Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 7/10/2022 στις 3:49 ΜΜ, yositosi είπε

τηλεδιάγνωση δύσκολο να σου κάνει κάποιος!!! Παίρνει μπρος κανονικά? Αρχίζει να λειτουργεί κανονικά ο συμπιεστής?

Αν ναι τότε...

1. το πιο απλό, να έχει βουλώσει από μπίχλα και να μην περνάει ο αέρας από τα στοιχεία ώστε να γίνει αφύγρανση (βγάζει κανονικά αέρα από πάνω?)

2. να έχει πει το ποίημα ο συμπιεστής ή να έχει κάποια διαρροή το κύκλωμα και μην είναι σωστές οι πιέσεις και επομένως οι θερμοκρασίες στα στοιχεία

Αυτός νομίζω ότι ειναι πολύ παλιά συσκευή! Ανταλλακτικά από χλωμό ως κίτρινο ούτως ή άλλως οπότε μόνο αν είναι υπόθεση καθαρίσματος θεωρώ ότι αξίζει. Αν τον έχεις πολλά χρόνια και τον έχεις δουλέψει κιόλας, για εμένα μην μπλεξεις καν σε διαδικασία επιδιόρθωσης.

Ευχαριστώ πολύ.

Παίρνει μπρός και βγάζει αέρα κανονικά. Δεν είμαι σίγουρος ότι ακούω τον συμπιεστή, θα δώ ξανά. 

Μάλλον η 2η περίπτωση είναι οπότε δεν αξίζει να δώσω τα 15€ (και να τρέχω στην Εθνική οδό) για να τον δούν μόνο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μήπως έχει κανείς αυτον εδώ?

https://www.skroutz.gr/s/31288016/Inventor-Combo-Αφυγραντήρας-20lt-με-Ιονιστή-και-Wi-Fi.html?from=favorites_popup

Σε σχέση με της συμβατικής σχεδίασης αφυγραντήρες πίστευετε είναι καλύτερος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Διαθέτω  δυο αφυγραντήρες, (έναν Delonghi DEC-180E, του 2010 και ενα Meaco  20L Platinum διετίας). Λόγω θορύβου, είναι απαγορευτικό να έχεις κάποιον από τους δύο στην άκρη στο  υπνοδωμάτιο ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΣΤΟ ΔΙΑΔΡΟΜΟ, ούτε καν στη μικρή σκάλα γιατί απλά με θόρυβο 42-49 db δεν κοιμάσαι.

Όσον αφορά την κατανάλωση, αυτή την περίοδο,  με τη ρύθμιση σε 50% σχετική υγρασία,  μετρημένη με μετρητή κατανάλωσης, σε ημερήσια βάση είναι 2-3 KWH!!! (2 πλυντήρια την ημέρα).Διανύοντας την περίοδο  των επιδοτήσεων  και των απαιτήσεων για μικρές καταναλώσεις (ψυγεία που να καταναλώνουν 150-200 ΚWh το χρόνο, κλιματιστικά υψηλής απόδοσης κλπ ), θεωρώ ότι είναι αδιανόητο μια  ημερήσια κατανάλωση της τάξεως των 2-3 kwh  ( με κομπρεσέρ), δηλαδή 600-800/έτος να θεωρείται αμελητέα. Επιπλέον, επειδή δεν υπάρχει σωστή ενημέρωση,   πελάτες όταν αντιλαμβάνονται έγκαιρα ότι ο αφυγραντήρας δεν είναι ανεμιστηράκι  αλλα έχει άλλες καταναλώσεις,  αναγκάζονται και  επιστρέφουν  το προιόν . Για αυτούς με τεχνολογία ζεόλιθου (και αντίστοιχα πολυ υψηλότερες καταναλώσεις)  δεν το συζητάω καν, φυσικά όσοι τον θέλουν για τα σκάφη τους υποθέτω δεν τους απασχολεί η κατανάλωση .

Στο θέμα του θορύβου,  γνωρίζει κάποιος  αφυγραντήρα με μπραγματικά χαμηλή στάθμη θορύβου;

Επεξ/σία από stsp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας! Σκέφτομαι να αγοράσω αυτόν εδώ https://www.skroutz.gr/s/21853492/Meaco-Platinum-Αφυγραντήρας-25lt-με-Ιονιστή.html?utm_source=ios&utm_campaign=skroutz_share

τον έχει κανείς να μου πει εάν αξίζει;! Τι γνώμη έχετε για αυτόν;!

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Επεξ/σία από Vasillion
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/10/2022 στις 9:40 ΜΜ, Vasillion είπε

Καλησπέρα σας! Σκέφτομαι να αγοράσω αυτόν εδώ https://www.skroutz.gr/s/21853492/Meaco-Platinum-Αφυγραντήρας-25lt-με-Ιονιστή.html?utm_source=ios&utm_campaign=skroutz_share

τον έχει κανείς να μου πει εάν αξίζει;! Τι γνώμη έχετε για αυτόν;!

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

παλιός και κυρίως πανάκριβος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας, 
Ισως να έχει υπωθεί στο παρελθόν, αλλά ποια είναι η γνώμη σας για τον Inventor Atmosphere XL ;
Κάθε βοήθεια ευσπρόδεκτη.

