Προς το περιεχόμενο

Powerline TP-Link TL-PA7017P AV1000 Gigabit Passthrough Kit 37.90 €


zacharis1955

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 95
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 λεπτά πριν, nvel είπε

οι αριθμοί εννοούν την μεγίστη ταχύτητα στο layer 1 όχι την μέγιστη ταχύτητα μεταξύ των υπολογιστών

Εννοείς την μέγιστη ταχύτητα που μπορεί να πάρει το "κεντρικό" (αυτό που συνδέεται με το router) powerline?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, nvel είπε

την μέγιστη ταχύτητα μεταξύ των συσκευών powerline

Άρα λοιπόν αν η μέγιστη ταχύτητα μεταξύ των powerline είναι τα 200mbps, για το παράδειγμα επιλογής ενός av200, τότε κ 200mbps δεν θα δίνουν στις συσκευές που είναι συνδεδεμένες? Ή πάλι δεν εχω καταλάβει σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, cabdik είπε

αν ριχνει την ταχυτητα... οκ..!   αλλα καλο ειναι να εξακριβωθει, γιατι κριμα ειναι να τα πεταμε ετσι.....!!! 

 

Εγω παντως πιστευω οτι το καθε powerline, θα μαξαρει οπου ειναι κατασκευασμενο. δλδ αν εχεις 2 Gigabit και 2 600αρια, τα 2 Gigabit μεταξυ τους θα τερματιζουν, ενω οταν επικοινωνει το 1 gigabit με 1 600αρι, αναγκαστικα θα τερματιζει στις ταχυτητες που σηκωνει το μικροτερο., δλδ το 600αρι.!!   

αρκει το 1ο powerline, δλδ αυτο που θα παιρνει την συνδεση απο το ρουτερ, να ειναι το πιο γρηγορο, ωστε να μην περιοριζεται απο αυτο,  το δικτυο..!  τα τελικα Powerlines πιστευω οτι θα τελικιαζουν οσο μπορουν το καθενα...!! 

Στο επίσημο λέει ότι θα πέσει η ταχύτητα αλλά δεν ξεκαθαρίζει αν αναφέρεται σε ζευγάρι ή σε όλο το δίκτυο

https://www.tp-link.com/us/support/faq/3090/

Μακάρι να είναι όπως το περιγράφεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, ilias78 είπε

Άρα λοιπόν αν η μέγιστη ταχύτητα μεταξύ των powerline είναι τα 200mbps, για το παράδειγμα επιλογής ενός av200, τότε κ 200mbps δεν θα δίνουν στις συσκευές που είναι συνδεδεμένες? Ή πάλι δεν εχω καταλάβει σωστά?

σου έχω απαντήσει ήδη ποια θα είναι η ταχύτητα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Vasilius είπε

βασικά ψόφησε...  και ο cabdik πιστεύει
 

Πέτρες του φεγγαριού πετώ και τις γυρίζει πίσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πήρα χθες από το e-shop Ελληνικού, έχω τριφασικό ρεύμα στο σπίτι, παλιό κτήριο και καμία ιδέα για το αν είναι στην ίδια φάση οι πρίζες ή όχι.

Το ήθελα για το tv set που έχω (VTV + xboxonex + ps4) γιατί τα είχα με wifi, με wifi σε 100mbps γραμμή ήταν πολύ χάλια τα πράγματα, τώρα με αυτό το σετάκι το xboxonex πιάνει full 110/11, το ps4 είναι άλλη ιστορία μιας που μετράει το psn και όχι το πραγματικό internet αλλά και αυτό από <10mbps που έπιανε (έλεος με τα 2.4ghz!) είναι κοντά στα 70mbps.

Τώρα αν μιλάνε στα 1000mbps τα 2 PLC δεν το ξέρω, έβαλα το app της gtp-link αλλά δεν τα βλέπει καν. Μικρό το κακό αφού για το σκοπό που τα ήθελα, δείχνει να τους δίνει το 100% της ταχύτητας της σύνδεσης μου.

Σε αυτό το σετάκι παίζει και κάποιο που να δίνει wifi; Δεν θέλω να είναι πακέτο με 2-3 κτλ, 1 σκέτο που να δίνει wifi ψάχνω και να είναι στα ίδια πρότυπα με αυτό το σετάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω ένα ζευγάρι 7017p κι άλλο ένα 4010p ταυτόχρονα συνδεδεμένα. Στο router (7530) και στο desktop έχω τα 7010p και στην τηλεόραση και στο laptop τα 4010p. 

Δείτε λοιπόν τί μου βγάζει η εφαρμογή της TP-link (βέβαια οι αριθμοί αλλάζουν συνέχεια, ανάλογα με τη χρήση, π.χ. στο laptop τώρα μου δείχνει 340 Mbps) :

Spoiler

image.png.08a0a3858a64643ead3ace3703a2f148.png

 

Επεξ/σία από vsk
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, comfuzio είπε

Το πήρα χθες από το e-shop Ελληνικού, έχω τριφασικό ρεύμα στο σπίτι, παλιό κτήριο και καμία ιδέα για το αν είναι στην ίδια φάση οι πρίζες ή όχι.

