Προς το περιεχόμενο

Επιδοτηση Ηλεκτρικων Συσκευων


Papadgianis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πλακα θα εχει αυτο να θελεις να παρεις ενα ψυγειο η πλυντηριο να κοστιζει σημερα π.χ 400€ να το πανε 600€ και με το προγραμμα και να το παρεις 350€ και τα 250€ αφαιρεση μεσω του προγραμματος ανακυκλωσης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, mindreader είπε

Δηλαδη, τηλεορασεις crt λογικα δεν θα ειναι εντος;

Οχι Ειναι για λευκες συσκευες και κλιματιστικα αλλα δεν ξερουμε ακομα για ποιες κατηγοριες λευκων συσκευων θα δοθει η επιδοτηση, το σιγουρο ειναι οτι θα περιλαμβανει τους ψυγειοκαταψυκτες και τα πλυντηρια ρουχων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Papadgianis είπε

Πλακα θα εχει αυτο να θελεις να παρεις ενα ψυγειο η πλυντηριο να κοστιζει σημερα π.χ 400€ να το πανε 600€ και με το προγραμμα και να το παρεις 350€ και τα 250€ αφαιρεση μεσω του προγραμματος ανακυκλωσης.

Ακριβώς αυτο θα γίνει, οτι εγινε με τα voucher της ψηφιακής μέριμνας, και ακομα παλιοτερα με κατι voucher στους μαθητες της πρωτης λυκείου για λαπτοπ και παλι. 

Είναι μια ωραιοτατη win win κατασταση, και θα κινηθεί λιγο χρήμα γιατι αποκλείεται να μπορεις να αγοράσεις ηλεκτρική συσκευη χωρις να βάλεις καθόλου το χερι στη τσεπη, και εμμεσα θα χρήματοδοτηθουν μεγαλες επιχειρησεις με ηλεκτρικα ειδη, και ο μεσος πολίτης θα εχει την ψευδαίσθηση οτι πηρε σχεδον τζαμπα νεες συσκευες. 

Αααα ναι είναι και η σωτηρια του περιβάλλοντος, πως το ξέχασα 😂

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα voucher λυκείου+ψηφιακής μέριμνας πέρναγαν να υποθέσω στις γνωστές αλυσίδες κ τα σκρουτζοbestprice δεν δεχοντουσαν voucher εκτός 2-3 καταστημάτων?

Προσωπικά θα έλεγα αντί γ επιδότηση ρεύματος κτλ.π ακόμη δεν είδαμε σε λογαριασμούς ρεύμα/αεριο....απλα να άνοιγαν ξανά τα λιγνιτοεργοστασια ώστε να έπεφτε η τιμη kw ...όλα αυτά όσο υπάρχει ενεργειακή κρίση...τα οικιακά φωτοβολταϊκά σχεδόν τα ακύρωσαν...

hn%C4%9Bd%C3%A9-uhl%C3%AD.jpg

Επεξ/σία από kage
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 hours ago, Papadgianis said:

Πλακα θα εχει αυτο να θελεις να παρεις ενα ψυγειο η πλυντηριο να κοστιζει σημερα π.χ 400€ να το πανε 600€ και με το προγραμμα και να το παρεις 350€ και τα 250€ αφαιρεση μεσω του προγραμματος ανακυκλωσης.

Samsung RS68A8822S9 Ψυγείο Ντουλάπα 634lt NoFrost Inox Υ178xΠ91.2xΒ71.6εκ. - Skroutz.gr

Samsung RS68A8822S9 Ψυγείο Ντουλάπα | ΚΩΤΣΟΒΟΛΟΣ - kotsovolos.gr

Ψυγείο Ντουλάπα Samsung RS68A8822S9/EF Ψυγεία | Mediamarkt

Πριν μερικές μέρες το είχε 1800 νομίζω το Media, πλέον το πήγαν 2300+ και με την έκπτωση 2050! :D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παντως, μικρη δουλεια κανουν αυτες οι 'επιδοτησεις'.

Εννοω οτι θελει 'γερη' συμμετοχη απο τον αγοραστη.

Θα βοηθηθει αυτος που ειχε σκοπο να αγορασει ή μαζευε ηδη χρηματα.
Αυτος που ΔΕΝ ειχε χρηματα, παλι δεν θα εχει να βαλει τη 'συμμετοχη' του.

---

Ειχα παρομοια φαση με το προγραμμα 'εξοικονομω' πριν καιρό.
Εγω ηθελα βαψιμο σε ταρατσα, θα πηγαινε γυρω στο 2χιλιαρο.
Και ο εργολαβος/τεχνικη εταιρια, μου προτεινε να το κανω 'τσαμπα' αν επιλεγω στο 'εξοικονομω',
'συνοδευτικα' με αλλα εργα, (θες και το ενα, και πρεπει και να βαλεις και το αλλο),
αλλα το 'μαλλι' πηγαινε στο 5χιλιαρο μινιμουμ!

