Προς το περιεχόμενο

Πώς διαβάζεις για το πανεπιστήμιο;


EcoBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 167
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

28 λεπτά πριν, pi314 είπε

Tα MBA πλέον το κυνηγάνε πολλοί, και από ΤΕΙ και από ΑΕΙ...

σε ΜΒΑ πήγαν ατομα που εμειναν Ελλάδα, εκτός από μένα που εδωσα κατατακτηριες για αλλη σχολή, τερμα αλλο αντικείμενο απο προπτυχιακό και μεταπτυχιακο που όμως ευκολα συνδυαζεται. δυστυχως τοσο λόγω ηλικιας όσο και για λογους οικογένειας το να φυγω εξωτερικό ειναι αδυνατον οπότε αναγκαστηκα να κάνω στροφή καθαρα για επαγγελματικούς λόγους. Αν πηγαινα PhD θα ήταν στο αρχικό αντικείμενο που γουσταρω περισσότερο αλλα δεν εχει επαγγελματικές προοπτικες

 

9 λεπτά πριν, pi314 είπε

Μετράνε παραπάνω αυτά για δημόσιο? Ξέρω 'γω μόρια ίσως?

λογικά ναι, αλλά εκει σχεδον ολα τα μεταπτυχιακά είναι με πληρωμή, δηλαδή πιστευω πως δεν αξίζει τοσα χρήματα και τοσος κόπος για να τρεχεις 15 χρονια αναπληρωτης με μισθό ψιχουλα με την ελπίδα να γινεις κάποτε μόνιμος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, V.I.Smirnov είπε

χαχαχα...έχεις πάθει παράκρουση...
Αλίμονό μου αν άλλαζα άποψη επειδή το λέει ένας εμμονικός....

-

Το αν αλλάξεις άποψη, δεν αλλάζει το γεγονός πως είσαι λάθος. Εάν έχεις τα κότσια, ας το αποδείξεις. Έδειξα πως, αντικειμενικά, είσαι λάθος. Εσύ, το μόνο που κάνεις, είναι να το αρνείσαι λέγοντας "δεν είμαι λάθος επειδή το λέω εγώ'. Φαντάζομαι τέτοιες μεθόδους αποδείξεων τις έμαθες στα δεύτερα και τρίτα MSc που έκανες :D :D

Ή μήπως ακόμα δεν έμαθες τίποτα, και για αυτό καίγεσαι για διπλά και τρίδιπλα μεταπτυχιακά; Χαχαχαχα!

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@V.I.Smirnov

(επειδή εγώ δεν απαντάω στα μουλωχτά)

Και άλλη μία: 

"Χρειάζεται" σημαίνει "είναι αναγκαίο". Όταν το Χ είναι αναγκαίο για το Υ, τότε εάν το Χ λείπει το Υ δεν μπορεί να γίνει. Δηλαδή, εάν Χ είναι το δεύτερο μεταπτυχιακό και Υ το διδακτορικό, και εάν το δεύτερο μεταπτυχιακό είναι αναγκαίο για διδακτορικό, τότε κανείς ΔΕΝ μπορεί να κάνει διδακτορικό χωρίς δεύτερο μεταπτυχιακό. 

Όμως, επειδή κανείς μπορεί να κάνει διδακτορικό ΧΩΡΙΣ δεύτερο MSc, αντικειμενικά είσαι λάθος. 

Μόνος σου ΠΑΡΑΔΕΧΘΗΚΕΣ μετά από ΠΙΕΣΗ ότι κανείς μπορεί να κάνει διδακτορικό χωρίς δεύτερο MSc. Άρα, μόνος σου ΠΑΡΑΔΕΧΘΗΚΕΣ μετά από ΠΙΕΣΗ ότι δεν χρειάζεται δεύτερο διδακτορικό για PhD. Άρα, μόνος σου ΠΑΡΑΔΕΧΘΗΚΕΣ μετά από ΠΙΕΣΗ πως δεν χρειάζεται δεύτερο MSc για να κάνει κανείς PhD. Άρα, πέρα από το ότι είσαι αντικειμενικά λάθος, το γνωρίζεις και ο ίδιος αλλά αρνείσαι να το πεις δημόσια και ξεκάθαρα. 

Επεξ/σία από DrKo
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

χαχαχα....δεν ξέρεις τι λες από τη σκασίλα σου....
Η παράκρουσή σου έχει σπάσει το κοντέρ. 
Οι admin ή θα διαγράψουν τα σχόλια ή θα κλειδώσουν το θέμα. 
Γιατί ασχολείσαι μαζί μου; 
Γιατί δεν προσπαθείς να πείσεις τους άλλους που μπορεί και να σε ακούσουν;

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, V.I.Smirnov είπε

χαχαχα....δεν ξέρεις τι λες από τη σκασίλα σου....
Η παράκρουσή σου έχει σπάσει το κοντέρ. 
Οι admin ή θα διαγράψουν τα σχόλια ή θα κλειδώσουν το θέμα.

-

Φαντάζομαι τέτοιες μεθόδους αποδείξεων τις μαθαίνει κανείς μετά από το δεύτερο MSc. Όσοι έχουν κάνει μόνο ένα, αρκούνται στο να προσκομίζουν αποδείξεις. Τύποι σαν και εσένα, απλά λένε "είμαι σωστός επειδή το λέω εγώ". 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, velociraptoras είπε

λογικά ναι, αλλά εκει σχεδον ολα τα μεταπτυχιακά είναι με πληρωμή, δηλαδή πιστευω πως δεν αξίζει τοσα χρήματα και τοσος κόπος για να τρεχεις 15 χρονια αναπληρωτης με μισθό ψιχουλα με την ελπίδα να γινεις κάποτε μόνιμος. 

