Προς το περιεχόμενο

Πώς διαβάζεις για το πανεπιστήμιο;


EcoBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 167
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, OxiGiannisGiannakis είπε

Καμια εκπληξη. Τα μεγαλυτερα ξεκατινιασματα τα εχω δει στον ακαδημαικο χωρο. Πολυ μεγαλα εγω...

Καλά εντάξει. Ούτε καν. Σε ελληνικά ιδρύματα πολύ, στις ΗΠΑ, ΗΒ, ούτε καν αδερφέ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, insomniac01 είπε

στις ΗΠΑ, ΗΒ, ούτε καν αδερφέ. 

Φαντάσου πόσο βαρετή θα είναι μια καθημερινή ακαδημαϊκή ημέρα εκεί. 

Ενώ εδώ, έχει τουλάχιστον σασπένς.

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, V.I.Smirnov είπε

Σε εμένα ότι και να πεις δεν πιάνει, την ώρα σου χάνεις, όσο και να χτυπιέσαι η άποψή μου δεν αλλάζει.
Όποιος ρωτάει, σαν τον Dark_panel, θα του λέω ότι το δεύτερο MSc το χρειάζεται και είναι σκόπιμο να το κάνει.
Γιατί ασχολείσαι μαζί μου;
Γιατί δεν προσπαθείς να πείσεις αυτόν που ρώτησε;

-

Μα ξέρεις ότι έχεις άδικο, για αυτό είναι ωραία. Γιατί το καταλαβαίνεις πως είσαι αντικειμενικά λάθος, ωστόσο συνεχίζεις να προσποιείσαι. Προσποιείσαι ότι δεν διαβάζεις τι γράφεται και γελοιοποιείσαι μόνος σου με τις απαντήσεις που δίνεις.

Προσποιείσαι ότι δεν διάβασες τι σημαίνει «χρειάζεται» και πως αυτό δεν ισχύει. Προσποιείσαι πως δεν διαβάζεις ότι αντικειμενικά αυτό που λες είναι λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kανένα άδικο δεν έχω, ούτε προσποιούμαι, ούτε ανακαλώ οτιδήποτε απ' όσα είπα.
Είμαι αναφαδόν υπέρ του να κάνει κάποιος δεύτερο MSc, 
ειδικά αν έχει πολλά γνωστικά ενδιαφέροντα όπως ο ερωτών, 
του χρειάζεται και τον ωφελεί από πολλές πλευρές. 
Παράθεσε ότι λόγια θέλεις απ' όσα έχω πει, τα επαναλαμβάνω αδίστακτα και δεν αναιρώ τίποτε. H άποψή μου είναι σαφής. Κατηγορηματικά ναι στο δεύτερο MSc, χρειάζεται, όποιος έχει γνωστικό ενδιαφέρον και αντοχή ας κάνει.
Ζήτα να σε επιβεβαιώσει αυτός που ρώτησε, με εμένα χάνεις την ώρα σου, τα ίδια θα λέω πάντα, 
σ' αρέσει δεν σ' αρέσει.
Έχεις λυσσάξει κυριολεκτικά και βράζεις μες τη σκασίλα σου....

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Dark_panel είπε

Αν ηξερα οτι θα ξεσπαγε τετοιος "πολεμος" απο μια απλη μου ερωτηση, δε θα ρωταγα καθολου..

Έτσι είναι τα ελληνικά πανεπιστήμια, gangsta καταστάσεις. Τι νόμιζες; Είμαστε τίποτα φλώροι να 'ουμ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, V.I.Smirnov είπε

Kανένα άδικο δεν έχω, ούτε προσποιούμαι, ούτε ανακαλώ οτιδήποτε απ' όσα είπα.
Είμαι αναφαδόν υπέρ του να κάνει κάποιος δεύτερο MSc, 
ειδικά αν έχει πολλά γνωστικά ενδιαφέροντα όπως ο ερωτών, 
του χρειάζεται και τον ωφελεί από πολλές πλευρές. 
Παράθεσε ότι λόγια θέλεις απ' όσα έχω πει, τα επαναλαμβάνω αδίστακτα και δεν αναιρώ τίποτε. H άποψή μου είναι σαφής. Κατηγορηματικά ναι στο δεύτερο MSc, χρειάζεται, όποιος έχει γνωστικό ενδιαφέρον και αντοχή ας κάνει.
Ζήτα να σε επιβεβαιώσει αυτός που ρώτησε, με εμένα χάνεις την ώρα σου, τα ίδια θα λέω πάντα, 
σ' αρέσει δεν σ' αρέσει.
Έχεις λυσσάξει κυριολεκτικά και βράζεις μες τη σκασίλα σου....

