Προς το περιεχόμενο

Powerline TP-Link TL-PA7017P AV1000 Gigabit Passthrough Kit 37.90 €


zacharis1955

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, comfuzio είπε

είμαι ήδη σε bridge mode γιατί isp cpe = trash cpe οπότε δεν με βοηθάει σε κάτι, έτσι και αλλιώς το θέλω για κάλυψη σε άλλο μέρος του σπιτιού. Θενξ πάντως

Δίνει wifi 5Ghz αυτό; και η lan port είναι και αυτή 1000mbps ή 100; Ρωτάω γιατί μελλοντικά να πρέπει να γίνει χρήση της πόρτας και το 100mbps lan port + Overhead θα ρίξει πολύ ότι μπει επάνω

άσε το βρήκα "Ethernet: 10/100 Mbps" οπότε άκυρο, δεν κάνει! Θενξ πάντως! 

https://www.amazon.de/-/en/Devolo-Socket-Filter-Powerline-White/dp/B00LPE19QO

https://boschmans.net/2014/02/05/tp-link-d-link-devolo-with-homeplug-av-are-all-compatible/

Επεξ/σία από zacharis1955
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 95
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

39 λεπτά πριν, k_dinos είπε

Χμ, κάτω από το όριο των 500 που έχουν τα 4010p .

Αν τα βγάλεις και κρατήσεις μόνο τα  7017p δλδ το κεντρικό και το PC τι ταχύτητα θα δείξει?

Δεν αλλάζει η ταχύτητα μεταξύ τους, παραμένει εκεί κοντά στα 420-440 Mbps. Να υποθέσω ότι πρέπει γι' αυτό να ευθύνεται το ηλεκτρικό σχεδιάγραμμα του σπιτιού (είναι σε διαφορετικά δωμάτια το 7530 και το PC) και το γεγονός ότι έχω τριφασικό;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, vsk είπε

Δεν αλλάζει η ταχύτητα μεταξύ τους, παραμένει εκεί κοντά στα 420-440 Mbps. Να υποθέσω ότι πρέπει γι' αυτό να ευθύνεται το ηλεκτρικό σχεδιάγραμμα του σπιτιού (είναι σε διαφορετικά δωμάτια το 7530 και το PC) και το γεγονός ότι έχω τριφασικό;

Δεν ξέρω πως το πάνε, εγώ έχω 3 1000ρια, τα 2 μεταξύ τους πιάνουν 500 - 600 και το 3ο περίπου 350.

Για μεταφορά ίντερνετ το υπερκαλύπτει, τώρα για streaming από το γραφείο στο σαλόνι δεν το έχω δοκιμάσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, k_dinos είπε

 

Χμ, κάτω από το όριο των 500 που έχουν τα 4010p .

Αν τα βγάλεις και κρατήσεις μόνο τα  7017p δλδ το κεντρικό και το PC τι ταχύτητα θα δείξει?

Μια διόρθωση. Τα 4010 ειναι 600αρια, όχι 500αρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, k_dinos είπε

Δεν ξέρω πως το πάνε, εγώ έχω 3 1000ρια, τα 2 μεταξύ τους πιάνουν 500 - 600 και το 3ο περίπου 350.

Για μεταφορά ίντερνετ το υπερκαλύπτει, τώρα για streaming από το γραφείο στο σαλόνι δεν το έχω δοκιμάσει

Ούτε κι εγώ έχω παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα με τις ταχύτητες, όταν παίζει π.χ. ταυτόχρονα netflix στον υπολογιστή και youtube στην smart tv. Εντάξει, δεν το έχω δοκιμάσει με 4Κ, αλλά σε HD τουλάχιστον δεν παρατηρούνται κολλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To bitrate σε Netflix και YouTube, ακόμα και σε 4k, είναι αστεία μικρό οπότε δύσκολο να κολλήσουν τα plc. Τα προβλήματα αρχίζουν όταν θες να παίξεις πραγματικά μεγάλα αρχεία από το τοπικό δίκτυο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ilias78 είπε

Μια διόρθωση. Τα 4010 ειναι 600αρια, όχι 500αρια

Από εδώ το είδα, δεν τα έχω τα συγκεκριμένα.

https://www.tp-link.com/gr/home-networking/powerline/tl-pa4010p/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κ εγω 

https://www.tp-link.com/gr/home-networking/powerline/tl-pa4010p-kit/

Υπάρχουν 2 εκδόσεις? Κ εγω τα 4020 που έχω, βρίσκω κ 500αρια κ 600αρια.

Επεξ/σία από ilias78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, ilias78 είπε

Κ εγω 

https://www.tp-link.com/gr/home-networking/powerline/tl-pa4010p-kit/

Υπάρχουν 2 εκδόσεις? Κ εγω τα 4020 που έχω, βρίσκω κ 500αρια κ 600αρια.

Μάλλον αυτό το v5 είναι νεότερη έκδοση με καλύτερη ταχύτητα.

Όλα αυτά πάντως (και η σειρά 7) συνδέονται με τον 'παραδοσιακό' τρόπο.

