Προς το περιεχόμενο

Apple Mac Studio, ένα desktop τέρας επιδόσεων με M1 Ultra SoC και 128GB RAM


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Pokemon640 είπε

άμα τα καταφέρεις όλα αυτά με 8 χιλιάρικα φέρε μου 5... αλλά που είσαι.. όποτε "σκάει" βλάβη και κρεμάει το premiere/media encoder θα είσαι on-site το πολύ σε 2 ώρες στο γραφείο μου γιατί οι πελάτες μου περιμένουν δουλειά, αυτό μπορείς να το υποστείς ; :D Η Apple μου δίνει Apple care, on site υποστήριξη και "πακέτο" ολοκληρωμένο με συμβόλαιο, ένα "κοινό" PC δεν μπορεί να μου δώσει την ίδια αξιοπιστία. Επίσης, χωρίς παρεξήγηση, απέχεις πολύ από τον χώρο, να σου συμπληρώσω ότι οι επαγγελματίες (όπως εγώ), δεν έχουμε Geforce.. μάντεψε.. δουλεύουμε με Quadro. Η κοινή "Geforce" στα πρώτα 5-6 24ωρα 3D render θα κλατάρει η θα σκάσει κάνα mosfet, μετά άντε RMA και φτού απ την αρχή. Υπάρχει συγκεκριμένος λόγος που στην αγορά έχουμε Xeon και RTX a5000 και a6000 :) και προφανώς ο λόγος δεν είναι το RGB φουτουριστικό μπιμπελό σου, αυτό κράτα το για σένα. Είναι η αξιοπιστία και η υποστήριξη για όσο καιρό έχω το συμβόλαιο με την Χ Υ εταιρεία που αναλαμβάνει το support. Ομοίως ισχύει και σε άλλους OEMs (HP/Dell και ότι άλλο επώνυμο υπάρχει εκεί έξω).

Αποφάσισε. Με τι δουλεύεις τελικά εσύ που είσαι επαγγελματίας (για πες μας και που δουλεύεις να ξέρουμε), Με PC  η με mac? 

Δε σκάει κανένα μοσφετ μην αγχώνεσαι. 24/7 3 χρόνια ασταμάτητα μνήμες στους 100+ βαθμούς και δεν μασάει τίποτε.. και με το κατάλληλο bios κάνεις ότι σου γουστάρει..

8 χιλιάρικα έχει τέλος πάντων μη μου λες να στο αναλύσω... αν ξέρεις 

www.skroutz.gr

Επεξ/σία από tsarouc
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, Zus said:

Προφανώς είναι σχετικό, ανάλογα με τις ανάγκες του καθενός. Απλά, δουλεύοντας την τελευταία 3ετία και τα δύο λειτουργικά, τείνω στο εξής: 

Το mac OS μου έχει λύσει τα χέρια ειδικά με το άψογο synergy που έχει με τις άλλες συσκευές της Apple (iPhone, iPad). Σε αυτό το κομμάτι δεν έχει ανταγωνισμό.

Στο θέμα της σταθερότητας, τα Windows έχουν βελτιωθεί θεαματικά, αλλά δεν λείπουν οι στιγμές που κολλάνε τα πάντα και εξαναγκάζεσαι σε hard reset.

Στο θέμα της συνεργασίας των συσκευών και εφόσον κάποιος ενδιαφέρεται τόσο για αυτό ναι πάει προς τα εκεί. Δεν γνωρίζω σε τι επίπεδο μπορείς να το κάνεις αυτό με ένα οποιοδήποτε Android και Windows καθώς δεν είναι κάτι που με ενδιαφέρει πέρα από συγκεκριμένα 

Έχω βέβαια Huawei κινητό και laptop που συνδέονται και μπορείς να κάνεις διάφορα όμως δεν γνωρίζω σε τι επίπεδο γίνεται στα προϊόντα της apple ώστε να κάνω καλύτερη σύγκριση. Αμφιβάλλω ότι θα το φτάνουν αλλά είναι μια καλή προσπάθεια. 

Προσωπικά ούτε στο σπίτι ούτε στη δουλειά έχω θέμα, εκτός από περιπτώσεις που δεν αντέχει αυτό της δουλειάς γιατί είναι σαπακι, αλλά ΟΚ δέχομαι ότι είναι πιο πιθανό λόγω πολλών διαφορετικών configuration να πειράξει πιο εύκολα κάτι τα windows και να κολλήσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tsarouc είπε

Αποφάσισε. Με τι δουλεύεις τελικά εσύ που είσαι επαγγελματίας (για πες μας και που δουλεύεις να ξέρουμε), Με PC  η με mac? 

Δε σκάει κανένα μοσφετ μην αγχώνεσαι. 24/7 3 χρόνια ασταμάτητα μνήμες στους 100+ βαθμούς και δεν μασάει τίποτε.. και με το κατάλληλο bios κάνεις ότι σου γουστάρει..

