Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 ώρες πριν, petrakiskap είπε

Καλησπέρα . Ενδιαφέρομαι για αγορά αφρυγραντήρα λόγω υψηλής υγρασίας στο εξωχικό μου. Ειναι γύρω στο 60-65 % η υγρασία  χωρις μονωση και το σπιτι ειναι 80τμ , πολλών δεκαετιών.. Εχω κάποιους υπόψιν μου.  πχ  αυτον.

https://www.skroutz.gr/s/16121799/Kullhaus-Qualis-20L-Ion-Αφυγραντήρας-20lt-με-Ιονιστή.html

 

Ειναι απολυτα  ασφαλείς γενικά οι αφρυγραντήρες ;;  Διάβασα  πχ στις οδηγίες χρήσης ενός , ότι αν πέσει κάτω μπορεί να γίνει διαρροή, προκαλώντας ακομα και φωτιά, ισχύει;; Η αν συνδεθεί σε πολύμπριζο; Η γενικά αν δεν συνδεθεί κάτι σωστά πχ δοχείο νερού, φίλτρο, σωληνάκι, οτιδήποτε, υπάρχει τέτοιος κίνδυνος;;

  Γενικά επειδή έχω σκυλί και φοβάμαι μην το ρίξει καταλαθος έτσι  οπως τρέχει ή μην γίνει κάποιο  άλλο λάθος λόγω έλλειψης εμπειρίας , δεν θα ήθελα να πάρω αυτο το ρίσκο αν υπάρχει τόσο σοβαρός κίνδυνος. Θα ήθελα έναν αφρυγραντήρα (ή κάτι παρόμοιο )που να  κατεβάζει την υγρασία σε επιθυμητά επίπεδα  , που να μην έχει αυτο τον κίνδυνο ( εάν υπάρχει φυσικά ) ακόμα και αν ειναι  λίγο ακριβότερος απο τους άλλους. Προέχει η ασφάλεια για μένα.

 

Ο συγκεκριμένος είναι από τους πιο καλούς, με ποιότητα κατασκευής κορυφαία!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, adsl2+ είπε

Ο συγκεκριμένος είναι από τους πιο καλούς, με ποιότητα κατασκευής κορυφαία!

Σε ευχαριστώ πολύ. Μίλησα και με 2-3 εταιρείες  για να πάρω γνώμες και ολοι μου είπαν τα καλύτερα και το κυριότερο για μενα , πως ειναι ασφαλής  και δεν υπάρχει θέμα για κατι τόσο ακραίο οπως πχ φωτιά ή κάτι άλλο. Στα σχόλια επισης βλέπω οτι είναι εξαιρετικος.  Θα τον αγοράσω το πιθανότερο.

Επεξ/σία από petrakiskap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/3/2022 στις 3:23 ΠΜ, petrakiskap είπε

Καλησπέρα . Ενδιαφέρομαι για αγορά αφρυγραντήρα λόγω υψηλής υγρασίας στο εξωχικό μου. Ειναι γύρω στο 60-65 % η υγρασία  χωρις μονωση και το σπιτι ειναι 80τμ , πολλών δεκαετιών.. Εχω κάποιους υπόψιν μου.  πχ  αυτον.

https://www.skroutz.gr/s/16121799/Kullhaus-Qualis-20L-Ion-Αφυγραντήρας-20lt-με-Ιονιστή.html

 

Ειναι απολυτα  ασφαλείς γενικά οι αφρυγραντήρες ;;  Διάβασα  πχ στις οδηγίες χρήσης ενός , ότι αν πέσει κάτω μπορεί να γίνει διαρροή, προκαλώντας ακομα και φωτιά, ισχύει;; Η αν συνδεθεί σε πολύμπριζο; Η γενικά αν δεν συνδεθεί κάτι σωστά πχ δοχείο νερού, φίλτρο, σωληνάκι, οτιδήποτε, υπάρχει τέτοιος κίνδυνος;;

