Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Η juro pro ζητάει να γίνεται ετήσιο Service στους αφυγραντήρες με κόστος περίπου 20 ευρώ αλλιώς δεν ισχύει η εγγύηση . 

Για 90 τ.μ πήγαινε σε μεγαλύτερο απο 20Lt . Αν τον θες όμως μόνο για τα 50 τ.μ του σαλονιού τότε ένας 20 λιτρος ίσως και 16λιτρος είναι καλά . 

Το ξέρω για την εγγύηση της juro απλά σαν μηχανήματα ποιο είναι καλύτερο..Όχι για όλο το σπίτι το θέλω απλά ο μεγαλύτερος που πρέπει να καλύψει είναι το σαλόνι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

28 λεπτά πριν, melas_pavlos είπε

Καλησπέρα. Έφτιαξα ένα αρχείο xl το οποίο ίσως βοηθήσει κάποιους φίλους εδώ μέσα να διαλέξουν αφυγραντήρα. Το αρχείο το έφτιαξα αρχικά για να έχω ένα μπούσουλα στην αγορά αφυγραντήρα, και βάσει των δικών μου κριτηρίων για αναζήτηση. Ζητώ συγνώμη που το αρχείο δεν είναι πλήρες με όλα τα μοντέλα της αγοράς όπως επίσης και με όλα τα χαρακτηριστικά τους.

1) Στο αρχείο περιέλαβα όσους περισσότερους αφυγραντήρες βρήκα στην κατηγορία 20-24lt.

2) Δεν περιλαμβάνει αφυγραντήρες με υψηλή κατανάλωση και juro pro λόγω της ιδιότυπης εγγύησης που παρέχουν.

3) Δεν περιέχει το αρχείο μου επιπλέον δυνατότητες που έχουν πολλοί από τους αφυγραντήρες, γιατί απλά δεν με απασχολούσαν εμένα όταν το έφτιαχνα.

4) Τα στοιχεία τα έχω αντλήσει κυρίως από το skrutz και ότι μπόρεσα να βρω από τις ίδιες τις εταιρίες. Άρα τα χαρακτηριστικά είναι θεωρητικά και όχι μετρημένα από μένα.

5) Η στήλη D όπως βλέπετε είναι ότι να ναι. Ο καθένας δηλώνει όσα τ.μ. θέλει, οπότε μην το παίρνετε και τοις μετρητοίς. Ιδιαίτερη σημασία έχει η στήλη Ε για μένα μια και θεωρητικά μας δίνει την αποδοτικότητα ενός αφυγραντήρα.

6) Το αρχείο μπορεί όποιος θέλει να το χρησιμοποιήσει, να το διορθώσει, να το συμπληρώσει και αν θέλει να το ανεβάσει ξανά.

Εγώ προσωπικά είμαι μεταξύ δύο:

Morris MDP-20300i

Morris MDP-24400IW

Οι λόγοι είναι οι εξής 3: αποδοτικότητα, μεγάλη εγγύηση 5/10 χρόνια και καλή τιμή αυτήν τη στιγμή. Αν υπάρχει κάποια ένσταση ως προς την επιλογή μου ή ποιον από τους δύο να επιλέξω

παρακαλώ θέλω να ακούσω την γνώμη σας για να κάνω την τελική επιλογή.