8 χιλιάρικα έχει τέλος πάντων μη μου λες να στο αναλύσω... αν ξέρεις 

www.skroutz.gr

Με Mac pro του 2013 δουλεύω εδώ και πολλά χρόνια, τα έχει βγάλει τα λεφτά του με το παραπάνω. Ως 2ο μηχάνημα για render έχω HP Z4 με την αντίστοιχη επέκταση εγγύησης.

Τα λόγια του αέρα που λες "Δε σκάει κανένα μόσφετ" και το "μην αγχώνεσαι" το άκουσα πριν μια 10ετία, καταλαβαίνεις μετά τι έπαθε ο τεχνικός :) και μου πετάς ένα ξερό link χωρίς επιπλέον ανάλυση, εντάξει έφυγες ! πάμε στον επόμενο

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, WolvesInTheThroneRoom είπε

Ρε παιδιά μην ειμαστε υπερβολικοί. Το οτι ειναι ενα πολυ δυνατο μηχανημα δεν σημαινει πως θα γινει mainstream. Ενα μηχανημα που ξεκιναει απο τα 1900 δεν θα γινει ποτε mainstream. Ειδικα σε μια αγορα που οι περισσοτεροι πλεον εχουν ως βασικο μηχανημα το κινητο ή το tablet. 

Συμφωνώ. Για να γίνουν mainstream τα Mac η Apple πρέπει να υιοθετήσει περισσότερες λειτουργίες απ' τα Windows. Μην ξεχνάμε ότι ο περισσότερος κόσμος έχει υπολογιστή για περιήγηση στο ίντερνετ και gaming, άντε και λίγο επεξεργασία εικόνας και ήχου. Στο κομμάτι του gaming υστερεί πολύ και κατά την άποψή μου πρέπει να κεντρίσει το ενδιαφέρον των ντεβέλοπερ. Αλλιώς το κοινό τους δεν αλλάξει και πολύ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, NotAliki177 είπε

Welcome to Desktops Apple.

Mac mini 2005 salutes you.

7 λεπτά πριν, Tasosng είπε

Συμφωνώ. Για να γίνουν mainstream τα Mac η Apple πρέπει να υιοθετήσει περισσότερες λειτουργίες απ' τα Windows. Μην ξεχνάμε ότι ο περισσότερος κόσμος έχει υπολογιστή για περιήγηση στο ίντερνετ και gaming, άντε και λίγο επεξεργασία εικόνας και ήχου. Στο κομμάτι του gaming υστερεί πολύ και κατά την άποψή μου πρέπει να κεντρίσει το ενδιαφέρον των ντεβέλοπερ. Αλλιώς το κοινό τους δεν αλλάξει και πολύ. 

Δεν θα ακουμπήσει ποτέ το κομμάτι του gaming η Apple, δεν είναι αυτό το target group της.

Μέχρι στιγμής πάντως βλέπουμε προσπάθεια των Windows 11 να υιοθετήσουν λειτουργίες του Mac OS και όχι το αντίθετο.

  • Like 3
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Zus είπε

Δεν θα ακουμπήσει ποτέ το κομμάτι του gaming η Apple, δεν είναι αυτό το target group της.

Μέχρι στιγμής πάντως βλέπουμε προσπάθεια των Windows 11 να υιοθετήσουν λειτουργίες του Mac OS και όχι το αντίθετο.

Ναι, είπα «Αν θέλει να γίνει mainstream». Μέχρι τότε θα έχει το ίδιο target group που έχει εδώ και χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Razor333 είπε

Το video editing raw αρχείων υψηλής ανάλυση 4-8K και μια χαρά θα ανταπεξέλθει το GPU, το οποίο κάτι που λέει θα έχει τέρας video engine.

Κρίνοντας από τα scores του M1 Max (ακόμα κι αν υποθέσουμε ότι έχει γραμμική βελτίωση), πολύ αμφιβάλλω, μιας και το ultra είναι, κυριολεκτικά, 2 M1 Max.

https://www.tomshardware.com/news/apple-m1-max-benchmarked-in-adobe-premier-pro

Αλλά όλα είναι υποθέσεις μέχρι να δούμε κανονικά τεστ και νούμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, xenofonlive είπε

Μόλις  παρήγγειλα PC (i7-12700k-3070ti-64Ram)  2700EUROS! το ακυρώνω και πάω σε Mac Studio? 

Ποιος σου έπιασε τον λώκο τόσο πολύ;

Έφτιαξα ίδιο σχεδόν μηχάνημα προ μηνός (με 16gb RAM) και πήγε 1700€.

Και τέλος πάντων παιχνίδια παίζεις; Αν όχι, Mac Studio καρφί. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Zus είπε

Ποιος σου έπιασε τον λώκο τόσο πολύ;

Έφτιαξα ίδιο σχεδόν μηχάνημα προ μηνός (με 16gb RAM) και πήγε 1700€.