Σας ευχαριστώ. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/11/2022 στις 10:29 ΜΜ, Dr.MikeD είπε

Καλησπέρα σας, 
Ισως να έχει υπωθεί στο παρελθόν, αλλά ποια είναι η γνώμη σας για τον Inventor Atmosphere XL ;
Κάθε βοήθεια ευσπρόδεκτη.

Σας ευχαριστώ. :)

Απο τους καλύτερους της αγοράς 

https://www.skroutz.gr/c/449/afygranthres/f/793789/24-29-lt.html

Kullhaus μόνο μη πάρεις γιατί αν πάθει κάτι θα κλαις τα λεφτά σου !!!!!

Στις 25/10/2022 στις 10:22 ΜΜ, F117 είπε

Κάποια γνώμη για τον Inventor RISE PRO RS-WUI-08L    ?

Είναι wifi με ζεόλιθο.

έπεσε στα χέρια μου ένας με πρόβλημα θορύβου..... δύο μηνών μηχάνημα ρουλεμάν βεντηλατέρ. Μπορεί να ήταν τυχαίο  κατά τα άλλα κάνει δουλειά είπε ο ιδιοκτήτης. 

Στις 21/10/2022 στις 9:40 ΜΜ, Vasillion είπε

Καλησπέρα σας! Σκέφτομαι να αγοράσω αυτόν εδώ https://www.skroutz.gr/s/21853492/Meaco-Platinum-Αφυγραντήρας-25lt-με-Ιονιστή.html?utm_source=ios&utm_campaign=skroutz_share

τον έχει κανείς να μου πει εάν αξίζει;! Τι γνώμη έχετε για αυτόν;!

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

με τα ίδια λεφτά και λιγότερα παίρνεις πολύ καλύτερο μηχάνημα.

Επεξ/σία από tipakos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, hf77 είπε

Καλησπέρα θα ήθελα την άποψη σας για τους αφυγραντήρες της Morris.Με ενδιαφέρεται ο 24ltr 

 

 

 

 

Και γω τον ίδιο κοιτάζω. στα 249 νομίζω είναι καλή περίπτωση. Εάν κάποιος έχει άποψη θα το εκτιμούσαμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, hf77 είπε

Καλησπέρα θα ήθελα την άποψη σας για τους αφυγραντήρες της Morris.Με ενδιαφέρεται ο 24ltr 

 

 

 

 

Έχω τον 20300i δύο χρόνια τώρα, Δυνατός στην αφυγρανση, sleep mode που κοιμάσαι με το μηχανάκι κοντά, μικρό δοχείο συλλογής σχετικά, το φίλτρο άνθρακα είναι της πλάκας, τα πλαστικά δεν τρίζουν(ακόμα??) αλλά με χαλάκι από κάτω υπάρχει μια διαφορά προς το καλύτερο. Στα 199€ που το είχα πάρει θα το ξανά επερνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Σπίτι 50 τετραγωνικών, υπερυψωμένο ισόγειο, με ελαφρύ θέμα υγρασίας και πλάνο χρήσης του μηχανήματος ταυτόχρονα με καλοριφέρ  και σταθερή θερμοκρασία στους 20 βαθμούς τουλάχιστον. Να έχει κι αυτή τη λειτουργία που σε μικρό δωματιάκι βοηθάει να στεγνώσουν τα ρούχα.

Δώστε μου καναδυό καλές προτάσεις μέχρι τα 300 ευρώ δοκιμασμένες, να μην χρειάζεται να πολυασχολλούμμαι συχνά με φίλτρα κι ιστορίες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για σπίτι 80 τετραγωνικά έχει κάποιος μια καλή και αξιόπιστη πρόταση;

 

Βλέπω αυτόν για αγορά: https://www.skroutz.gr/s/34492974/Puredry-PDDW-10100-Famous-Αφυγραντήρας-10lt-Ζεόλιθου-με-Ιονιστή-και-Wi-Fi.html?from=account_favorites

Έχει δοκιμάσει κάποιος την Puredry, βλέπω ότι είναι ελληνική εταιρεία.

Επίσης για τον ζεόλιθο ποια η γνώμη σας; Στο σπίτι θα έχω κυρία θέρμανση μέσω air-condition.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Swimmer21 είπε

Για σπίτι 80 τετραγωνικά έχει κάποιος μια καλή και αξιόπιστη πρόταση;

 

Βλέπω αυτόν για αγορά: https://www.skroutz.gr/s/34492974/Puredry-PDDW-10100-Famous-Αφυγραντήρας-10lt-Ζεόλιθου-με-Ιονιστή-και-Wi-Fi.html?from=account_favorites

Έχει δοκιμάσει κάποιος την Puredry, βλέπω ότι είναι ελληνική εταιρεία.

Επίσης για τον ζεόλιθο ποια η γνώμη σας; Στο σπίτι θα έχω κυρία θέρμανση μέσω air-condition.

όχι, δεν θέλεις ζεόλιθο σε χώρο με στοιχειώδη θέρμανση, γιατί θα καταλήξεις να πληρώνεις ένα σκασμό λεφτά για ρεύμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...