Προς το περιεχόμενο

Powerline TP-Link TL-PA7017P AV1000 Gigabit Passthrough Kit 37.90 €


zacharis1955

Προτεινόμενες αναρτήσεις

58 λεπτά πριν, nvel είπε

Με τόσο χαμηλή ταχύτητα έχεις προβλήματα θορύβου στο δίκτυο οπότε δεν είναι για σένα το plc. Αυτό όμως δεν ισχύει για τους υπόλοιπους που έχουν φυσιολογικές ταχύτητες.

Μα αυτο δε λεω απο πανω? Βασιζεσαι σε πραγματα που δεν ειναι εγγυημενα οτι θα δουλεψουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 95
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εσύ βασίστηκες σε κάτι που δεν ξέρεις πως να το δουλεύεις, οι υπόλοιποι δεν έχουν τα προβλήματά σου ή έχουν τις γνώσεις να τα λύσουν που προφανώς εσύ δεν διαθέτεις άρα δεν είναι για σένα ειδικά και όχι γενικά για όλους. Γιαυτό τον λόγο υπάρχουν στο εμπόριο 20 χρόνια, (στην μορφή που γνωρίζετε για σε άλλες μορφές υπάρχουν 50 χρόνια) γιατί γενικά λειτουργούν

Επεξ/σία από nvel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Incepted είπε

Εγω ενα AV500 που ειχα παντως συνδεδεμενα σχεδον στο ιδιο δωματιο , επιανε 10 - 15mbs στην 100αρα και γενικότερα πολλες αποσυνδεσεις. 

Με 2 Deco εχω καλυψει σπιτι 90 τετραγωνικά παντως , οπότε το 1 ανα δωματιο ειναι υπερβολη. 
Το θέμα ειναι τα powerline σε προσφορα προφανώς τα οποία απλα θεωρώ πεταμένα χρηματα. Ενδεχομένως η καλωδιωση ρευματος μου να μην ειναι η καλυτερη , αλλα το θεμα ειναι , θες να μπεις στη διαδικασια να τσεκαρεις ολοκληρη την καλωδιωση του σπιτιου σου , ενω υπάρχει πιο ευκολη λυση .

Άσε μας ρε μπρο εμάς με τα powerlines και κανε εσύ το ζωή πιο εύκολη με τα deco.

Τραβα πιο κει τώρα γιατί κουρασες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, tsagod είπε

Άσε μας ρε μπρο εμάς με τα powerlines και κανε εσύ το ζωή πιο εύκολη με τα deco.

Τραβα πιο κει τώρα γιατί κουρασες...

Εγινε Παρκερ

4 ώρες πριν, nvel είπε

εσύ βασίστηκες σε κάτι που δεν ξέρεις πως να το δουλεύεις, οι υπόλοιποι δεν έχουν τα προβλήματά σου ή έχουν τις γνώσεις να τα λύσουν που προφανώς εσύ δεν διαθέτεις άρα δεν είναι για σένα ειδικά και όχι γενικά για όλους. Γιαυτό τον λόγο υπάρχουν στο εμπόριο 20 χρόνια, (στην μορφή που γνωρίζετε για σε άλλες μορφές υπάρχουν 50 χρόνια) γιατί γενικά λειτουργούν

Νομιζω ειναι ξεκαθαρο αυτο που λεω και δεν εχει να κανει το θεμα της 'καταρτισης', απο εκει και περα ο καθενας επιλεγει που θελει να ξοδεψει τα λεφτα του . Μπουενας νοτσες ελπιζω να μην εχετε θεματα γιατι αντε να βγαλετε ακρη τι φταιει μετα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Κι εγώ είχα προβλήματα αποσυνδέσεων με powerlines. Συγκεκριμένα έχω τα TP-Link WPA8630 που χρησιμοποιούσα ώστε να μεταφέρω μέσω της ηλεκτρικής καλωδίωσης σήμα στη 2η συσκευή η οποία έχει WiFi για να συνδέονται ασύρματα τηλεόραση, κινητά κτλ. Το πρόβλημα θεωρώ ότι ήταν η καλωδίωση του σπιτιού που μένω, αν και φρόντιζα οι δυο συσκευές του powerline να είναι πάνω στην ίδια γραμμή παροχής ρεύματος στην οποία δεν υπήρχαν συσκευές με μοτέρ (ψυγεία κτλ) που αναφέρεται ότι δημιουργούν παρεμβολές. Πιθανώς κακής ποιότητας καλώδια, άλλες παρεμβολές κτλ που δεν μπόρεσα να εντοπίσω να τα εμπόδιζαν ώστε να λειτουργήσουν καλά και με διάρκεια.