Ναι, κανεις μεν τοσα πραγματα, αλλα πρεπει εγω να δωσω χρημα πολυ παραπανω απο οσο υπολογιζα;

Και οχι, δανειο, εστω και ατοκο, δεν παιρνω! Οποιος θελει δανεια...καλή τυχη!

'Φιλε του λεω, αυτη τη στιγμη, και το 2k ζορι μου ειναι στη φαση που ειμαι, το 5χιλιαρο δεν παιζει με την καμία!'

---

Αρα, αυτος που δεν εχει αρκετα χρηματα, παλι δεν θα ευνοηθει.
Αυτος που εχει για τη συμμετοχη, ισως σε λιγο καιρο να μπορουσε να εχει τα χρηματα να τα αγορασει και αυτονομα μονος του...

Λιγο η υπερτιμολογηση πριν ερθει το προγραμμα, λιγο η μικρη σχετικα επιδοτηση, παλι θελει αρκετο ζεστο χρημα, και πιστευω ο περισσοτερος κοσμος δεν το εχει...

Επεξ/σία από mindreader
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, mindreader είπε

Δηλαδη, τηλεορασεις crt λογικα δεν θα ειναι εντος;

Δεν παίζει να βάλουν τηλεοράσεις, σχεδόν όλοι έχουν αλλάξει οθόνες πλέον, εμείς πρέπει να ήμασταν από τους τελευταίους που αλλάξαμε πριν 3 χρόνια. Τώρα λίγο παλαιότερες lcd σε σχέση πχ με led δεν έχουν καμία σημαντική διαφορά κατανάλωσης. Σε λίγα χρόνια όλοι παίρνουν άλλη αν χαλάσει η παλιά εκτός εγγύησης.... 

2 ώρες πριν, mindreader είπε

Παντως, μικρη δουλεια κανουν αυτες οι 'επιδοτησεις'.

Εννοω οτι θελει 'γερη' συμμετοχη απο τον αγοραστη.

Θα βοηθηθει αυτος που ειχε σκοπο να αγορασει ή μαζευε ηδη χρηματα.
Αυτος που ΔΕΝ ειχε χρηματα, παλι δεν θα εχει να βαλει τη 'συμμετοχη' του.

---

Ειχα παρομοια φαση με το προγραμμα 'εξοικονομω' πριν καιρό.
Εγω ηθελα βαψιμο σε ταρατσα, θα πηγαινε γυρω στο 2χιλιαρο.
Και ο εργολαβος/τεχνικη εταιρια, μου προτεινε να το κανω 'τσαμπα' αν επιλεγω στο 'εξοικονομω',
'συνοδευτικα' με αλλα εργα, (θες και το ενα, και πρεπει και να βαλεις και το αλλο),
αλλα το 'μαλλι' πηγαινε στο 5χιλιαρο μινιμουμ!

Ναι, κανεις μεν τοσα πραγματα, αλλα πρεπει εγω να δωσω χρημα πολυ παραπανω απο οσο υπολογιζα;

Και οχι, δανειο, εστω και ατοκο, δεν παιρνω! Οποιος θελει δανεια...καλή τυχη!

'Φιλε του λεω, αυτη τη στιγμη, και το 2k ζορι μου ειναι στη φαση που ειμαι, το 5χιλιαρο δεν παιζει με την καμία!'

---

Αρα, αυτος που δεν εχει αρκετα χρηματα, παλι δεν θα ευνοηθει.
Αυτος που εχει για τη συμμετοχη, ισως σε λιγο καιρο να μπορουσε να εχει τα χρηματα να τα αγορασει και αυτονομα μονος του...

Λιγο η υπερτιμολογηση πριν ερθει το προγραμμα, λιγο η μικρη σχετικα επιδοτηση, παλι θελει αρκετο ζεστο χρημα, και πιστευω ο περισσοτερος κοσμος δεν το εχει...

Δεν προφέρουν τίποτε αυτά. Απλα λεφτά για πέταμα είναι για να τα τσεπώνουν οι αλυσίδες και να λέει ο κόσμος ότι ενδιαφέρθηκε για αυτούς η κυβέρνηση. Λύση στο ενεργειακό μπορεί να δώσει ένα καλό και εκτεταμένο πρόγραμμα ενεργειακής αναβάθμισης με γερή επιδότηση και όχι όπως τα έχουν τώρα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Δεν παίζει να βάλουν τηλεοράσεις, σχεδόν όλοι έχουν αλλάξει οθόνες πλέον, εμείς πρέπει να ήμασταν από τους τελευταίους που αλλάξαμε πριν 3 χρόνια. Τώρα λίγο παλαιότερες lcd σε σχέση πχ με led δεν έχουν καμία σημαντική διαφορά κατανάλωσης. Σε λίγα χρόνια όλοι παίρνουν άλλη αν χαλάσει η παλιά εκτός εγγύησης.... 

