Προς το περιεχόμενο

Powerline TP-Link TL-PA7017P AV1000 Gigabit Passthrough Kit 37.90 €


zacharis1955

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, coyote2 είπε

θεωρώ ότι δεν έχει κάποιος 1000 γραμμή στο σπίτι του για να πάρει αυτά με τη μία θύρα

 

με τα 600 δε θα δεις κάπου διαφορά. Γιατί λετε ότι παίζουν τα 100?

Δεν το λέμε εμείς, η TP-LINK το λέει: https://www.tp-link.com/gr/home-networking/powerline/tl-pa4022p-kit/#specifications ===>> Transmission Speeds

Επεξ/σία από zacharis1955
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 95
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οκ τώρα το διαβάζω. Αρα η πόρτα ειναι 100αρα. Δηλαδή μπορεί να φέρω στο σημείο που είσαι 200 Mbps για τις 2 μπρίζες πχ ΄δύο τηλεόρασεις αλλά κάθε μία θα πάρει μέγιστο 100

 

Επειδή όμως από και που τα στέλνω ειναι 100 άρα το μέγιστο ειναι 100. Που χρειάζεται λοιπόν το 600 που γράφει?

Επεξ/σία από coyote2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

στα μοντέλα με 100Mbps χρειάζονται όταν υπάρχουν περισσότερες από μια ζεύξεις ώστε να μην μειώνεται η ταχύτητα κάθε ζεύξης. Αν έχεις μόνο μια ζεύξη δεν κερδίζεις κάτι, και με AV200 την ίδια τελικά ταχύτητα θα έχεις. Υπάρχουν όμως και μοντέλα με 1Gbps πόρτες που θα δώσουν μεγαλύτερες ταχύτητες με AV600

Επεξ/σία από nvel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο σπίτι έχω δύο σετακια. Ένα 2010 κ ένα 4020. Η σύνδεση μου είναι η κλασική έως 24 κ πιάνω 11.5 περίπου. Έχω σκοπό να κάνω αναβάθμιση σε 50αρα ή 100αρα. Ανάλογα τι ταχύτητα θα μπορώ να πιάνω. Αξίζει να αλλάξω κάποιο από τα σετακια με το προϊόν της προσφοράς ή πεταμένα λεφτά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βάζεις το tp plc utility και βλέπεις τις ταχύτητες μεταξύ του router και των άλλων συσκευών. Από αυτές υπολογίζεις το 30-35% για την πραγματική ταχύτητα στο ethernet. Αμα πας σε 100αρα λογικά αξίζει και σε 50αρα μάλλον αξίζει γιατί τα AV200 που έχεις σου μειώνουν την ταχύτητα και στα AV500.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, ilias78 είπε

Στο σπίτι έχω δύο σετακια. Ένα 2010 κ ένα 4020. Η σύνδεση μου είναι η κλασική έως 24 κ πιάνω 11.5 περίπου. Έχω σκοπό να κάνω αναβάθμιση σε 50αρα ή 100αρα. Ανάλογα τι ταχύτητα θα μπορώ να πιάνω. Αξίζει να αλλάξω κάποιο από τα σετακια με το προϊόν της προσφοράς ή πεταμένα λεφτά?

Ναι, το TP-Link TL-PA2010...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, zacharis1955 είπε

Ναι, το TP-Link TL-PA2010...

Οπότε θα αντικαταστησω το συγκεκριμένο σετακι. Το ένα θα μπει στην πρίζα που είναι το modem κ το άλλο στην πρίζα στο PC. Το άλλο σετακι (4020) ειναι στην τηλεόραση κ στο ένα υπνοδωμάτιο. Επειδή λοιπόν το 7017 θα μπει στο κεντρικό (modem) θα πρέπει να γινει εκ νέου pair κ το σετ 4020?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, ilias78 είπε

Οπότε θα αντικαταστησω το συγκεκριμένο σετακι. Το ένα θα μπει στην πρίζα που είναι το modem κ το άλλο στην πρίζα στο PC. Το άλλο σετακι (4020) ειναι στην τηλεόραση κ στο ένα υπνοδωμάτιο. Επειδή λοιπόν το 7017 θα μπει στο κεντρικό (modem) θα πρέπει να γινει εκ νέου pair κ το σετ 4020?

μπορεις και να ΜΗΝ τα αντικαταστησεις, αλλα να τα χρησιμοποιησεις σε συσκευες (Πχ ΤV,  Ενισχυτη με ethernet θυρα για ιντερνετικο ΡΑΔΙΟΦΩΝΟ) οπου δεν ειναι υψηλες απαιτησεις σε ταχυτητες.  

Σε οσες συσκευες θελουν ολη την ταχυτητα, θα βαλεις τα πιο γρηγορα Powerlines..! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, cabdik είπε

μπορεις και να ΜΗΝ τα αντικαταστησεις, αλλα να τα χρησιμοποιησεις σε συσκευες (Πχ ΤV,  Ενισχυτη με ethernet θυρα για ιντερνετικο ΡΑΔΙΟΦΩΝΟ) οπου δεν ειναι υψηλες απαιτησεις σε ταχυτητες.  

