Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, johnt είπε

Καλησπέρα επιπρόσθετα αναφέρω οτι τον βρήκα 156ευρώ απο amazon Ιταλίας.

Αξίζει ;

Σ'αυτο εδω αναφερεσαι?

https://www.amazon.it/Inventor-Deumidificatore-Deumidificazione-deumidificazione-Asciugabiancheria/dp/B07SR9F56P/ref=sr_1_1?__mk_it_IT=ÅMÅŽÕÑ&keywords=inventor+eva+ii+pro&qid=1574769284&sr=8-1

Κοιταξες ποσο βγαινει με τα μεταφορικα κι αν αξιζει να το παρεις απο εκει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πάντως σας βλέπω γενικά να αναλώνεστε σε θέματα καθαρα ρητορικής υφής! Βλέπω να γίνονται για διάφορα προιόντα χρήσεις όρων όπως "μου φαίνεται ποιοτικό", "μου φαίνεται ψεύτικο", γενικά "φαίνεται". Γιατί δεν πιάνει κανένας κατσαβιδάκι να τσεκάρει και εντόσθια από τα διάφορα μοντέλα;

Το πλαστικό κέλυφος είναι το ένα κομμάτι... Εκεί συνήθως κοιτάμε για τριγμούς, και αν το πάμε ένα βήμα παραπάνω και ανοίξουμε βλέπουμε αν όλα είναι βιδωτά ή αν έχουμε και κουμπωτά κομμάτια (ελέω κόστους και ταχύτητας στη μαζική παραγωγή). Βλέπουμε μετά και τα εντόσθια αν είναι όλα χύμα το κύμα, αν έχουν γίνει περικοπες θανάτου. Μετά βλέπουμε και τα μηχανικά μέρη, και κάνουμε το σταυρό μας  χαχαχα γιατί εκεί πραγματικά ουδείς γνωρίζει πόσο θα πάνε :D :D :D 

Μην θεοποιούμε, και μην απαξιώνουμε συσκευές έτσι εύκολα γιατί είναι και ύποπτοι περίοδοι από πλευράς πωλήσεων. Τουλάχιστον αν το κάνουμε, ας έχουμε και κάτι μετρήσιμο, και θα επαναλάβω ότι αν είμαστε τόσο "υπεύθυνοι" ας πιάσουμε και κατσαβιδάκι. Το τονίζω γιατί ανοίγοντας έχω μείνει θετικά έκπληκτος από συσκευές που δεν τους το είχα, και αντίστοιχα έχω φάει χοντρές ήττες από περικοπές που είδα σε άλλες συσκευές και δεν τους φαινόταν!

Ξεκίνησε το black friday και βλέπω με το κιλό να γίνονται "ψυχολογικής υφής" αναφορές, είτε προς, είτε εναντίον προιόντων χωρίς να βλέπω όμως αναφορές σε ουσιαστικά θέματα όπως στοιχεία μετρήσεων, ομαλότητα λειτουργιών, λειτουργίες αυτές καθ'αυτές... 

8 λεπτά πριν, johnt είπε

Καλησπέρα επιπρόσθετα αναφέρω οτι τον βρήκα 156ευρώ απο amazon Ιταλίας.

Αξίζει ;

έκανες log in να δεις αν παραδίδει Ελλάδα? Επειδή επιδοτεί την πώληση στο εξωτερικό (δουλεύει με πολύ μικρό περιθώριο), έχω την εντύπωση ότι δεν παραδίδει Ελλάδα. Επίσης, έξω πουλάνε με 2 χρόνια εγγύηση!

Αν μπορείς, και αν έχεις άκρη να τον φέρεις από εκεί τότε ναι χτύπα τον με τα χίλια σε αυτή την τιμή!

Επίσης, Γερμανία είναι πιο κάτω λόγω διαφορετικού ΦΠΑ υποθέτω

 

https://www.amazon.de/Inventor-Luftentfeuchter-Wäschetrockner-intelligenter-Energieverbrauch/dp/B07SR9F56P/ref=sr_1_1?m=ACW3IF4KTVO3F&marketplaceID=A1PA6795UKMFR9&qid=1574769703&s=merchant-items&sr=1-1

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, vag21 είπε

μια ερωτηση παιδια, αξιζει ο αφυγραντηρας να δουλευει καποιες ωρες απο το να μην τον χρησιμοποιουμε καθολου,εχω ενα meaco με ζεολιθο και περσι δουλευε συνεχεια, το ρευμα μου ηρθε ακετα ακριβα και λεω φετος να τον δουλευω μονο την νυχτα και το πρωι να τον κλεινω,εχω αρκετη υγρασια στο σπιτι οποτε δυσκολα να πιασει την επιθυμητη τιμη(55-60%),ωστε να σβηνει και να ανοιγει μονος του,περσι δουλευε ακαταπαυστα και περιπου μαζευα 6λιτρα νερο την ημερα.