-

V.I.Smirnov

  • Senior Member
  • V.I.Smirnov
  • Members
  •  718
  • 1.882 αναρτήσεις
  •  
Δημοσ. 20 Οκτωβρίου 2020 (επεξεργασμένο)

Πρέπει να δώσεις κατατακτήριες.
Οι κατατακτήριες από ΑΕΙ σε ΑΕΙ είναι γενικά δύσκολες ή πολύ δύσκολες δεδομένου ότι το ποσοστό εισακτέων είναι περίπου 3% έως 5% του πλήθους των φοιτητών κάθε έτους.
Δηλ. στα 100 άτομα θα εισαχθούν περίπου 5 (λέμε τώρα).
Επομένως οι πιθανότητες εισαγωγής εξαρτώνται από το πλήθος αυτών που θα δώσουν.
Από ΤΕΙ σε ΑΕΙ είναι πολύ πιο εύκολα τα πράγματα καθώς το ποσοστό εισακτέων είναι αρκετά μεγαλύτερο και οι υποψήφιοι γενικά πολύ λιγότεροι………..

 

Αυτα εγραφες με απολυτη σιγουρια.Ηταν ολα λαθος.Ουτε τωρα ουτε τοτε το ποσοστο ηταν 3% αλλα 12 (επεσες 400% εξω)Ουτε τοτε (2020) υπηρχαν ξεχωριστες εξετασεις για αποφοιτους ΤΕΙ.Αυτο ειχε καταργηθει χρονια πριν.Εδινες ομως συμβουλες με απολυτη σιγουρια.Στο σημερα τωρα,παραθετεις ονοματα καμπυλων,εξισωσεων,μαθηματικων ορολογιων λες και ολες οι επιστημες εχουν να κανουν με αυτα,μαλλιστα στο παρελθον σε ερωτηση αποφοιτου παιδαγωγικου του προτεινες μαστερ στην διδασκαλια της φυσικης.Ελεος! Τι το θελει ο δασκαλος του δημοτικου το μαστερ στην διδασκαλια της φυσικης?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, V.I.Smirnov είπε

Είμαι αναφαδόν υπέρ του να κάνει κάποιος δεύτερο MSc, 
ειδικά αν έχει πολλά γνωστικά ενδιαφέροντα όπως ο ερωτών, 
του χρειάζεται και τον ωφελεί από πολλές πλευρές. 

Είναι εντυπωσιακό πώς τα γυρίζεις και κάνεις κωλοτούμπες ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ. Εκτός και εάν χρειάζεσαι τρία μεταπτυχιακά για να μάθεις την διαφορά μεταξύ «χρειάζεται δεύτερο MSc για να κάνεις PhD» και «είμαι υπέρ» ή «θα ήταν χρήσιμο» γενικά.

Από εκεί που άρχισες από το «αναγκαίο» και «χρειάζεται» δεύτερο MSc για να κάνει κανείς PhD, τώρα ΜΟΝΟΣ σου το άλλαξες στο «θα ήταν χρήσιμο» και «είμαι υπέρ». Αλήθεια, δεν το βλέπεις ότι κάνεις κωλοτούμπες;

11 ώρες πριν, V.I.Smirnov είπε

Κατηγορηματικά ναι στο δεύτερο MSc, χρειάζεται, όποιος έχει γνωστικό ενδιαφέρον και αντοχή ας κάνει.

