Προς το περιεχόμενο

Covid Free GR Wallet: Προσθήκη και της ταυτότητας για πιο γρήγορο και εύκολο έλεγχο


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 451
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

29 λεπτά πριν, skiabox είπε

Μου έχει συμβεί και εμένα από προσπάθεια σύνδεσης στην ιστοσελίδα του taxisnet όταν ήμουν εκτός σπιτιού.

Συνεπώς πρέπει να υπάρχει θέμα με το taxisnet και την σύνδεση από internet κινητής τηλεφωνίας.

εαν ειναι γενικο φαινομενο τοτε οσοι καταφεραν και προχωρησαν την διαδικασια το εκαναν μεσω τραπεζας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα μετα απο πολυυυ ψαξιμο και πονοκεφαλιασμα, κατεληξα στο οτι δεν μπορω να κανω ταυτοποιηση του κινητου μου στο ΕΜΕπ, γτ το εχω βαλει για τηλ. επικοινωνιας και σε καποιον αλλον λογαριασμο μαλλον του μπαμπα μου.. αλλα δεν μπορω να θυμηθω που, για να το αλλαξω.. γκρρρρ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 σελίδες για το οτι ποσο αχρηστη ειναι η εφαρμογη γιατι δεν δουλευει και αλλες 5 που ο αλλος προτιμαει να κουβαλαει την Α4 αντι για αυτο με την δικαιολογια οτι αν σου κλεψουν το κινητο τελείωσες 🤦‍♂️

Να παμε λιγο στα πιο σοβαρά και χρήσιμα, ξερει κανεις κατι για την ερωτηση μου;

58 λεπτά πριν, great είπε

 

Απορία, αυτο εχει ενα barcode, ποια η χρησιμότητα?

Ρωταω γιατι απο το apple watch βλεπεις το barcode. Δοκιμασα να σκαναρω απο το wallet στο κινητο απο την εφαρμογη που σκαναρει τα πιστοιποιητικα αλλα βγαζει ακυρο. Θεωρησα οτι θα το σκαναρει και θα βγαινει ουσιαστικα η ταυτοπροσοποια. Ξερει κανεις -σοβαρα- αν αυτος ειναι ο σκοπος με καποια αναβαθμισει που ερχετε. Γιατι τα barcodes τα εχω κανει merge σε μια φωτογραφια και απλα δειχνω αυτην απο το κινητο, ή το watch. Τωρα στο watch δεν εχει νοημα το barcode της ταυτοπροσοποιας.

 

14 λεπτά πριν, nemom είπε

Με τον πιο απλό image editor πάντως,
προσφέρεται μια απλή κερκόπορτα για πλαστοπροσωπίες και πρόσβαση σε ανεμβολίαστους.

ακριβως! για αυττο ρωατο για το barcode. Με ενα GIMP και εισαι ετοιμος. Θεωρησα οτι με το Barcode και την ηδη υπαρχουσα εφαρμογη θα βγαζει τα στοιχεια οπως το wallet. Οποτε ξαναρωταω, ξερεις καποιος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, lbit είπε

Ερωτημα, ποιο ειναι το οφελος αυτης της εφαρμογης;
για να μην κουβαλαω την ταυτοτητα μαζι μου;
και αν χρειαζομαι την ταυτοτητα σε μια Τραπεζα ας πουμε για να κανω μια δουλειά θα χρειαζομαι και την πραγματικη ταυτοτητα;

Επισης εχω την εξης απορια, οταν η πανδημια τελειωσει ποιος θα ειναι ο σκοπος αυτης της εφαρμογης;

Αντε και την βαζω στο κινητο, θα συντηρείται το app με συνεχη updates για την ασφαλεια των στοιχειων μου, η θα βρεθουν μια μερα σε καποιο site εκτεθειμενα;

Αν μετα βγει αλλη κυβερνηση τι θα γινει η εφαρμογη; Θα καταληξει στον καδο των αχρηστων οπως αλλες προηγουμενες επιδοτουμενες εφαρμογες;

Γιατι να χασω τον χρονο μου για την εγκατασταση για ενα προγραμμα, για να αποφυγω απλα να βαλω την ταυτοτητα στην τσεπη μου;

Απάντηση: Η συγκεκριμένη εφαρμογή δεν ήρθε για να αντικαταστήσει την ταυτότητα που όλοι έχουμε (μέσα στο 22 θα βγεί λενε το συγκεκριμένο app). Η συγκεκριμένη εφαρμογή είναι για να μπορείς να εξακρυβώνεις τα στοιχεία σου γρήγορα και να μην μπορούν να δουν τις εξτρά πληροφοριές που έχει η ταυτοτητα σου. Επίσης υπάρχει άπειρος κόσμος που κουβαλάει ακομα χαρτιά για να δείξει οτι έχει εμβολιαστεί. Δεν ειναι καθόλου κακή αυτη η κίνηση. Μακάρι να βγεί ενα wallet με όλα τα στοιχεία μου μέσα (διπλωμα, id, κλπ).

