Προς το περιεχόμενο

Toyota - 6ετής εγγύηση ελληνικής αντιπροσωπείας και όροι εγγύησης


kostasgr78

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάθε περίπτωση π διαβάζεις είναι διαφορετική.Εξαρτάται από την χρονιά π το αγοράζεις... Είτε για τα χρόνια+km είτε για την εξτρα χρέωση ή μη για το κοστος ελεγχους επέκτασης 

Παλιότερα η επέκταση π έδιναν οι αντ.πειες  ήταν μέσω ασφαλιστικής εταιρείας 

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 171
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

39 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Aσε που η εγγύηση κρύβει και τις κλασικες παγίδες του ετήσιου σέρβις που εισαι αναγκασμένος να κανεις στις αντιπροσωπείες με κόστος διπλάσιο του κανονικού

Αυτό ισχύει αν δεν κάνεις καμιά διαρρύθμιση με τα προγράμματα που προσφέρει η toyota. Αν πληρώνεις μόνο μια φορά κάθε φορά που το πας τότε ναι θα σου βγει ακριβότερο. Με πρόγραμμα όμως σου βγαίνει φθηνότερο ως πολύ φθηνότερο και επίσης τουλάχιστον και εδώ Ελλάδα η Toyota είναι ειλικρινής σε αυτά που σου προσφέρει στο σέρβις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι ακόμα μπερδεμένος, όπως όταν είχα τις πληροφορίες στο μυαλό μου, ξεκινώντας το παρόν θέμα.

Αυτό που μού είπε ακόμα και χτες ο πωλητής για τα «6 έτη τα πάντα όλα» είναι εξαπάτηση καταναλωτή; Ακριβώς αυτά που λένε εδώ και χρόνια, δηλαδή, στο προφορικό.

Από τις αναφορές ιδιοκτητών και από τα λεγόμενα εδώ μέσα, καταλαβαίνω ότι υπάρχουν πολλές εξαιρέσεις, και ότι για παρά πολλά μέρη (μη μηχανικά ή υβριδικά), δεν υπάρχει κάλυψη μετά την 3ετία. Σωστά;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, kostasgr78 είπε

Είμαι ακόμα μπερδεμένος, όπως όταν είχα τις πληροφορίες στο μυαλό μου, ξεκινώντας το παρόν θέμα.

Αυτό που μού είπε ακόμα και χτες ο πωλητής για τα «6 έτη τα πάντα όλα» είναι εξαπάτηση καταναλωτή; Ακριβώς αυτά που λένε εδώ και χρόνια, δηλαδή, στο προφορικό.

Από τις αναφορές ιδιοκτητών και από τα λεγόμενα εδώ μέσα, καταλαβαίνω ότι υπάρχουν πολλές εξαιρέσεις, και ότι για παρά πολλά μέρη (μη μηχανικά ή υβριδικά), δεν υπάρχει κάλυψη μετά την 3ετία. Σωστά;

Άλλο του τι προσφέρει η βασική εγγύηση και άλλο αυτή που σου προσφέρουν για το μοντέλο που αγοράζεις. Το "τα πάντα όλα" δεν με καλύπτει, θέλω γραπτώς τι σημαίνει ουσιαστικά. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ikaruga24 είπε

Αυτό ισχύει αν δεν κάνεις καμιά διαρρύθμιση με τα προγράμματα που προσφέρει η toyota. Αν πληρώνεις μόνο μια φορά κάθε φορά που το πας τότε ναι θα σου βγει ακριβότερο. Με πρόγραμμα όμως σου βγαίνει φθηνότερο ως πολύ φθηνότερο και επίσης τουλάχιστον και εδώ Ελλάδα η Toyota είναι ειλικρινής σε αυτά που σου προσφέρει στο σέρβις. 