Μην προχωρατε για αγορα αφυγραντηρα αν δεν εχετε μετρησει πρωτα την σχετικη υγρασια του χωρου σας.

Επισης εχετε υπ'οψιν, οτι σημασια εχει η σχετικη υγρασια στην κατα μεσο ορο διατηρησιμη θερμοκρασια του χωρου.

Διοτι αν μετρησετε σε χαμηλοτερη θερμοκρασια, η σχετικη υγρασια θα ειναι μεγαλυτερη και αν μετρησετε σε υψηλοτερη θερμοκρασια η σχετικη υγρασια θα ειναι μικροτερη.

πχ χοντρικα δεν χρειαζεται αφυγραντηρας αν ο χωρος δουλευει στους 20C και εσεις μετρησετε 70-75% στους 15C, διοτι στους 20C θα εχει rh ~55%.

(φυσικα μιλαμε για σταθερα θερμαινομενο χωρο και οχι για εξοχικο)

Επεξ/σία από waveparticle
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν παρέλαβα από χθες τον mdp20300i και όντως έχει τρομερή απόδοση. Σε 3 ώρες είχε ρίξει στο 55 και έκανε συντήρηση. 

Από θόρυβο δεν θα το άντεχα στο δωμάτιο το βράδυ (μόνο στο hi τον έχω βάλει για πρώτη μερα βέβαια)

Γενικά είναι πολύ στιβαρή κατασκευή καμιά σχέση με διάφορα που γράφονται για φτηνιαρικα πλαστικά κτλ. Σίγουρα τα glossy πλαστικά και κυρίως το φωτάκι που έχει, του δίνουν μια αίσθηση "φτηνού" αλλά είναι μια χαρά

Επεξ/σία από mcrenas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, hotcarver1 είπε

Ευχαριστω για την απαντηση.Ναι εννοειται οτι θα καλυπτει τον κατω οροφο.

Τωρα για το θεμα υγρασιας δεν εχω μετρησει,οτι αισθανομαστε μονο.

Θ αγορασω αυριο ενα υγρασιομετρο και θα το δω.

Το αγορασα το υγρομετρο.Αυτες ειναι οι ενδειξεις χωρις ρουχα απλωμενα μεσα.Η θερμανση δεν εχει δουλεψει ακομη μιας και εχω ορισει ελαχιστη εσωτερικη θερμοκρασια 19.

Πιστευετε θα δω διαφορα με αφυγραντηρα αν στην συνεχεια απλωνωνται ρουχα μεσα αλλα δουλευει και 24 ωρες η θερμανση στοιυς 19-20 βαθμους?

IMG_20191126_143727.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Έφτιαξα ένα αρχείο xl το οποίο ίσως βοηθήσει κάποιους φίλους εδώ μέσα να διαλέξουν αφυγραντήρα. Το αρχείο το έφτιαξα αρχικά για να έχω ένα μπούσουλα στην αγορά αφυγραντήρα, και βάσει των δικών μου κριτηρίων για αναζήτηση. Ζητώ συγνώμη που το αρχείο δεν είναι πλήρες με όλα τα μοντέλα της αγοράς όπως επίσης και με όλα τα χαρακτηριστικά τους.

1) Στο αρχείο περιέλαβα όσους περισσότερους αφυγραντήρες βρήκα στην κατηγορία 20-24lt.

2) Δεν περιλαμβάνει αφυγραντήρες με υψηλή κατανάλωση και juro pro λόγω της ιδιότυπης εγγύησης που παρέχουν.

3) Δεν περιέχει το αρχείο μου επιπλέον δυνατότητες που έχουν πολλοί από τους αφυγραντήρες, γιατί απλά δεν με απασχολούσαν εμένα όταν το έφτιαχνα.

4) Τα στοιχεία τα έχω αντλήσει κυρίως από το skrutz και ότι μπόρεσα να βρω από τις ίδιες τις εταιρίες. Άρα τα χαρακτηριστικά είναι θεωρητικά και όχι μετρημένα από μένα.

5) Η στήλη D όπως βλέπετε είναι ότι να ναι. Ο καθένας δηλώνει όσα τ.μ. θέλει, οπότε μην το παίρνετε και τοις μετρητοίς. Ιδιαίτερη σημασία έχει η στήλη Ε για μένα μια και θεωρητικά μας δίνει την αποδοτικότητα ενός αφυγραντήρα.

