Προς το περιεχόμενο

Επιδοτηση Ηλεκτρικων Συσκευων


Papadgianis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, tounion είπε

Μάλλον ήσουν πολύ μικρός το 2005 και δεν θυμάσαι τις χρυσές εποχές του καπιταλισμου 

Το 2005 δεν ήμουν πολύ μικρός, δεν είχα βέβαια την εικόνα της αγοράς και την γνώση που έχω τώρα.

Τα περί χρυσών εποχών καπιταλισμού είναι άκυρο επιχείρημα. Αυτό που βρίσκεις η βλέπεις χρυσό και ωραίο το πληρώνεις αλλιώς.

Από όσο θυμάμαι να χαζεύω τα διαφημιστικά φυλλάδια των μαγαζιών πριν αρχίσω να τα κοιτάω από το web, αλλά ακόμα και από το web, πότε μου δεν θυμάμαι καινούργιο κλιματιστικο από γνωστή  αλυσίδα κατω από 200 ευρώ και με δωρεαν εγκατασταση. Όποιος πουλαει τοσο απλα είναι χαζός και μπαίνει μέσα.

Η μονη περιπτωση που σκέφτομαι είναι αυτή που ανέφερα. Πχ πριν κάτι ημέρες βρήκα πλυντήριο πιάτων Bosch  250 ευρώ στον Κωτσο μαζί με το πακέτο της επέκτασης εγγύησης δωρεάν και δώρο επιταγή ανακύκλωσης, σε κανονικές συνθήκες θα έδινες πάνω από 450 ευρώ για όλα αυτά, έγραφαν τελευταίο τεμάχιο, ήθελαν να το πουλήσουν και να το ξεφορτωθούν σύντομα για τους δικούς τους λόγους. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Αδυνατώ να πιστεψω πως έδωσες τοσο λίγα. Απλά μπαίνει μέσα οποίος σου πουλήσει κλιματιστικο με δωρεάν εγκατάσταση για τόσο λίγα ευρώ ακόμα και η χειρότερη μάρκα του κόσμου να είναι. 

Υποθέτω ότι μάλλον θα τους είχε μείνει ξεχασμενο σε στοκ η δεν το αγόραζε κανένας και έκαναν ότι μπορούσαν για να το ξεφορτωθούν. 

Να το πιστεψεις, γιατι στο λεω επειδη το θυμαμαι. Επειδη κι εγω οταν το εκανα, δεν το πιστευα, αλλα οντως ισχυε.

Μπορει οντως να 'εμπαινε μεσα', και ετσι με αυτα και με τα αλλα, τα carefour εφυγαν απο την Ελλαδα τα επομενα χρονια..

Γενικα ηταν πολυ καλα χρονια. Θυμαμαι με κουπονια, ειχα παρει δωρεαν, απο τα carefour, ποιοτικες τσαντες-backpack Delsey, που τις εχω ακομη και τωρα!!!!

Χρυσα χρονια. Ολα αθφονα, τιμες καλες, ανταγωνισμος, κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Στο πρόγραμμα αναμένεται να ενταχθούν  350.000 νοικοκυριά - Αφορά αντικατάσταση παλαιών κλιματιστικών, ψυγείων και καταψυκτών - Δεν αφορά κουζίνες, πλυντήρια ρούχων και πιάτων - Η επιδότηση θα χορηγείται με εκπτωτικό κουπόνι

Tις πρώτες ημέρες του Ιουνίου θα ανοίξει η ηλεκτρονική πλατφόρμα για το πρόγραμμα «Ανακυκλώνω - Αλλάζω Συσκευή» στην οποία θα ενταχθούν 350.000 νοικοκυριά.

Οι  παλαιές συσκευές θα πρέπει να λειτουργούν, ενώ η επιδότηση θα κυμανθεί από 35% έως 50% ανάλογα με το εισόδημα του επιδοτούμενου.

 

καλά πήγε και αυτό. ουτε κουμπάρος εισαγωγέα κλιματιστικών να το έγραφε. οι τιμές βέβαια ανέβηκαν ηδη πριν τον ιούνιο. βασικα αξιζει για οποιον θελει ψυγειο μιας που δεν νομιζω να ασχοληθουν πολλοι να αλλάξουν και οι τιμες θα ειναι ιδιες. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
7 minutes ago, korakios said:

δεν καταλαβαίνω γιατί όχι παλιές κουζίνες και πλυντήρια 

Πλυντήρια θα έπρεπε γιατί έχουν μεγάλη βελτίωση τα παλιά από τα καινούρια.

Οι κουζίνες όμως από Α άντε να πάνε Α+ κι οι Α+ δεν είναι και φτηνές ώστε να αξίζει τόσο η "αναβάθμιση".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Thresh είπε

Οι κουζίνες όμως από Α άντε να πάνε Α+.

