Προς το περιεχόμενο

απάτη μεσω ebanking


pantelis_87

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

27 λεπτά πριν, marinna είπε

Πράγμα πάρα πολύ βολικό φυσικά τώρα, γιατί δεν παίρνουν χαμπάρι ούτε μειώσεις σε συντάξεις ούτε τίποτα. Win win για το σύστημα.

Κατανταει λιγο γελοιο αυτο. Ελπιζω να το καταλαβαινετε και απο μονοι σας. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, marinna είπε

Το πρόβλημα με το λεφτά στο λεπτό ήταν ότι τα θύματα, μη εξοικειωμένα συνήθως με το σύστημα αυτό, ΕΔΙΝΑΝ τον κωδικό που τους έστελνε η τράπεζα, γιατί ο απατεώνας τους το ζητούσε για να κάνει υποτίθεται ΚΑΤΑΘΕΣΗ. Η λύση σε αυτό ήταν και είναι μόνο να αλλάξει το μήνυμα που συνοδεύει τον κωδικό. Πρέπει να λέει: "ΠΡΟΣΟΧΗ! Αυτός ο κωδικός θα χρησιμοποιηθεί για να κάνετε ΑΝΑΛΗΨΗ από τον λογαριασμό σας. ΔΕΝ ΔΙΝΕΤΑΙ για καταθέσεις από τρίτους." Ή κάτι τέτοιο. Αυτό θα σταματούσε το μεγαλύτερο ποσοστό των απατών, ειδικά αν το μήνυμα έμπαινε ΠΡΙΝ τον κωδικό, ώστε να αναγκαστούν να το διαβάσουν.

Το QR Code δεν λύνει τίποτα, γιατί την εφαρμογή θα την έχει και ο απατεώνας. 

Πως θα έχει την δικιά σου εφαρμογή ο απατεώνας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ukforthemoment είπε

Πως θα έχει την δικιά σου εφαρμογή ο απατεώνας;

Συγγνώμη, το συμπλήρωσα στο αρχικό: εάν το qr συνδέεται όντως με την εφαρμογή ΣΟΥ, δηλαδή με τον λογαριασμό σου, τότε όντως έλυσαν το πρόβλημα. Εάν απλώς διαβάζει μέσω της εφαρμογής, τότε δεν έγινε κάτι διαφορετικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, marinna είπε

Είναι ηλικιωμένοι, όχι χασομέρηδες ή ηλίθιοι. Και πλέον έχουν τρομερή ανασφάλεια για το πόσα χρήματα έχουν, πόσα μπήκαν κτλ. Έχουν χάσει τη σειρά τους. Πράγμα πάρα πολύ βολικό φυσικά τώρα, γιατί δεν παίρνουν χαμπάρι ούτε μειώσεις σε συντάξεις ούτε τίποτα. Win win για το σύστημα. Έπρεπε να διατηρηθεί η δυνατότητα ενημέρωσης βιβλιαρίων κτλ για τους συνταξιούχους τουλάχιστον. 

Δυστυχώς η κατάσταση του να υπάρχει σε κάθε ΕΛΤΑ και Τράπεζα σειρά 15 άτομα άνω των 60 που είναι και πάντα αγενέστατοι και έχουν τον χρόνο να χαλάνε είναι τραγική. Δεν γίνεται η τρίτη ηλικία σε άλλες χώρες να μπορεί να προσαρμοστεί χωρίς πρόβλημα και στην Ελλάδα όχι.

Το κατεβαίνω ότι υπάρχουν διαφορές εννοείται, αλλά δεν έχουν όλοι αυτοί παιδιά/εγγόνια που εάν δεν μπορούν τουλάχιστον να τους μάθουν να χρησιμοποιούν τα ebanking να τα χειρίζονται τότε εκ μέρους τους; Σίγουρα υπάρχουν και εξαιρέσεις αλλά, ε, πόσες να είναι;

Γενικά το bottom line είναι απλά ότι δεν θέλουν να μάθουν επειδή δεν τους ενδιαφέρει- έχουν τον χρόνο και την άνεση και προτιμάνε να κάθονται στην σειρά, αλλά δημιουργούν τεράστιο πρόβλημα και πρέπει να σταματήσει.

Επεξ/σία από feelihipo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Clytoceyx είπε

Κατανταει λιγο γελοιο αυτο. Ελπιζω να το καταλαβαινετε και απο μονοι σας. 

όχι ρε γιατί το λες αυτό;

Βασικά έπρεπε να επιτρέται και η κυκλοφορία κάρων στις εθνικές. Πολλοί ηλικιωμένοι αισθάνονται ανασφάλεια μέσα σε αυτοκίνητα, έχουν συνηθίσει με το άλογο τους και το γαϊδουράκι τους. Τώρα έχουν χάσει τη μπάλα και απομακρύνονται από τα αγαπημένα τους ζώα και τη φύση. Win win για το σύστημα.

