχουμε ηλιο εδω). Ειχα παει δω εναν μορρις στα 149 ευρω το ειχε προσφορα ο κοτσο, μου δειξε το φιλτρο το παλικαρι και μου φανηκε ενα απλο χαρτονι κυριολεκτικα, και μου πε πως κραταει παθογονα μικροβια. Εγω θελω να δωσω κοντα στα 150 ευρω με την προυποθεση οτι θα καθαριζει τον χωρο, χωρις να κανει τρελο θορυβο, αλλα και δεν θελω να εχει μεγαλη καταναλωση ρευματος (το υπολογισα γυρω στο 5-6 ευρω επιπλεον ρευμα το μηνα με εναν 240watt). Η ερωτηση μου ειναι η εξης, αξιζει να ασχοληθω με την αγορα του? Δεν θελω να επενδυσω πολλα λευτα αλλα δεν θελω ουτε αυτα τα "λιγα" που θα δωσω να πανε στραφη. Τι θα μου προτεινες εσυ? (Το σπιτι ειναι μονομενο και εχω φυσικο αεριο) Η υγρασια λογικα φτανει στα 67% γιατι αφηνω παντα τα παραθυρα ανοικτα ολη μερα.

θυμάσαι ποιό μοντέλο σου έδειξαν? Στα τμ που είσαι πιστεύω ότι με έναν 12άρη ως 16άρη την παλεύεις υπό την προυπόθεση βέβαια ότι δεν έχεις χάλια μονώσεις. Το 60~67% δεν είναι κάτι αμάν και ντε, χωρίς βέβαια να γνωρίζω το που μένεις και τι θέματα θα αντιμετωπίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yositosi είπε

θυμάσαι ποιό μοντέλο σου έδειξαν? Στα τμ που είσαι πιστεύω ότι με έναν 12άρη ως 16άρη την παλεύεις υπό την προυπόθεση βέβαια ότι δεν έχεις χάλια μονώσεις. Το 60~67% δεν είναι κάτι αμάν και ντε, χωρίς βέβαια να γνωρίζω το που μένεις και τι θέματα θα αντιμετωπίσεις.

https://www.skroutz.gr/s/15824979/Morris-MDE-16290.html 

Aυτον μου ειχε δειξει, απο Θεσσαλονικη ειμαι, το σπιτι ειναι καινουργια κατασκευη και εχει καλη μονωση. το 67% ειναι οταν αφηνω τα παραθυρα ανοικτα και εξω εχει 80+ υγρασια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Malesinas είπε

Λοιπόν φίλε μου έχω ακριβώς το ίδιο δίλημμα... Και μην ακούς τον yositosi που λέει ότι είναι άκυρη η σύγκριση.... Καταρχήν θα εξηγήσω-υπενθυμισω ότι άσχετα με τα λίτρα που λέει ο καθένας κατασκευαστής θα πρέπει να κοιτάξουμε και τα κυβικά αέρα ανά ώρα για να βγάλουμε συμπεράσματα. Για να μπορέσουμε να καταλάβουμε εάν το μηχάνημα μπορεί να εξυπηρετήσει τον χώρο μας θα πρέπει να μπορεί να ανανεώσει ή επεξεργαστεί τα κυβικά αέρα του χώρου μας περίπου 20 φορές στο 24ωρο. Εάν κοιτάξεις λοιπόν τον 20αρη Morris και τον 25αρη inventor 2σε1 θα δεις ότι δεν έχουν πολύ μεγάλη διαφορά σε απόδοση με τον Inventor όμως να υπερέχει στα κυβικά/ωρα ελαφρώς.

Το σκεπτικό της σύγκρισης είναι το εξής. 1)έχουν παρόμοια τιμή οπότε αυτό το αφήνουμε στην άκρη.

2) Ψάχνουμε συσκευή που να "βελτιώσει" τον αέρα που αναπνέουμε. Αυτό το κάνουμε αρχικά φέρνοντας την υγρασία σε επιθυμητά επίπεδα. Αφού γίνει αυτό που υποθέτουμε ότι το κάνουν και οι δύο μετά πρέπει να διαλέξουμε εάν για την έξτρα βελτίωση θα επιλέξουμε τον ιονιστη που ιονιζει τον αέρα και ρίχνει την σκόνη κάτω ώστε να μην αναπνέουμε την σκόνη και UV light για να σκοτώνει τα αντίστοιχα μικρόβια ή στην περίπτωση του inventor 2σε 1 το έξτρα HEPA που ξέρουμε ότι είναι φίλτρο της προκοπής. Τώρα το WiFi είναι nice to have αλλά έρχεται τελευταίο στην εξίσωση.

3) Επόμενη σύγκριση είναι στην ποιότητα κατασκευής στην οποία δεν θεωρώ ότι είναι υψηλής ποιότητας κανείς από τους 2.

Συνοψίζοντας θεωρώ πως εάν κάποιος δεν έχει τα χρήματα για 2 χωριστές συσκευές, καθαριστή αέρα και αφυγραντήρα, ψάχνοντας με το παραπάνω σκεπτικό θα καταλήξει σε αυτά τα 2 μοντέλα. Οπότε περιμένω εντυπώσεις από αυτούς που θα αγοράσουν έναν από αυτούς για να ψωνίσω και εγώ

Έχω σκοπό σύντομα να αγοράσω έναν αφυγραντήρα  2 σε 1  για την μάνα μου που τον θέλει στο χωριό . Θέλει κάποιο που να  φιλτράρει καλά την σκόνη και να βοηθάει στην τρομερή υγρασία που έχει η περιοχή . Το σπίτι για να καταλάβεις έχει πολλά κουφώματα παλιά ξύλινα που μπάζουν .
Σε πρώτη φάση θα κάνω μια έρευνα αγοράς για μηχανήματα με φίλτρο HEPA  , την οποία θα την ποστάρω  εδώ.
Συγκεκριμένα θα αναλύσω :
Ποια μηχανήματα έχουν HEPA 
Ποια μηχανήματα έχουν HEPA που καλύπτει όλη την εισαγωγή και ποια όχι . 
Ποια μηχανήματα μπορούν να δουλέψουν μεμονωμένα ως καθαριστές αέρα χωρίς να κάνουν αφύγρανση.



