Προς το περιεχόμενο

Επιδοτηση Ηλεκτρικων Συσκευων


Papadgianis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/5/2022 στις 9:21 ΠΜ, notist είπε

Καλημέρα. Για την επιδότηση ηλεκτρικών συσκευών και συγκεκριμένα για αιρκοντισιον που ενδιαφέρομαι, διαβάζω συνέχεια ότι αν καταφέρεις και μπεις, μοναδικός κόφτης όπως λένε είναι να λειτουργεί. Πουθενά δεν λένε όμως πως και ποιος είναι αυτός που θα το τσεκάρει. Δηλαδή αν επιλεγείς και διαλέξεις μαγαζί και μάρκα, θα περιμένεις τον εγκατάσταση να έρθει για τοποθέτηση, για να βάλει μπροστά το παλιό που είναι στον τοίχο? Για ψυγεία καταψύκτες οκ είναι στη πριζα ποιο εύκολο φαίνεται. 

Εγώ θα τα άλλαζα ασχέτως επιδότησης και επειδή θα βάψω το σπίτι έλεγα να τα βγάλω. Να τα αφήσω πάνω και να περιμένω? 

Απ' ότι λένε θα έρχεται τεχνικός για να το ελέγξει.

https://www.athensmagazine.gr/article/news/ellada/oikonomia/570665-epidothsh-hlektrikwn-syskeywn-periplokh-ypothesh-h-allagh-klimatistikoy-to-megalo-empodio

Εγώ σκέφτομαι να αλλάξω ένα ψυγείο Bosch 25ετίας (αν φυσικά προλάβω την αίτηση) μιας και δεν ξέρω πόσο ακόμη θα αντέξει. Αλλά στο παραπάνω άρθρο λένε ότι πιθανόν πρώτα θα ξηλώσει ο τεχνικός το κλιματιστικό και μετά θα μπει το καινούριο. Άντε λίγες μέρες χωρίς κλιματιστικό αντέχεται, αλλά με το ψυγείο τι γίνεται; Αν όντως η αντικατάσταση δεν είναι ταυτόχρονη νομίζω πως πολλοί ενδιαφερόμενοι, ανάμεσα τους κι εγώ, θα μείνουν με το παλιό.

Επεξ/σία από intruder99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

19 λεπτά πριν, intruder99 είπε

Απ' ότι λένε θα έρχεται τεχνικός για να το ελέγξει.

https://www.athensmagazine.gr/article/news/ellada/oikonomia/570665-epidothsh-hlektrikwn-syskeywn-periplokh-ypothesh-h-allagh-klimatistikoy-to-megalo-empodio

Εγώ σκέφτομαι να αλλάξω ένα ψυγείο Bosch 25ετίας (αν φυσικά προλάβω την αίτηση) μιας και δεν ξέρω πόσο ακόμη θα αντέξει. Αλλά στο παραπάνω άρθρο λένε ότι πιθανόν πρώτα θα ξηλώσει ο τεχνικός το κλιματιστικό και μετά θα μπει το καινούριο. Άντε λίγες μέρες χωρίς κλιματιστικό αντέχεται, αλλά με το ψυγείο τι γίνεται; Αν όντως η αντικατάσταση δεν είναι ταυτόχρονη νομίζω πως πολλοί ενδιαφερόμενοι, ανάμεσα τους κι εγώ, θα μείνουν με το παλιό.

ρε τι τσακάλια ειναι αυτοι? μιλάμε για πανέξυπνη ιδεα! :lol:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά μην τα πιστεύετε αυτά, στη θεωρία είναι μόνο. Άντε να το κάνουν λίγο στην αρχή και μόλις δουν τι παλούκι είναι θα το καταργήσουν στην πράξη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντάξει προβλέπω να πέφτουν μπινελίκια. Εδώ δεν ήταν ικανοί να δώσουν 40€ για τα καύσιμα.