Spoiler

Και πριν σχολιάσει κάποιος τις βλακείες που γράφω να πω ότι δε το ξεκίνησα εγώ

 

Επεξ/σία από Bitbit
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Clytoceyx είπε

Κατανταει λιγο γελοιο αυτο. Ελπιζω να το καταλαβαινετε και απο μονοι σας. 

 

Όχι, καθόλου γελοίο δεν το βρίσκω, γελοίοι είναι οι τύποι που κάνουν πραγματικά ό,τι μπορούν για να αποκλείονται συγκεκριμένες και δη οι πιο ευάλωτες κατηγορίες ανθρώπων από στοιχειώδεις δυνατότητες που μέχρι τώρα είχαν. Δεν είναι τυχαίο, καθόλου. Και συμβαίνει σε πάρα πολλούς τομείς, πχ στα προνοιακά επιδόματα - τα οποία πολλοί χάνουν επειδή δεν μπορούν να προσαρμοστούν στον ψηφιακό θαυμαστό νέο κόσμο. 

3 λεπτά πριν, feelihipo είπε

Δυστυχώς η κατάσταση να υπάρχει σε κάθε ΕΛΤΑ και Τράπεζα σειρά 15 άτομα άνω των 60 που και είναι πάντα αγενέστατοι και έχουν τον χρόνο να χαλάνε είναι τραγική. Δεν γίνεται η τρίτη ηλικία σε άλλες χώρες να μπορεί να προσαρμοστεί χωρίς πρόβλημα και στην Ελλάδα όχι.

Το κατεβαίνω ότι υπάρχουν διαφορές εννοείται, αλλά δεν έχουν όλοι αυτοί παιδιά/εγγόνια που εάν δεν μπορούν τουλάχιστον να τους μάθουν να χρησιμοποιούν τα ebanking να τα χειρίζονται τότε εκ μέρους τους. Σίγουρα υπάρχουν και εξαιρέσεις αλλά, ε, πόσες να είναι;

Γενικά το bottom line είναι απλά ότι δεν θέλουν να μάθουν επειδή δεν τους ενδιαφέρει- έχουν τον χρόνο και την άνεση και προτιμάνε να κάθονται στην σειρά, αλλά δημιουργούν τεράστιο πρόβλημα και πρέπει να σταματήσει.

Ρε παιδιά, τι λέτε; Πόσων χρονών είστε και δεν κατανοείτε ότι άνθρωποι άνω των 60 ΔΕΝ μπορούν να μάθουν (χωρίς αυτό να τους κάνει και επικίνδυνους για τους ίδιους ακόμα) να πλοηγούνται στο ίντερνετ; Και ποιος σας λέει στο κάτω κάτω ότι έχουν τα λεφτά να πάρουν υπολογιστές, σύνδεση και ό,τι άλλο χρειάζονται; Και ναι, δεν έχουν όλοι παιδιά δίπλα τους που μπορούν να τους βοηθήσουν. Και εσείς όχι μόνο δεν καταλαβαίνετε τη θέση τους, αλλά τους βρίζετε και από πάνω. Κάπου έχουμε τερματίσει τη αναισθησία/βλακεία/ατομικισμό. Το μόνο που φαίνεται να σας ενδιαφέρει είναι το πώς ΕΣΕΙΣ θα βολευτείτε και οι άλλοι ας πάνε να κουρεύονται - μόνο που για να μην παραδεχτείτε μέσα σας το πόσο παρτάκικη είναι όλη αυτή η αντίληψη, λέτε ένα "ηλίθιοι" και καθαρίζετε. 

Όσο για το πώς τα βολεύουν οι ηλικιωμένοι σε άλλες χώρες, μπορείτε να δείτε αυτό: https://www.imdb.com/title/tt5168192/

Ίσως βοηθήσει λίγο και για το empathy 

(sorry αλλά τα πήρα)

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Bitbit είπε

στο βενζινάδικο της γειτονιάς. αναλαμβάνουν αυτοί τα υπόλοιπα. μη σε απασχολει.

Για eurobank νομίζω καλείς στο φούρνο

Πάντα και παντού υπάρχει ένα έξυπνος(μην πω κάτι πιο χοντρό) να πετάξει την ΜΑ....ΙΑ του...

Πάντως ευχαριστώ, αφού θα πάρω τηλ στου φούρνο θα ρίξω και μια παραγγελία να μου κρατήσει ψωμιά και κουλούρια..

Επεξ/σία από pavloa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, pavloa είπε

Πάντα και παντού υπάρχει ένα έξυπνος να πετάξει την Μ....Α του...

ίσως επειδή υπάρχει ένας ακόμα περισσότερο έξυπνος να ρωτήσει τι πρέπει να κάνει αν ...βρέχει. Ξέρω γω;  Μήπως να πάρει καμια ομπρέλα ή να ανάψει το φούρνο μικροκυμάτων; Εσύ τι λες;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, Doubt είπε

Τις κάρτες ακυρώνεις άμεσα, τηλεφωνώντας στην τράπεζα. Τα νούμερα τα γράφει πάνω στην κάρτα που μόλις σου έχουν πάρει (plot twist)

 

Ευχαριστώ.