Σε οσες συσκευες θελουν ολη την ταχυτητα, θα βαλεις τα πιο γρηγορα Powerlines..! 

Σωστή σκέψη. Αλλά μάλλον δεν έχω τέτοια συσκευή. Θα μπορούσα ίσως την tv αλλά έχω συνδέσει switch port στο powerline κ δίνω κ σε κονσόλα κ σε nova on demand.

 

Για λύστε μου όμως μια απορία. Το σετ 2010 γράφει για μέχρι 200mbps. Έστω ότι βάλω 100αρα σύνδεση, γιατί δεν με καλύπτει?

Επεξ/σία από ilias78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω έχω κατοστάρα ταχυτητα και στις μπρίζες έχω 4 600αρια.

Μάλλον ό λόγος που στο pc έρχονται μόνο 70mbps είναι αυτός, εε?

Αν πάρω ενα σετ του θέματος το ενα να το βάλω στο router και το άλλο στο pc και να αφήσω το ps4 με το 600αρι?

η να βάλω τα μεγάλα στο pc kai ps4 και να αφήσω το 600αρι στο router?

Θέλω την βοηθεια σας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, cabdik είπε

μπορεις και να ΜΗΝ τα αντικαταστησεις, αλλα να τα χρησιμοποιησεις σε συσκευες (Πχ ΤV,  Ενισχυτη με ethernet θυρα για ιντερνετικο ΡΑΔΙΟΦΩΝΟ) οπου δεν ειναι υψηλες απαιτησεις σε ταχυτητες.  

Σε οσες συσκευες θελουν ολη την ταχυτητα, θα βαλεις τα πιο γρηγορα Powerlines..! 

Νομίζω πως αν μπει σετ με διαφορετικές ταχύτητες, όλο το σύστημα θα τρέχει στην ταχύτητα του πιο αργού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, ilias78 είπε

Στο σπίτι έχω δύο σετακια. Ένα 2010 κ ένα 4020. Η σύνδεση μου είναι η κλασική έως 24 κ πιάνω 11.5 περίπου. Έχω σκοπό να κάνω αναβάθμιση σε 50αρα ή 100αρα. Ανάλογα τι ταχύτητα θα μπορώ να πιάνω. Αξίζει να αλλάξω κάποιο από τα σετακια με το προϊόν της προσφοράς ή πεταμένα λεφτά?

Εγω πάλι θα σου πρότεινα να πάρεις ένα Deco σύστημα όπως αυτό της προσφοράς και να βελτιώσεις περισσότερο το setup σου.

Βάλε τα powerlines εκεί που σου είναι αρκετά για τις απαιτήσεις σου ή σε καμία γωνία που ίσως έχεις προβλημα κάλυψης.

 

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, k_dinos είπε

Νομίζω πως αν μπει σετ με διαφορετικές ταχύτητες, όλο το σύστημα θα τρέχει στην ταχύτητα του πιο αργού

επιβεβαιωνεται κάπως αυτό? έχει κανείς διαφορετικά σετ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, k_dinos είπε

Νομίζω πως αν μπει σετ με διαφορετικές ταχύτητες, όλο το σύστημα θα τρέχει στην ταχύτητα του πιο αργού

αν ριχνει την ταχυτητα... οκ..!   αλλα καλο ειναι να εξακριβωθει, γιατι κριμα ειναι να τα πεταμε ετσι.....!!! 

 

Εγω παντως πιστευω οτι το καθε powerline, θα μαξαρει οπου ειναι κατασκευασμενο. δλδ αν εχεις 2 Gigabit και 2 600αρια, τα 2 Gigabit μεταξυ τους θα τερματιζουν, ενω οταν επικοινωνει το 1 gigabit με 1 600αρι, αναγκαστικα θα τερματιζει στις ταχυτητες που σηκωνει το μικροτερο., δλδ το 600αρι.!!   

αρκει το 1ο powerline, δλδ αυτο που θα παιρνει την συνδεση απο το ρουτερ, να ειναι το πιο γρηγορο, ωστε να μην περιοριζεται απο αυτο,  το δικτυο..!  τα τελικα Powerlines πιστευω οτι θα τελικιαζουν οσο μπορουν το καθενα...!! 

Επεξ/σία από cabdik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν έχω καταλάβει το εξης. Υπάρχουν μοντέλα με av200, av500, av600, av1000, av1200. Αυτά τα νούμερα λοιπόν, γράφουν πως ειναι η ταχύτητα, τα mbps. Άρα το av200 μπορεί να πάρει κ να δώσει στις συσκευές μέχρι 200mbps. Σωστά?  Όμως για να υπάρχουν τόσα μοντέλα, είναι λάθος το σκεπτικό μου. Οποτε τι ισχύει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...