Εδώ πάλι προσπαθείς να μετριάσεις την κωλοτούμπα σου. Χρειάζεται για τι; Πριν είχες γράψει ότι δεύτερο MSc χρειάζεται για PhD. Αυτό είναι αντικειμενικά λάθος.

8 ώρες πριν, Dark_panel είπε

Αν ηξερα οτι θα ξεσπαγε τετοιος "πολεμος" απο μια απλη μου ερωτηση, δε θα ρωταγα καθολου.. :P 

Κανένας πόλεμος. Απλά έχουμε τον κλασικό Έλληνα κομπλεξικό, που νομίζει ότι κάτι είναι γενική αλήθεια επειδή σε αυτόν δούλεψε. Μόλις τον στριμώχνουν και του αποδεικνύουν ότι αυτό που λέει είναι λάθος, αντί είτε να το παραδεχθεί ή να φέρε αντικειμενικές αποδείξεις για αυτό που λέει, φέρεται σαν παιδάκι λέγοντας «εμένα οι φίλοι μου έτσι το κάνανε» και «το λέω εγώ, είναι σωστό». 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κι εγώ, αν το να κάνει κάποιος μεταπτυχιακό είναι για να αποκτήσει ευρύτερη γνώση είναι απαραίτητο τελικά το δεύτερο μεταπτυχιακό για να συνεχίσει να εμβαθύνει; Θέλω να πω, έχεις πάρει πτυχίο, έχεις κάνει μεταπτυχιακό, έχεις μάθει υποτίθεται να "μαθαίνεις", αν σε ενδιαφέρουν τόσο κάποια αντικείμενα νομίζω μπορείς πλέον μόνος σου να εμβαθύνεις όσο θέλεις. Δεν μειώνω την αλληλεπίδραση με τον καθηγητή και τους υπόλοιπους σπουδαστές αλλά από κάποιο σημείο και μετά νομίζω ότι η μάθηση είναι και προσωπικό θέμα του καθενός. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nitsa21 είπε

 

V.I.Smirnov

  • Senior Member
  • V.I.Smirnov
  • Members
  •  718
  • 1.882 αναρτήσεις
 
  •  
Δημοσ. 20 Οκτωβρίου 2020 (επεξεργασμένο)

Πρέπει να δώσεις κατατακτήριες.
Οι κατατακτήριες από ΑΕΙ σε ΑΕΙ είναι γενικά δύσκολες ή πολύ δύσκολες δεδομένου ότι το ποσοστό εισακτέων είναι περίπου 3% έως 5% του πλήθους των φοιτητών κάθε έτους.
Δηλ. στα 100 άτομα θα εισαχθούν περίπου 5 (λέμε τώρα).
Επομένως οι πιθανότητες εισαγωγής εξαρτώνται από το πλήθος αυτών που θα δώσουν.
Από ΤΕΙ σε ΑΕΙ είναι πολύ πιο εύκολα τα πράγματα καθώς το ποσοστό εισακτέων είναι αρκετά μεγαλύτερο και οι υποψήφιοι γενικά πολύ λιγότεροι………..

 

Αυτα εγραφες με απολυτη σιγουρια.Ηταν ολα λαθος.Ουτε τωρα ουτε τοτε το ποσοστο ηταν 3% αλλα 12 (επεσες 400% εξω)Ουτε τοτε (2020) υπηρχαν ξεχωριστες εξετασεις για αποφοιτους ΤΕΙ.Αυτο ειχε καταργηθει χρονια πριν.Εδινες ομως συμβουλες με απολυτη σιγουρια.Στο σημερα τωρα,παραθετεις ονοματα καμπυλων,εξισωσεων,μαθηματικων ορολογιων λες και ολες οι επιστημες εχουν να κανουν με αυτα,μαλλιστα στο παρελθον σε ερωτηση αποφοιτου παιδαγωγικου του προτεινες μαστερ στην διδασκαλια της φυσικης.Ελεος! Τι το θελει ο δασκαλος του δημοτικου το μαστερ στην διδασκαλια της φυσικης?