Και τέλος πάντων παιχνίδια παίζεις; Αν όχι, Mac Studio καρφί. 

64 ram 370euro
motherboard 325Euro
i7-12700k 404euro
τροφοδοτικο 850W 150EURO,
ψυκτρα 55ευρο
κουτι 110ευρο
Samsung 980 Pro SSD 2TB M.2 NVMe PCI Express 4.0 312EURO
3070TI 920euro

Που μου επιασαν τον κόλο?
Οχι μόνο παίζω αλλά κατασκευάζω η ερώτηση ήταν για τον χαβαλέ εννοείται
είναι μονόδρομος το PC για μένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MikeKata είπε

Κρίνοντας από τα scores του M1 Max (ακόμα κι αν υποθέσουμε ότι έχει γραμμική βελτίωση), πολύ αμφιβάλλω, μιας και το ultra είναι, κυριολεκτικά, 2 M1 Max.

https://www.tomshardware.com/news/apple-m1-max-benchmarked-in-adobe-premier-pro

Αλλά όλα είναι υποθέσεις μέχρι να δούμε κανονικά τεστ και νούμερα.

Είδη το m1 max έχει extended live playback score αντίστοιχο με 12900Κ, καλύτερο από 5950x, μένει πίσω στο export που είναι καθαρά cpu, οπότε με τον διπλασιασμό στα cores και λογικά υψηλότερο wattage από laptop, κάτι μου λέει θα είναι μπροστά και στο export.

Γενικά το να έχεις όλο το βίντεο φορτωμένο στην μνήμη είναι σημαντικό στo workflow της επεξεργασίας, που δεν είναι μόνο το export και πραγματικά δεν έχω δει τι κάνει ακριβώς η κονσέρβα της puget, αλλά κάτι μου λέει δεν φορτώνει και 3x 8K raw video των 40gb το ένα, που θα δεις σημαντική διαφορά με 128gb vram.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά, τεράστιο κόστος και μηδέν service και επεκτασιμότητα. Έτσι και χαλάσει κάτι στο m1 chip, τέλος όλα. Για την apple αυτό είναι ευλογία, ως πολέμιοι του right to repair. Ελπίζω τέτοιες αρχιτεκτονικές να μην υιοθετηθούν από τους υπόλοιπους γιατί θα χάσουν όλοι οι καταναλωτές...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Είδη το m1 max έχει extended live playback score αντίστοιχο με 12900Κ, καλύτερο από 5950x, μένει πίσω στο export που είναι καθαρά cpu, οπότε με τον διπλασιασμό στα cores και λογικά υψηλότερο wattage από laptop, κάτι μου λέει θα είναι μπροστά και στο export.

Το "live playback score" επηρεάζεται ξεκάθαρα από αυτά που είπα πιο πάνω. Από το γεγονός ότι ο M1 έχει accelerators για να κάνει αυτή τη δουλειά. Αυτό όμως δεν έχει να κάνει με τα general computing tasks. Πώς να το εξηγήσω. Γνωρίζει η Apple για ποιο λόγο έβαλε συγκεκριμένα accelerators. Π.χ ξέρει ότι τα benchmarks θα δείξουν rendering, encoding κλπ και τι "χτυπάει" στον καταναλωτή. Είναι σαν ένα "cheat code". Αντιθέτως, στο export score φαίνεται αυτή η διαφορά.

Υπάρχει συγκεκριμένο GPU score στο οποίο φαίνεται πόσο πίσω είναι η GPU του Max κι από την 3060 ακόμα. 

Και τα λέω αυτά για να σου δώσω να καταλάβεις τι εννοούσα ότανέλεγα πως, άλλο το bandwith και άλλο αν η GPU θα το εκμεταλλευτεί. Ίσα ίσα που στο GPU score θα έπρεπε να έχει πλεονέκτημα το Μ1 Max λόγω συνεργασίας CPU-GPU, μιας και το Premiere Pro χρησιμοποιεί τη GPU.

48 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Γενικά το να έχεις όλο το βίντεο φορτωμένο στην μνήμη είναι σημαντικό στo workflow της επεξεργασίας, που δεν είναι μόνο το export και πραγματικά δεν έχω δει τι κάνει ακριβώς η κονσέρβα της puget, αλλά κάτι μου λέει δεν φορτώνει και 3x 8K raw video των 40gb το ένα, που θα δεις σημαντική διαφορά με 128gb vram

Αν σε ενδιαφέρει, κάτι λίγα εξηγεί το άρθρο:

It is necessary to point out that PugetBench for Premiere Pro's Export workloads include heavy CPU effects and heavy GPU effects sequences, so overall score is somewhat mixed. It still makes a lot of sense because real-world workflows may require different types of effects.  

https://www.pugetsystems.com/labs/articles/PugetBench-for-Premiere-Pro-1519/#Whatistested?

Επεξ/σία από MikeKata
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...