Θα πρότεινα αν κάποιος μπορεί πρώτα να δοκιμάσει ένα σετ powerlines από κάποιον φίλο του (για 2-3 ημέρες), ώστε να έχει μια εικόνα πως θα αποδώσουν στην καλωδίωση του σπιτιού του, και αν δει ότι όλα πάνε καλά τότε να αγοράσει.

Σημειώνω ότι κι εγώ το πρόβλημα μου το έλυσα με τα Μ4 που αγόρασα πριν λίγους μήνες από τα οποία είμαι υπερ-ευχαριστημένος. Και εννοείται η ασύρματη σύνδεση όλων των συσκευών πάνω στο Μ4 γίνεται με πολύ καλές ταχύτητες και απροβλημάτιστα, κάτι που σε καμία περίπτωση δεν γινόταν με το WiFi του powerline (του WPA8630 καθώς αυτό του θέματος δεν έχει WiFi αν δεν κάνω λάθος).

Η καλύτερη λύση βεβαίως δεν είναι ίδια για όλες τις περιπτώσεις, όπου λοιπόν μπορεί κανείς να δοκιμάσει πριν αγοράσει ας το κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, batatoudis είπε

Καλησπέρα,

Κι εγώ είχα προβλήματα αποσυνδέσεων με powerlines. Συγκεκριμένα έχω τα TP-Link WPA8630 που χρησιμοποιούσα ώστε να μεταφέρω μέσω της ηλεκτρικής καλωδίωσης σήμα στη 2η συσκευή η οποία έχει WiFi για να συνδέονται ασύρματα τηλεόραση, κινητά κτλ. Το πρόβλημα θεωρώ ότι ήταν η καλωδίωση του σπιτιού που μένω, αν και φρόντιζα οι δυο συσκευές του powerline να είναι πάνω στην ίδια γραμμή παροχής ρεύματος στην οποία δεν υπήρχαν συσκευές με μοτέρ (ψυγεία κτλ) που αναφέρεται ότι δημιουργούν παρεμβολές. Πιθανώς κακής ποιότητας καλώδια, άλλες παρεμβολές κτλ που δεν μπόρεσα να εντοπίσω να τα εμπόδιζαν ώστε να λειτουργήσουν καλά και με διάρκεια.

Θα πρότεινα αν κάποιος μπορεί πρώτα να δοκιμάσει ένα σετ powerlines από κάποιον φίλο του (για 2-3 ημέρες), ώστε να έχει μια εικόνα πως θα αποδώσουν στην καλωδίωση του σπιτιού του, και αν δει ότι όλα πάνε καλά τότε να αγοράσει.

Σημειώνω ότι κι εγώ το πρόβλημα μου το έλυσα με τα Μ4 που αγόρασα πριν λίγους μήνες από τα οποία είμαι υπερ-ευχαριστημένος. Και εννοείται η ασύρματη σύνδεση όλων των συσκευών πάνω στο Μ4 γίνεται με πολύ καλές ταχύτητες και απροβλημάτιστα, κάτι που σε καμία περίπτωση δεν γινόταν με το WiFi του powerline (του WPA8630 καθώς αυτό του θέματος δεν έχει WiFi αν δεν κάνω λάθος).

Η καλύτερη λύση βεβαίως δεν είναι ίδια για όλες τις περιπτώσεις, όπου λοιπόν μπορεί κανείς να δοκιμάσει πριν αγοράσει ας το κάνει.

WiFi powerlines και WiFi repeaters ποτέ δεν δούλεψαν σωστά και στο δικό μου σπίτι.

Τα Deco είναι εξαιρετικά μέχρι σημερα πάντως μετά από 1+ χρόνο.

