Προς το περιεχόμενο

Επιδοτηση Ηλεκτρικων Συσκευων


Papadgianis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτο που με εκνευριζε παντα στη χωρα μας, ειναι η 'δηθενια'.
Ολα για το θεαθηναι.

Ναι, κριτηρια θα υπαρχουν.
Αλλα να ειναι ρεαλιστικα.

Βασικα κατ'εμε οταν βγαζεις ενα τετοιο προγραμμα, θα επρεπε να εχει οσο το δυνατον μεγαλυτερη απηχηση.
Καλες εκπτωσεις πχ 50%,
να πηγαινει πχ με την παλαιοτητα του μοντελου (κι οχι με αποδειξη 20ετιας που κανεις δεν εχει),
να πιανει πολλα ειδη συσκευων και οχι μονο 2-3 κατηγοριες,
να μη απαιτει να εισαι παμφτωχος για να λαβεις την επιδοτηση,
και ουτω καθεξης.

Ας το ονομαζαν καλυτερα 'δωροεπιταγη', ή λαχειοφορο.
Πιο ευστοχο θα ηταν.

Γιατι μια ροκανισμενη εκπτωση του 20% οπως θα καταληξει να ειναι - και για ελαχιστους,
απλα θα καταληξει να ειναι δωρακι για οσους - λιγους- ειχαν ηδη δρομολογησει να αλλαξουν συσκευη,
και σιγουρα δεν ειναι κινητρο.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τα ενημερωτικα site αναφερουν 35% επιδοτηση και οτι τι προγραμμα θα ξεκινησει το β εξαμηνο του 2022 δηλαδη μαπα το καρπουζι δυστυχως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Papadgianis είπε

Τα ενημερωτικα site αναφερουν 35% επιδοτηση και οτι τι προγραμμα θα ξεκινησει το β εξαμηνο του 2022 δηλαδη μαπα το καρπουζι δυστυχως.

Κλασικά πράγματα. Επιδότηση στο 35% με προφανέστατα φουσκωμένες τιμές από τα καταστήματα, θα 'ρχεται μία η άλλη. Οπότε, όποιος θέλει νέο πλυντήριο, το παίρνει και τώρα, το ίδιο θα βγει.

:) 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι γινεται ρε  μάγκες, κάθε φορά που κάποιο site ανεβάζει κάποια ενημέρωση, πέφτει και το ποσοστό επιδότησης, Τώρα πήγαμε στο 35%.

Ασφαλώς και δεν είναι κίνητρο αν ισχύει. Θα αλλάξουν μόνο όσοι θα άλλαζαν έτσι κι αλλιώς. Εγώ πχ που έχω κλιματιστικό παλιό αλλά δουλεύει μια χαρά, δεν είχα σκοπό να το αλλάξω. Αν δώσουν καλή επιδότηση θα το αλλάξω, αλλά αν δώσουν 30% ας τα κρατήσουν, δε πρόκειται να το αλλάξω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Σημερα μια γνωστη μου που ψαχνει να αλλαξει συσκευες, μου ελεγε οτι μιλησε με καταστημα ηλεκτρικων ειδων, και της ειπαν οτι θα ειναι πολλα ειδη συσκευων μεσα. Και κουζινες, και αλλα. Περιεργο μου φαινεται, γιατι τα δημοσιευματα λενε αλλα, αλλα απο την αλλοι οσοι ειναι στον χωρο αυτο, λογικα ξερουν κατι παραπανω.

Τελικα οριστικοποιηθηκαν οι λεπτομερειες του προγραμματος; Πχ τουλαχιστον ποιες συσκευες περιλαμβανει; (γιατι απο ποσοστα επιδοτησης, κρατω μικρο καλαθι) Και ποτε ξεκινα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mindreader είπε

Σημερα μια γνωστη μου που ψαχνει να αλλαξει συσκευες, μου ελεγε οτι μιλησε με καταστημα ηλεκτρικων ειδων, και της ειπαν οτι θα ειναι πολλα ειδη συσκευων μεσα. Και κουζινες, και αλλα. Περιεργο μου φαινεται, γιατι τα δημοσιευματα λενε αλλα, αλλα απο την αλλοι οσοι ειναι στον χωρο αυτο, λογικα ξερουν κατι παραπανω.

