Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 hours ago, yositosi said:

όχι, δεν θέλεις ζεόλιθο σε χώρο με στοιχειώδη θέρμανση, γιατί θα καταλήξεις να πληρώνεις ένα σκασμό λεφτά για ρεύμα.

Το σκέφτομαι από την άποψη να το έχω στην κρεβατοκάμαρα αντί θέρμανσης.

 

Δηλαδή να τραβάει την υγρασία του χώρου που έχω περίπου 75% και να θερμαίνει λίγο.

Δεν είναι καλή επιλογή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

11 ώρες πριν, Swimmer21 είπε

Το σκέφτομαι από την άποψη να το έχω στην κρεβατοκάμαρα αντί θέρμανσης.

 

Δηλαδή να τραβάει την υγρασία του χώρου που έχω περίπου 75% και να θερμαίνει λίγο.

Δεν είναι καλή επιλογή;

1. κάνει φασαρία. Δεν παίζει να τον έχεις στην κρεβατοκάμαρα φίλε μου. Οι αφυγραντήρες δεν ειναι κλιματιστικά να τα έχουμε πάνω από το κεφάλι μας. Υγρασία από το χώρο θέλουμε να τραβάμε!

2. Αφυγραντήρας είναι, όχι θερμαντικό. Η θέρμανση που θα βγάλει είναι ανάλογη της ισχύος της αντίστασης που φέρει, δηλαδή σαν ένα αεροθερμάκι ισχύος 750W περίπου... Να'χαμε να λέγαμε δηλαδή

3. Οι αφυγραντήρες τεχνολογίας συμπιεστή έχουν εξελιχθεί πολύ και στα καλά μοντέλα έχουν πολύ καλή αποδοτικότητα (EER)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, yositosi said:

1. κάνει φασαρία. Δεν παίζει να τον έχεις στην κρεβατοκάμαρα φίλε μου. Οι αφυγραντήρες δεν ειναι κλιματιστικά να τα έχουμε πάνω από το κεφάλι μας. Υγρασία από το χώρο θέλουμε να τραβάμε!

2. Αφυγραντήρας είναι, όχι θερμαντικό. Η θέρμανση που θα βγάλει είναι ανάλογη της ισχύος της αντίστασης που φέρει, δηλαδή σαν ένα αεροθερμάκι ισχύος 750W περίπου... Να'χαμε να λέγαμε δηλαδή

3. Οι αφυγραντήρες τεχνολογίας συμπιεστή έχουν εξελιχθεί πολύ και στα καλά μοντέλα έχουν πολύ καλή αποδοτικότητα (EER)

Σε ευχαριστώ. Έχεις κάποια πρόταση μέχρι 300€ με καλή απόδοση, με λειτουργία ύπνου, στέγνωμα ρούχων, wifi;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τραβάτε μια βόλτα από το στοκάδικο του κώτσου στον σείριο. Χθες το μεσημέρι που πέρασα, πρέπει να είχε και 200 αφυγραντήρες. Ίσως λέω και λίγους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με ενδιαφέρει η τιμή τώρα καθώς αναμένω black Friday.

Σαν δυνατότητες όμως και ποιότητα κατασκευής έχετε να προτείνετε κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/11/2022 στις 9:47 ΜΜ, Swimmer21 είπε

Το σκέφτομαι από την άποψη να το έχω στην κρεβατοκάμαρα αντί θέρμανσης.

 

Δηλαδή να τραβάει την υγρασία του χώρου που έχω περίπου 75% και να θερμαίνει λίγο.

Δεν είναι καλή επιλογή;

Οι αφυγραντήρας με ζεόλιθο είναι για συνήθη θερμοκρασίες χώρου <18°C. Σχετικά με τον θόρυβο στα περισσότερα μοντέλα στην πρώτη σκάλα με 300-350W κατανάλωση και ανακύκλωση αέρα περίπου στα 40-50m³/h είναι κάτω απο 30db. Το αν μπορείς να κοιμηθείς είναι υποκειμενικό, άλλος μπορεί άλλος όχι. Την υγρασία η συσκευή θα σου την κατεβάσει πολύ γρήγορα με κλειστή την πόρτα και θα σταματήσει,  οπότε δεν μπορείς να φασιστής στον αφυγραντήρα για την θέρμανση του χώρου.