βασικά πριν χρόνια (σίγουρα πριν το 2013 που αρχισα να ψαχνω το θεμα κατατακτήριες) δεν εδινες εξετασεις αλλά επαιρναν με το βαθμό πτυχίου. δηλαδή είτε τει ειτε πανεπιστημια (ΑΕΙ θεωρουνται και τα δυο) εμπαινες αναλογα το βαθμό πτυχίου. καποιος πχ από πανεπιστήμιο ή ΤΕΙ διοίκησης επιχειρήσεων που εβγαζε ευκολα 9 και 10 στα μαθήματα εμπαινε αμέσως ενώ από σχολές που εκανες ταμα να πιασεις ενα 6 εμενες στην απέξω ακόμα κι αν οι σχετικές με τη σχολή που ηθελες να περάσεις γνώσεις σου ήταν κατα πολύ ανώτερες. τωρα ολοι δινουμε εξετάσεις ασχετα με την προέλευση, το ποσοστό εισαχθέντων το καθορίζει κάθε σχολή και μπορεί να είναι 8, 10, 12%, όπως και το έτος στο οποίο γράφεσαι, την αναγνώριση κοινων μαθημάτων κλπ. πχ το ΕΜΠ δεν αναγνωρίζει μαθήματα από (πρωην) ΤΕΙ αλλά ενα αλλο πρωην ΤΕΙ μπορεί να τα αναγνωρίσει. εδωσα κατατακτήριες 2 φορές, μία το 2015 και μια το 2018. στην πρωτη σχολή αν και Πανεπιστήμιο πάλι δεν υπήρχε διαχωρισμός αποφοίτων αν και κοπήκαμε ολοι αλλά αυτό ειναι αλλο θέμα και αφορά τα θέματα που μπήκαν σε ενα μάθημα. το 2018 (σε άλλη σχολή ΤΕΙ) επίσης δεν ειχαν διαχωρισμό

1 ώρα πριν, nitsa21 είπε

 

V.I.Smirnov

  • Senior Member
  • V.I.Smirnov
  • Members
  •  718
  • 1.882 αναρτήσεις
 
  •  
Δημοσ. 20 Οκτωβρίου 2020 (επεξεργασμένο)

Τι το θελει ο δασκαλος του δημοτικου το μαστερ στην διδασκαλια της φυσικης?

Κι ομως οι δάσκαλοι δημοτικού ειναι καλύτερα να εχουν ενα μαστερ στη διδασκαλία φυσικών επιστημων παρά να κανουν όλοι την ειδική αγωγή  που έχει γινει μόδα, πολλοι που διδασκουν Ε και ΣΤ δεν εχουν ιδέα για τις βασικές εννοιες της φυσικής που πρέπει να διδαξουν στους μαθητες. παράδειγμα δασκάλα του γιου μου στο μάθημα των φυσικών τους λέει για τη γεννεση και τη δημιουργία του κόσμου από το θεο, για την παναγία που έσωσε τη στρατιωτικό στο ατυχημα και τετοια κουλά

40 λεπτά πριν, Conan2046 είπε

Να ρωτήσω κι εγώ, αν το να κάνει κάποιος μεταπτυχιακό είναι για να αποκτήσει ευρύτερη γνώση είναι απαραίτητο τελικά το δεύτερο μεταπτυχιακό για να συνεχίσει να εμβαθύνει; Θέλω να πω, έχεις πάρει πτυχίο, έχεις κάνει μεταπτυχιακό, έχεις μάθει υποτίθεται να "μαθαίνεις", αν σε ενδιαφέρουν τόσο κάποια αντικείμενα νομίζω μπορείς πλέον μόνος σου να εμβαθύνεις όσο θέλεις. Δεν μειώνω την αλληλεπίδραση με τον καθηγητή και τους υπόλοιπους σπουδαστές αλλά από κάποιο σημείο και μετά νομίζω ότι η μάθηση είναι και προσωπικό θέμα του καθενός. 