Τελικα οριστικοποιηθηκαν οι λεπτομερειες του προγραμματος; Πχ τουλαχιστον ποιες συσκευες περιλαμβανει; (γιατι απο ποσοστα επιδοτησης, κρατω μικρο καλαθι) Και ποτε ξεκινα;

καλά μη βάζεις και στοίχημα και μην ακους τι λέει ο καθένας. Πάντα έτσι γινοταν. Μέχρι να οριστικοποιηθεί κάτι (οτιδήποτε και να ήταν) έβγαινε ο καθένας και έλεγε το μακρύ και το κοντό του.

το πρόγραμμα υποτίθεται βγαίνει για να μειωθεί η κατανάλωση οπότε η λογική λέει ότι οι συσκευές που θα είναι μέσα θα είναι μετρημένες. Δεν είναι δυνατόν να επιδοτήσουν τις τηλεοράσεις επειδή μερικοί ονειρεύονται να αποκτήσουν νέα 55άρα. Το θέμα είναι ότι με τη λογική είμαστε μαλωμένοι και δε ξέρουμε τι θα γίνει στο τέλος. Οπότε περιμένουμε επίσημε ανακοινώσεις και δεν ακούμε τι λέει ο καθένας.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε ορισμένες σελίδες στο Web διαβάζω ότι η επιδότηση θα αφορά και πλυντήρια πιάτων. Έχετε ακούσει τίποτα; Ποτέ θα αρχίσει να τρέχει το προγραμμα; Ακόμα δεν ανοιξαν κάποια πλατφόρμα. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Σε ορισμένες σελίδες στο Web διαβάζω ότι η επιδότηση θα αγορά και πλυντήρια πιάτων. Έχετε ακούσει τίποτα; Ποτέ θα αρχίσει να τρέχει το επίγραμμα; Ακόμα δεν ανοιξαν κάποια πλατφόρμα. 

Παλιά !!  ( έτσι λέγαμε στο στρατό ):-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Σε ορισμένες σελίδες στο Web διαβάζω ότι η επιδότηση θα αγορά και πλυντήρια πιάτων. Έχετε ακούσει τίποτα; Ποτέ θα αρχίσει να τρέχει το επίγραμμα; Ακόμα δεν ανοιξαν κάποια πλατφόρμα. 

που το είδες αυτό γραμμένο; έχω διαβάσει την είδηση σε τόσα sites και όλα αναφέρουν τα ίδια πράγματα. κλιματιστικά-ψυγεία-καταψύκτες. Ούτε σε ένα δεν αναφέρουν κάτι άλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Bitbit είπε

που το είδες αυτό γραμμένο; έχω διαβάσει την είδηση σε τόσα sites και όλα αναφέρουν τα ίδια πράγματα. κλιματιστικά-ψυγεία-καταψύκτες. Ούτε σε ένα δεν αναφέρουν κάτι άλλο

1.

2.

Παρόλα αυτά, εξέτασα καλύτερα τις πηγές όπως την ημερομηνία. Μάλλον ανέφεραν στην αρχή εκ παραδρομής τις συσκευές που δεν επιδοτουνται, διότι σε μεταγενεστερες ειδήσεις το λένε ξεκάθαρα πως δεν θα συμμετέχουν πλυντήρια πιατων, ρούχων και κουζινες. 

Οποτε, κατά 99% υπάρχει ήδη η απάντηση αλλά δεν έψαξα καλυτερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

κοίταξα τυχαία στο site μιας μεγάλης αλυσίδας που είχα πάρει πέρυσι κλιματιστικό.

Ενώ τότε είχα πετύχει καλές τιμές και πολλά κλιματιστικά με δωρεαν εγκατάσταση, τώρα βλέπω τα πράγματα έχουν αλλάξει. για να έχεις δωρεαν εγκατάσταση η αξία πρέπει να είναι ~500€ και γενικά τα φθηνότερα είναι μετρημένα. αν ήταν να πάρω τώρα αυτό (παραπλήσιο) που είχα αγοράσει θα έπρεπε να δώσω +100€.

Τι γίνεται, μυρίστηκαν χρήμα και ανεβάσαν τις τιμές;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...