Επεξ/σία από akarafot
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, geodevil είπε

Δουλεύει η εφαρμογή, απλά θέλει λίγο προσπάθεια. Το πέρασα με εισαγωγή TaxisNet κωδικούς με την 3η προσπάθεια. (κολλούσε στο τελευταίο βήμα & έβγαζε error).

Update: Για να δουλέψει μέσω TaxisNet και να μη βγάζει error, θέλει να κάνετε επιβεβαίωση το κινητό σας τηλέφωνο μέσω στο Εθνικό Μητρώο Επικοινωνίας (Ε.Μ.Επ.) στο TaxisNet. Βέβαια θέλει να έχετε ibank σε κάποια τράπεζα (με δηλωμένο το κινητό εκεί για επαλήθευση), αλλιώς θέλει μέσω ΚΕΠ.
 

2 λεπτά πριν, akarafot είπε

 Μακάρι να βγεί ενα wallet με όλα τα στοιχεία μου μέσα (διπλωμα, id, κλπ).

Αμήν και πότε, ένα ψηφιακό πορτοφόλι με όλα τα έγγραφα που χρειάζεσαι σε υπηρεσίες, να ξεμπλέξουμε με τη χαρτούρα!

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, geodevil είπε

Update: Για να δουλέψει μέσω TaxisNet και να μη βγάζει error, θέλει να κάνετε επιβεβαίωση το κινητό σας τηλέφωνο μέσω στο Εθνικό Μητρώο Επικοινωνίας (Ε.Μ.Επ.) στο TaxisNet. Βέβαια θέλει να έχετε ibank σε κάποια τράπεζα (με δηλωμένο το κινητό εκεί για επαλήθευση), αλλιώς θέλει μέσω ΚΕΠ.
 

Εμένα πάντως με επιβεβαιωμένο κινητό μου βγάζει πάλι το παρακάτω error 

Screenshot_20211228-150903_Covid Free GR Wallet.jpg

9 λεπτά πριν, great είπε

οτι αν σου κλεψουν το κινητο τελείωσες 🤦‍♂️

Βασικά είναι λίγο άκυρο που η εφαρμογή ακόμα δεν κλειδώνει με pin ή touch/face id

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπομονή.

Μετά από καμιά 5αριά προσπάθειες, έγινε κανονικά η εγγραφή και σύνδεση με taxisnet. 

Είναι λογικό ότι τα requests που γίνονται στους servers είναι πάρα πολλά, τουλάχιστον αυτό ίσως δείχνει ότι όλο και περισσότεροι Έλληνες χρησιμοποιούν πλέον την τεχνολογία.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού δεν γινόταν μέσω TaxisNet και Πειραιώς (και τα 2 ερρορ), τελικά την πέρασα από την eurobank. Φαίνεται απλά να έχει "κίνηση" το σύστημα, και ίσως για αυτό να μου πέρασε μέσω eurobank. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, redhotstef είπε

Η φωτογραφία στο taxisnet πως μπήκε; Εγώ δεν νομίζω να έβαλα ποτέ ούτε εκεί ούτε σε κάποια τράπεζα 

την ώρα που έκανες το εμβόλιο είχε κάμερες στο χώρο... 

Ρε παιδιά... αμάν πια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Iphone Χ, όλα καλα, σε όλα τα βήματα, όπως και στο πορτοφόλι. δοκιμασα μεσω eurobank, ηρθε αμεσα το SMS.
Πιστοποιητικο και Ταυτοτητα ολα online. ευγε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, Gataros είπε

Υπομονή.

Μετά από καμιά 5αριά προσπάθειες, έγινε κανονικά η εγγραφή και σύνδεση με taxisnet. 

Είναι λογικό ότι τα requests που γίνονται στους servers είναι πάρα πολλά, τουλάχιστον αυτό ίσως δείχνει ότι όλο και περισσότεροι Έλληνες χρησιμοποιούν πλέον την τεχνολογία.

Και πάλι δεν δικαιολογείται τόσα χρόνια να πέφτει από requests το taxisnet.

Κάτι δεν πάει καλά.

Για pwa δεν συζητάω καν, μιας και δεν το έχει ανακαλύψει ούτε ο Πιερρακάκης ακόμα.

Ακόμα και αυτός δεν έχει φτάσει σε αυτό το level προς το παρόν.

Επεξ/σία από skiabox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...