ακριβως. το μόνο οφελος του δευτερου μεταπτυχιακού οσον αφορά το διδακτορικό, πέρα από την προσωπική αναπτυξη ειναι οτι αν το PhD δεν ειναι συνέχεια του μάστερ αλλά πιάνει κι αλλα ερευνητικά πεδία δε θα αναγκαστεις να παρακολουθήσεις τα σχετικά μαθηματα μεταπτυχιακού επιπέδου στη σχολή, αν φυσικά αυτα υπάρχουν. Στον τομέα που έκανα μεταπτυχιακό αν συνεχίσω σε PhD μου είπαν δε θα έχω εξτρα μαθήματα, μπαίνω κατευθείαν για ερευνα. αντίθετα σε αλλη σχολή, με λίγο διαφορετικό αντικείμενο, που ρωτησα μου ειπαν οτι θα πρέπει να παρω και 4 μαθήματα από το μεταπτυχιακό της σχολής πριν ξεκινήσω το ερευνητικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, velociraptoras είπε

το μόνο οφελος του δευτερου μεταπτυχιακού οσον αφορά το διδακτορικό, πέρα από την προσωπική αναπτυξη ειναι οτι αν το PhD δεν ειναι συνέχεια του μάστερ αλλά πιάνει κι αλλα ερευνητικά πεδία δε θα αναγκαστεις να παρακολουθήσεις τα σχετικά μαθηματα μεταπτυχιακού επιπέδου στη σχολή, αν φυσικά αυτα υπάρχουν.

Μόνο που ένα μεταπτυχιακό έχει δύο ή και περισσότερα εξάμηνα και μία διπλωματική. Ενώ τα λίγα (π.χ. 3, 4) παραπάνω μαθήματα που μπορεί να χρειαστεί κανείς να παρακολουθήσει επιπλέον για ένα διδακτορικό δεν ούτε ένα εξάμηνο μαθημάτων. Επιπροσθέτως, σε ένα δεύτερο MSc θα υπάρχει κάποια επικάλυψη μαθημάτων, εκτός και εάν κανείς θέλει να κάνει MSc στην φιλοσοφία ενώ PhD στην τεχνολογία. Τέλος, ένα MSc κοστίζει συνήθως. 

Οπότε, εάν στόχος είναι η κάλυψη των αναγκών για ένα PhD τότε ένα δεύτερο MSc είναι όχι ο βέλτιστος τρόπος. Πέρα από αυτά, ένα δεύτερο MSc ΔΕΝ χρειάζεται για να κάνει κανείς ένα PhD. 

1 ώρα πριν, Conan2046 είπε

Να ρωτήσω κι εγώ, αν το να κάνει κάποιος μεταπτυχιακό είναι για να αποκτήσει ευρύτερη γνώση είναι απαραίτητο τελικά το δεύτερο μεταπτυχιακό για να συνεχίσει να εμβαθύνει; Θέλω να πω, έχεις πάρει πτυχίο, έχεις κάνει μεταπτυχιακό, έχεις μάθει υποτίθεται να "μαθαίνεις", αν σε ενδιαφέρουν τόσο κάποια αντικείμενα νομίζω μπορείς πλέον μόνος σου να εμβαθύνεις όσο θέλεις. Δεν μειώνω την αλληλεπίδραση με τον καθηγητή και τους υπόλοιπους σπουδαστές αλλά από κάποιο σημείο και μετά νομίζω ότι η μάθηση είναι και προσωπικό θέμα του καθενός. 

Για την απόκτηση ευρύτερων γνώσεων, κανείς μπορεί να κάνει ό,τι θέλει, περνάει από το χέρι του, ή/και μπορεί. Διπλά και τρίδιπλα πτυχία, MSc, σεμινάρια, κ.ο.κ. Όμως, τα πτυχία δεν εγγυώνται ούτε την απόκτηση γνώσεων αλλά ούτε και την εμβάθυνση σε ένα πεδίο. Αυτά είναι skills και achievements του κάθε ένα προσωπικά και μπορεί να έρθουν με ή και χωρίς πτυχία. Συνήθως (αλλα όχι απαραίτητα) όμως, έρχονται με το να μαθητεύσει κανείς κάπου. Απόδειξη για τα παραπάνω είναι οι τόσοι πτυχιούχοι και "μεταπτυχιούχοι" που δεν ξέρουν που τους πάνε τα 4 και, στην άλλη άκρη, οι τόσοι "πρακτικοί" με βάθος γνώσεων που έχουν αποκτήσει μόνοι τους, με προσωπικό "διάβασμα", αλλά οπως και οι τόσοι πτυχιούχοι και "μεταπτυχιούχοι" που είναι μία χαρά καταρτισμένοι. 