Θα γκρινιάζει άλλος που θα μείνει χωρίς κλιματιστικό μέσα στο κατακαλόκαιρο, θα δείτε θα πέσει πολύ γέλιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Nabuko είπε

Καλά μην τα πιστεύετε αυτά, στη θεωρία είναι μόνο. Άντε να το κάνουν λίγο στην αρχή και μόλις δουν τι παλούκι είναι θα το καταργήσουν στην πράξη

καλα προφανως. θα ερθει ο τεχνικος που θέλει να παρει την δουλεια και θα φύγει επειδη δεν δουλευει? ουτε καν. εγω εχω δυο ξυλωμένα που δουλευουν. πιστευω θα τα παρουν, αλλωστε δεν υπαρχει περιπτωση με 40 βαθμους να περίμενα ουτε 5 μερες να βγαλουν-παρουν-βαλουν ac.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

καλα προφανως. θα ερθει ο τεχνικος που θέλει να παρει την δουλεια και θα φύγει επειδη δεν δουλευει? ουτε καν. εγω εχω δυο ξυλωμένα που δουλευουν. πιστευω θα τα παρουν, αλλωστε δεν υπαρχει περιπτωση με 40 βαθμους να περίμενα ουτε 5 μερες να βγαλουν-παρουν-βαλουν ac.

Και εγώ το ίδιο. Σήμερα ξήλωσα ένα 9αρι και αύριο άλλο ένα. Δουλεύουν και τα δύο. Δεν μπορούσα να περιμένω γιατί θα βαφτεί το σπίτι. Στο αν θα τα πάρει συμφωνώ. Στην Ελλάδα ζούμε. Οι ίδιοι θα βρουν τρόπο για να πάρουν τη δουλειά όχι εμείς. 

Εμείς θα πρέπει πρώτα να επιλέγουμε.  Μετά να δούμε αν οι τιμές έχουν πάει στο Θεό μείον την επιδότηση, άρα όσο κάνουν και τώρα. Ότι έγινε με το 200αρι για λαπτοπ ταμπλετ. Άσε που βλέπω μπάχαλο όπως με τα καύσιμα. 

Το θέμα είναι ότι βλέπω κάτι ευκαιρίες τώρα με παζάρια κτλ και τις χάνω για το περίμενε. Θα πέσει γέλιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

6 λεπτά πριν, notist είπε

Και εγώ το ίδιο. Σήμερα ξήλωσα ένα 9αρι και αύριο άλλο ένα. Δουλεύουν και τα δύο. Δεν μπορούσα να περιμένω γιατί θα βαφτεί το σπίτι. Στο αν θα τα πάρει συμφωνώ. Στην Ελλάδα ζούμε. Οι ίδιοι θα βρουν τρόπο για να πάρουν τη δουλειά όχι εμείς. 

Εμείς θα πρέπει πρώτα να επιλέγουμε.  Μετά να δούμε αν οι τιμές έχουν πάει στο Θεό μείον την επιδότηση, άρα όσο κάνουν και τώρα. Ότι έγινε με το 200αρι για λαπτοπ ταμπλετ. Άσε που βλέπω μπάχαλο όπως με τα καύσιμα. 

Το θέμα είναι ότι βλέπω κάτι ευκαιρίες τώρα με παζάρια κτλ και τις χάνω για το περίμενε. Θα πέσει γέλιο. 

καλα το βασικο ειναι πως το προγραμμα εχει συγκεκριμένο μπαζτετ. ειναι οποιος προλαβε τον κυριο ειδε. θα κανεις αιτηση μαζι με μερικα εκαττομυρια αλλους και απλα θα κοπεις αν δεν εισαι αμεα/πολυτεκνος/παμπτωχος κτλ. δεν περιμενω να μπω εγω για κανενα λογο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος προλάβει θα είναι η φάση;

Θυμάμαι πριν κάποια χρόνια την περίοδο των Χριστουγέννων ένα κινεζοsite, νομίζω το dealextreme ήταν που είχε κάτι παρόμοιο. Έπρεπε να προλάβεις τη συγκεκριμένη ώρα να πάρεις tablet και τέτοια σε τιμή χώμα. Είχα ξεσκιστει στο refresh αλλά πήρα .....

Πρέπει να ήταν πριν 5+ χρόνια, ίσως το θυμούνται κάποιοι.

Καιρός να πάρω το αίμα μου πίσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Bitbit είπε

 

Θα γκρινιάζει άλλος που θα μείνει χωρίς κλιματιστικό μέσα στο κατακαλόκαιρο, θα δείτε θα πέσει πολύ γέλιο.

