Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Το καλοκαίρι όμως θα αυξάνει τη ζέστη.

Επίσης εξακολουθεί να βγάζει κάποια μυρωδιά.

Ναι το έχω υπόψη μου αυτό. Δεν θα τον έχω όλη την ημέρα. Η μυρωδιά έχω ακούσει πως υποχωρεί με την χρήση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, Basilhs23___ είπε

Ναι το έχω υπόψη μου αυτό. Δεν θα τον έχω όλη την ημέρα. Η μυρωδιά έχω ακούσει πως υποχωρεί με την χρήση. 

Υποχωρεί αλλά δεν εξαφανίζεται. 

Επανέρχεται μεγαλοπρεπώς αν μείνει αχρησιμοποίητος 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Maurikycli είπε

Υποχωρεί αλλά δεν εξαφανίζεται. 

Επανέρχεται μεγαλοπρεπώς αν μείνει αχρησιμοποίητος 

και αν επίσης γενικά μυρίσει κάτι στο χώρο και το τραβήξει ;) 

19 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Και στους συμπιεστές δεν θα είναι μικρή ισχύς, κάπου 300 ως 500 είδα κάτι μηχανήματα γιατί είναι μεγάλος ο χώρος, στον ζεόλιθο οι τιμές είναι περίπου 400W στην πρώτη σκάλα και 700W στην δεύτερη.

300 ως 500 πρέπει να είναι είτε μπαχατέλες μηχανήματα είτε πολύ μεγάλης χωρητικότητας.

Επίσης στο ζεόλιθο, 400W πχ που λές, πας και για μισό capacity. Δηλαδή 4 λίτρα την ημέρα... Ένας high efficiency κομπρεσοράτος θα σου τραβήξει τα ίδια λίτρα σε θερμοκρασία 12~15C και κατανάλωση 160~220W (τα εύρη γιατί έχεις αποκλίσεις από μοντέλο σε μοντέλο). Γενικά από πλευράς αποδοτικότητας υπάρχει ένα θεματάκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, yositosi είπε

και αν επίσης γενικά μυρίσει κάτι στο χώρο και το τραβήξει ;) 

300 ως 500 πρέπει να είναι είτε μπαχατέλες μηχανήματα είτε πολύ μεγάλης χωρητικότητας.

Επίσης στο ζεόλιθο, 400W πχ που λές, πας και για μισό capacity. Δηλαδή 4 λίτρα την ημέρα... Ένας high efficiency κομπρεσοράτος θα σου τραβήξει τα ίδια λίτρα σε θερμοκρασία 12~15C και κατανάλωση 160~220W (τα εύρη γιατί έχεις αποκλίσεις από μοντέλο σε μοντέλο). Γενικά από πλευράς αποδοτικότητας υπάρχει ένα θεματάκι

Θα δουλέψει δηλαδή ο κομπρεσερατος και σε θερμοκρασιες 15-20; Γιατί έψαχνα σελίδες στα αγγλικά και οι περισσότερες λένε πως ενδείκνυται για ζέστη και θερμοκρασίες από 20 και πάνω. Εγώ θέλω αποτέλεσμα και στο εύρος 15 ως 20, η παραπανω κατανάλωση ενέργειας του συμπιεστή δεν με πειράζει, αλλά αν δεν μπορεί να συλλέξει την υγρασια δεν έχει νόημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Θα δουλέψει δηλαδή ο κομπρεσερατος και σε θερμοκρασιες 15-20; Γιατί έψαχνα σελίδες στα αγγλικά και οι περισσότερες λένε πως ενδείκνυται για ζέστη και θερμοκρασίες από 20 και πάνω. Εγώ θέλω αποτέλεσμα και στο εύρος 15 ως 20, η παραπανω κατανάλωση ενέργειας του συμπιεστή δεν με πειράζει, αλλά αν δεν μπορεί να συλλέξει την υγρασια δεν έχει νόημα. 

ναι εννοείται ότι δουλεύει, απλά σταδιακά πέφτει η αποδοτικότητα (ml νερού ανά watt καταναλούμενης ισχύος), η οποία όμως έιναι ήδη κακή σε έναν ζεόλιθο! Αν φυσικά πέσουμε σε θερμοκρασίες below 15C, τότε θα αρχίσουν και τα defrost οπότε ναι προκύπτουν σιγά σιγά θεματάκια απόδοσης/αποδοτικότητας

 

Γενικότερα, νόημα ο ζεόλιθος πρωταρχικά έχει σε εξοχικά που μένουν παρατημένα ΧΩΡΙΣ θέρμανση, ή σε αποθήκες (για αυτό πχ στην Αγγλία ο ζεόλιθος πουλάει σαν τρελός). Γενικά η σχέση απόδοσης του ζεόλιθου ειναι "γραμμική" γιατί έχεις μια αντίσταση και έναν δίσκο... Σταθερή τεχνολογία και σταθερή σχέση κατανάλωσης/αφύγρανσης. Στους κομπρεσοράτους οι τεχνολογίες έχουν αλλάξει και μπορείς να βρεις από πιο φθηνά μοντέλα με χαμηλό ΕΕΙ, (Energy Effficiency Index) ως πιο high end μοντέλα που ο δείκτης απόδοσης EEI αρχίζει να βελτιώνεται από αισθητά ως δραματικά (ανάλογα τι μοντέλα συγκρίνουμε μεταξύ τους) 

Επεξ/σία από yositosi
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/9/2022 στις 12:22 ΜΜ, Basilhs23___ είπε

Επειδη το θέλουμε και για Χειμώνα που οι θερμοκρασίες των χωρων είναι χαμηλες, μέχρι να ανάψουν τα κλιματιστικά και να ζεστάνει παίρνει ώρα. Έχουμε και κάποια δωμάτια όπως αποθήκες που δεν θερμαίνονται. 