  Γενικά επειδή έχω σκυλί και φοβάμαι μην το ρίξει καταλαθος έτσι  οπως τρέχει ή μην γίνει κάποιο  άλλο λάθος λόγω έλλειψης εμπειρίας , δεν θα ήθελα να πάρω αυτο το ρίσκο αν υπάρχει τόσο σοβαρός κίνδυνος. Θα ήθελα έναν αφρυγραντήρα (ή κάτι παρόμοιο )που να  κατεβάζει την υγρασία σε επιθυμητά επίπεδα  , που να μην έχει αυτο τον κίνδυνο ( εάν υπάρχει φυσικά ) ακόμα και αν ειναι  λίγο ακριβότερος απο τους άλλους. Προέχει η ασφάλεια για μένα.

 

τον έχουν οι γονείς μου περίπου 2 χρόνια. είναι αρκετά ευχαριστημένοι ως προς την απόδοση. κάνει λίγο θόρυβο αν θες να τον στο ίδιο δωμάτιο που θα κοιμάσαι. οι γονείς μου την ημέρα τον έχουν στο υπνοδωμάτιο και το βράδυ στην κουζίνα-σαλόνι οπότε δεν τους ενοχλεί. επίσης είναι αρκετά βαρύς αλλά έχει ροδάκια για να τον σπρώχνεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, st@kas είπε

τον έχουν οι γονείς μου περίπου 2 χρόνια. είναι αρκετά ευχαριστημένοι ως προς την απόδοση. κάνει λίγο θόρυβο αν θες να τον στο ίδιο δωμάτιο που θα κοιμάσαι. οι γονείς μου την ημέρα τον έχουν στο υπνοδωμάτιο και το βράδυ στην κουζίνα-σαλόνι οπότε δεν τους ενοχλεί. επίσης είναι αρκετά βαρύς αλλά έχει ροδάκια για να τον σπρώχνεις.

Στο σαλόνι σκοπεύω να τον έχω περίπου στο μισό του σπιτιού, εκτός και αν κανει μπανιο καποιος , και τον πάω για λίγο στο χώρο αυτο. Αφού έχει και ροδάκια μια χαρά.

Μάλιστα ήμουν ανάμεσα σε αυτον και σε  αυτον εδώ https://www.kullhaus.gr/αφυγραντήρες-kullhaus/kullhaus-alpha-q13l/. Προτιμώ ομως τον 20αρι γιατι το σπιτι είναι 80 τμ και θα ήταν οριακα ο 13αρης , ενώ το σπίτι  έχει και πολλούς τοιχους, 2 υπνοδωματια, 2 μπανια κλπ. Ενώ ο μεγαλύτερος θα κάνει πιο άνετα την δουλειά του στον χώρο.

Αφού όλοι λένε τα καλύτερα για τον 20αρι και απο άποψη ασφαλείας που με ενδιέφερε πιο πολύ, θα προχωρήσω σε αγορά του και ευελπιστώ οτι μαζί με την υγρασία , θα δω και διαφορά στον λογαριασμο ρεύματος, καθώς καίει 250 watt απο οτι είδα και πέρα απο αυτο θα ειναι λιγότερη η ανάγκη για κλιματισμο ή άλλη θέρμανση στον χώρο  λόγω αυτού , απο οτι έχω διαβάσει.

Κατι τελευταιο για να μην κουράζω. Τα 250 watt ειναι την ώρα έτσι;; Αρα στο 10ωρο θα καίω περίπου 2,5 κιλοβατώρες;; Εχω καταλάβει σωστά;;

Ευχαριστώ πολύ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, petrakiskap είπε

Στο σαλόνι σκοπεύω να τον έχω περίπου στο μισό του σπιτιού, εκτός και αν κανει μπανιο καποιος , και τον πάω για λίγο στο χώρο αυτο. Αφού έχει και ροδάκια μια χαρά.