Από εκεί και πέρα, η μαθησιακή πορεία είναι εντελώς προσωπικό θέμα. Υπάρχουν κάποια ελάχιστα προαπαιτούμενα για κάθε βαθμίδα, έτσι ώστε να υπάρχουν κάποιες τυπικές εγγυήσεις για το επίπεδο γνώσης, αλλά ως εκεί. Δηλαδή, δεν μπορείς να κάνεις διδακτορικό χωρίς πρώτο πτυχίο και, συνήθως, ούτε χωρίς ένα μεταπτυχιακό. Όμως, ένα δεύτερο μεταπτυχιακό ΔΕΝ χρειάζεται για να κάνεις διδακτορικό. 

Πέρα από τα χρειαζούμενα προσόντα (π.χ. ΕΝΑ μεταπτυχιακό και όχι δύο), κανείς μπορεί να κάνει ό,τι δουλεύει καλύτερα για αυτόν. Κάποιες επιλογές είναι, αντικειμενικά, όχι βέλτιστες από θέμα επένδυσης χρόνου, αλλά κάποιος που θα μπει σε μία τέτοια μαθησιακή πορεία συνήθως μπορεί να σπαταλήσει παραπάνω χρόνο. 

Το μόνο σημαντικό είναι να μην γίνει κανείς σαν τον από πάνω κομπλεξικό, που προσπαθεί να πουλήσει την δική του πραγματικότητα σαν την μόνη σωστή, να χαρακτηρίζει όσους δεν είναι σύμφωνοι με την δική του πραγματικότητα ως του σωρού και κατώτερους, και να μην έχει τα κότσια και την τσίπα να παραδεχθεί τα λάθη του. 

Επεξ/σία από DrKo
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, velociraptoras είπε

βασικά πριν χρόνια (σίγουρα πριν το 2013 που αρχισα να ψαχνω το θεμα κατατακτήριες) δεν εδινες εξετασεις αλλά επαιρναν με το βαθμό πτυχίου. δηλαδή είτε τει ειτε πανεπιστημια (ΑΕΙ θεωρουνται και τα δυο) εμπαινες αναλογα το βαθμό πτυχίου. καποιος πχ από πανεπιστήμιο ή ΤΕΙ διοίκησης επιχειρήσεων που εβγαζε ευκολα 9 και 10 στα μαθήματα εμπαινε αμέσως ενώ από σχολές που εκανες ταμα να πιασεις ενα 6 εμενες στην απέξω ακόμα κι αν οι σχετικές με τη σχολή που ηθελες να περάσεις γνώσεις σου ήταν κατα πολύ ανώτερες. τωρα ολοι δινουμε εξετάσεις ασχετα με την προέλευση, το ποσοστό εισαχθέντων το καθορίζει κάθε σχολή και μπορεί να είναι 8, 10, 12%, όπως και το έτος στο οποίο γράφεσαι, την αναγνώριση κοινων μαθημάτων κλπ. πχ το ΕΜΠ δεν αναγνωρίζει μαθήματα από (πρωην) ΤΕΙ αλλά ενα αλλο πρωην ΤΕΙ μπορεί να τα αναγνωρίσει. εδωσα κατατακτήριες 2 φορές, μία το 2015 και μια το 2018. στην πρωτη σχολή αν και Πανεπιστήμιο πάλι δεν υπήρχε διαχωρισμός αποφοίτων αν και κοπήκαμε ολοι αλλά αυτό ειναι αλλο θέμα και αφορά τα θέματα που μπήκαν σε ενα μάθημα. το 2018 (σε άλλη σχολή ΤΕΙ) επίσης δεν ειχαν διαχωρισμό