 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mindphreak είπε

https://www.skroutz.gr/s/15824979/Morris-MDE-16290.html 

Aυτον μου ειχε δειξει, απο Θεσσαλονικη ειμαι, το σπιτι ειναι καινουργια κατασκευη και εχει καλη μονωση. το 67% ειναι οταν αφηνω τα παραθυρα ανοικτα και εξω εχει 80+ υγρασια.

1. Αν έχεις 67% υγρασία με 80%+ έξω τότε δεν έχεις σοβαρό θέμα και με οτιδήποτε μικρό θα κάνεις δουλίτσα

2. Αυτός που είδες είναι ο παλιός (περσινός) και το φίλτρο που είδες είναι το φίλτρο άνθρακα (σαν σφουγγάρι σε μαύρο χρώμα). Στη σειρά που βγήκε φέτος https://www.skroutz.gr/s/20424389/Morris-MDB-16100HI.html έχουν προστεθεί φίλτρο Hepa (το οποίο πρέπει να μπαίνει και στον παλιό), και ιονιστή. Για εμένα πάντως στα τμ που αναφέρεις και ένας 12άρης λογικά θα σου κάνει δουλειά

44 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Έχω σκοπό σύντομα να αγοράσω έναν αφυγραντήρα  2 σε 1  για την μάνα μου που τον θέλει στο χωριό . Θέλει κάποιο που να  φιλτράρει καλά την σκόνη και να βοηθάει στην τρομερή υγρασία που έχει η περιοχή . Το σπίτι για να καταλάβεις έχει πολλά κουφώματα παλιά ξύλινα που μπάζουν .
Σε πρώτη φάση θα κάνω μια έρευνα αγοράς για μηχανήματα με φίλτρο HEPA  , την οποία θα την ποστάρω  εδώ.
Συγκεκριμένα θα αναλύσω :
Ποια μηχανήματα έχουν HEPA 
Ποια μηχανήματα έχουν HEPA που καλύπτει όλη την εισαγωγή και ποια όχι . 
Ποια μηχανήματα μπορούν να δουλέψουν μεμονωμένα ως καθαριστές αέρα χωρίς να κάνουν αφύγρανση.

Αν μιλάς για χωριό, με τρομακτική υγρασία και ξύλινα κουφώματα που μπάζουν από παντού, τότε να υποθέσω ότι μιλάς και για μεγάλες θερμικές απώλειες και άρα κοιτάς για ζεόλιθο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, yositosi είπε

1. Αν έχεις 67% υγρασία με 80%+ έξω τότε δεν έχεις σοβαρό θέμα και με οτιδήποτε μικρό θα κάνεις δουλίτσα

2. Αυτός που είδες είναι ο παλιός (περσινός) και το φίλτρο που είδες είναι το φίλτρο άνθρακα (σαν σφουγγάρι σε μαύρο χρώμα). Στη σειρά που βγήκε φέτος https://www.skroutz.gr/s/20424389/Morris-MDB-16100HI.html έχουν προστεθεί φίλτρο Hepa (το οποίο πρέπει να μπαίνει και στον παλιό), και ιονιστή. Για εμένα πάντως στα τμ που αναφέρεις και ένας 12άρης λογικά θα σου κάνει δουλειά

Αν μιλάς για χωριό, με τρομακτική υγρασία και ξύλινα κουφώματα που μπάζουν από παντού, τότε να υποθέσω ότι μιλάς και για μεγάλες θερμικές απώλειες και άρα κοιτάς για ζεόλιθο.

Έχει θέρμανση  το σπίτι  οπότε δεν κοιτάζω για ζεόλιθο . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα και απο εμενα. Σκεφτομαι να παρω αφυγραντηρα για το σπιτι για ιατρικους λογους περισσοτερο. Διαβασα πολλες σελιδες του θεματος αλλα εχω ψιλοχαθει.

Το σπιτι ειναι περιπου 80 τ.μ με δωματια (ξερω οτι πρεπει να ειναι ενιαιος ο χωρος, αλλα τι να κανουμε), χωρις μονωσεις σε τοιχους και ταρατσα στην Δυτικη Αττικη. Αυτην την στιγμη εχουμε 50% υγρασια (αν και το υγρασιομετρο ειναι ενα των 10 ευρω, δεν ξερω αν εχει μεγαλη ακριβεια).

Εψαξα λιγο και βρηκα αυτον https://www.skroutz.gr/s/16133326/Juro-Pro-Perla-25L.html?from=account_favorites#specs. Ποια ειναι η γνωμη σας? Θα με βολευε να εχει στεγνωμα ρουχων και ιονιστη αλλα δεν ειναι και απολυτως απαραιτητα. Επισης δινω αρκετη σημασια στον θορυβο αλλα απο οτι καταλαβα ολοι πανω κατω κανουν σχετικη φασαρια στις κανονικες σκαλες. Αν υπαρχει καποιος "αθορυβος" θα τον προτιμουσα.

Επεξ/σία από ardi21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...