[...]

- Εάν το «το θέλουμε και για Χειμώνα» υπονοεί ότι σκοπεύετε να τον χρησιμοποιείτε και το καλοκαίρι, αυτό είναι μάλλον αδύνατο σε χώρο κατοικίας ειδικά με αφυγραντήρα Ζεόλιθου. Θα υπάρχει αισθητή άνοδος της εσωτερικής θερμοκρασίας ακόμα και με αφυγραντήρα συμπιεστή (τουλάχιστον 1°C).

Στις 13/9/2022 στις 5:56 ΜΜ, Basilhs23___ είπε

Και στους συμπιεστές δεν θα είναι μικρή ισχύς, κάπου 300 ως 500 είδα κάτι μηχανήματα γιατί είναι μεγάλος ο χώρος, στον ζεόλιθο οι τιμές είναι περίπου 400W στην πρώτη σκάλα και 700W στην δεύτερη.

- Έχω έναν φτηνό αφυγραντήρα που αναφέρει στο φυλλάδιό του «Rated power consumption: 265W». Στην πράξη το Χειμώνα με εσωτερική θερμοκρασία 20-22°C καταναλώνει 145-150W.

 

22 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Θα δουλέψει δηλαδή ο κομπρεσερατος και σε θερμοκρασιες 15-20; Γιατί έψαχνα σελίδες στα αγγλικά και οι περισσότερες λένε πως ενδείκνυται για ζέστη και θερμοκρασίες από 20 και πάνω. Εγώ θέλω αποτέλεσμα και στο εύρος 15 ως 20, η παραπανω κατανάλωση ενέργειας του συμπιεστή δεν με πειράζει, αλλά αν δεν μπορεί να συλλέξει την υγρασια δεν έχει νόημα. 

- Αισθητά χαμηλότερη απόδοση θα έχει σε θερμοκρασίες κάτω από 15C. Και αν ο χώρος έχει υγρασία 75-80% θα έχει σχετικά καλή αποδοτικότητα και στους 15°C.

 

.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω τον Delonghi DNC65 με ζεολιθο (520w) και τον χρησιμοποιώ συνήθως όταν βρέχει έξω κ υπάρχει ατμοσφαιρική υγρασία κ μέσα στο σπίτι (θέρμανση με καλοριφέρ). Αρχικά ήμουν σε σκέψεις να αγοράσω έναν με κομπρεσορ της rohnson στα 320w για να μειώσω και την κατανάλωση αλλά νομίζω αν τον έχω στο low για 10-15 ωρες max την ημέρα δεν θα έχει κατανάλωση, τα 520 φαντάζομαι αυτά θα είναι για το high. Στην θέση μου τι θα κάνατε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα έναν αφυγραντηρα της honeywell τον έβαλα λίγο να δουλέψει αν και δεν έχουμε υγρασία. 

Καλός φαίνεται. Από τα απρόοπτα ήταν που το νερό βγήκε από την στόμιο του σωλήνα της αποχέτευσης αντί να βγει μέσα στο λεκανακι συλλογής νερού, με αποτέλεσμα να πέσει στο πάτωμα. Δεν έχω βρει γιατί έγινε αυτό, πρέπει να βρω ρύθμιση για να μην πέφτει από τον σωλήνα αλλά μέσα στην λεκάνη. Όντως είναι σαν να έχεις βάλει αεροθερμο.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/9/2022 στις 10:46 ΠΜ, yositosi είπε

ναι εννοείται ότι δουλεύει, απλά σταδιακά πέφτει η αποδοτικότητα (ml νερού ανά watt καταναλούμενης ισχύος), η οποία όμως έιναι ήδη κακή σε έναν ζεόλιθο! Αν φυσικά πέσουμε σε θερμοκρασίες below 15C, τότε θα αρχίσουν και τα defrost οπότε ναι προκύπτουν σιγά σιγά θεματάκια απόδοσης/αποδοτικότητας

 

