Προς το περιεχόμενο

Powerline TP-Link TL-PA7017P AV1000 Gigabit Passthrough Kit 37.90 €


zacharis1955

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 95
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

τα passthrough ήταν και είναι 16Α  αν περιόριζαν το ρεύμα της γραμμής θα ήταν κίνδυνος για την εγκατάσταση. Συνήθως λειτουργούν σε διαφορετική φάση αλλά με μείωση στην ταχύτητα. Θα πρέπει να επικοινωνούν μεταξύ τους όχι μόνο τις ίδιας εταιρείας αλλά όλων το εταιριών αφού λειτουργούν με το ίδιο πρότυπο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/1/2022 στις 8:43 ΠΜ, gbouros είπε

καλημέρα και χρόνια πολλά.

Αυτά θα συνεργαστούν με ένα ζευγάρι tp-link 7010 που ήδη έχω;

Ναι...

Στις 3/1/2022 στις 9:11 ΠΜ, satyllas είπε

Το δεύτερο που θα είναι μακρυά από το router, εκπέμπει και wifi;

Οχι...

Για Wi-Fi :
+
https://www.you.gr/anavathmisi-diktyaka/diktyaka/powerlines/powerline-adapter-tp-link-tl-wpa4220-v4
/  
https://www.xpatit.gr/el/products/diktuaka/tp-link-tl-wpa4220-v4-av600-wi-fi-powerline-extender-detail.html

Επεξ/σία από zacharis1955
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mitspa είπε

Καλημέρα και χρόνια πολλά μπορώ να το βάλω σε μια πρίζα δίπλα στον υπολογιστή και να τον συνδέσω με ethernet από εκεί; Γιατί με τον wifi ανταπτορα έχω αποσυνδέσεις; 

ναι ετσι το έχω κι εγω εδω και 3 χρόνια.  μεγαλη διαφορα με wifi

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, carmir είπε

καλημέρα και καλή χρονιά,

Αυτό θα παίξει με ενα σετ που έχω PA4010P?

Ναι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο skroutz έχει με δύο θύρες δικτύου εγώ αυτά έχω πάρει και βολεύουν πάρα πολύ στην ίδια τιμή https://www.skroutz.gr/s/27191132/TP-LINK-TL-PA4022P-KIT-v4-Powerline-Διπλό-για-Ενσύρματη-Σύνδεση-με-Passthrough-Πρίζα-και-2-Θύρες-Ethernet.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nvel είπε

τα passthrough ήταν και είναι 16Α  αν περιόριζαν το ρεύμα της γραμμής θα ήταν κίνδυνος για την εγκατάσταση. Συνήθως λειτουργούν σε διαφορετική φάση αλλά με μείωση στην ταχύτητα. Θα πρέπει να επικοινωνούν μεταξύ τους όχι μόνο τις ίδιας εταιρείας αλλά όλων το εταιριών αφού λειτουργούν με το ίδιο πρότυπο

Περιέργως το ίδιο kit το χρησιμοποιούσα για ένα χρόνο κατευθείαν στην πρίζα πριν τα πολύπριζα (passthrough) και μετά κάτι μήνες μου άρχισε αποσυνδέσεις και σοβαρά ανεξήγητα προβλήματα στο όλο δίκτυο αλλά μόλις τα έβαλα πάνω σε πολύπριζα (όχι passthrough) βρήκα την υγειά μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι από τη σειρά 40xx tp-link και όχι από την 70xx.

Δεν ξέρω τι διαφορές έχουν αλλά και εγώ και 2 γνωστοί μου με τα 4010 είχαμε συχνές αποσυνδέσεις.

Από τότε που τα αντικατέστησα με τα 7010 ησύχασε το κεφάλι μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, zacharis1955 είπε

Τα συγκεκριμένα τα έχω και δουλεύουν μια χαρά απροβληματιστα και χωρίς αποσυνδέσεις.

1) μην τα βάζετε σε πολυπριζο. Με τα απλά θα δουλέψουν μεν αλλά θα χάσουν κάτι από την ταχύτητα σύνδεσης.