Εγώ έχω μεθαύριο συντήρηση κι έχω κλείσει ραντεβού πριν 2 βδομάδες... γίνεται χαμός αυτούς τους μήνες. Κι εγώ προβλέπω να μένει κόσμος χωρίς κλιματιστικό για 1 μήνα. Ίσως αυτό είναι το σχέδιο, άλλωστε το είπε στο διάγγελμα... η φτηνότερη ενέργεια είναι αυτή που δε καταναλώνουμε. 😅

Στις τιμές θα πέσει σίγουρα μεγάλο κλέψιμο. Ειδικά ο κόσμος που μένει επαρχεία θα αναγκαστεί να πάρει τα κλιμαστικά είτε από τοπικά καταστήματα είτε από Kωτσό... γιατί για να στείλεις το κλιματιστικό με μεταφορική είναι ένα σωρό λεφτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά μη γράφετε ό,τι να' ναι... ο ένας λέει θα δώσω ψυγείο και θα πάρω κλιματιστικό, ο άλλος ότι θα είναι σαν το Εξοικονομώ (καμία σχέση). Κάπου διάβασα κάποιον να αποτρέπει την αναβάθμιση γιατί λέει τα μηχανήματα 5ετίας έχουν κατασκευαστεί με καλύτερα υλικά (λες και πριν 5 χρόνια οι κινέζοι χρησιμοποιούσαν σπάνιες γαίες για να κατασκευάζουν τα aircondition και τα ψυγεία). Λοιπόν ψυχραιμία.

Προτεραιότητα θα έχουν οι ευάλωτοι. Είναι ξεκάθαρο αυτό όπως και με το "Τουρισμός για όλους". Και έτσι πρέπει. Τα κριτήρια είναι σωστά κατά την ταπεινή μου γνώμη.

Οι τιμές όπως πολύ σωστά είπε κάποιος, έχουν τσιμπήσει πάνω 15-20% και θα τσιμπάνε κι άλλο όσο πλησιάζει η ώρα μηδέν. Εκεί ναι είμαστε μπανανία, έπρεπε να αρπάξουν προστιμάρες. Στο Media Markt μου είπε πωλητής ότι έχουν εντολή να αφαιρέσουν όλες τις εκπτώσεις από τα συγκεκριμένα προϊόντα όταν θα ξεκινήσει η πλατφόρμα. Αναρωτιέμαι ποιος θα πατήσει στα μεγάλα όταν έρθει η ώρα με +150 +200 +250€ καπέλο στα πάντα. Anyway.

Αφού κάνεις την αίτηση και γίνεις "δεκτός", θα παίρνεις το "voucher" και θα έρχεται τεχνικός σπίτι όπου θα πιστοποιεί ότι η παλιά συσκευή δουλεύει. Κι αυτό σωστό, αλλιώς θα γινόταν μπάχαλο, θα έπαιρναν κουπόνι πολλοί "εξυπνάκηδες" και θα έμενε απ' έξω πολύς κόσμος που πραγματικά χρειάζεται την αναβάθμιση. Συν το ότι οι παλιές συσκευές καλό είναι να ανακυκλωθούν, πως να το κάνουμε τώρα.

Το ζήτημα είναι, από ΠΟΙΟΝ θα πληρωθεί ο τεχνικός για την επίσκεψη, πόσο θα κοστίζει και αν θα υπάρχει πλαφόν στην τιμή αυτής. Αν κάποιος θέλει να κάνει την εγκατάσταση μόνος του θα έχει τη δυνατότητα; Την εγκατάσταση θα την αναλαμβάνει υποχρεωτικά ο ίδιος τεχνικός; Η εταιρία που θα είναι υπεύθυνη για την ανακύκλωση θα έρχεται εκείνη για να παραλάβει την συσκευή ή θα πρέπει να την πηγαίνεις εσύ; Είναι πολλά τα ερωτήματα, θα δούμε σε λίγες μέρες.

Εκεί θα κριθεί και το αν αξίζει η αναβάθμιση με το -30% (γιατί με το -50% πιστεύω θα αξίζει όπως και να' χει).

 

 

 

Επεξ/σία από pinakas0
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
17 hours ago, pinakas0 said:

Εκεί θα κριθεί και το αν αξίζει η αναβάθμιση με το -30% (γιατί με το -50% πιστεύω θα αξίζει όπως και να' χει).

Αναλόγως ποια καταστήματα συμμετέχουν και πόσο ακριβή συσκευή αγοράζει κάποιος.

Πχ ένα side by side ψυγείο των 1600-2000 ευρώ, ακόμα και με το 30% (με όριο 500 ή 600 ευρώ), δεν είναι άσχημο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, pinakas0 είπε

Εκεί θα κριθεί και το αν αξίζει η αναβάθμιση με το -30% (γιατί με το -50% πιστεύω θα αξίζει όπως και να' χει).