Το ήθελα για το tv set που έχω (VTV + xboxonex + ps4) γιατί τα είχα με wifi, με wifi σε 100mbps γραμμή ήταν πολύ χάλια τα πράγματα, τώρα με αυτό το σετάκι το xboxonex πιάνει full 110/11, το ps4 είναι άλλη ιστορία μιας που μετράει το psn και όχι το πραγματικό internet αλλά και αυτό από <10mbps που έπιανε (έλεος με τα 2.4ghz!) είναι κοντά στα 70mbps.

Τώρα αν μιλάνε στα 1000mbps τα 2 PLC δεν το ξέρω, έβαλα το app της gtp-link αλλά δεν τα βλέπει καν. Μικρό το κακό αφού για το σκοπό που τα ήθελα, δείχνει να τους δίνει το 100% της ταχύτητας της σύνδεσης μου.

Σε αυτό το σετάκι παίζει και κάποιο που να δίνει wifi; Δεν θέλω να είναι πακέτο με 2-3 κτλ, 1 σκέτο που να δίνει wifi ψάχνω και να είναι στα ίδια πρότυπα με αυτό το σετάκι.

Για Wi-Fi :
+
https://www.you.gr/anavathmisi-diktyaka/diktyaka/powerlines/powerline-adapter-tp-link-tl-wpa4220-v4
/  
https://www.xpatit.gr/el/products/diktuaka/tp-link-tl-wpa4220-v4-av600-wi-fi-powerline-extender-detail.html

Επεξ/σία από zacharis1955
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 minutes ago, comfuzio said:

Το πήρα χθες από το e-shop Ελληνικού, έχω τριφασικό ρεύμα στο σπίτι, παλιό κτήριο και καμία ιδέα για το αν είναι στην ίδια φάση οι πρίζες ή όχι.

Το ήθελα για το tv set που έχω (VTV + xboxonex + ps4) γιατί τα είχα με wifi, με wifi σε 100mbps γραμμή ήταν πολύ χάλια τα πράγματα, τώρα με αυτό το σετάκι το xboxonex πιάνει full 110/11, το ps4 είναι άλλη ιστορία μιας που μετράει το psn και όχι το πραγματικό internet αλλά και αυτό από <10mbps που έπιανε (έλεος με τα 2.4ghz!) είναι κοντά στα 70mbps.

Τώρα αν μιλάνε στα 1000mbps τα 2 PLC δεν το ξέρω, έβαλα το app της gtp-link αλλά δεν τα βλέπει καν. Μικρό το κακό αφού για το σκοπό που τα ήθελα, δείχνει να τους δίνει το 100% της ταχύτητας της σύνδεσης μου.

Σε αυτό το σετάκι παίζει και κάποιο που να δίνει wifi; Δεν θέλω να είναι πακέτο με 2-3 κτλ, 1 σκέτο που να δίνει wifi ψάχνω και να είναι στα ίδια πρότυπα με αυτό το σετάκι.

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και ένα spare router εάν σου βρίσκεται, απλά συνδέεις το lan cable στο wan του router και από εκεί μοιράζεις ενσύρματα/ ασύρματα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Psycho13 είπε

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και ένα spare router εάν σου βρίσκεται, απλά συνδέεις το lan cable στο wan του router και από εκεί μοιράζεις ενσύρματα/ ασύρματα 

είμαι ήδη σε bridge mode γιατί isp cpe = trash cpe οπότε δεν με βοηθάει σε κάτι, έτσι και αλλιώς το θέλω για κάλυψη σε άλλο μέρος του σπιτιού. Θενξ πάντως

9 λεπτά πριν, zacharis1955 είπε

Δίνει wifi 5Ghz αυτό; και η lan port είναι και αυτή 1000mbps ή 100; Ρωτάω γιατί μελλοντικά να πρέπει να γίνει χρήση της πόρτας και το 100mbps lan port + Overhead θα ρίξει πολύ ότι μπει επάνω

άσε το βρήκα "Ethernet: 10/100 Mbps" οπότε άκυρο, δεν κάνει! Θενξ πάντως! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, vsk είπε

Έχω ένα ζευγάρι 7017p κι άλλο ένα 4010p ταυτόχρονα συνδεδεμένα. Στο router (7530) και στο desktop έχω τα 7010p και στην τηλεόραση και στο laptop τα 4010p. 

Δείτε λοιπόν τί μου βγάζει η εφαρμογή της TP-link (βέβαια οι αριθμοί αλλάζουν συνέχεια, ανάλογα με τη χρήση, π.χ. στο laptop τώρα μου δείχνει 340 Mbps) :

  Απόκρυψη περιεχομένων

image.png.08a0a3858a64643ead3ace3703a2f148.png

 

 

Χμ, κάτω από το όριο των 500 που έχουν τα 4010p .

Αν τα βγάλεις και κρατήσεις μόνο τα  7017p δλδ το κεντρικό και το PC τι ταχύτητα θα δείξει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...