Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

17 λεπτά πριν, Andytse13 είπε

Δώσε και την γνώμη σου για Morris MDP25500HIW Wi-Fi

Αφυγραντήρας - Ιονιστής σε σχέση με τα χαρακτηριστικά του.Η μεγάλη διαφορά τιμής σε σχέση με την αρχική του δεν είναι περίεργη;

Γιατί δεν πας να τον δεις από κοντά σε ένα κατάστημα; Αντικειμενικά μιλώντας ο καθένας το κοντό του και το μακρύ του θα σου πει αν δεν την έχει (και να την έχει δουλέψει) την οποιαδήποτε συσκευή.

Ούτως ή άλλως είναι νέο/φετινό μοντέλο οπότε δεν έχεις και past feedback από κανέναν. Παρουσιάστηκε σαν "ναυαρχίδα" των μοντέλων της Morris, οπότε και για αυτό τιμολογιακά παίζει πιο πάνω. Τώρα για τις αρχικές, και τις τελικές τιμές όλα είναι εμπορικά παιχνίδια μεταξύ εισαγωγέων, και καταστημάτων! Τα έχουμε πει και παλαιότερα ότι γενικά τα ποσοστά κέρδους στην εν λόγω κατηγορία είναι ΜΕΓΑΛΑ και επομένως και τα περιθώρια για να κάνουν promo τιμές ώστε να κινήσουν ποσότητες είναι επίσης μεγάλα... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yositosi είπε

Γιατί δεν πας να τον δεις από κοντά σε ένα κατάστημα; Αντικειμενικά μιλώντας ο καθένας το κοντό του και το μακρύ του θα σου πει αν δεν την έχει (και να την έχει δουλέψει) την οποιαδήποτε συσκευή.

Ούτως ή άλλως είναι νέο/φετινό μοντέλο οπότε δεν έχεις και past feedback από κανέναν. Παρουσιάστηκε σαν "ναυαρχίδα" των μοντέλων της Morris, οπότε και για αυτό τιμολογιακά παίζει πιο πάνω. Τώρα για τις αρχικές, και τις τελικές τιμές όλα είναι εμπορικά παιχνίδια μεταξύ εισαγωγέων, και καταστημάτων! Τα έχουμε πει και παλαιότερα ότι γενικά τα ποσοστά κέρδους στην εν λόγω κατηγορία είναι ΜΕΓΑΛΑ και επομένως και τα περιθώρια για να κάνουν promo τιμές ώστε να κινήσουν ποσότητες είναι επίσης μεγάλα... 

Σε ευχαριστώ φίλε μου σε όλα έχεις δίκιο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Toν Morris MDP25500HIW Wi-Fi, τον αγόρασα προχθές απο Κωτσόβολο. Όταν τον έβαλα να δουλέψει για πρώτη φορά, έκανε θόρυβο ο ανεμιστήρας (γρατζούνισμα, σαν να ήταν ξεβιδωμένος). Άμεση επιστροφή και μου έδωσαν καινούριο. Διαπίστωσα ότι αν και δούλευε 10 ώρες, δεν κατέβαζε την υγρασία απο το 72%. Οπότε δοκίμασα και αφαίρεσα και τα 2 φίλτρα (HEPA και Άνθρακα) και ως δια μαγείας σε 1 ώρα η υγρασία πήγε στο 55%. Μέχρι στιγμής δουλεύει απροβλημάτιστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ssaass είπε

Toν Morris MDP25500HIW Wi-Fi, τον αγόρασα προχθές απο Κωτσόβολο. Όταν τον έβαλα να δουλέψει για πρώτη φορά, έκανε θόρυβο ο ανεμιστήρας (γρατζούνισμα, σαν να ήταν ξεβιδωμένος). Άμεση επιστροφή και μου έδωσαν καινούριο. Διαπίστωσα ότι αν και δούλευε 10 ώρες, δεν κατέβαζε την υγρασία απο το 72%. Οπότε δοκίμασα και αφαίρεσα και τα 2 φίλτρα (HEPA και Άνθρακα) και ως δια μαγείας σε 1 ώρα η υγρασία πήγε στο 55%. Μέχρι στιγμής δουλεύει απροβλημάτιστα.

Τώρα ακούγεται καθόλου; Τον πήρα και εγώ σήμερα και κάνει λίγο θόρυβο, σαν μοτεράκι σε σχετικά χαμηλή ένταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο θόρυβος που κάνει ο αφυγραντήρας πρέπει να είναι συνεχής ή πρέπει να κάνει σαν κάποιο μοτέρ; Δεν μπορώ το περιγράψω καλά αλλά, είναι σαν δυνατό φύσημα ή είναι σαν να κάνει γρρρρρ συνεχόμενα (αλλά σε χαμηλή ένταση);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να πάρω έναν αφυγραντήρα , κυρίως για χρήση σε 1 δωμάτιο και να μεταφέρεται που και που , κοιτάω για 16L/24h παρόλα αυτά μου κέντρισε το ενδιαφέρον ο Kullhaus Alpha Q13L μιας και από ότι γράφουν στις αξιολογήσεις και στα χαρακτηριστικά , είναι και αθόρυβος και οικονομικός ώστε να δουλεύει πολλές ώρες την ημέρα.