Δε ξέρω κατα πόσο έχουν αλλάξει η κατάσταση πάντως προ μερικών ετών όταν είχαμε πάει στην Πόλις για σέρβις μας άλλαξαν και πράγματα που δε περιλαμβάνονται στα στάνταρ (λάδια, φίλτρα κλπ) χωρίς να μας ρωτήσουν και το κουστούμι ήρθε αρκετά μεγάλο. Και το είπαν εκ των υστέρων όταν ήρθε η ώρα της πληρωμής. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ikaruga24 είπε

Αυτό ισχύει αν δεν κάνεις καμιά διαρρύθμιση με τα προγράμματα που προσφέρει η toyota. Αν πληρώνεις μόνο μια φορά κάθε φορά που το πας τότε ναι θα σου βγει ακριβότερο. Με πρόγραμμα όμως σου βγαίνει φθηνότερο ως πολύ φθηνότερο και επίσης τουλάχιστον και εδώ Ελλάδα η Toyota είναι ειλικρινής σε αυτά που σου προσφέρει στο σέρβις. 

αυτό δεν το κατάλαβα, είχα RAV απο καινούργιο, έχω corolla καινούργια, κανείς δεν μου είπε ποτέ για "προγράμματα που προσφέρει η toyota". Τι είναι αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειλικρινά είμαι ακόμα μπερδεμένος. Λόγω των αναφορών που έχω διαβάσει από ιδιοκτήτες, ξεκίνησα το θέμα και επιβεβαιώνω κι εδώ μέσα ότι υπάρχει σύγχυση ακόμα και σε ιδιοκτήτες ή υποψήφιους αγοραστές.

Όταν στο προφορικό λένε «6 έτη τα πάντα όλα» και μετά διαπιστώνουμε ότι υπάρχουν ειδικές περιγραφές στον ιστότοπο για το τί είναι στην Εγγύηση (και χωρίς ξεκάθαρες αναφορές για ακριβά εξαρτήματα που δεν είναι μηχανικά ή υβριδικά), και ταυτόχρονα γίνονται αναφορές εδώ μέσα σε «ειδική κατά μοντέλο εγγύηση» πέραν της βασικής, μπερδεύομαι. Ποιά είναι τα «αστεράκια εξαιρέσεων» και ποιά η απόκλιση από την περιγραφόμενη από τους πωλητές ως «6 έτη τα πάντα όλα»;

Επίσης, περίεργες αναφορές για μη καλύψεις μετά την 3ετία από ιδιοκτήτες που τούς χάλασε κάτι μη μηχανικό/υβριδικό.

Επεξ/σία από kostasgr78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, georgevr είπε

αυτό δεν το κατάλαβα, είχα RAV απο καινούργιο, έχω corolla καινούργια, κανείς δεν μου είπε ποτέ για "προγράμματα που προσφέρει η toyota". Τι είναι αυτό;

https://www.toyota.gr/service-and-accessories/service-and-maintenance/maintenance

Και βάση αυτού πέρα από τα βασικά μπορείς να διαπραγματεύσεις τι άλλο θα περιλαμβάνει το πακέτο. 

Φίλος που είχε πάρει yaris του 2018 το πρόγραμμα περιλάμβανε μέχρι και ελαστικά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/2/2022 στις 11:49 ΜΜ, kostasgr78 είπε

Καλησπέρα στην παρέα.

Διερευνώντας λίγο ποιοί δίνουν τις πιο μακροχρόνιες εγγυήσεις στα καινούρια αυτοκίνητα στη χώρα μας, έπεσα μεταξύ άλλων στην εγγύηση 6 ετών της ελληνικής αντιπροσωπείας της Toyota.

Πάντα πίστευα ότι τα 6 έτη (φημισμένη χρόνια τώρα στη χώρα μας) είναι πλήρης εγγύηση σε όλα τα μέρη, όπως είναι οι εργοστασιακές εγγυήσεις.