Στις 9/11/2022 στις 10:19 ΜΜ, Swimmer21 είπε

Για σπίτι 80 τετραγωνικά έχει κάποιος μια καλή και αξιόπιστη πρόταση;

 

Βλέπω αυτόν για αγορά: https://www.skroutz.gr/s/34492974/Puredry-PDDW-10100-Famous-Αφυγραντήρας-10lt-Ζεόλιθου-με-Ιονιστή-και-Wi-Fi.html?from=account_favorites

Έχει δοκιμάσει κάποιος την Puredry, βλέπω ότι είναι ελληνική εταιρεία.

Επίσης για τον ζεόλιθο ποια η γνώμη σας; Στο σπίτι θα έχω κυρία θέρμανση μέσω air-condition.

Έχω ακούσει για το service ότι είναι καλό και για το κόστος των ανταλλακτικών που ταιριάζουν σε πολλά μοντέλα άλλων εταιριών που τα έχουν διπλάσια+ τιμή. Πέρασε απο τα χέρια μου αυτό https://www.skroutz.gr/s/28545694/Puredry-PDD-85300-Famous-Mykonos-Αφυγραντήρας-8-5lt-Ζεόλιθου-με-Ιονιστή.html?from=listing_color_variations και ήταν καλή κατασκευή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,μενουμε σε νησι οπου υπαρχει αρκετη υγρασια.Προσφατα γιναμε γονεις και θα ηθελα ενα αφυγραντηρα ειδικοτερα για το δωματιο μας οπου ειναι  και το μωρο.Τι πρεπει να προσεξω?
 

ευχαριστω εκ των προτερων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, geogr88 είπε

Καλησπερα,μενουμε σε νησι οπου υπαρχει αρκετη υγρασια.Προσφατα γιναμε γονεις και θα ηθελα ενα αφυγραντηρα ειδικοτερα για το δωματιο μας οπου ειναι  και το μωρο.Τι πρεπει να προσεξω?
 

ευχαριστω εκ των προτερων.

να μην στεγνώσεις υπερβολικά την ατμόσφαιρα γιατί δεν ειναι ότι καλύτερο για τα μωρά ;) . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, geogr88 είπε

Καλησπερα,μενουμε σε νησι οπου υπαρχει αρκετη υγρασια.Προσφατα γιναμε γονεις και θα ηθελα ενα αφυγραντηρα ειδικοτερα για το δωματιο μας οπου ειναι  και το μωρο.Τι πρεπει να προσεξω?
 

ευχαριστω εκ των προτερων.

Συνήθως τα μωρά θέλουν υγραντήρα 😕

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Ψάχνω αφυγραντήρα σχετικά οικονομικό μέχρι 150-160 ευρω.

το σπίτι ειναι 40τμ. κουζίνα, σαλόνι, υπνοδωμάτιο αλλα οι μεταξύ τους πόρτες ειναι ανοιχτές 24/7. 

Η υγρασία στο σπίτι φτάνει 85%-86%.
Υπάρχει κάτι αξιοπρεπές σε αυτά τα χρήματα;

Επεξ/σία από X-Virus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νέο μοντέλο Morris MDP25500HIW Wi-Fi (25ρης), με UV, Ιονιστή, HEPA filter και 5ετή εγγύηση στα 269€. Ότι καλύτερο και πιο πλήρες υπάρχει στην ελληνική αγορά.