Αφυγραντήρες1.jpg

Αφυγραντήρες2.jpg

Αφυγραντήρες.xlsx 12 kB · 0 downloads

Κατι παρομοιο ειχα κανει κι εγω αλλα δεν το τερματισα.😛

Στον 20300i κατεληξα κι εγω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χτεσινή αγορά από Κωτσόβολο του Morris MDP24400iw στα 229 ευρώ. Πρώτες εντυπώσεις πολύ θετικές. Έχει ωραίο design και παρότι όντως είναι πλαστικά τα εξωτερικά του δεν σου δίνει την αίσθηση του φτηνιάρικου και πως θα σου μείνει στο χέρι αν τον μετακινήσεις. Το touch που χειρίζεσαι όλες τις λειτουργίες εύχρηστο στο πάνω μέρος της συσκευής. Στη χρήση δεν ακούγεται κανένας περίεργος τριγμός παρά μόνο ο θόρυβος του ανεμιστήρα και του συμπιεστή, ο οποίος για τα δικά μου αυτιά είναι μια χαρά. Το βράδυ τον είχα στο σαλόνι (δίπλα ακριβώς από το δωμάτιο) στο sleep mode (από ότι κατάλαβα αυτό το mode γυρνάει στο Low και σβήνει και όλα τα λαμπάκια) και δεν με ενοχλούσε καθόλου στον ύπνο. Όσον αφορά την κατανάλωση με 22C θερμοκρασία και με 70-75% υγρασία που είχα στην αρχή ήταν μεταξύ 270-280 watt. Κάποια στιγμή όταν έπεσε η υγρασία στο 65% έπεσε η κατανάλωση στα 260 watt. Από τις δοκιμές που έκανα δεν άλλαζε ιδιαίτερα η κατανάλωση επιλέγοντας LOW/HIGH ή την SMART λειτουργία όπως την λέει. Πάμε στο WiFi. Εδώ ήταν ευχάριστη έκπληξη γιατί παίζει με την εφαρμογή Smart Life (η γνωστή εφαρμογή που έχουμε και για τα Blitzwolf). Το pairing έγινε πολύ εύκολα και από την εφαρμογή μπορείς να κάνεις όλες τις ρυθμίσεις (on/off, mode, ποσοστό υγρασίας, ιονιστής, UV) εκτός του Child Lock. Θετικό πως μπορείς να παραμετροποήσεις και schedule για το πότε θα ανοίγει και θα κλείνει. Για την βασική του δουλειά που είναι να μειώνει την υγρασία φαίνεται πως την κατεβάζει πολύ γρήγορα ειδικά στο High αλλά θα επανέλθω με λεπτομέρειες γιατί χτες τον άνοιξα αργά, έκανα κάποιες δοκιμές και μετά τον άφησα στο Sleep όλο το βράδυ.

 

Επεξ/σία από cinqo13
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, cinqo13 είπε

 Πάμε στο WiFi. Εδώ ήταν ευχάριστη έκπληξη γιατί παίζει με την εφαρμογή Smart Life (η γνωστή εφαρμογή που έχουμε και για τα Blitzwolf). Το pairing έγινε πολύ εύκολα και από την εφαρμογή μπορείς να κάνεις όλες τις ρυθμίσεις (on/off, mode, ποσοστό υγρασίας, ιονιστής, UV) εκτός του Sleep Mode και του Child Lock. Θετικό πως μπορείς να παραμετροποήσεις και schedule για το πότε θα ανοίγει και θα κλείνει. Για την βασική του δουλειά που είναι να μειώνει την υγρασία φαίνεται πως την κατεβάζει πολύ γρήγορα ειδικά στο High αλλά θα επανέλθω με λεπτομέρειες γιατί χτες τον άνοιξα αργά, έκανα κάποιες δοκιμές και μετά τον άφησα στο Sleep όλο το βράδυ.

Sleep mode δεν μπαίνει αν πατήσεις το "humidity indicator" της 2ης σειράς σε OFF (ακριβώς πάνω από τη θερμοκρασία)? Θυμάμαι λάθος? Το child lock δεν το βρήκα ούτε εγώ. Μόνο από το τηλεχειριστήριο και τη συσκευή

Επεξ/σία από yositosi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, yositosi είπε

Sleep mode δεν μπαίνει αν πατήσεις το "humidity indicator" της 2ης σειράς σε OFF (ακριβώς πάνω από τη θερμοκρασία)? Θυμάμαι λάθος? Το child lock δεν το βρήκα ούτε εγώ. Μόνο από το τηλεχειριστήριο και τη συσκευή

Το πάτησα και είδα ότι σβήνει τον κύκλο με την υγρασία μπροστά αλλά δεν πρόσεξα αν το βάζει και σε Sleep mode. Καλή παρατήρηση. Θα το τσεκάρω το απόγευμα που θα είμαι σπίτι.

Edit: Είχες δίκιο. Με το humidity indicator στην εφαρμογή μπαίνει και σε Sleep mode. Διορθώνω και το αρχικό post.