Αν πρόκειται να πάει κάποιος στην εκπαίδευση συμφέρει περισσότερο να κάνει κάτι στα παιδαγωγικά, π.χ. παιδαγωγική επάρκεια ή διδακτική της φυσικής (ας πούμε) ή κάτι τέτοιο. Δεύτερο MSc σε "hard science" κλάδο δίνει τα μισά μόρια από το πρώτο αν θυμάμαι καλά, δεν συμφέρει μοριοδοτικά. Και τι να το κάνει κάποιος που διδάσκει σε γυμνάσιο ή λύκειο ή EΠΑΛ. Για τα MΒΑ δεν ξέρω, αλλά πιθανολογώ το ίδιο....

 -

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DrKo είπε

Και ακόμα μία κωλοτούμπα. Από εκεί που "είναι αναγκαίο/χρειάζεται" πας στο "το όφελος". Είτε παραδέξου ότι έκανες λάθος πριν, είτε παραδέξου πως δεν μπορείς να μιλήσεις σωστά και με ακρίβεια. 

Μετά από τις κωλοτούμπες και το κλάμα από το στρίμωγμα, πέρασες σε πιο απλές εκφράσεις, μη έχοντας κάτι άλλο να στηρίξεις τα λάθη σου. 

 

Μα να σκας για FEM, BEM, PDEs, και τα συναφή, να το παίζεις επιστημονικάρα και Smirnov ξέρω 'γώ, και να μην μπορείς να μιλήσεις σωστά και με ακρίβεια; Τς τς τς. Δεν στο μάθανε αυτό στους "επιστημονικούς καφέδες" που έκανες στα MSc σου; 

Δεν σου μάθανε να παραδέχεσαι τα λάθη σου;

Και εδώ όλοι διαβάζουμε την εμπεριστατωμένη άποψη δυο υψηλόβαθμων Ελλήνων ακαδημαϊκών. Εύχομαι από καρδιάς να συμμετάσχετε και οι δυο στα μεγαλύτερα και ξακουστοτερα διεθνή συμπόσια και φόρα, να μεταλαμπαδευσετε τον πολιτισμό και την ευγένια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, DrKo είπε

Το να σε πείσω είναι αδιάφορο, είσαι αντικειμενικά λάθος. Δεν σε χαρακτηρίζει κανείς, μόνος σου το κάνεις.

Όσο για τα άλλα, δεν ξέρω πόσο διαστρεβλωμένη εικόνα έχεις και για αλλά πράγματα, αλλά εφόσον γράφεις σε δημόσιο forum, ο καθένας μπορεί να σχολιάσει αυτά που γράφεις. Καταλαβαίνω ότι σε ενοχλεί που αποδεικνύεται πόσο λάθος είσαι, αλλά δεν σου πέφτει λόγος τι θα κάνει και ποιον θα σχολιάσει ο άλλος. 

Τέλος, είναι αρκετά κουτοπόνηρο το να μου απαντάς συνέχεια χωρίς παράθεση (για να μην πάρω ειδοποίηση) και μετά να λες ποιος ασχολείται με ποιον.

Πέρα από όλα τα άλλα, δείχνεις και κουτοπονηριά. Μάλλον όλα αυτά στα έχουν ξαναπεί για αυτό και προσπαθείς να το παίξεις ελιτιστής εδώ. Μία λύπηση την βγάζεις. 

Υ.Γ. Είναι εντυπωσιακό πως παραδέχεσαι σιωπηλά ότι είσαι αντικειμενικά λάθος, λέγοντας για «βιωματικά». Είναι κρίμα να φέρεσαι έτσι, αντί να παραδεχθείς σταράτα ότι και εσύ καταλαβαίνεις πως είσαι λάθος αντικειμενικά. 

(κανονικά η παράθεση ειναι για σχόλιο που δεν είναι το αμέσως προηγούμενο. Στο αμέσως προηγούμενο δεν χρειάζεται)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, insomniac01 είπε

Και εδώ όλοι διαβάζουμε την εμπεριστατωμένη άποψη δυο υψηλόβαθμων Ελλήνων ακαδημαϊκών. Εύχομαι από καρδιάς να συμμετάσχετε και οι δυο στα μεγαλύτερα και ξακουστοτερα διεθνή συμπόσια και φόρα, να μεταλαμπαδευσετε τον πολιτισμό και την ευγένια. 

Καμια εκπληξη. Τα μεγαλυτερα ξεκατινιασματα τα εχω δει στον ακαδημαικο χωρο. Πολυ μεγαλα εγω...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, V.I.Smirnov είπε

Αμ, βλέπεις τι μπορεί να πάθει ένας άνθρωπος στα καλά καθούμενα;

είναι τα δύο μεταπτυχιακά που φταίνε, μάλλον θέλεις και ένα ακόμα για να μάθεις τα βασικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε εμένα ότι και να πεις δεν πιάνει, την ώρα σου χάνεις, όσο και να χτυπιέσαι η άποψή μου δεν αλλάζει.
Όποιος ρωτάει, σαν τον Dark_panel, θα του λέω ότι το δεύτερο MSc το χρειάζεται και είναι σκόπιμο να το κάνει.
Γιατί ασχολείσαι μαζί μου;
Γιατί δεν προσπαθείς να πείσεις αυτόν που ρώτησε;

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...