Εξακολουθώ να έχω και κάποια powerlines στα PC και στο PS4 για να μην φορτώνω και το WiFi. Καλώς ή κακώς. Δεν ξέρω. Δεν είμαι και ειδικός. Υπόψη ότι μιλάμε για 4 παιδιά και γυναίκα εκπαιδευτικό. Αυτό που γονατίζει είναι το upload όταν είναι οι περισσότεροι σε τηλεκπαιδευση. Αλλα σε αυτό φταιει η γραμμή. Θέλει fiber.

Παρόλα αυτά τα 2 powerlines μου κάνουν αποσυνδέσεις και χρειάζεται reset και pairing ξανά αλλά μιλάμε για μια φορά στους 6-8 μήνες. Όχι μεγάλο πρόβλημα αλλά θα προτιμούσα να μην συμβαίνει.

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω εδώ και τέσσερα χρόνια  τα tp link 4020 για replay tv σε δορυφορικό  cosmote tv  με 24άρα και μετά  για ένα χρόνο 50άρα γραμμή και ήμουν πολύ ευχαριστημένος. Εδώ και ένα μήνα πήγα στη nova με 100άρα και το tv box της eon. Από τότε άρχισα να έχω συχνές αποσυνδέσεις λίγων δευτερολέπτων στην τηλεόραση. Στην αρχή  πίστευα οτι φταίει η nova και μιλούσα καθημερινά με το τηλ. κέντρο εξυπηρέτησης. Εδώ και δύο μέρες έχω συνδέσω το tv box με καλώδιο ethernet αφαιρώντας τα power line. Αποτέλεσμα καμία αποσύνδεση. Το καλώδιο δεν γίνεται να παραμείνει άλλο γιατί παρότι είναι στο ίδιο δωμάτιο το ρούτερ με την τηλεόραση είναι ακριβώς απέναντι και δεν υπάρχει τρόπος να το καλύψω.  Έτσι σκέφτηκα να πάρω δύο καινούρια, πιο νέας τεχνολογίας για να κάνω την δουλειά μου και κοιτούσα αυτά του θέματος. Τώρα με τα τελευταία ποστ μπερδεύτηκα πολύ και δεν ξέρω τι να κάνω. Έχει αντιμετωπίσει κάποιος παρόμοιο θέμα;  θα εκτιμούσα την απάντησή του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, galgio21 είπε

Έχω εδώ και τέσσερα χρόνια  τα tp link 4020 για replay tv σε δορυφορικό  cosmote tv  με 24άρα και μετά  για ένα χρόνο 50άρα γραμμή και ήμουν πολύ ευχαριστημένος. Εδώ και ένα μήνα πήγα στη nova με 100άρα και το tv box της eon. Από τότε άρχισα να έχω συχνές αποσυνδέσεις λίγων δευτερολέπτων στην τηλεόραση. Στην αρχή  πίστευα οτι φταίει η nova και μιλούσα καθημερινά με το τηλ. κέντρο εξυπηρέτησης. Εδώ και δύο μέρες έχω συνδέσω το tv box με καλώδιο ethernet αφαιρώντας τα power line. Αποτέλεσμα καμία αποσύνδεση. Το καλώδιο δεν γίνεται να παραμείνει άλλο γιατί παρότι είναι στο ίδιο δωμάτιο το ρούτερ με την τηλεόραση είναι ακριβώς απέναντι και δεν υπάρχει τρόπος να το καλύψω.  Έτσι σκέφτηκα να πάρω δύο καινούρια, πιο νέας τεχνολογίας για να κάνω την δουλειά μου και κοιτούσα αυτά του θέματος. Τώρα με τα τελευταία ποστ μπερδεύτηκα πολύ και δεν ξέρω τι να κάνω. Έχει αντιμετωπίσει κάποιος παρόμοιο θέμα;  θα εκτιμούσα την απάντησή του.