δε νομίζω οι μη κεραμικές (οι παλιές με το σιδερένιο το μάτι) να ήταν Α 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ενα ψηγειο pitsos συμβατικο 10-15 ετιας. Ποσο μπορει να καιει; Εχω βγαλει φωτο με οτι εχω βρει απο info… να χωθω; Στο 30% επιδοτησης θα ειμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, Thresh είπε

Πλυντήρια θα έπρεπε γιατί έχουν μεγάλη βελτίωση τα παλιά από τα καινούρια.

Οι κουζίνες όμως από Α άντε να πάνε Α+ κι οι Α+ δεν είναι και φτηνές ώστε να αξίζει τόσο η "αναβάθμιση".

οι επαγωγικες εστίες ειναι εγκληματικό να μην επιδοτούνται. 

θελω να δω πως θα γινει με ηλεκτρονικη αιτηση να τσεκάρουν αν ειναι χαλασμένη η οχι η συσκευη. ειδικα για το κλιματιστικο πως θα γινει? θα το πηγαινεις μετα σε ειδικη επιτροπη που θα κανει τοποθετηση να δει αν δουλευει? η μήπως θα σκάει εμπειρογνώμονας σπιτι σου να κάνει αυτοψία? :lol:

Επεξ/σία από basilis_k6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Greengreen είπε

Εχω ενα ψηγειο pitsos συμβατικο 10-15 ετιας. Ποσο μπορει να καιει; Εχω βγαλει φωτο με οτι εχω βρει απο info… να χωθω; Στο 30% επιδοτησης θα ειμαι.

προσωπικά δε θα το άλλαζα παρα μόνο αν είχε θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το επιχείρημα τους για τον λόγο που περιορίζεται η επιδότηση μόνο  σε αυτές τις συσκευές και μένουν έξω κουζίνες, πλυντήρια κλπ είναι ότι τα ψυγεία και οι καταψύκτες δουλεύουν 24 ώρες  και τα κλιματιστικά  επισης αρκετές ώρες  ,  ειδικά το καλοκαίρι  που ειναι σε πολύωρη χρήση.  Εγώ θα έλεγα μάλλον οικονομικοί είναι οι λόγοι, δεν νομίζω να έπεφταν και πολύ έξω αν έβαζαν και άλλες 2 συσκευές..

Προσωπικά αν του χρόνου βάλουν πλυντήρια και  ειδικά κουζίνες και αξίζουν οι επιδοτήσεις, τότε  μπορεί να το προτιμήσω.Για φέτος δεν...

Επεξ/σία από petrakiskap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να δω, αν αξιζει τον κοπο η ολη ιστορια.

Πως μπορει να γινει αυτο;

Αν υποβαλω αιτηση, και δεν προχωρησω σε αγορα, γινεται κατι;

Κατα την διαδικασια υποβολης αιτησης αραγε, θα μπορεις live να δεις τι ποσο επιδοτησης σου βγαζουν; Αν οχι, δεν ξερω αν αξιζει τον κοπο να ασχοληθει καποιος. Αν πχ μου δινει 50 ευρω επιδοτηση, δεν θα παω να αγορασω αν μου λειπουν τα 450.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, mindreader είπε

Θελω να δω, αν αξιζει τον κοπο η ολη ιστορια.

Πως μπορει να γινει αυτο;

Αν υποβαλω αιτηση, και δεν προχωρησω σε αγορα, γινεται κατι;

Κατα την διαδικασια υποβολης αιτησης αραγε, θα μπορεις live να δεις τι ποσο επιδοτησης σου βγαζουν; Αν οχι, δεν ξερω αν αξιζει τον κοπο να ασχοληθει καποιος. Αν πχ μου δινει 50 ευρω επιδοτηση, δεν θα παω να αγορασω αν μου λειπουν τα 450.

αφου ξεκινάει με 35% τότε ενα ac που κάνει 500 ευρω θα έχει τουλάχιστον 175ευρω επιδότηση. το κόλπο ειναι εδω

Ο στόχος του υπουργείου είναι η επιδότηση να αφορά 200.000 νοικοκυριά, ωστόσο θα μπουν και οικονομικά κριτήρια, δηλαδή ανάλογα με το εισόδημά σας, θα πάρετε και ανάλογο εκπτωτικό κουπόνι. Θα γίνεται κατάταξη και αν όμως γίνουν -για παράδειγμα- 300.000 αιτήσεις, τότε θα ισχύουν άλλα κριτήρια. Σε αυτή την περίπτωση, θα οριστούν επιλαχόντες. Προτεραιότητα πάντως αναμένεται να έχουν τα ευάλωτα νοικοκυριά, οι οικογένειες με ΑΜΕΑ, οι μονογονεϊκές και οι πολύτεκνες οικογένειες.

θυμίζει το παλιο εξοικονομω. όποιος πρόλαβε τον κύριο είδε. βλέπω την πλατφόρμα να κλείνει σε 5 λεπτά και να μένουν 1-2 εκατομύριο σπίτια απέξω. μονο η κρήτη εχει πανω απο 200.000 νοικοκυριά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...