2) Βάλτε το πολυπριζο πάνω στην δική τους πρίζα με προσοχή στα φορτία. Σε περίπτωση που θέλετε να βάλετε πάνω μια ηλεκτρική σκούπα απλά βγάλτε το από την πρίζα,  βάλτε την σκούπα, κάντε την δουλειά σας και ξαναβάλετε το στην θέση του. Δεν χρειάζεται νέο pairing. Θα είναι plug and play. Τα πιστολακια μαλλιών έως 2300W έχουν οπότε αντέχει αλλά δεν είναι κακό να μην ταλαιπωρειτε τα κυκλώματα τους άσκοπα οπότε κάντε το ίδιο με την σκούπα.

3) παίζουν άνετα και με τα υπόλοιπα μοντέλα της εταιρείας (τσεκαρισμένο γιατί έχω και εγώ κάποια διαφορετικά). Λογικά παίζουν και με μοντέλα άλλων εταιρειών μιας και το προτοκολο επικοινωνίας είναι το ίδιο αλλά δεν ξέρω εάν θα έχουν τίποτε αποσυνδέσεις ή άλλο θεματακι.

Σημείωση:
Χωρις να θέλω να ακυρώσω τα συγκεκριμένα να ξέρετε ότι πρώτα θα αγόραζα αυτά τα Deco και μετά επικουρικά τα powerlines:

https://www.websupplies.gr/access-point-tp-link-deco-m4-ac1200-v1-whole-home-mesh-wi-fi-system-2-pack

Διαβάστε το θέμα εδω:

 

Έχουν μεν διπλάσια τιμή αλλά καλύπτουν όλο το σπίτι και πολλαπλές συσκευές και συνδέσεις ενώ το σετακι των powerlines μόνο μια συσκευή σε ένα σημείο του σπιτιού. Για επιπλέον θα πρέπει να πάρετε κι άλλο powerline ή ένα καλό ethernet switch 

16 λεπτά πριν, gbouros είπε

Αυτό είναι από τη σειρά 40xx tp-link και όχι από την 70xx.

Δεν ξέρω τι διαφορές έχουν αλλά και εγώ και 2 γνωστοί μου με τα 4010 είχαμε συχνές αποσυνδέσεις.

Από τότε που τα αντικατέστησα με τα 7010 ησύχασε το κεφάλι μου.

Έχω τα 7010 και τα 7027

Γενικα ευχαριστημένος. Αλλά τα 7010 μου κάνουν αραιά και που κάποιες αποσυνδέσεις. Μιλάμε για μια φορά το 6μηνο-10μηνο. Όχι κάτι τρομερό. Αλλά μετά θα πρέπει να τα κάνω reset τις περισσότερες φορές και δεν είμαι πάντα σπίτι να το κάνω εγώ. Όχι δύσκολο αλλά κάπως εκνευριστικό όταν συμβαίνει. Με τα 7027 δεν έχω κάτι μέχρι τώρα. Σταθεροτατα.

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, coyote2 είπε

Στο skroutz έχει με δύο θύρες δικτύου εγώ αυτά έχω πάρει και βολεύουν πάρα πολύ στην ίδια τιμή https://www.skroutz.gr/s/27191132/TP-LINK-TL-PA4022P-KIT-v4-Powerline-Διπλό-για-Ενσύρματη-Σύνδεση-με-Passthrough-Πρίζα-και-2-Θύρες-Ethernet.html

Καμία σχέση, AV600, όχι Gigabit Ethernet (δηλαδή ταχύτητα Ethernet μόνο 10/100 Mbps)...

Επεξ/σία από zacharis1955
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή το έψαχνα παλιότερα αν έχετε 100αρα vdsl πρέπει να πάρετε powerline που να είναι AV1200

Και αυτά δουλεύουν αλλά δεν θα αξιοποιούν όλη τη σύνδεση και στο pc θα καταλήξουν λιγότερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θεωρώ ότι δεν έχει κάποιος 1000 γραμμή στο σπίτι του για να πάρει αυτά με τη μία θύρα

 

με τα 600 δε θα δεις κάπου διαφορά. Γιατί λετε ότι παίζουν τα 100?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...