Προς το περιεχόμενο

απάτη μεσω ebanking


pantelis_87

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, rus είπε

 

Ποιος σου ειπε οτι δε το βαζουν? ελαβα κι εγω αυτο το email και εχει το ονοματεπωνυμο μου

παρα πολυ χλωμο, εχεις screenshot με τα στοιχεια και τα headers;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ρε μάγκες το τερματίσετε. 2022 σε τεχνολογικό φόρουμ και συζητάμε για το αν είναι απαραίτητο το βιβλιάριο τραπέζης;

Οι χασομερηδες αυτής της χώρας δε βρήκαν άλλο χόμπι να περνάει η ώρα από τότε που τους στέρησαν τη χαρά να κάθονται στις ουρές και να ηδονιζονται περιμένοντας να έρθει η σειρα τους να ενημερώσουν το πολύτιμο βιβλιάριο τους ;

Κανονικά έπρεπε να το αφήσουν αλλά να βάλουν μια χρέωση 10€ ανά ανανέωση. Ο βλάκας να πληρώνει.

Πήγαινες να κάνεις μια δουλειά πολλές φορές σκαστος από τη δουλειά και περίμενες τον κάθε ηλίθιο χασομερη να ενημερώσει το βιβλιάριο.

Καλά θα κάνουμε να σοβαρευτούμε σε αυτή τη χώρα και να μην απαιτούμε να παραμείνουμε ηλίθιοι και όλοι οι άλλοι να συμβαδίζουν με τα νερά μας.

 

  • Like 7
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Shinji ikari είπε

Τι στοιχεία έχω εγώ στην κατοχή μου ότι έχω λεφτά στην τράπεζα ρωταω.

Μπορείς να εκτυπώνεις statements απο το ebanking.

Αλλωστε και πριν μπορούσες να βγαλεις όλα τα λεφτά σου και χωρίς να γραφτεί στο βιβλιάριο η κίνηση. 

Ασε που το βιβλιάριο έγραφε ότι αποδεικτικό είναι μονο τα βιβλία της τράπεζας και όχι το βιβλιάριο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Doubt είπε

Έλεγες απλά "το έχασα". Δεν χάνεται η κατάθεση μαζί με το βιβλιάριο.

Kανείς δεν ειπε οτι... χανεται η καταθεση μαζι με το βιβλιαριο. Αν το εχανες ζητουσες να σου βγαλουν αλλο.

2 ώρες πριν, Shinji ikari είπε

Και τι στοιχεία έχω εγώ ότι έχω λεφτά στην τράπεζα; 

Αποκλειστικα τη ταυτοτητα.

Σκεψου λοιπον το κινδυνο εαν τη χασεις. Μπορει καποιος που απλα μοιαζει στη φωτο να πλαστογραφησει την υπογραφη σου και να κανει αναληψεις.

2 ώρες πριν, great είπε

παρα πολυ χλωμο, εχεις screenshot με τα στοιχεια και τα headers;

Τι "παρα πολυ χλωμο", σοβαρα πιστευεις οτι αυτο το email δε προερχεται απο την Εθνικη?

Εδω λεω, υπαρχει το ονοματεπωνυμο. Τα headers τι ειναι?

otp.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε eurobank ,paypal ,monese,virgin,revolut, γραφουν τουλάχιστον το μικρό όνομα ,μερικές γραφουν και μέρος του λογαριασμού ή της διευθυνσης οταν στέλνουν emails.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως και στα 1000% legit emails της εθνικης για κινησεις των λογαριασμων, "αγαπητε πελατη" γραφουν πρωτο πρωτο. Μονη προσωπικη αναφορα ειναι τα τελευταια 4 νουμερα του λογαριασμου στο οποιον εγινε η κινηση.

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Clytoceyx είπε

Παντως και στα 1000% legit emails της εθνικης για κινησεις των λογαριασμων, "αγαπητε πελατη" γραφουν πρωτο πρωτο. Μονη προσωπικη αναφορα ειναι τα τελευταια 4 νουμερα του λογαριασμου στο οποιον εγινε η κινηση.

Απαράδεκτοι, απλά! Η προσωποποίηση των επικοινωνιών είναι από τα πρώτα μέτρα για την αντιμετώπιση της απάτης.