6) Το αρχείο μπορεί όποιος θέλει να το χρησιμοποιήσει, να το διορθώσει, να το συμπληρώσει και αν θέλει να το ανεβάσει ξανά.

Εγώ προσωπικά είμαι μεταξύ δύο:

Morris MDP-20300i

Morris MDP-24400IW

Οι λόγοι είναι οι εξής 3: αποδοτικότητα, μεγάλη εγγύηση 5/10 χρόνια και καλή τιμή αυτήν τη στιγμή. Αν υπάρχει κάποια ένσταση ως προς την επιλογή μου ή ποιον από τους δύο να επιλέξω

παρακαλώ θέλω να ακούσω την γνώμη σας για να κάνω την τελική επιλογή.

Αφυγραντήρες1.jpg

Αφυγραντήρες2.jpg

Αφυγραντήρες.xlsx

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, hotcarver1 είπε

Το αγορασα το υγρομετρο.Αυτες ειναι οι ενδειξεις χωρις ρουχα απλωμενα μεσα.Η θερμανση δεν εχει δουλεψει ακομη μιας και εχω ορισει ελαχιστη εσωτερικη θερμοκρασια 19.

Πιστευετε θα δω διαφορα με αφυγραντηρα αν στην συνεχεια απλωνωνται ρουχα μεσα αλλα δουλευει και 24 ωρες η θερμανση στοιυς 19-20 βαθμους?

IMG_20191126_143727.jpg

δεν έχεις θέμα υγρασίας πάντως! Στο στέγνωμα για να μην έχεις προσωρινή τοπική υγρασία ναι, ένας αφυγραντήρας βοηθάει.

 

γενικά το άπλωμα μέσα στο σπίτι είναι ότι χειρότερο για τους τοίχους και τις επιφάνειες βαφής τους.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, yositosi είπε

έκανες log in να δεις αν παραδίδει Ελλάδα? Επειδή επιδοτεί την πώληση στο εξωτερικό (δουλεύει με πολύ μικρό περιθώριο), έχω την εντύπωση ότι δεν παραδίδει Ελλάδα. Επίσης, έξω πουλάνε με 2 χρόνια εγγύηση!

Αν μπορείς, και αν έχεις άκρη να τον φέρεις από εκεί τότε ναι χτύπα τον με τα χίλια σε αυτή την τιμή!

Επίσης, Γερμανία είναι πιο κάτω λόγω διαφορετικού ΦΠΑ υποθέτω

https://www.amazon.de/Inventor-Luftentfeuchter-Wäschetrockner-intelligenter-Energieverbrauch/dp/B07SR9F56P/ref=sr_1_1?m=ACW3IF4KTVO3F&marketplaceID=A1PA6795UKMFR9&qid=1574769703&s=merchant-items&sr=1-1

Είχες δίκιο, μόλις έκανα login μου εμφάνισε αδυναμία παράδοσης στην Ελλάδα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, melas_pavlos είπε

Καλησπέρα. Έφτιαξα ένα αρχείο xl το οποίο ίσως βοηθήσει κάποιους φίλους εδώ μέσα να διαλέξουν αφυγραντήρα. Το αρχείο το έφτιαξα αρχικά για να έχω ένα μπούσουλα στην αγορά αφυγραντήρα, και βάσει των δικών μου κριτηρίων για αναζήτηση. Ζητώ συγνώμη που το αρχείο δεν είναι πλήρες με όλα τα μοντέλα της αγοράς όπως επίσης και με όλα τα χαρακτηριστικά τους.

1) Στο αρχείο περιέλαβα όσους περισσότερους αφυγραντήρες βρήκα στην κατηγορία 20-24lt.

2) Δεν περιλαμβάνει αφυγραντήρες με υψηλή κατανάλωση και juro pro λόγω της ιδιότυπης εγγύησης που παρέχουν.

3) Δεν περιέχει το αρχείο μου επιπλέον δυνατότητες που έχουν πολλοί από τους αφυγραντήρες, γιατί απλά δεν με απασχολούσαν εμένα όταν το έφτιαχνα.

4) Τα στοιχεία τα έχω αντλήσει κυρίως από το skrutz και ότι μπόρεσα να βρω από τις ίδιες τις εταιρίες. Άρα τα χαρακτηριστικά είναι θεωρητικά και όχι μετρημένα από μένα.