Να τον προτιμήσω ή να πάω σε κάποιον Morris/Toyotomi 16αρι;

Κάποιος που να τον έχει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tomtsir είπε

Κάποιος που να τον έχει; 

Ρίξε μια ματιά στην κριτική μου https://www.skroutz.gr/s/25007379/Kullhaus-Alpha-Q13L-Αφυγραντήρας-13lt.html#sku_review_2049522

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτόν εδώ έχουμε άποψη;

https://www.skroutz.gr/s/24781712/Inventor-PWR-Wifi-30L-Αφυγραντήρας-30lt-με-Wi-Fi.html

Τον θέλω για σπίτι 120τμ (τα καθαρά, τα μεικτά 140 με τοίχους, δεν ξέρω ποια τμ παίζουν ρόλο) με θέρμανση 19-20 βαθμούς.

Το σπίτι είναι μακρόστενο, θα τον βάλω στην μια άκρη, που είναι το καθιστικό και στην άλλη άκρη έχω ήδη ένα meaco ddl8 για να παίρνει την πολύ υγρασία μετά τα μπάνια. Σκέφτομαι να έχω στο 50% υγρασία αυτόν που θα πάρω για το καθιστικό και να ρυθμίσω τον ddl8 στο 60% ώστε να παίρνει μόνο τα πολλά και να μην χρειάζεται να λειτουργεί πολλές ώρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, είμαι ανάμεσα σε αυτούς τους μικρούς αφυγραντήρες. 

https://www.skroutz.gr/s/25007379/Kullhaus-Alpha-Q13L-Αφυγραντήρας-13lt.html

https://www.skroutz.gr/s/24781720/Inventor-Eva-Ion-EP3-ION-12L-Αφυγραντήρας-12lt-με-Ιονιστή.html

Ποιον προτείνετε; Λίγο το θέμα της εγγύησης φοβάμαι με τον Kullhaus. (3 συσκευή και 5 συμπιεστή, δεν βρίσκω αναλυτικούς όρους πουθενά) 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παίδες ψάχνω αφυγραντήρα για να παίζω μπαλαντέρ σε δωμάτια (περί τα 10τμ το καθένα) (ένα δωμάτιο στο 1ο πάτωμα, ενα δωμάτιο στη σοφίτα - το σπιτι ειναι με εσωτερική σκάλα).
Φαντάζομαι δε θέλω κάτι μεγάλο (αν και ίσως το βάζω και κάποια βράδια στο σαλόνι στο ισόγειο όταν απλώνω ρούχα μέσα στο σπίτι).
Είμαι εξωτερικό, οπότε κοιτάω για διεθνή μάρκα, αγορά από amazon ή μαγαζί τύπου mediamarkt.
Wifi, led οθόνες δεν είναι must, αλλά αν κάποιο μοντέλο τα προσφέρει, καλοδεχούμενα.
Budget ας πούμε στα 200€.

π.χ. Comfee Dehumidifier με πολλές καλές κριτικές τι μπορεί να λέει απο specs? Ή Pro-Breeze-Dehumidifier? Πόσο σημαντικό είναι να έχει ιονιστή?

Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από ribo7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα παιδιά. Δεν έχω ιδέα απο αφυγραντήρες. Ζεσταίνω το σπίτι και με σόμπα πετρελαίου και με κλιματιστικο καινούργιο inverter το οποίο ομως δεν έχει ιονιστή, έτσι σκέφτηκα αφου θα παρω αφυγραντήρα καθως έχω αρκετή υγρασία στο σπίτι (ευτυχώς χωρίς μουχλες κτλ μεχρι στιγμής...) να έχει και ιονιστή... θα με βοηθήσει και με το στέγνωμα των ρούχων που προτιμώ να τα απλώνω μέσα ειδικά τώρα τον χειμώνα οπότε κατέληξα σε αυτούς τους δύο (αποκλειστικά απο praktiker θέλω). 
Αλλα δεν ξέρω ποιον να πάρω... ο rohnson μου φαίνεται καλύτερος , έχει επιπλέον και φίλτρο hepa αλλά δεν έχει silent mode και φοβάμαι μη με αρρωστήσει απο τον θόρυβο.
Απο την αλλη ο inventor δεν έχει φίλτρο hepa και μου φαίνεται σε κάποια πραγματα καλύτερος σε κάποια άλλη κατώτερος απο τον rohnson (ο οποίος μάλιστ αλέει οτι για ιονισμό έχει και φίλτρο και ακίδα)

 

Τι λέτε;

 

Αφυγραντήρας Rohnson R-91110 10L | Praktiker

 

Inventor EVA ION EP3-ION-12L Αφυγραντήρας με Ιονιστή | Praktiker

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσάμπα ρωτάτε για πρόταση αγοράς.

Το πράγμα είναι απλό.

Αν δεν έχετε υπογα που δεν βλέπει στη ζωή της θέρμανση, πάρτε με ζεόλιθο.

Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση πάρτε με συμπιεστή.

Κοιτάξτε τιμές, χαρακτηριστικά, εγγυήσεις, κριτικές στο Σκρουτζ, κάντε και μια βόλτα σε ένα πολυκατάστημα να τους δείτε όλους μαζί και ψωνίστε κάποιο όσο γίνεται καινούργιο μοντέλο, με καινούργιο φρεον και ρίξτε μια ματιά στα πινακακια του να μην καίει τον κώλο του ( έτσι και αλλιώς τα πινακακια κάποιες φορές είναι ψεύτικα ή παραπλανητικά). Όταν με το καλό αγοράσετε έναν, πείτε δύο κουβέντες εδώ. 

Τέλος πάνω ψηλά υπάρχει ένα πεδίο αναζήτησης. Ψάξτε λίγο, μπορεί κάποιο μέλος να έχει πει δύο κουβέντες για το μοντέλο που σας ενδιαφέρει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...