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/afigranthres/afygrantires/268640-αφυγραντηρας-morris-mdp25500hiw-wi-fi

https://www.skroutz.gr/s/38802171/Morris-MDP-25500HIW-Αφυγραντήρας-25lt-με-Ιονιστή-και-Wi-Fi.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/11/2022 στις 11:18 ΠΜ, yositosi είπε

όχι, δεν θέλεις ζεόλιθο σε χώρο με στοιχειώδη θέρμανση, γιατί θα καταλήξεις να πληρώνεις ένα σκασμό λεφτά για ρεύμα.

Καλημέρα, το εξηγείς λίγο αυτό; 

Έχω από το 2014 έναν αφυγραντηρα Meaco DD8L ζεόλιθου που τον χρησιμοποιώ τους 3-4 μήνες του χειμώνα (Νοε - Μαρ), σε αυτόματη λειτουργία επί καθημερινής βάσης. 

Στα τεχνικά χαρακτηριστικά του λέει 30/330/650 Watts, οπότε αν υποθέσουμε ότι δουλεύει 12 ώρες/μέρα στην σκάλα των 650 Watts, πόση είναι η κατανάλωση ρεύματος την ώρα (σε KWh); 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, topmar είπε

Καλημέρα, το εξηγείς λίγο αυτό; 

Έχω από το 2014 έναν αφυγραντηρα Meaco DD8L ζεόλιθου που τον χρησιμοποιώ τους 3-4 μήνες του χειμώνα (Νοε - Μαρ), σε αυτόματη λειτουργία επί καθημερινής βάσης. 

Στα τεχνικά χαρακτηριστικά του λέει 30/330/650 Watts, οπότε αν υποθέσουμε ότι δουλεύει 12 ώρες/μέρα στην σκάλα των 650 Watts, πόση είναι η κατανάλωση ρεύματος την ώρα (σε KWh); 

0.65*12=7.8kwh για να σου τραβήξει θεωρητικά 4 λίτρα νερό στο 12ωρο (8/2)

Ας πάρουμε έναν 20άρη efficient αφυγραντήρα τεχνολογίας συμπιεστή. 230W rated 26.7C και RH60%. Αντίστοιχα, κοντινή κατανάλωση σε συνθήκες 22C και RH80% (εμπειρικά σου λέω πως πάνε χονδρικά οι καμπύλες απόδοσης από μετρήσεις που έχω κάνει). Σε αυτές τις συνθήκες αντίστοιχα φυσικά και η απόδοση πέφτει στα περίπου 9~10 λίτρα, αλλά ας σου δώσω και μια αβάντα και ας πω 8 λίτρα στο 24ωρο

Οπότε έχουμε 0,23*12=2,76kwh για να τραβήξεις το ίδιο νερό! Η διαφορά είναι τόσο χαώδης που ακόμα και διαφοροποιήσεις/μεταβολές/απώλειες να βάλεις στην εξίσωση... δεν κλείνει η ψαλίδα και ούτε για πλάκα δεν μπορεί να γίνει συμφέρουσα η χρήση ζεόλιθου.

Ο ζεόλιθος απέκτησε τη "φήμη" του next best thing πριν καμία 10ετία περίπου σχεδόν (ίσως και λίγο λιγότερο) όταν τα μοντέλα συμπιεστή έπαιζαν με R410 και υπερδιπλάσιες καταναλώσεις ρεύματος από τις σημερινές. Η τεχνολογία συμπιεστών προχώρησε, η αποδοτικότητα αυξήθηκε, ενώ στους ζεόλιθους τα πάντα είναι τυποποιημένα. Μοναδικό νόημα βλέπω για χώρους χωρίς καμία θέρμανση όπου απαιτείς "όγκο αφύγρανσης" και σταθερή απόδοση, όπως δλδ οι Αγγλάρες που έχουν τις αποθήκες με τα προικιά τους που θέλουν να τα προστατευσουν από την υγρασία.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλτατε ήσουν υπέρ του δέοντος αναλυτικότατος και σε ευχαριστώ πάρα πολύ! 

Έχεις να προτείνεις κάποια συγκεκριμένη μάρκα - μοντέλο αφυγραντήρα συμπιεστή λοιπόν; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...