Επεξ/σία από skritikos
typo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Ασε που το βιβλιάριο έγραφε ότι αποδεικτικό είναι μονο τα βιβλία της τράπεζας και όχι το βιβλιάριο.

Κατάλαβα. Πολλά πράγματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

2 λεπτά πριν, Shinji ikari είπε

Κατάλαβα. Πολλά πράγματα. 

τι κατάλαβες δηλ?

το βιβλιάριο πάντα ήταν κάτι ενδεικτικό.

στην εποχή του web banking όλα αυτά είναι κολοκοτρωνέικοι σουγιάδες που έλεγε και ο Βέγγος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Bitbit είπε

Ρε μάγκες το τερματίσετε. 2022 σε τεχνολογικό φόρουμ και συζητάμε για το αν είναι απαραίτητο το βιβλιάριο τραπέζης;

Οι χασομερηδες αυτής της χώρας δε βρήκαν άλλο χόμπι να περνάει η ώρα από τότε που τους στέρησαν τη χαρά να κάθονται στις ουρές και να ηδονιζονται περιμένοντας να έρθει η σειρα τους να ενημερώσουν το πολύτιμο βιβλιάριο τους ;

Κανονικά έπρεπε να το αφήσουν αλλά να βάλουν μια χρέωση 10€ ανά ανανέωση. Ο βλάκας να πληρώνει.

Πήγαινες να κάνεις μια δουλειά πολλές φορές σκαστος από τη δουλειά και περίμενες τον κάθε ηλίθιο χασομερη να ενημερώσει το βιβλιάριο.

Καλά θα κάνουμε να σοβαρευτούμε σε αυτή τη χώρα και να μην απαιτούμε να παραμείνουμε ηλίθιοι και όλοι οι άλλοι να συμβαδίζουν με τα νερά μας.

 

Εχω πετυχει γιαγια σε Αγροτικη τραπεζα.

-Μπηκε η συνταξη μου ?

-Ναι

-Ποσα ?

-800€

-Ωραια βγαλτα.

Τα βγαζει η ταμειας ,τα μετραει και της τα ξαναδινει.. 

-Ξαναβαλτα σωστα ειναι.

Η ταμειας δεν γελαγε καθολου... Καθε μηνα το ιδιο κανει μου ειπε.

Επεξ/σία από k_w_t
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, rus είπε

 

Τι "παρα πολυ χλωμο", σοβαρα πιστευεις οτι αυτο το email δε προερχεται απο την Εθνικη?

Εδω λεω, υπαρχει το ονοματεπωνυμο. Τα headers τι ειναι?

otp.png

δεν καταλαβαινω τι μας δειχνεις και τι λες

εγραψε καποιος οτι τα μαιλ απο τραπεζες εχουν το ονονματεπωνημο του καταθετη για ασφαλεια και οτι οι scammers δεν τα εχουνε. 

Εσυ εγραψες και ομως μου εχει ερθει μαιλ τετοιο που ειχε το ονομα μου.

Αυτο που δειχνεις τι ειναι ? 

Eαν εχω καταλαβει κατι στραβα συγχωρεστεμε

 

ααα και ασχετο αλλα ασε που ναι εννοειτε οτι το Eθνικη Τραπεζα kai to λεει δεξια <[email protected]> μπορει να γινει ανετα, το καναμε πριν απο 20 χρονια με Exchange 2000.

Επεξ/σία από great
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, great είπε

δεν καταλαβαινω τι μας δειχνεις και τι λες

εγραψε καποιος οτι τα μαιλ απο τραπεζες εχουν το ονονματεπωνημο του καταθετη για ασφαλεια και οτι οι scammers δεν τα εχουνε. 

Εσυ εγραψες και ομως μου εχει ερθει μαιλ τετοιο που ειχε το ονομα μου.

Αυτο που δειχνεις τι ειναι ? 

ασε που ναι εννοειτε οτι το Eθνικη Τραπεζα kai to λεει δεξια <[email protected]> μπορει να γινει ανετα, το καναμε πριν απο 20 χρονια με Exchange 2000.

Δεν γίνεται να αλλαξεις το εμαιλ με καμία δύναμη, απλα μπορείς να τα "καλύψεις"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...