Κι ομως οι δάσκαλοι δημοτικού ειναι καλύτερα να εχουν ενα μαστερ στη διδασκαλία φυσικών επιστημων παρά να κανουν όλοι την ειδική αγωγή  που έχει γινει μόδα, πολλοι που διδασκουν Ε και ΣΤ δεν εχουν ιδέα για τις βασικές εννοιες της φυσικής που πρέπει να διδαξουν στους μαθητες. παράδειγμα δασκάλα του γιου μου στο μάθημα των φυσικών τους λέει για τη γεννεση και τη δημιουργία του κόσμου από το θεο, για την παναγία που έσωσε τη στρατιωτικό στο ατυχημα και τετοια κουλά

ακριβως. το μόνο οφελος του δευτερου μεταπτυχιακού οσον αφορά το διδακτορικό, πέρα από την προσωπική αναπτυξη ειναι οτι αν το PhD δεν ειναι συνέχεια του μάστερ αλλά πιάνει κι αλλα ερευνητικά πεδία δε θα αναγκαστεις να παρακολουθήσεις τα σχετικά μαθηματα μεταπτυχιακού επιπέδου στη σχολή, αν φυσικά αυτα υπάρχουν. Στον τομέα που έκανα μεταπτυχιακό αν συνεχίσω σε PhD μου είπαν δε θα έχω εξτρα μαθήματα, μπαίνω κατευθείαν για ερευνα. αντίθετα σε αλλη σχολή, με λίγο διαφορετικό αντικείμενο, που ρωτησα μου ειπαν οτι θα πρέπει να παρω και 4 μαθήματα από το μεταπτυχιακό της σχολής πριν ξεκινήσω το ερευνητικό. 

Νομιζω οτι εχεις λαθος. το ποσοστο ειναι κοινο για ολες τις σχολες 12% και δεν παιζει απο σχολη σε σχολη.Το εξαμηνο ειναι επισης σταθερο στις 4ετεις σχολες και ειναι το 3ο.Οσο για την αναγκαιοτητα ms φυσικης στον δασκαλο,πολυ περισσοτερες ωρες κανει γλωσσα,αρα μαστερ φιλολογιας,αριθμητικη αρα μαστερ μαθηματικων,γεωγραφια ,μαστερ γεωγραφιας,κοκ.Το θεμα ομως δεν ειναι ολα αυτα αλλα η ανακριβεια σε ενα θεμα .Το ποστ δεν ηταν για το 2013 που λες εσυ αλλα  γραφτηκε το 2020 και αναφεροταν στο 2020 και ηταν λαθος  και  μαλλιστα οχι στις λεπτομερειες αλλα σε καιρια ζητηματα (ξεχωριστες εξετασεις  οι ΤΕΙ,ποσοστο εισακτεων κλπ)Αλλωστε αμεσως παρακατω του επεσημαναν το λαθος και αλλα ατομα την ιδια ημερα.Ξεκαθαρα λοιπον,χωρις αμφισβητηση εδωσε λαθος συμβουλες και αυτο ειναι το θεμα.Για να μην παρεξηγηθω δεν παιρνω θεση εαν ειναι απαραιτητο το 2ο μαστερ η οχι,δεν αντιδρω απο κομπλεξ γιατι δεν εχω 2ο μαστερ(εχω 1 ΒΑ,1 Βs, 2 ms και μαλλιστα  τα 2 απο αυτα απο ΑΕΙ που ειναι στα 10 κορυφαια στον κοσμο)αντιδρω στο να δινουμε πληροφοριες λανθασμενες και να επιμενουμε σε αυτο.Καλημερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, nitsa21 είπε

ο εξαμηνο ειναι επισης σταθερο στις 4ετεις σχολες και ειναι το 3ο

Αυτό δεν είναι σωστό. 

Υπάρχουν σχολές που μπαίνεις στο 2ο (εάν θυμάμαι καλά) και σίγουρα, εάν δεν έχεις συναφές άλλο πτυχίο, υπάρχουν σχολές που μπαίνεις στο 1ο έτος ή, ακόμα, στο 1ο εξάμηνο. 