Μάλιστα ήμουν ανάμεσα σε αυτον και σε  αυτον εδώ https://www.kullhaus.gr/αφυγραντήρες-kullhaus/kullhaus-alpha-q13l/. Προτιμώ ομως τον 20αρι γιατι το σπιτι είναι 80 τμ και θα ήταν οριακα ο 13αρης , ενώ το σπίτι  έχει και πολλούς τοιχους, 2 υπνοδωματια, 2 μπανια κλπ. Ενώ ο μεγαλύτερος θα κάνει πιο άνετα την δουλειά του στον χώρο.

Αφού όλοι λένε τα καλύτερα για τον 20αρι και απο άποψη ασφαλείας που με ενδιέφερε πιο πολύ, θα προχωρήσω σε αγορά του και ευελπιστώ οτι μαζί με την υγρασία , θα δω και διαφορά στον λογαριασμο ρεύματος, καθώς καίει 250 watt απο οτι είδα και πέρα απο αυτο θα ειναι λιγότερη η ανάγκη για κλιματισμο ή άλλη θέρμανση στον χώρο  λόγω αυτού , απο οτι έχω διαβάσει.

Κατι τελευταιο για να μην κουράζω. Τα 250 watt ειναι την ώρα έτσι;; Αρα στο 10ωρο θα καίω περίπου 2,5 κιλοβατώρες;; Εχω καταλάβει σωστά;;

Ευχαριστώ πολύ .

 

σαν θέρμανση δεν θα αλλάξει τόσο πολύ που να μην χρειάζεται αλλά θα έχεις διαφορετική αίσθηση.

Το πόσο θα καίει εξαρτάται από τον χρόνο που θα δουλεύει ο συμπιεστής και τις υπάρχουσες συνθήκες θερμοκρασίας - υγρασίας, αλλά στο πολύ περίπου θα είναι κάπου εκεί. 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, st@kas είπε

 

σαν θέρμανση δεν θα αλλάξει τόσο πολύ που να μην χρειάζεται αλλά θα έχεις διαφορετική αίσθηση.

Το πόσο θα καίει εξαρτάται από τον χρόνο που θα δουλεύει ο συμπιεστής και τις υπάρχουσες συνθήκες θερμοκρασίας - υγρασίας, αλλά στο πολύ περίπου θα είναι κάπου εκεί. 

 

Σε ευχαριστώ πολύ . Θα κάνω και θερμομόνωση, οπότε πιστεύω σε συνδυασμό με τον αφρυγραντήρα και τον κλιματισμο θα δω μεγάλη διαφορά  , γιατι δυστυχώς οι τοίχοι την παρούσα στιγμή (ειδικά στα μπάνια) ειναι σε άθλια κατάσταση, μες στην μούχλα, κατάμαυροι. Κακώς το άφησα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Να ρωτησω ρε παιδια, εχω εναν αφυγραντηρα Juro Pro Diamond 25L, εχω καταληξει απλα να το χρησιμοποιω κυριως για να στεγνωνω ρουχα οταν εξω εχει συνεφια, αλλα επειδη βρισκομαι σε υπογειο και εχει αρκετη υγρασια, πως ειναι ο πιο σωστος τροπος να τον χρησιμοποιησω

Ας πουμε κανει να το λειτουργεις πρωι βραδυ, η του θετεις μια χρονο λειτουργια και οταν ξανανεβει η υγρασια τον αναβεις. Περαν του οτι καιει κιολας πολυ ρευμα, δε ξερω αν ριχνει και αποτομα την υγρασια. Ας πουμε αν τον λειτουργησω μια μερα ασταματητα νιωθω τον αερα στυφο και το στομα μου στεγνο και σαν μια μικρη δυσπνοια, να μπουκωνει το ρουθουνι μου μεχρι να τον κλεισω

Επισης σε ποιο χωρο τον βαζω. Στο σαλονι μετρησα 60-65% υγρασια στους 18 βαθμους και στο ΥΣ 70+!