Σε διαδικτυακές συζητήσεις παθόντων ιδιοκτητών Toyota, που συνάντησα κατά τη διερεύνηση, ανακάλυψα - προς έκπληξή μου - ότι η 6ετής εγγύηση της ελληνικής αντιπροσωπείας δεν είναι 6 για τα πάντα, αλλά 3 για τα πάντα εργοστασιακή της Toyota και 3 χρόνια επέκταση με πολλαπλούς όρους και εξαιρέσεις.

Διερευνώ εδώ τυχόν εμπειρίες που έχετε οι ίδιοι ή συγγενείς/φίλοι/γνωστοί σας, πάνω στο θέμα. Αν το επιβεβαιώνουμε, πιθανόν να πρόκειται για μια από τις μεγαλύτερες μαρκετίστικες απάτες στην εγχώρια αυτοκίνηση, η πεποίθηση ότι είναι 6 έτη για τα πάντα.

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.

έχοντας ΤΟΥΟΤΑ απο το 2007 και συμμετέχοντας έντονα σε διάφορα σχετικά φόρα (RAV4CLUB, TOYOTA CLUB κ.ά.) θα ήθελα πραγματικά να μας υποδείξεις τα φόρα στα οποία εσύ διαπίστωσες ότι "Σε διαδικτυακές συζητήσεις παθόντων ιδιοκτητών Toyota....κλπ", γιατί εγώ θέμα μη τήρησης 6ετούς εγγύησης, δεν θυμάμαι σε κάποια περίπτωση! Υπόψη ότι είμαι απλώς χρήστης ΤΟΥΟΤΑ και υπάλληλος εταιρείας ηλεκτρικής ενέργειας. Εσύ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, georgevr είπε

έχοντας ΤΟΥΟΤΑ απο το 2007 και συμμετέχοντας έντονα σε διάφορα σχετικά φόρα (RAV4CLUB, TOYOTA CLUB κ.ά.) θα ήθελα πραγματικά να μας υποδείξεις τα φόρα στα οποία εσύ διαπίστωσες ότι "Σε διαδικτυακές συζητήσεις παθόντων ιδιοκτητών Toyota....κλπ", γιατί εγώ θέμα μη τήρησης 6ετούς εγγύησης, δεν θυμάμαι σε κάποια περίπτωση! Υπόψη ότι είμαι απλώς χρήστης ΤΟΥΟΤΑ και υπάλληλος εταιρείας ηλεκτρικής ενέργειας. Εσύ;

Εγώ είμαι υποψήφιος αγοραστής Toyota και ψάχνω σε αυτά που διάβασα διαδικτυακά, αν υπάρχει κάτι που μπορεί να με προστατέψει ως καταναλωτή, στην προσφορά που θέλω να πάρω και να είμαι «διαβασμένος» στο πώς θα ζητήσω λεπτομερώς τους όρους της εγγύησης.

Υπάρχει ήδη αναφορά κι εδώ μέσα στο παρόν θέμα, για πλακέτα εγκεφάλου τιμονιού μέτα τα 3 έτη που δεν καλύφθηκε και είχε κόστος 1500 ευρώ, αν κάνεις τον κόπο να διαβάσεις.

Προσωπικά ξεκίνησα το θέμα, για να συλλεχθούν εδώ παρόμοιες εμπειρίες, που δεν υπήρξε πλήρης κάλυψη «τα πάντα όλα» στα 6 έτη, όπως περιγράφουν οι πωλητές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, kostasgr78 είπε

Εγώ είμαι υποψήφιος αγοραστής Toyota και ψάχνω σε αυτά που διάβασα διαδικτυακά, αν υπάρχει κάτι που μπορεί να με προστατέψει ως καταναλωτή, στην προσφορά που θέλω να πάρω και να είμαι «διαβασμένος» στο πώς θα ζητήσω λεπτομερώς τους όρους της εγγύησης.

