Προς το περιεχόμενο

απάτη μεσω ebanking


pantelis_87

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά δε διάβασα κ τις 70 σελίδες το Binance έχει πάντως phishing protection με το secret phrase που του έχεις ορίσει. Σε κάθε mail που σου απευθύνεται σου έχει μέσα κ το secret phrase για την αποφυγή scam. Θα μπορούσαν κάλλιστα και οι ελληνικές τράπεζες να το προσθέσουν ( αν δεν το έχουν ήδη κάποιες) στις δικλείδες ασφαλείας τους.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 31/3/2022 στις 10:28 ΜΜ, skritikos είπε

Αν είναι όντως από την Εθνική, είναι απαράδεκτοι που δεν τα κάνουν προσωποποιημένα βάζοντας το ονοματεπώνυμο του πελάτη. Οι ίδιοι βάζουν τρικλοποδιές στον εαυτό τους και τους πελάτες τους...

 

 

Επίτηδες το κάνουν για να γίνει ξεσκαρτάρισμα των έξυπνων 🤣🤣🤣😋😋😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, great είπε

δεν καταλαβαινω τι μας δειχνεις και τι λες

εγραψε καποιος οτι τα μαιλ απο τραπεζες εχουν το ονονματεπωνημο του καταθετη για ασφαλεια και οτι οι scammers δεν τα εχουνε. 

Εσυ εγραψες και ομως μου εχει ερθει μαιλ τετοιο που ειχε το ονομα μου.

Αυτο που δειχνεις τι ειναι ? 

Eαν εχω καταλαβει κατι στραβα συγχωρεστεμε

Δειχνω το email που ελαβα προχτες στο yahoo απο την Εθνικη, και στο πεδιο "Προς" αναγραφεται το ονοματεπωνυμο μου (το εχω σβησει απο το image)

16 ώρες πριν, great είπε

ααα και ασχετο αλλα ασε που ναι εννοειτε οτι το Eθνικη Τραπεζα kai to λεει δεξια <[email protected]> μπορει να γινει ανετα, το καναμε πριν απο 20 χρονια με Exchange 2000.

Αν αμφισβητεις τη καταληξη @nbg.gr τοτε δε θα πρεπει να μπαινεις ουτε στο ebanking 🙂

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Bitbit είπε

 

Πήγαινες να κάνεις μια δουλειά πολλές φορές σκαστος από τη δουλειά και περίμενες τον κάθε ηλίθιο χασομερη να ενημερώσει το βιβλιάριο.

 

 

Το οτι εφευγες σκαστος απο την δουλεια και να ζητας τα ρεστα απο επανω με ξεπερναει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, rus είπε

Δειχνω το email που ελαβα προχτες στο yahoo απο την Εθνικη, και στο πεδιο "Προς" αναγραφεται το ονοματεπωνυμο μου (το εχω σβησει απο το image)

Αν αμφισβητεις τη καταληξη @nbg.gr τοτε δε θα πρεπει να μπαινεις ουτε στο ebanking 🙂

οι τράπεζες ΕΧΟΥΝ ΤΟΝΙΣΕΙ ότι δεν πρόκειται να μας ζητήσουν ΤΙΠΟΤΑ μέσω email

εάν παρόλα αυτά κάποιοι τα δίνουν είναι άξιοι της μοίρας τους.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dtk-386 είπε

οι τράπεζες ΕΧΟΥΝ ΤΟΝΙΣΕΙ ότι δεν πρόκειται να μας ζητήσουν ΤΙΠΟΤΑ μέσω email

εάν παρόλα αυτά κάποιοι τα δίνουν είναι άξιοι της μοίρας τους.

 

Μη μπερδευεσαι, αυτο ηταν ενημερωτικο, δε σου ζητανε κατι.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, dtk-386 είπε

οι τράπεζες ΕΧΟΥΝ ΤΟΝΙΣΕΙ ότι δεν πρόκειται να μας ζητήσουν ΤΙΠΟΤΑ μέσω email

εάν παρόλα αυτά κάποιοι τα δίνουν είναι άξιοι της μοίρας τους.

 

το εχω επαναλαβει πολλες φορες εγω και αλλοι χρηστες οτι ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ αυτο.