Καλημέρα
Αυτό δυστυχώς μόνο πρακτικά μπορεί να φανεί το πως θα λειτουργήσει κάτι στις συνθήκες του χώρου σου.
Εγώ δεν είχα πιο πριν PLC, είχα δομημένη και ήταν όλα όπως έπρεπε αλλά μετακόμισα και δεν μπορώ να επομιστώ το κόστος να περνάω δομημένη και στο νέο σπίτι οπότε είπα να δοκιμάσω με PLC για τις συσκευές που δεν είχαν καλή απόδοση στο wifi.
Έχω τριφασικό ρεύμα, δεν ξέρω αν πέσαν στην ίδια φάση οι πρίζες αυτές αλλά πάει πολύ καλά, αποσύνδεση δεν έχω δει αν και στην ουσία τα έχω 3 μέρες λειτουργίας και σίγουρα δεν είναι αρκετός καιρός για ασφαλή συμπεράσματα.
Τώρα το κόστος τους είναι μικρό οπότε δεν είναι και τρελό ρίσκο, αλλά δες αν μπορείς να τα πάρεις δανικά από κάπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρέλαβα και εγώ για να συνδέσω το pc μιας και ήμουν ασύρματα με wifi adapter. Η τοποθέτηση πανεύκολη συνδέθηκαν αμέσως μεταξύ τους.

Πριν το powerline σε 100αρα οτε έβλεπα 60mbs με 17 ping. Τώρα βλέπω 92mbs με 15 ping. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, galgio21 είπε

Έχω εδώ και τέσσερα χρόνια  τα tp link 4020 για replay tv σε δορυφορικό  cosmote tv  με 24άρα και μετά  για ένα χρόνο 50άρα γραμμή και ήμουν πολύ ευχαριστημένος. Εδώ και ένα μήνα πήγα στη nova με 100άρα και το tv box της eon. Από τότε άρχισα να έχω συχνές αποσυνδέσεις λίγων δευτερολέπτων στην τηλεόραση. Στην αρχή  πίστευα οτι φταίει η nova και μιλούσα καθημερινά με το τηλ. κέντρο εξυπηρέτησης. Εδώ και δύο μέρες έχω συνδέσω το tv box με καλώδιο ethernet αφαιρώντας τα power line. Αποτέλεσμα καμία αποσύνδεση. Το καλώδιο δεν γίνεται να παραμείνει άλλο γιατί παρότι είναι στο ίδιο δωμάτιο το ρούτερ με την τηλεόραση είναι ακριβώς απέναντι και δεν υπάρχει τρόπος να το καλύψω.  Έτσι σκέφτηκα να πάρω δύο καινούρια, πιο νέας τεχνολογίας για να κάνω την δουλειά μου και κοιτούσα αυτά του θέματος. Τώρα με τα τελευταία ποστ μπερδεύτηκα πολύ και δεν ξέρω τι να κάνω. Έχει αντιμετωπίσει κάποιος παρόμοιο θέμα;  θα εκτιμούσα την απάντησή του.

Υπάρχει καλώδιο ethernet πλακέ που περνάει τέλεια κάτω από χαλιά. Με ένα 10άρικο παίρνεις cat7 10 μέτρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

πήρα τα powerlines του θέματος για να αντικαταστήσω αντίστοιχα αλλά θεωρητικά χαμηλότερης ταχύτητας (τα 4020p νομίζω).

Τα τοποθέτησα στις ίδιες θέσεις με τα προηγούμενα, αλλά έχουν ΠΟΛΥ χειρότερη συμπεριφορά.

Η χρήση τους αφορά αναπαραγωγή αρχείων τοπικά  και η τοποθέτησή τους είναι απέναντι στο ίδιο δωμάτιο.

Με τα προηγούμενα μπορούσα να παίξω άνετα 4k ταινίες, με τα καινούργια με το ζόρι 1080p.

Είναι στις ίδιες ακριβώς θέσεις, το σπίτι έχει μονοφασικό.

Σημείωση: σε τρίτη θέση υπάρχει και τρίτο powerline (4020p) το οποίο υπήρχε και πριν, υπάρχει περίπτωση αυτό το τρίτο που είναι παλιότερης τεχνολογίας να "ρίχνει" την απόδοση των άλλων δύο νέων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν είναι άλλης εταιρίας, tplink 4020p είναι, βρίσκονται όλα μεταξύ τους και με βάση την εφαρμογή της tplink τα δύο καινούργια έχουν "θεωρητικά" μεταξύ τους ταχύτητα 350 Mbps ενώ το παλιότερο συνδέεται (πάντα θεωρητικά) στα 250 Mbps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το router είναι πάνω στο παλιό ή σε ένα από τα καινούρια?

Για να είσαι σίγουρος, θα πρέπει να βγάλεις το παλιό να δεις πως συμπεριφέρονται τα καινούρια σκέτα μεταξύ τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...