5) Η στήλη D όπως βλέπετε είναι ότι να ναι. Ο καθένας δηλώνει όσα τ.μ. θέλει, οπότε μην το παίρνετε και τοις μετρητοίς. Ιδιαίτερη σημασία έχει η στήλη Ε για μένα μια και θεωρητικά μας δίνει την αποδοτικότητα ενός αφυγραντήρα.

6) Το αρχείο μπορεί όποιος θέλει να το χρησιμοποιήσει, να το διορθώσει, να το συμπληρώσει και αν θέλει να το ανεβάσει ξανά.

Εγώ προσωπικά είμαι μεταξύ δύο:

Morris MDP-20300i

Morris MDP-24400IW

Οι λόγοι είναι οι εξής 3: αποδοτικότητα, μεγάλη εγγύηση 5/10 χρόνια και καλή τιμή αυτήν τη στιγμή. Αν υπάρχει κάποια ένσταση ως προς την επιλογή μου ή ποιον από τους δύο να επιλέξω

παρακαλώ θέλω να ακούσω την γνώμη σας για να κάνω την τελική επιλογή.

Αφυγραντήρες1.jpg

Αφυγραντήρες2.jpg

Αφυγραντήρες.xlsx 12 kB · 0 downloads

Είσαι καλός βλαμένος και εσύ βλέπω :D  :D :D  :D  (με την καλή την έννοια πάντα)

1 λεπτό πριν, johnt είπε

Είχες δίκιο, μόλις έκανα login μου εμφάνισε αδυναμία παράδοσης στην Ελλάδα...

Το 2017 που μπήκαν στην πλατφόρμα την πάτησαν που κάποιoi έφεραν έτσι συσκευές, και μετά το κλείδωσαν... ;) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vag21 είπε

μια ερωτηση παιδια, αξιζει ο αφυγραντηρας να δουλευει καποιες ωρες απο το να μην τον χρησιμοποιουμε καθολου,εχω ενα meaco με ζεολιθο και περσι δουλευε συνεχεια, το ρευμα μου ηρθε ακετα ακριβα και λεω φετος να τον δουλευω μονο την νυχτα και το πρωι να τον κλεινω,εχω αρκετη υγρασια στο σπιτι οποτε δυσκολα να πιασει την επιθυμητη τιμη(55-60%),ωστε να σβηνει και να ανοιγει μονος του,περσι δουλευε ακαταπαυστα και περιπου μαζευα 6λιτρα νερο την ημερα.

Ε απο το καθόλου δεν αξίζει έστω και λίγες ώρες ;  

12 λεπτά πριν, hotcarver1 είπε

Το αγορασα το υγρομετρο.Αυτες ειναι οι ενδειξεις χωρις ρουχα απλωμενα μεσα.Η θερμανση δεν εχει δουλεψει ακομη μιας και εχω ορισει ελαχιστη εσωτερικη θερμοκρασια 19.

Πιστευετε θα δω διαφορα με αφυγραντηρα αν στην συνεχεια απλωνωνται ρουχα μεσα αλλα δουλευει και 24 ωρες η θερμανση στοιυς 19-20 βαθμους?

IMG_20191126_143727.jpg

Μέχρι 60 % υγρασία είσαι οριακά καλά . Παρακολούθα τον χώρο σου και δες αν χρειάζεσαι  αφυγραντήρα .

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, yositosi είπε

δεν έχεις θέμα υγρασίας πάντως! Στο στέγνωμα για να μην έχεις προσωρινή τοπική υγρασία ναι, ένας αφυγραντήρας βοηθάει.

γενικά το άπλωμα μέσα στο σπίτι είναι ότι χειρότερο για τους τοίχους και τις επιφάνειες βαφής τους.

Οκ εγινε θα τσεκαρω  και πως θα πει οταν πιασουν τα κρυα και με ρουχα μεσα και θα το ξαναδω.Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, melas_pavlos είπε

Καλησπέρα. Έφτιαξα ένα αρχείο xl το οποίο ίσως βοηθήσει κάποιους φίλους εδώ μέσα να διαλέξουν αφυγραντήρα. Το αρχείο το έφτιαξα αρχικά για να έχω ένα μπούσουλα στην αγορά αφυγραντήρα, και βάσει των δικών μου κριτηρίων για αναζήτηση. Ζητώ συγνώμη που το αρχείο δεν είναι πλήρες με όλα τα μοντέλα της αγοράς όπως επίσης και με όλα τα χαρακτηριστικά τους.

1) Στο αρχείο περιέλαβα όσους περισσότερους αφυγραντήρες βρήκα στην κατηγορία 20-24lt.