6 λεπτά πριν, nitsa21 είπε

Το εξαμηνο ειναι επισης σταθερο στις 4ετεις σχολες και ειναι το 3ο

 και στοιχεία:

Ιατρική Αθηνών

https://www.med.auth.gr/katataktiries-exetaseis

Αναφορά σε κείμενο
Οι αιτούντες χωρίζονται σε δύο (2) κατηγορίες:
  1. Πτυχιούχοι Οδοντίατροι: 3% επί του αριθμού των εισακτέων, για κατάταξη στο 3ο εξάμηνο σπουδών.
  2. Πτυχιούχοι λοιπών Σχολών και Τμημάτων Α.Ε.Ι., Τ.Ε.Ι., Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε., υπερδιετούς και διετούς κύκλου σπουδών: 12% επί του αριθμού των εισακτέων, για κατάταξη στο 1ο εξάμηνο.

Ένα τυχαίο αποτελέσμα από Google search "ηλεκτρολόγων μηχανικών και μηχανικών υπολογιστών κατατακτήριες"

-- Παν/μιο Πελ/ννήσου

https://www.ece.uop.gr/katataktiries-eksetaseis/

Αναφορά σε κείμενο
  • Πτυχιούχοι Θεωρητικών, Οικονομικών σπουδών και σπουδών Επιστημών Υγείας, οι οποίοι εφόσον επιτύχουν θα εγγραφούν στο Α’ εξάμηνο σπουδών,
  • Πτυχιούχοι Θετικών σπουδών μη συναφούς αντικειμένου, οι οποίοι εφόσον επιτύχουν θα εγγραφούν στο Β’ εξάμηνο σπουδών,
  • Πτυχιούχοι Τεχνολογικών σπουδών και Θετικών σπουδών συναφούς αντικειμένου, οι οποίοι εφόσον επιτύχουν θα εγγραφούν στο Γ’ εξάμηνο σπουδών.

Και το ΦΕΚ όπου ορίζει το τι γίνεται με το εξάμηνο κατάταξης:

http://www.phil.uoa.gr/fileadmin/phil.uoa.gr/uploads/Proptyxiakes/Katataktiries/KATA_FEK_B.pdf

Αναφορά σε κείμενο

Το εξάμηνο κατάταξης πτυχιούχων σε Τμήμα ορίζε− ται από τη Γενική Συνέλευση της Σχολής και δεν μπορεί να είναι μεγαλύτερο του 7ου εξαμήνου για Τμήματα Σχολών εξαετούς φοίτησης ή του 5ου εξαμήνου για Τμήματα Σχολών πενταετούς ή τετραετούς φοίτησης.

Οπότε, το 3ο εξάμηνο που έγραψες δεν ισχύει σε όλες τις περιπτώσεις. 

Επεξ/σία από DrKo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, DrKo είπε

Αυτό δεν είναι σωστό. 

Υπάρχουν σχολές που μπαίνεις στο 2ο (εάν θυμάμαι καλά) και σίγουρα, εάν δεν έχεις συναφές άλλο πτυχίο, υπάρχουν σχολές που μπαίνεις στο 1ο έτος ή, ακόμα, στο 1ο εξάμηνο. 

 και στοιχεία:

Ιατρική Αθηνών

https://www.med.auth.gr/katataktiries-exetaseis

Ένα τυχαίο αποτελέσμα από Google search "ηλεκτρολόγων μηχανικών και μηχανικών υπολογιστών κατατακτήριες"

-- Παν/μιο Πελ/ννήσου

https://www.ece.uop.gr/katataktiries-eksetaseis/

Και το ΦΕΚ όπου ορίζει το τι γίνεται με το εξάμηνο κατάταξης:

http://www.phil.uoa.gr/fileadmin/phil.uoa.gr/uploads/Proptyxiakes/Katataktiries/KATA_FEK_B.pdf

Οπότε, το 3ο εξάμηνο που έγραψες δεν ισχύει σε όλες τις περιπτώσεις. 

Τοτε φαινεται υπεπεσα στο σφαλμα του λαθους εξαμηνου στην καταταξη μιας και υπαρχουν εξαιρεσεις.Μea culpa

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...