Στελνουν email οι τραπεζες στα οποια περιεχονται λινκ και σου ζητανε να κανεις login (σto γνησιο site τραπεζας) δηλαδη οτι ακριβως κανεις και ενας χακερας (μονο που αυτος σε στελνει σε ψευτικο site)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, georgiouu είπε

το εχω επαναλαβει πολλες φορες εγω και αλλοι χρηστες οτι ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ αυτο.

Στελνουν email οι τραπεζες στα οποια περιεχονται λινκ και σου ζητανε να κανεις login (σto γνησιο site τραπεζας) δηλαδη οτι ακριβως κανεις και ενας χακερας (μονο που αυτος σε στελνει σε ψευτικο site)

στην Α σε κάθε log-in που κάνεις

χρειάζεται και κοινή λογική

screenshot-59.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, dtk-386 είπε

στην Α σε κάθε log-in που κάνεις

χρειάζεται και κοινή λογική

screenshot-59.png

Ετσι ακριβως ειναι,στην Alpha παντα η ενημερωση ειναι μεσα στο e-banking ποτε με email.Στο email ερχεταιμονο η ενημερωση κινησης του λογαριασμου τα γνωστα Aplha Alerts

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια ερωτηση επειδη συζητατε και για τα βιβλιαρια.συγγενικο προσωπο ενος συνεργατη του εκλεψαν πορτοφολι με ταυτοτητα , διπλωμα και καρτα τραπεζας. αυτο εγινε τελος μαρτιου . η αστυνομια του εκλεισε ραντεβου να παει για νεα ταυτοτητα 20 απριλιου . απο τη στιγμη που καταργηθηκε το βιβλιαριο , και δεν εχει καρτα πως βγαζει λεφτα μεχρι τις 20 απριλιου που θα εχει καινουρια ταυτοτητα? ρωταω να ξερω γιατι μπορει να συμβει σε ολους αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, stelioz78 είπε

μια ερωτηση επειδη συζητατε και για τα βιβλιαρια.συγγενικο προσωπο ενος συνεργατη του εκλεψαν πορτοφολι με ταυτοτητα , διπλωμα και καρτα τραπεζας. αυτο εγινε τελος μαρτιου . η αστυνομια του εκλεισε ραντεβου να παει για νεα ταυτοτητα 20 απριλιου . απο τη στιγμη που καταργηθηκε το βιβλιαριο , και δεν εχει καρτα πως βγαζει λεφτα μεχρι τις 20 απριλιου που θα εχει καινουρια ταυτοτητα? ρωταω να ξερω γιατι μπορει να συμβει σε ολους αυτο

Μέσω ebanking  μεταφέρει ποσά σε άλλο λογαριασμό του που έχει κάρτα  ή φίλου του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, Bullrich said:

Το οτι εφευγες σκαστος απο την δουλεια και να ζητας τα ρεστα απο επανω με ξεπερναει...

Εντάξει σίγουρα το τερματίσαμε. Απ' όλα όσα έγραψα δηλαδή έμεινες σε αυτό. Που στο κάτω κάτω δε ξέρεις τι δουλειά κάνω εγώ ή ο οποιοσδήποτε και δε ξέρεις πως εννοώ το "σκαστος" .  Μπορεί να έχω δική μου επιχείρηση, μπορεί να δουλεύω στον θείο μου και να έχω το ...ελεύθερο, μπορεί να πεταχτηκα σε ένα μου διάλειμμα, μπορεί το οτιδήποτε. Είναι τελείως άκυρο με το θέμα.

Εμένα με ξεπερνάει το γεγονός ότι ψάχνουμε να βρούμε το οτιδήποτε για να την πούμε στον άλλον. Ειδικά αν δε μας αρέσουν οι απόψεις του. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ukforthemoment είπε

Μέσω ebanking  μεταφέρει ποσά σε άλλο λογαριασμό του που έχει κάρτα  ή φίλου του.

ας πουμε οτι ειναι αρκετα μεγαλος σε ηλικια και δεν εχει τετοια δυνατοτητα . αναγκαστικα δηλαδη βασιζεται σε δανεικα φιλων η απο τα παιδια του . αυτο που θελω να πω οτι δεν υπαρχει καποια προβλεψη απο τις τραπεζες αφου καταργουν το βιβλιαριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...