2) Δεν περιλαμβάνει αφυγραντήρες με υψηλή κατανάλωση και juro pro λόγω της ιδιότυπης εγγύησης που παρέχουν.

3) Δεν περιέχει το αρχείο μου επιπλέον δυνατότητες που έχουν πολλοί από τους αφυγραντήρες, γιατί απλά δεν με απασχολούσαν εμένα όταν το έφτιαχνα.

4) Τα στοιχεία τα έχω αντλήσει κυρίως από το skrutz και ότι μπόρεσα να βρω από τις ίδιες τις εταιρίες. Άρα τα χαρακτηριστικά είναι θεωρητικά και όχι μετρημένα από μένα.

5) Η στήλη D όπως βλέπετε είναι ότι να ναι. Ο καθένας δηλώνει όσα τ.μ. θέλει, οπότε μην το παίρνετε και τοις μετρητοίς. Ιδιαίτερη σημασία έχει η στήλη Ε για μένα μια και θεωρητικά μας δίνει την αποδοτικότητα ενός αφυγραντήρα.

6) Το αρχείο μπορεί όποιος θέλει να το χρησιμοποιήσει, να το διορθώσει, να το συμπληρώσει και αν θέλει να το ανεβάσει ξανά.

Εγώ προσωπικά είμαι μεταξύ δύο:

Morris MDP-20300i

Morris MDP-24400IW

Οι λόγοι είναι οι εξής 3: αποδοτικότητα, μεγάλη εγγύηση 5/10 χρόνια και καλή τιμή αυτήν τη στιγμή. Αν υπάρχει κάποια ένσταση ως προς την επιλογή μου ή ποιον από τους δύο να επιλέξω

παρακαλώ θέλω να ακούσω την γνώμη σας για να κάνω την τελική επιλογή.

Αφυγραντήρες1.jpg

Αφυγραντήρες2.jpg

Αφυγραντήρες.xlsx 12 kB · 0 downloads

Εξαιρετικό αλλά λύπει μια εξαιρετικά σημαντική στήλη . Οι συνθήκες όπου μετρήθηκε η κατανάλωση του κάθε μοντέλου . Δεν ανακοινώνουν την δηλωμένη κατανάλωση όλοι στην ίδια θερμοκρασία και σχετική υγρασία  οπότε σε αυτό το Excel στο κομμάτι της κατανάλωσης σύγκριση δεν μπορεί να γίνει χωρίς τις μετρούμενες συνθήκες . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην ομάδα.Ρε παιδιά επειδή έχω μπερδευτεί.Εχω ένα σπίτι 90τ και ο μεγαλύτερος χώρος είναι το σαλόνι 50τ σε τι αφυγραντηρα να πάω από τους δύο.inventor eva 16 η juro pro 23 επειδή τα έχουν προσφορά..παρακαλώ τα φώτα σας...

Καλησπέρα στην ομάδα.Ρε παιδιά επειδή έχω μπερδευτεί.Εχω ένα σπίτι 90τ και ο μεγαλύτερος χώρος είναι το σαλόνι 50τ σε τι αφυγραντηρα να πάω από τους δύο.inventor eva 16 η juro pro 23 επειδή τα έχουν προσφορά..παρακαλώ τα φώτα σας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Bagdask είπε

Καλησπέρα στην ομάδα.Ρε παιδιά επειδή έχω μπερδευτεί.Εχω ένα σπίτι 90τ και ο μεγαλύτερος χώρος είναι το σαλόνι 50τ σε τι αφυγραντηρα να πάω από τους δύο.inventor eva 16 η juro pro 23 επειδή τα έχουν προσφορά..παρακαλώ τα φώτα σας...

Καλησπέρα στην ομάδα.Ρε παιδιά επειδή έχω μπερδευτεί.Εχω ένα σπίτι 90τ και ο μεγαλύτερος χώρος είναι το σαλόνι 50τ σε τι αφυγραντηρα να πάω από τους δύο.inventor eva 16 η juro pro 23 επειδή τα έχουν προσφορά..παρακαλώ τα φώτα σας...

Η juro pro ζητάει να γίνεται ετήσιο Service στους αφυγραντήρες με κόστος περίπου 20 ευρώ αλλιώς δεν ισχύει η εγγύηση . 

Για 90 τ.μ πήγαινε σε μεγαλύτερο απο 20Lt . Αν τον θες όμως μόνο για τα 50 τ.μ του σαλονιού τότε ένας 20 λιτρος ίσως και 16λιτρος είναι καλά . 

Επεξ/σία από Dare-Devil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...