Επεξ/σία από cinqo13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα κι από εμένα αγόρασα σήμερα τον https://basket.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/afigranthres/205617-morris-mdp20300i για ένα σπίτι 88 τμ και τον https://basket.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/afigranthres/202680-morris-mdp24400iw-wi-fi για το δικό μου σπίτι 110 τμ στο τον πρώτο με το που τον ενεργοποίησα έδειξε 78% υγρασία περιπου 20 βαθμοί Κελσίου και τον δεύτερο 72% παλι στους 20 βαθμούς Κελσίου. Ερώτηση! να είναι όλες οι εσωτερικές πόρτες ανοιχτές η να τον βάζω δωμάτιο δωμάτιο τι είναι καλυτερο;

Επεξ/σία από Dimitrischr629
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Εξαιρετικό αλλά λύπει μια εξαιρετικά σημαντική στήλη . Οι συνθήκες όπου μετρήθηκε η κατανάλωση του κάθε μοντέλου . Δεν ανακοινώνουν την δηλωμένη κατανάλωση όλοι στην ίδια θερμοκρασία και σχετική υγρασία  οπότε σε αυτό το Excel στο κομμάτι της κατανάλωσης σύγκριση δεν μπορεί να γίνει χωρίς τις μετρούμενες συνθήκες . 

Έχεις δίκιο, θα έπρεπε να το γράψω. Τα περισσότερα μοντέλα αναφέρονται στη στάνταρντ μέτρηση 26C/ 60% υγρασία, αλλά δυστυχώς όχι όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, melas_pavlos είπε

Έχεις δίκιο, θα έπρεπε να το γράψω. Τα περισσότερα μοντέλα αναφέρονται στη στάνταρντ μέτρηση 26C/ 60% υγρασία, αλλά δυστυχώς όχι όλα.

καλά και κάποια γράφουν άλλα αντί άλλων έναντι της πραγματικότητας, ενώ και σε άλλα γράφει υψηλότερη επειδή είναι τσομπαναραίοι, ή επειδή το σκρουτζ τραβάει την υψηλότερη τιμή σε όσους δίνουν rated και max ;) Σε όλες των περιπτώσεων καλό είναι να αναγράφεται όπου υπάρχει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η standard μέτρηση είναι 30C/RH80%, όλα τα 20άρια, 16άρια, 24άρια κτλ που βλέπουμε να διαφημίζονται είναι στους 30 βαθμούς Κελσίου!!! Αναρωτιέμαι ποίος έχει 30 βαθμούς το χειμώνα....

Η δεύτερη μέτρηση που συνήθως πρέπει να την ψάξεις αλλά τα περισσότερα την δίνουν είτε στα specs είτε μέσα στο manual είναι η 26,7C RH60% που εκεί η απόδοση πέφτει στο μισό, ένας 20L/24Η αποδίδει 10Λίτρα.

Πάλι 27 βαθμοί είναι πολύ, πιο ενδιαφέρον θα ήταν αν ήταν κάπου 18-21 βαθμούς επίσης το 60% επίσης είναι λίγο, τι να τον κάνει κάποιος αν έχει 60% στο σπίτι του; βέβαια αν η μέτρηση ήταν 26,7C RH80% τότε δεν θα πήγαινε στο μισό η απόδοση (10L από 20L) αλλά παραπάνω 11-12-14 όσο.

Για αυτό διαφημίζουν με το Ζεόλιθο "σαν20 άρι" κτλ γιατί σε πραγματικές χειμερινές συνθήκες έχουν ίδια απόδοση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν για να καταλάβουν οι αναγνώστες τι παίζει με το δοχείο των morris.

Το δοχείο έχει περίεργο σχήμα και μάλιστα η οπή στην οποία πέφτει το νερό ,είναι πιο κάτω από το επίπεδο της οροφής του δοχείου. 

Αυτό φαίνεται στις φωτογραφίες παρακάτω όπου με βελάκι είναι η οπή και με γραμμή εκεί που φτάνει γεμάτο :

0-02-05-15bb64813c806b76467287fac5e244c02b61d11d5c00e7ea02a84e3270dae6c1_9e200de0.jpg.a53496a8ea20ccd3740c75111f25a62a.jpg0-02-05-ead24bb30163155472a59b66be9591603e907adae6f9e519c9fcc67c24c92311_785bab44.jpg.6c20f0307f4c95949bb70ec3bd1a91eb.jpg0-02-05-c23a44e0efbb72b1074343f14d6f87dd78822fcb6bea5568d7fd345469e372a2_e2c66193.jpg.03c7f03d47afebab769260820c54a394.jpg

 

Αυτό έχει ως αποτέλεσμα ότι ενώ το δοχείο έχει όντως όγκο αέρα 4λίτρα, στην πραγματικότητα δεν παίρνει μέσα παραπάνω από 3. Στην πράξη κάπου 2.7. 