είναι πολλά να ξεκαθαριστούν ακόμα.

Επίσης το να αφαιρέσεις ένα κλιματιστικό θα σου χρεώσουν αν δε κάνω λάθος 20€-30€, Για να το περάσεις θέλεις πλέον 70€-100€. Αυτά θα είναι μέσα στο -30%...? Γιατί αν δεν είναι, βάλε και τις αυξήσεις που έχουν πάρει τα κλιματιστικά, βάλε και την κλασική αύξηση αρπαχτής που θα κάνουν σίγουρα, ε να την χέσω την προσφορά. Πρέπει να είναι τελείως χρέπι το κλιματιστικό για να το αλλάξει κάποιος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, Bitbit είπε

είναι πολλά να ξεκαθαριστούν ακόμα.

Επίσης το να αφαιρέσεις ένα κλιματιστικό θα σου χρεώσουν αν δε κάνω λάθος 20€-30€, Για να το περάσεις θέλεις πλέον 70€-100€. Αυτά θα είναι μέσα στο -30%...? Γιατί αν δεν είναι, βάλε και τις αυξήσεις που έχουν πάρει τα κλιματιστικά, βάλε και την κλασική αύξηση αρπαχτής που θα κάνουν σίγουρα, ε να την χέσω την προσφορά. Πρέπει να είναι τελείως χρέπι το κλιματιστικό για να το αλλάξει κάποιος

Δεν υπάρχει περίπτωση να έχουν -30% στην εγκατάσταση αυτό το ξεχνάς (δυστυχώς). Το 80-90% ψάχνει ένα καλό inverter γύρω στα 500 μπας και ζεσταθεί το χειμώνα κάπως πιο οικονομικά. Ή ένα ψυγειάκι των 400-600€ να αλλάξει το υψηλής κατανάλωσης χρέπι 15ετίας-20ετίας. Και με την έκπτωση να συμφέρει η αγορά. Για να δούμε.

Διάβαζα λίγο τα μηνύματα έλεγε κάποιος ότι ανέβηκε το καλώδιο και γενικά τα υλικά γι' αυτό και η εγκατάσταση έχει πλέον 100€... Έχει ανέβει το καλώδιο 30-40 λεπτά και για τα 3-4 μέτρα που θα χρειαστεί έχει ανέβει από τα 50-70€ η εγκατάσταση στα 100? Κλαυσίγελος.

Όπως και αυτοί που σχεδιάζουν να αγοράσουν ψυγείο "ντουλάπα" των 2000€ κακώς δικαιούνται το -30% (για να σχολιάσω παραπάνω μήνυμα, όχι κακόβουλα) και δε το λέω καθόλου "κομμουνιστικά" το λέω βάση κοινής λογικής και ανθρωπιάς. Το 600αράκι αυτό  θα μπορούσε να εξοπλίσει 2 φτωχά σπίτια με ένα φθηνό inverter. Άποψη μου έτσι; Δε θέλω να παρεξηγηθώ ούτε να ανοίξω πόλεμο εδώ μέσα.

Κοιτάζοντας ξανά τις τιμές πάντως, πρέπει να σφυρίξουν αρκετά πρόστιμα, ΠΡΙΝ ανοίξει η πλατφόρμα. Γιατί εκ των υστέρων χαίρω πολύ χαιρόπουλος που έλεγαν και οι παλιοί 😆

Επεξ/σία από pinakas0
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
41 minutes ago, pinakas0 said:

Όπως και αυτοί που σχεδιάζουν να αγοράσουν ψυγείο "ντουλάπα" των 2000€ κακώς δικαιούνται το -30% (για να σχολιάσω παραπάνω μήνυμα, όχι κακόβουλα) και δε το λέω καθόλου "κομμουνιστικά" το λέω βάση κοινής λογικής και ανθρωπιάς. Το 600αράκι αυτό  θα μπορούσε να εξοπλίσει 2 φτωχά σπίτια με ένα φθηνό inverter. Άποψη μου έτσι; Δε θέλω να παρεξηγηθώ ούτε να ανοίξω πόλεμο εδώ μέσα.

Καλά ναι, έτσι κι αλλιώς δεν πρόκειται να "προλάβουν" αυτοί που έχουν την δυνατότητα για τέτοιο ψυγείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...