Και με κατι κουμπακια που χει για προγραμματα εκει πρεπει να βαλω κατι συγκεκριμενο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει καποια κουμπακια που μπορω να ψαξω να δω τι κανουν. Προτς το παρον δουλευει μεχρι να γεμισει ο κουβας. Αλλα περα απο το στεγνωμα ρουχα, ρωταω επειδη ειμαι ασχετος, πως τον χρησιμοποιεις σωστα για μες στο σπιτι

ΠΧ τον βαζω στο σαλονι η στο δωματιο να λειτουργει για 2-3 ωρες? Του βαζεις μεχρι να πεσει μεχρι το 50-55 η υγρασια? Πως το λειτουργειτε εσεις?

Επισης αν πεσει η υγρασια, φανταζομαι πως παλι γρηγορα θα ανεβει σε μεριεκς ωρες επειδη ειναι υπογειο

Απλα ψαχνω να μου δωσετε μια κατευθυνση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε εμένα έχει οθόνη που που ρυθμίζεται ανά 5%.

Το βάζω συνήθως στο 45% το αφήνω αναμμένο και αναβοσβήνει μόνο του όπως αν είχες αερόθερμο και το είχες ρυθμίσει σε κάποια θερμοκρασία.

Άλλοι έχουν 3 θέσεις συνήθως για ρύθμιση σε χαμηλή, μεσαία και υψηλή υγρασία.

Βάλε καμιά φωτό με τα χειριστήρια μήπως έχουμε το ίδιο 

Συνήθως τον βάζω σε κάποιον κεντρικό και μεγάλο χώρο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχουμε το ίδιο αλλά κάτι μπορώ να υποψιαστώ.

Πάτα διαδοχικά το κουμπί με τις σταγόνες που λέει hum και δες τί γίνεται.

Αν εναλλάσσονται τα φώτα στο hi και low , άστο στο low γιατί τώρα φαίνεται να είναι στο hi

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/3/2022 στις 1:18 ΜΜ, petrakiskap είπε

[...]

Αφού όλοι λένε τα καλύτερα για τον 20αρι και απο άποψη ασφαλείας που με ενδιέφερε πιο πολύ, θα προχωρήσω σε αγορά του και ευελπιστώ οτι μαζί με την υγρασία , θα δω και διαφορά στον λογαριασμο ρεύματος, καθώς καίει 250 watt απο οτι είδα και πέρα απο αυτο θα ειναι λιγότερη η ανάγκη για κλιματισμο ή άλλη θέρμανση στον χώρο  λόγω αυτού , απο οτι έχω διαβάσει.

[...]

- Η διαφορά που θα δεις (στην κατανάλωση ρεύματος), θα είναι προς τα πάνω και όχι προς τα κάτω όπως πιστεύεις.

Στις 18/3/2022 στις 7:48 ΜΜ, petrakiskap είπε

Σε ευχαριστώ πολύ . Θα κάνω και θερμομόνωση, οπότε πιστεύω σε συνδυασμό με τον αφρυγραντήρα και τον κλιματισμο θα δω μεγάλη διαφορά  , γιατι δυστυχώς οι τοίχοι την παρούσα στιγμή (ειδικά στα μπάνια) ειναι σε άθλια κατάσταση, μες στην μούχλα, κατάμαυροι. Κακώς το άφησα

- Η διαφορά που θα δεις, σε αυτή την περίπτωση, θα οφείλεται αποκλειστικά και μόνο στον αφυγραντήρα, αν τον χρησιμοποιείς σωστά και αν έχεις σωστή «πολιτική» αφύγρανσης. Δεν θα οφείλεται σε καμία περίπτωση (το Χειμώνα) στην όποια θερμομόνωση και στο όποιο κλιματιστικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Maurikycli είπε

Αν γίνει σωστή μελέτη για θερμομόνωση πιθανόν να μην χρειάζεται ούτε αφυγραντήρας

- Είμαι έτοιμος να ακούσω τα επιστημονικά-τεχνολογικά σου επιχειρήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...