 

Σήμερα με κάλεσαν από Αμοιρίδης - Σαββίδης Α.Ε. και μου είπαν ότι αναγράφεται η μέγιστη χωρητικότητα και όχι η ωφέλιμη. 

Προσωπικά είπα ότι το θεωρώ ανήθικο και εξαπάτηση του καταναλωτή και δέχθηκαν να επιστρέψω το προιόν. 

Μάλιστα σε ερώτησή μου τι γίνεται με τον 24άρι, η απάντηση είναι ότι έχει το ίδιο δοχείο. 

Σκέφτομαι να κάνω καταγγελία, δεν είναι σωστό αυτό. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Havik είπε

τι να τον κάνει κάποιος αν έχει 60% στο σπίτι του;

Στους 18-19C και 60% RH, δεν το λες και ατοπο ή παραλογο να βαλει καποιος αφυγραντηρα.

Το θεμα ειναι σε τετοιες συνθηκες ειναι καλυτερος αυτος με ζεολιθο ή με συμπιεστη?

Προσωπικα με ενδιαφερει, μετα απο μετρησεις 5 ημερων, ειμαι στο 64-67% και θερμοκρασια 19-20C.

Τι θα μου προτεινατε? Ζεολιθο ή συμπιεστη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Havik είπε

Η standard μέτρηση είναι 30C/RH80%, όλα τα 20άρια, 16άρια, 24άρια κτλ που βλέπουμε να διαφημίζονται είναι στους 30 βαθμούς Κελσίου!!! Αναρωτιέμαι ποίος έχει 30 βαθμούς το χειμώνα....

Η δεύτερη μέτρηση που συνήθως πρέπει να την ψάξεις αλλά τα περισσότερα την δίνουν είτε στα specs είτε μέσα στο manual είναι η 26,7C RH60% που εκεί η απόδοση πέφτει στο μισό, ένας 20L/24Η αποδίδει 10Λίτρα.

Πάλι 27 βαθμοί είναι πολύ, πιο ενδιαφέρον θα ήταν αν ήταν κάπου 18-21 βαθμούς επίσης το 60% επίσης είναι λίγο, τι να τον κάνει κάποιος αν έχει 60% στο σπίτι του; βέβαια αν η μέτρηση ήταν 26,7C RH80% τότε δεν θα πήγαινε στο μισό η απόδοση (10L από 20L) αλλά παραπάνω 11-12-14 όσο.

Για αυτό διαφημίζουν με το Ζεόλιθο "σαν20 άρι" κτλ γιατί σε πραγματικές χειμερινές συνθήκες έχουν ίδια απόδοση.

η standard μέτρηση (rated) κατανάλωσης είναι σε 26,7C / RH60%. Η μέγιστη κατανάλωση είναι στους 35C / RH80%. Η χωρητικότητα αφύγρανσης είναι σε 30C / RH80% κανονικά με κάποιες εξαιρέσεις όπως πχ Olimpia Splendid που δίνει σε 32C / RH80% (ευνοεί μεν, αλλά το δηλώνει ρητά δε). Η αφύγρανση σε 26,7C / RH60% είναι στα μισά ή λίγο παραπάνω. Στην πράξη, σε ~22C και RH80% η αφύγρανση είναι πολύ κοντά με αυτήν σε 26.7C / RH80% και ταυτόχρονα κάτι αντίστοιχο παίζει και με την κατανάλωση ;)  

Μόλις τώρα, waveparticle είπε

Στους 18-19C και 60% RH, δεν το λες και ατοπο ή παραλογο να βαλει καποιος αφυγραντηρα.

Το θεμα ειναι σε τετοιες συνθηκες ειναι καλυτερος αυτος με ζεολιθο ή με συμπιεστη?

Προσωπικα με ενδιαφερει, μετα απο μετρησεις 5 ημερων, ειμαι στο 64-67% και θερμοκρασια 19-20C.