Υπάρχει ήδη αναφορά κι εδώ μέσα στο παρόν θέμα, για πλακέτα εγκεφάλου τιμονιού μέτα τα 3 έτη που δεν καλύφθηκε και είχε κόστος 1500 ευρώ, αν κάνεις τον κόπο να διαβάσεις.

Προσωπικά ξεκίνησα το θέμα, για να συλλεχθούν εδώ παρόμοιες εμπειρίες, που δεν υπήρξε πλήρης κάλυψη «τα πάντα όλα» στα 6 έτη, όπως περιγράφουν οι πωλητές.

τα περί πλακέτας έκανα το κόπο και τα διάβασα. Κάνε και συ τον κόπο και πες μας σε παρακαλώ τα φόρα με τις διαμαρτυρίες ιδιοκτητών ΤΟΥΟΤΑ για την 6ετή εγγύηση...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ξαναπεί ότι θεωρώ τις εγγυήσεις "τυράκι"; Υπάρχουν τόσοι όροι, τόσοι αστερίσκοι, τόσα "αλλά", που ειλικρινά, προτιμώ να μου κόψουν 500 ευρώ απ' το αμάξι και να έχω ΜΗΔΕΝ εγγύηση, παρά να μου "προσφέρουν" αυτά τα 2, 3, 6 ή 10 χρόνια. Έχω πάψει ν' ασχολούμαι με την έννοια της εγγύησης εδώ και 3-4 χρόνια, είτε σ' αμάξι, ή σε οτιδήποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Haldol είπε

Έχω ξαναπεί ότι θεωρώ τις εγγυήσεις "τυράκι"; Υπάρχουν τόσοι όροι, τόσοι αστερίσκοι, τόσα "αλλά", που ειλικρινά, προτιμώ να μου κόψουν 500 ευρώ απ' το αμάξι και να έχω ΜΗΔΕΝ εγγύηση, παρά να μου "προσφέρουν" αυτά τα 2, 3, 6 ή 10 χρόνια. Έχω πάψει ν' ασχολούμαι με την έννοια της εγγύησης εδώ και 3-4 χρόνια, είτε σ' αμάξι, ή σε οτιδήποτε.

Αυτή είναι μια ενδιαφέρουσα άποψη, δεν την έχω ακούσει ξανά.

Προσωπικά εδώ και δεκαετίες, έχω την έννοια «Εγγύηση» πολύ ψηλά στο μυαλό μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, kostasgr78 είπε

Χτες που ήμουν σε έκθεση να δω το Yaris Cross, ρώτησα τον πωλητή αναλυτικά για τους όρους της 6ετούς εγγύησης που μού ανέφερε, και μού ειπε «στα πάντα».

Έχοντας τα παραπάνω στο μυαλό μου, του λέω «δηλαδή, π.χ. αν χαλάσουν ηλεκτρονικά μέσα στην καμπίνα ή κάποια πλακέτα εγκεφάλου, κα, καλύπτονται για 6 χρόνια;», είχα την απάντηση «ναι, τα πάντα».

Εδώ πραγματικά θέλουν διερεύνηση με φορείς/αρχές καταναλωτών όλα αυτά. Είτε δεν γνωρίζουν και οι ίδιοι ακριβώς τί πουλάνε ή υπάρχει εσκεμμένη παραπλάνηση καταναλωτή σε προφορικό επίπεδο (που δεν μπορεί να αποδειχθεί).

Εννοείται το ζητάς ΓΡΑΠΤΩΣ.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, tedkald είπε

Εννοείται το ζητάς ΓΡΑΠΤΩΣ.

 

Εχετε πάρει ποτε απο αντιπροσωπεία γραπτώς τους όρους και τους έχετε διαβάσει;

Γιατι εδω μεσα τουλαχιστον απο οτι φαίνεται κανείς δεν ειναι γνώστης των ορων, αλλα και να είναι οταν ερθει η ωρα θα σου πουν αυτο το εγινε το αλλο έγινε και πλήρωνε

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...