Από τη σειρά 8 και μετά, έχει αυτό το ΜΙΜΟ που αν κατάλαβα καλά αξιοποιεί και τα καλώδια της γείωσης για μεγαλύτερες και πιο σταθερές ταχύτητες. 

https://www.tp-link.com/gr/home-networking/powerline/tl-pa8030p-kit/v2/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Incepted είπε

Παρτε 2 Deco στα 80 να βρειτε την υγεια σας

 

υπάρχουν και κάποιοι που δε δουλεύουν ασύρματα με σαβουρο tablet/κινητα/laptop, αλλά με σταθερό pc, εγώ που θέλω σε 6 διαφορετικούς χώρους καλώδιο utp για σταθερά pc χωρίς ασύρματες κάρτες, τι να το κάνω το deco ?

με τα power line έχω σωθεί, και καμμία σύγκριση powerline με ασυρματο έτσι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Silenzio είπε

υπάρχουν και κάποιοι που δε δουλεύουν ασύρματα με σαβουρο tablet/κινητα/laptop, αλλά με σταθερό pc, εγώ που θέλω σε 6 διαφορετικούς χώρους καλώδιο utp για σταθερά pc χωρίς ασύρματες κάρτες, τι να το κάνω το deco ?

με τα power line έχω σωθεί, και καμμία σύγκριση powerline με ασυρματο έτσι ?

Τα σαβουροDeco βγαζουν και καλώδια τα Μ4 συγκεκριμενα 2 ανα καθε συσκευη. E ναι καμια συγκριση , αποσταση 10 μετρα το 1ο απο το 2ο σε 100αρα συνδεση και στο 2ο Deco εχω 90 αντι του 91 που πιανω στο 1ο που ειναι συνδεδεμενο πανω στο modem , αστα μη μπλεξεις με τετοιες σαβουρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Incepted είπε

Τα σαβουροDeco βγαζουν και καλώδια τα Μ4 συγκεκριμενα 2 ανα καθε συσκευη. E ναι καμια συγκριση , αποσταση 10 μετρα το 1ο απο το 2ο σε 100αρα συνδεση και στο 2ο Deco εχω 90 αντι του 91 που πιανω στο 1ο που ειναι συνδεδεμενο πανω στο modem , αστα μη μπλεξεις με τετοιες σαβουρες.

δε τα έχω δουλέψει τα deco και δε τα αποκάλεσα σαβούρες αν ξαναδιαβάσεις σωστά.

δε με καλύπτει το ασύρματο αυτό εξηγώ, μακάρι να είχα τα χρήματα να έπαιρνα ένα deco για κάθε δωμάτιο και να το συνδέω με utp. Για κάποιον που θέλει να φτιάξει το ασύρματο δίκτυο οκ, για εμένα που θέλω ενσύρματο δε βοηθάει να βάλω ένα deco σε κάθε δωμάτιο..

Και με τα powerline νομίζω τερματίζει η 100αρα σύνδεση, θα το τσεκάρω..Απώλειες έχεις σε τοπικό επίπεδο που δε φτάνει gigabit

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Silenzio είπε

δε τα έχω δουλέψει τα deco και δε τα αποκάλεσα σαβούρες αν ξαναδιαβάσεις σωστά.

δε με καλύπτει το ασύρματο αυτό εξηγώ, μακάρι να είχα τα χρήματα να έπαιρνα ένα deco για κάθε δωμάτιο και να το συνδέω με utp. Για κάποιον που θέλει να φτιάξει το ασύρματο δίκτυο οκ, για εμένα που θέλω ενσύρματο δε βοηθάει να βάλω ένα deco σε κάθε δωμάτιο..

Και με τα powerline νομίζω τερματίζει η 100αρα σύνδεση, θα το τσεκάρω..Απώλειες έχεις σε τοπικό επίπεδο που δε φτάνει gigabit

Εγω ενα AV500 που ειχα παντως συνδεδεμενα σχεδον στο ιδιο δωματιο , επιανε 10 - 15mbs στην 100αρα και γενικότερα πολλες αποσυνδεσεις. 

Με 2 Deco εχω καλυψει σπιτι 90 τετραγωνικά παντως , οπότε το 1 ανα δωματιο ειναι υπερβολη. 
Το θέμα ειναι τα powerline σε προσφορα προφανώς τα οποία απλα θεωρώ πεταμένα χρηματα. Ενδεχομένως η καλωδιωση ρευματος μου να μην ειναι η καλυτερη , αλλα το θεμα ειναι , θες να μπεις στη διαδικασια να τσεκαρεις ολοκληρη την καλωδιωση του σπιτιου σου , ενω υπάρχει πιο ευκολη λυση .

Επεξ/σία από Incepted
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τόσο χαμηλή ταχύτητα έχεις προβλήματα θορύβου στο δίκτυο οπότε δεν είναι για σένα το plc. Αυτό όμως δεν ισχύει για τους υπόλοιπους που έχουν φυσιολογικές ταχύτητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...