Προς το περιεχόμενο

Toyota - 6ετής εγγύηση ελληνικής αντιπροσωπείας και όροι εγγύησης


kostasgr78

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην παρέα.

Διερευνώντας λίγο ποιοί δίνουν τις πιο μακροχρόνιες εγγυήσεις στα καινούρια αυτοκίνητα στη χώρα μας, έπεσα μεταξύ άλλων στην εγγύηση 6 ετών της ελληνικής αντιπροσωπείας της Toyota.

Πάντα πίστευα ότι τα 6 έτη (φημισμένη χρόνια τώρα στη χώρα μας) είναι πλήρης εγγύηση σε όλα τα μέρη, όπως είναι οι εργοστασιακές εγγυήσεις.

Σε διαδικτυακές συζητήσεις παθόντων ιδιοκτητών Toyota, που συνάντησα κατά τη διερεύνηση, ανακάλυψα - προς έκπληξή μου - ότι η 6ετής εγγύηση της ελληνικής αντιπροσωπείας δεν είναι 6 για τα πάντα, αλλά 3 για τα πάντα εργοστασιακή της Toyota και 3 χρόνια επέκταση με πολλαπλούς όρους και εξαιρέσεις.

Διερευνώ εδώ τυχόν εμπειρίες που έχετε οι ίδιοι ή συγγενείς/φίλοι/γνωστοί σας, πάνω στο θέμα. Αν το επιβεβαιώνουμε, πιθανόν να πρόκειται για μια από τις μεγαλύτερες μαρκετίστικες απάτες στην εγχώρια αυτοκίνηση, η πεποίθηση ότι είναι 6 έτη για τα πάντα.

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 171
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτο δεν ειναι κατι νεο, ολες οι εταιρεις κάποια χρονια έχουν πλήρη εγγύηση και μετά την πάροδο αυτή οτι λέει το συμβόλαιο της εγγύησης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αναφέρομαι σε άλλες περιπτώσεις που από τα 2, άρχισαν να δίνουν 4 και 5 έτη, με σαφή αστεράκια τί καλύπτουν τα υπόλοιπα χρόνια.

Αναφέρομαι αποκλειστικά στην Toyota η οποία για χρόνια έχει μαρκετάρει την 6ετή ως την κορωνίδα της υποστήριξής της. Κι επειδή έχω πάει και έχω πάρει προσφορές ουκ ολίγες φορές στα τελευταία 15 χρόνια, ουδέποτε γίνεται από τον πωλητή σαφής αναφορά στους όρους της εγγύησης.

Δεν είναι τυχαίο, ότι στις αναφορές που διάβασα (και έτσι ξεκίνησα την παρούσα διερεύνηση), άπειροι ιδιοκτήτες έχουν πιαστεί «αδιάβαστοι» πιστεύοντας ότι είχαν πλήρη κάλυψη.

Δεν λέω ότι είναι παράνομο. Σίγουρα θα γράφουν σε ένα έγγραφο, κάπου βαθιά κρυμμένο ποιοί είναι οι αναλυτικοί όροι.

Αναφέρομαι στο ηθικό μέρος της μη σαφούς γνωστοποίησης στους υποψήφιους πελάτες, ότι η 6ετής ΔΕΝ είναι ενιαία ίδιων καλύψεων (όποιες κι αν είναι αυτές) και για τα 6 έτη, αλλά σπαστή με διαφορετικούς όρους.

Δεν έχω δει να συμβαίνει σε άλλες εταιρείες αυτό το φαινόμενο σε αυτό το βαθμό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 χρόνια είναι οι καλύψεις για μπαταρία, για το multimedia system, και κάτι λαμπες αν δεν κάνω λάθος. Κατά τα άλλα είναι 6 χρόνια σε όλα τα μηχανικά μερη, και 11 χρόνια για το υβριδικό σύστημα/μπαταρία, εάν είναι υβρίδικό, και αυτό  εφόσον συνεχίσεις να κάνεις τα σερβις στην toyota μετα το πέρας της 6ετίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, kostasgr78 είπε

Καλησπέρα στην παρέα.

Διερευνώντας λίγο ποιοί δίνουν τις πιο μακροχρόνιες εγγυήσεις στα καινούρια αυτοκίνητα στη χώρα μας, έπεσα μεταξύ άλλων στην εγγύηση 6 ετών της ελληνικής αντιπροσωπείας της Toyota.

Πάντα πίστευα ότι τα 6 έτη (φημισμένη χρόνια τώρα στη χώρα μας) είναι πλήρης εγγύηση σε όλα τα μέρη, όπως είναι οι εργοστασιακές εγγυήσεις.

Σε διαδικτυακές συζητήσεις παθόντων ιδιοκτητών Toyota, που συνάντησα κατά τη διερεύνηση, ανακάλυψα - προς έκπληξή μου - ότι η 6ετής εγγύηση της ελληνικής αντιπροσωπείας δεν είναι 6 για τα πάντα, αλλά 3 για τα πάντα εργοστασιακή της Toyota και 3 χρόνια επέκταση με πολλαπλούς όρους και εξαιρέσεις.