Τόσα χρόνια ποτέ δεν είχα προσέξει οτι γράφει τον αριθμό πάνω στην κάρτα.

Οπότε παίρνω τηλ και απευθείας που καταργούν την κάρτα ή μου μπλοκάρουν τον λογαριασμό? 

Χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο?

5 λεπτά πριν, Bitbit είπε

ίσως επειδή υπάρχει ένας ακόμα περισσότερο έξυπνος να ρωτήσει τι πρέπει να κάνει αν ...βρέχει. Ξέρω γω;  Μήπως να πάρει καμια ομπρέλα ή να ανάψει το φούρνο μικροκυμάτων; Εσύ τι λες;

 

Δεν θα ασχοληθώ παραπάνω έχω πιο σημαντικά πράγματα να κάνω..και συνεχίζω να έχω την ίδια άποψη Πάντα και παντού υπάρχει ένα έξυπνος(μην πω κάτι πιο χοντρό) να πετάξει την ΜΑ....ΙΑ του...

Επεξ/σία από pavloa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, marinna είπε

Ποια είναι αυτή η τράπεζα που "την πήρε σχεδόν άμεσα"; (μακάρι να έχουν αρχίσει να κάνουν έστω αυτό, θα είχαμε γλιτώσει τα 2/3 των χρημάτων μας αν το είχαν κάνει). Είσαι σίγουρος ότι πήραν όντως από την τράπεζα και δεν ήταν συνέχεια της απάτης; Εάν έδωσε μόνο αριθμό της κάρτας δεν μπορούν να κάνουν κάτι, εκτός αν έχει τελείως προβλέψιμο pin. 

Να πάτε αμέσως στην αστυνομία και να ζητήσετε να μεταβιβάσουν τη μήνυση που θα κάνετε και στην Αρχή Καταπολέμησης της Νομιμοποίησης Εσόδων από Εγκληματικές Δραστηριότητες, είναι οι μόνοι που έχουν δυνατότητα να μπλοκάρουν τους λογαριασμούς στους οποίους πήγαν τα λεφτά σας.

Όσο μιλούσαν στο τηλέφωνο, μπορεσανε και της χακαραν το κινητό και είχανε πρόσβαση στο Viber της. Άρα είχανε το viber, τον αριθμό της κάρτας και το τηλέφωνο. Κανένα pin δεν δόθηκε, ούτεε 3ψηφιο. Μόνο αυτά. Δεν ξέρω γιατί η Εθνική στέλνει με viber(τώρα το έμαθα) και δεν ξέρω εάν έτσι είναι σε όλους. Όλη η διαδικασία πηρε κάπου στα 3-4 λεπτά.

 

Σε ευχαριστώ για την ΚτΝΕαΕΔ. Ελπίζω να βοηθήσει. 

Επεξ/σία από Maggiras21
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, pavloa είπε

Οπότε παίρνω τηλ και απευθείας που καταργούν την κάρτα ή μου μπλοκάρουν τον λογαριασμό? 

Δεύτερη φορά το γράφω, ακυρώνουν (καταργούν αν θέλεις) την κάρτα. Ξέρουν, μην ανησυχείς, είναι καθημερινό το φαινόμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Maggiras21 είπε

Όσο μιλούσαν στο τηλέφωνο, μπορεσανε και της χακαραν το κινητό και είχανε πρόσβαση στο Viber της. Άρα είχανε το viber, τον αριθμό της κάρτας και το τηλέφωνο. Κανένα pin δεν δόθηκε, ούτεε 3ψηφιο. Μόνο αυτά. Δεν ξέρω γιατί η Εθνική στέλνει με viber(τώρα το έμαθα) και δεν ξέρω εάν έτσι είναι σε όλους. Όλη η διαδικασία πηρε κάπου στα 3-4 λεπτά.

 

Σε ευχαριστώ για την ΚτΝΕαΕΔ. Ελπίζω να βοηθήσει. 

δε δόθηκε κανένα πιν αλλά της "χακάρανε" το κινητό όσο μιλούσανε. με τον μαγκάιβερ μιλούσε ή με τον Τσακ Νόρις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Ukforthemoment είπε

αν δεν έχεις το κινητό πως θα πάρεις τηλέφωνο;

"Τηλέφωνα υπάρχουν" για να θυμηθώ και μια παλιά ατάκα. Όχι απαραίτητα δικά σου και όχι απαραίτητα smart. 

Δεν λέω πως πρόκειται για άλυτο πρόβλημα, μην παρεξηγηθώ. Κι εμένα όταν μου έτυχε η στραβή, από το κινητό μου πήρα.

Επεξ/σία από Doubt
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, pavloa είπε

Οπότε παίρνω τηλ και απευθείας που καταργούν την κάρτα ή μου μπλοκάρουν τον λογαριασμό? 

Χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο

Εάν έχεις εφαρμογή / ebanking νομίζω μπορείς να κλειδώσεις προσωρινά τις κάρτες. Μετά τηλεφωνείς και σου τις ακυρώνουν και βγάζουν άλλες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...