Γενικότερα, νόημα ο ζεόλιθος πρωταρχικά έχει σε εξοχικά που μένουν παρατημένα ΧΩΡΙΣ θέρμανση, ή σε αποθήκες (για αυτό πχ στην Αγγλία ο ζεόλιθος πουλάει σαν τρελός). Γενικά η σχέση απόδοσης του ζεόλιθου ειναι "γραμμική" γιατί έχεις μια αντίσταση και έναν δίσκο... Σταθερή τεχνολογία και σταθερή σχέση κατανάλωσης/αφύγρανσης. Στους κομπρεσοράτους οι τεχνολογίες έχουν αλλάξει και μπορείς να βρεις από πιο φθηνά μοντέλα με χαμηλό ΕΕΙ, (Energy Effficiency Index) ως πιο high end μοντέλα που ο δείκτης απόδοσης EEI αρχίζει να βελτιώνεται από αισθητά ως δραματικά (ανάλογα τι μοντέλα συγκρίνουμε μεταξύ τους) 

Που μπορούμε να βρούμε πληροφορίες για το EEI για το κάθε μοντέλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα.ενδιαφερομαι για αγορα αφυγραντηρα σε σπιτι 110τμ.Τ ο σπιτι θερμενετε με καλοριφερ,εχει μονωση,1ος οροφος και διπλα τζαμια με ρυθμιση θερμοκρασιας 21-22 βαθμους οποτε σιγουρα συμπιεστης!!!μεγαλυτερες τιμες υγρασιας και χαμηλοτερη θερμοκρασια παρατηρω σε ενα δωματιο 12τμ το οποιο η πλατη του ειναι βορεινη ακαλυπτη(δεν γειτονευει) και maxsimum τιμες 70-75.εχω καταληξει μετα απο πολυ ψαξιμο στους Kullhaus.το σκεπτικο μου ειναι να τοποθετησω αρχικα αυτον στο δωματιο https://www.skroutz.gr/s/25007379/Kullhaus-Alpha-Q13L-Αφυγραντήρας-13lt.html αργοτερα αλλον ενα ιδιο να καλυπτει τα δυο διπλανα και να τον μεταφερω στην σαλονοκουζινα περιπου 50τμ χωρις ιδιαιτερα ψιλες τιμες υγρασιας!πιστευετε σαν σκεπτικο ειναι σωστο?σαν εταιρεια ειναι οντως τοσο καλη οσο οι κριτικες που βλεπω στο skroutz?

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, summit1_1 είπε

Που μπορούμε να βρούμε πληροφορίες για το EEI για το κάθε μοντέλο?

:D :D :D :D

πλάκα κάνεις εεε? Εδώ δηλώνουν κάποιοι μόνο τα db θορύβου στο sleep mode και όχι στις υπόλοιπες ταχύτητες, ο άλλος πουλούσε το ΙΔΙΟ μηχάνημα για 20άρη, 23άρη και 25άρη στο τσακίρ κέφι (!!!), και εσύ θέλεις και μετρήσεις EEI? 

Δυστυχώς αυτό δεν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, yositosi είπε

:D :D :D :D

πλάκα κάνεις εεε? Εδώ δηλώνουν κάποιοι μόνο τα db θορύβου στο sleep mode και όχι στις υπόλοιπες ταχύτητες, ο άλλος πουλούσε το ΙΔΙΟ μηχάνημα για 20άρη, 23άρη και 25άρη στο τσακίρ κέφι (!!!), και εσύ θέλεις και μετρήσεις EEI? 

Δυστυχώς αυτό δεν...

Νόμιζα μήπως είναι κάτι σαν το eurovent στα κλιματιστικά. 

Επίσης ποια μάρκα πουλούσε τα ίδια εσωτερικά με διαφορετικό κουτί; 

Επεξ/σία από summit1_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αφυγραντήρας Philco PDH-520HB 20 lt/day δεν βγάζει νερό ενώ ο δίπλα του βγάζει.

Τι μπορεί να έχει?

Το Service θέλει 15 € για να τον δεί + ότι κοστίσει. Αξίζει ή να πάρω άλλον?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, MessengerOfGood είπε

Αφυγραντήρας Philco PDH-520HB 20 lt/day δεν βγάζει νερό ενώ ο δίπλα του βγάζει.

Τι μπορεί να έχει?

Το Service θέλει 15 € για να τον δεί + ότι κοστίσει. Αξίζει ή να πάρω άλλον?

τηλεδιάγνωση δύσκολο να σου κάνει κάποιος!!! Παίρνει μπρος κανονικά? Αρχίζει να λειτουργεί κανονικά ο συμπιεστής?

Αν ναι τότε...

1. το πιο απλό, να έχει βουλώσει από μπίχλα και να μην περνάει ο αέρας από τα στοιχεία ώστε να γίνει αφύγρανση (βγάζει κανονικά αέρα από πάνω?)

2. να έχει πει το ποίημα ο συμπιεστής ή να έχει κάποια διαρροή το κύκλωμα και μην είναι σωστές οι πιέσεις και επομένως οι θερμοκρασίες στα στοιχεία

Αυτός νομίζω ότι ειναι πολύ παλιά συσκευή! Ανταλλακτικά από χλωμό ως κίτρινο ούτως ή άλλως οπότε μόνο αν είναι υπόθεση καθαρίσματος θεωρώ ότι αξίζει. Αν τον έχεις πολλά χρόνια και τον έχεις δουλέψει κιόλας, για εμένα μην μπλεξεις καν σε διαδικασία επιδιόρθωσης.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...