Διερευνώ εδώ τυχόν εμπειρίες που έχετε οι ίδιοι ή συγγενείς/φίλοι/γνωστοί σας, πάνω στο θέμα. Αν το επιβεβαιώνουμε, πιθανόν να πρόκειται για μια από τις μεγαλύτερες μαρκετίστικες απάτες στην εγχώρια αυτοκίνηση, η πεποίθηση ότι είναι 6 έτη για τα πάντα.

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.

άλλα βλεπω εγω https://www.toyota.gr/service-and-accessories/warranty/toyota-warranty

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, donatos77 είπε

Στα 4 χρόνια βλάβη στον εγκέφαλο τιμονιού. Κόστος 1500 εκτός εγγύησης.

Διπλό το εγκεφαλικό δηλαδή (ένα το δικό σου και ένα του τιμονιού).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, donatos77 είπε

Στα 4 χρόνια βλάβη στον εγκέφαλο τιμονιού. Κόστος 1500 εκτός εγγύησης.

Να φανταστώ η αντικατάσταση εγινε στην αντιπροσωπεία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Να φανταστώ η αντικατάσταση εγινε στην αντιπροσωπεία;

Oχι. Με μεταχειρισμένο ανταλλακτικό από Γερμανία. Η τιμή είναι αντιπροσωπείας. Η Τoyota έχει 3 χρόνια εγγύηση, τα πρόσθετα χρόνια είναι μηχανικά μέρη μόνο και υβριδικό σύστημα. Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι την τελευταία διετία

1 ώρα πριν, MauroPaltoudias είπε

Διπλό το εγκεφαλικό δηλαδή (ένα το δικό σου και ένα του τιμονιού).

Όχι δικό μου, του γείτονα . Και λίγο μετά πέταμα δίσκοι εμπρός και μπαταρία στην 4ετια αλλαγη.Εγω προτιμώ τα γερμανικά που χαλάνε.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, donatos77 είπε

Στα 4 χρόνια βλάβη στον εγκέφαλο τιμονιού. Κόστος 1500 εκτός εγγύησης.

Να μια σημαντική περίπτωση, που διάβαζα και άλλες παρόμοιες αναφορές.

Μη μηχανικά μέρη, δεν είναι μόνο οι λάμπες, οι διακόπτες και οι μοχλοί. Υπάρχουν και ακριβά εξαρτήματα, που δεν εντάσσονται στα μηχανικά μέρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χτες που ήμουν σε έκθεση να δω το Yaris Cross, ρώτησα τον πωλητή αναλυτικά για τους όρους της 6ετούς εγγύησης που μού ανέφερε, και μού ειπε «στα πάντα».

Έχοντας τα παραπάνω στο μυαλό μου, του λέω «δηλαδή, π.χ. αν χαλάσουν ηλεκτρονικά μέσα στην καμπίνα ή κάποια πλακέτα εγκεφάλου, κα, καλύπτονται για 6 χρόνια;», είχα την απάντηση «ναι, τα πάντα».

Εδώ πραγματικά θέλουν διερεύνηση με φορείς/αρχές καταναλωτών όλα αυτά. Είτε δεν γνωρίζουν και οι ίδιοι ακριβώς τί πουλάνε ή υπάρχει εσκεμμένη παραπλάνηση καταναλωτή σε προφορικό επίπεδο (που δεν μπορεί να αποδειχθεί).

Επεξ/σία από kostasgr78
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, kostasgr78 είπε

Χτες που ήμουν σε έκθεση να δω το Yaris Cross, ρώτησα τον πωλητή αναλυτικά για τους όρους της 6ετούς εγγύησης που μού ανέφερε, και μού ειπε «στα πάντα».

Έχοντας τα παραπάνω στο μυαλό μου, του λέω «δηλαδή, π.χ. αν χαλάσουν ηλεκτρονικά μέσα στην καμπίνα ή κάποια πλακέτα εγκεφάλου, κα, καλύπτονται για 6 χρόνια;», είχα την απάντηση «ναι, τα πάντα».

Εδώ πραγματικά θέλουν διερεύνηση με φορείς/αρχές καταναλωτών όλα αυτά. Είτε δεν γνωρίζουν και οι ίδιοι ακριβώς τί πουλάνε ή υπάρχει εσκεμμένη παραπλάνηση καταναλωτή σε προφορικό επίπεδο (που δεν μπορεί να αποδειχθεί).

 

Στις 28/2/2022 στις 11:19 ΠΜ, Ukforthemoment είπε

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

 

 

Aσε που η εγγύηση κρύβει και τις κλασικες παγίδες του ετήσιου σέρβις που εισαι αναγκασμένος να κανεις στις αντιπροσωπείες με κόστος διπλάσιο του κανονικού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, NikosKallithea said:

Aσε που η εγγύηση κρύβει και τις κλασικες παγίδες του ετήσιου σέρβις που εισαι αναγκασμένος να κανεις στις αντιπροσωπείες με κόστος διπλάσιο του κανονικού

Δεν θα έλεγα ότι το κρύβει. Το λέει ξεκάθαρα στη σελίδα τους. 

Νομίζω κάπου έχω και το manual από το RAV4 που είχαμε. Αν το βρω θα ρίξω μια ματιά τι καλύπτει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...