Τι θα μου προτεινατε? Ζεολιθο ή συμπιεστη?

συμπιεστή δαγκωτός!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, liakjim είπε

Λοιπόν για να καταλάβουν οι αναγνώστες τι παίζει με το δοχείο των morris.

Το δοχείο έχει περίεργο σχήμα και μάλιστα η οπή στην οποία πέφτει το νερό ,είναι πιο κάτω από το επίπεδο της οροφής του δοχείου. 

Αυτό φαίνεται στις φωτογραφίες παρακάτω όπου με βελάκι είναι η οπή και με γραμμή εκεί που φτάνει γεμάτο :

0-02-05-15bb64813c806b76467287fac5e244c02b61d11d5c00e7ea02a84e3270dae6c1_9e200de0.jpg.a53496a8ea20ccd3740c75111f25a62a.jpg0-02-05-ead24bb30163155472a59b66be9591603e907adae6f9e519c9fcc67c24c92311_785bab44.jpg.6c20f0307f4c95949bb70ec3bd1a91eb.jpg0-02-05-c23a44e0efbb72b1074343f14d6f87dd78822fcb6bea5568d7fd345469e372a2_e2c66193.jpg.03c7f03d47afebab769260820c54a394.jpg

Αυτό έχει ως αποτέλεσμα ότι ενώ το δοχείο έχει όντως όγκο αέρα 4λίτρα, στην πραγματικότητα δεν παίρνει μέσα παραπάνω από 3. Στην πράξη κάπου 2.7. 

Σήμερα με κάλεσαν από Αμοιρίδης - Σαββίδης Α.Ε. και μου είπαν ότι αναγράφεται η μέγιστη χωρητικότητα και όχι η ωφέλιμη. 

Προσωπικά είπα ότι το θεωρώ ανήθικο και εξαπάτηση του καταναλωτή και δέχθηκαν να επιστρέψω το προιόν. 

Μάλιστα σε ερώτησή μου τι γίνεται με τον 24άρι, η απάντηση είναι ότι έχει το ίδιο δοχείο. 

Σκέφτομαι να κάνω καταγγελία, δεν είναι σωστό αυτό. 

Γνωμη μου ειναι οτι δεν θα κερδισεις κατι απο την καταγγελια, αφου οντως εχει την χωρητικοτητα που λενε. Ειναι ξενερα και στο οριο της εξαπατησης μπορω να πω. κατι αναλογο και με τα gb σε δισκους που ενω τυπικα λενε 500gb πχ στην ουσια εχουν 430.
Επισης θα ελεγα καλο σημαδι οτι δεχτηκαν να επιστρεψεις την συσκευη, προφανως με refund(;) πολυ τιμιο αυτο αν ισχυει.

Επεξ/σία από mcrenas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mcrenas είπε

Γνωμη μου ειναι οτι δεν θα κερδισεις κατι απο την καταγγελια, αφου οντως εχει την χωρητικοτητα που λενε. Ειναι ξενερα και στο οριο της εξαπατησης μπορω να πω. κατι αναλογο και με τα gb σε δισκους που ενω τυπικα λενε 500gb πχ στην ουσια εχουν 430.
Επισης θα ελεγα καλο σημαδι οτι δεχτηκαν να επιστρεψεις την συσκευη, προφανως με refund(;) πολυ τιμιο αυτο αν ισχυει.

Αυτό με τους σκληρούς είναι γνωστός περιορισμός της τεχνολογίας ( bits και bytes).

Αυτό όχι. Είναι κοροϊδία.

Πάντως όντως είπαν για refund.

Δεν θέλω να την επιστρέψω, αλλά θα μου άρεσε να δω στα στοιχεία που δίνουν , 3 αντί για 4 ή παρένθεση 3 ωφέλιμο ή κάτι τέτοιο.

Δεν το βλέπω βέβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αυτό με τους σκληρούς είναι γνωστός περιορισμός της τεχνολογίας ( bits και bytes).

Αυτό όχι. Είναι κοροϊδία.

Κανένας περιορισμός δεν είναι. Απλα χρησιμοποιουν την μεγάλη τιμή για να εξαπατήσουν τον καταναλωτή. Όπως και εδώ

Επεξ/σία από mcrenas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...