Δεν προφέρουν τίποτε αυτά. Απλα λεφτά για πέταμα είναι για να τα τσεπώνουν οι αλυσίδες και να λέει ο κόσμος ότι ενδιαφέρθηκε για αυτούς η κυβέρνηση. Λύση στο ενεργειακό μπορεί να δώσει ένα καλό και εκτεταμένο πρόγραμμα ενεργειακής αναβάθμισης με γερή επιδότηση και όχι όπως τα έχουν τώρα. 

Ας μη βιαζόμαστε ακόμα...Μέχρι να βγεί το πρόγραμμα, θα αλλάξουν πολλά...Αν είναι καλή η χρηματοδότηση, θα βοηθήσει αρκετό κόσμο, όπως έγινε και με το "Εξοικονομώ "

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, giorgos_76 είπε

Ας μη βιαζόμαστε ακόμα...Μέχρι να βγεί το πρόγραμμα, θα αλλάξουν πολλά...Αν είναι καλή η χρηματοδότηση, θα βοηθήσει αρκετό κόσμο, όπως έγινε και με το "Εξοικονομώ "

Θα ανεβάσουν όλες τις τιμές τα μαγαζιά, συνεπώς η οποία βοήθεια θα είναι μηδαμινή. Τηλεοράσεις είναι σίγουρα εκτός, μάλλον και κουζίνες. Εκεί που υπάρχει σημαντικό περιθώριο βελτίωσης κατανάλωσης είναι σε κλιματιστικά ψυγεία πλυντήρια και ηλεκτρικές σκούπες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα

Γνωρίζετε αν θα υπάρχουν κριτήρια του τύπου έχω πλυντρήριο ενεργειακή κατηγορία Β και πρέπει να αγοράσω πχ Α+ (παράδειγμα).

Έχω ενα πλυντρήριο LG 5 χρόνια κοντά (μια χαρά δουλεύει δεν έχω θέμα) απλά λέγαμε να το δώσουμε για πλυντήριο-στεγνωτήριο 2 σε 1. Παίζει κάτι τέτοιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς να γνωρίζουμε αφού δεν έχει βγει τίποτα επίσημα. Οπότε δεν έχουν νόημα αυτές οι ερωτήσεις άρα μην ακούς τι μπορεί να γράφει ο καθένας.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβαστε και πειτε κι εσεις την αποψη σας...

η δικη μου...'ανθρακες ο θησαυρος'

https://www.news247.gr/oikonomia/oi-oroi-kai-oi-proypotheseis-toy-programmatos-epidotisis-gia-allagi-ilektrikon-syskeyon.9496600.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, mindreader είπε

Διαβαστε και πειτε κι εσεις την αποψη σας...

η δικη μου...'ανθρακες ο θησαυρος'

https://www.news247.gr/oikonomia/oi-oroi-kai-oi-proypotheseis-toy-programmatos-epidotisis-gia-allagi-ilektrikon-syskeyon.9496600.html

Απλα γελάμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/1/2022 στις 9:24 ΜΜ, kage είπε

Τα voucher λυκείου+ψηφιακής μέριμνας πέρναγαν να υποθέσω στις γνωστές αλυσίδες κ τα σκρουτζοbestprice δεν δεχοντουσαν voucher εκτός 2-3 καταστημάτων?

Προσωπικά θα έλεγα αντί γ επιδότηση ρεύματος κτλ.π ακόμη δεν είδαμε σε λογαριασμούς ρεύμα/αεριο....απλα να άνοιγαν ξανά τα λιγνιτοεργοστασια ώστε να έπεφτε η τιμη kw ...όλα αυτά όσο υπάρχει ενεργειακή κρίση...τα οικιακά φωτοβολταϊκά σχεδόν τα ακύρωσαν...

hn%C4%9Bd%C3%A9-uhl%C3%AD.jpg

Έχεις απόλυτο δίκαιο αν και δυστυχώς νομίζω ότι οι περισσότερες μονάδες δεν μπορούν να ξαναλειτουργήσουν εύκολα.

44 λεπτά πριν, mindreader είπε

Διαβαστε και πειτε κι εσεις την αποψη σας...

η δικη μου...'ανθρακες ο θησαυρος'

https://www.news247.gr/oikonomia/oi-oroi-kai-oi-proypotheseis-toy-programmatos-epidotisis-gia-allagi-ilektrikon-syskeyon.9496600.html

"Κύρια προϋπόθεση για να ανάβει το «πράσινο» φως της επιχορήγησης θα είναι η ηλικία της υφιστάμενης ηλεκτρικής οικιακής συσκευής. Όσο πιο παλιά και ενεργοβόρα είναι τόσο μεγαλύτερες πιθανότητες θα συγκεντρώνει ο καταναλωτής για να συμμετάσχει στο πρόγραμμα."

Όσο πιο παλιά και ενεργοβόρα είναι η συσκευή τόσο πιο απίθανο να έχεις κρατήσει την απόδειξη. Πώς ακριβώς θα διασταυρώνεται η ηλικία/ενεργειακή απόδοση όταν έχουν βγει χιλιάδες διαφορετικά μοντέλα τις τελευταίες δεκαετίες; :lol: :lol: :lol: 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...