Προς το περιεχόμενο

Star Trek: Strange New Worlds (Paramount+, 2022)


FCastor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 139
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν δουν ότι η επιστροφή στην παλιά συνταγή έχει ευεργετικά αποτελέσματα, ίσως να σωθεί η επόμενη σεζόν του Picard. Το Discovery δεν σώζεται με τί-πο-τα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/5/2022 στις 11:04 ΜΜ, Πέτρος είπε

Για θυμίστε μου λιγάκι...

Στο 1ο επεισόδιο,

  Απόκρυψη περιεχομένων

Στη φυλακή, η 1η είναι τραυματισμένη κλπ ή απλά κααααθεται?

 

Spoiler

Κααααθεται! Μόνο ο άνδρας είναι τραυματισμένος. Αλλά γιατί η απορία? Δεν είναι ότι μπορεί να κάνει και τίποτα μέσα στο κελί.

Πάντως (οκ το ψάχνω και εγώ πολύ τώρα) η σκηνή με το κελί με χάλασε στο ότι έχεις τρεις εξωγήινους αγνώστων ικανοτήτων και τους έχεις απλά παρατημένους σε ένα κελί λες και ήταν μεθύστακες που μάζεψαν από ένα μπαρ.?

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Μόλις τώρα, mike299 είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Κααααθεται! Μόνο ο άνδρας είναι τραυματισμένος. Αλλά γιατί η απορία? Δεν είναι ότι μπορεί να κάνει και τίποτα μέσα στο κελί.

Πάντως (οκ το ψάχνω και εγώ πολύ τώρα) η σκηνή με το κελί με χάλασε στο ότι έχεις τρεις εξωγήινους αγνώστων ικανοτήτων και τους έχεις απλά παρατημένους σε ένα κελί λες και ήταν μεθύστακες που μάζεψαν από ένα μπαρ.?

 

Spoiler

Εμένα μου κόλλησε ότι ένα σκάφος (το USS Archer) έχει 3 άτομα συνολικό πλήρωμα. Όχι απλά γέφυρας.
Και στο subreddit προσπαθούν να εξηγήσουν με "classified", "first contact" και τέτοια. Δηλαδή οκ, ας έστελναν ένα shuttle, πώς σκάφος τέτοιου μεγέθους έχει μόνο 3 άτομα όλα κι όλα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, mike299 είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Κααααθεται! Μόνο ο άνδρας είναι τραυματισμένος. Αλλά γιατί η απορία? Δεν είναι ότι μπορεί να κάνει και τίποτα μέσα στο κελί.

Πάντως (οκ το ψάχνω και εγώ πολύ τώρα) η σκηνή με το κελί με χάλασε στο ότι έχεις τρεις εξωγήινους αγνώστων ικανοτήτων και τους έχεις απλά παρατημένους σε ένα κελί λες και ήταν μεθύστακες που μάζεψαν από ένα μπαρ.?

 

 

20 λεπτά πριν, GhostRiderLSOV είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Εμένα μου κόλλησε ότι ένα σκάφος (το USS Archer) έχει 3 άτομα συνολικό πλήρωμα. Όχι απλά γέφυρας.
Και στο subreddit προσπαθούν να εξηγήσουν με "classified", "first contact" και τέτοια. Δηλαδή οκ, ας έστελναν ένα shuttle, πώς σκάφος τέτοιου μεγέθους έχει μόνο 3 άτομα όλα κι όλα.

 

Είναι γενικότερο το θέμα της αίσθησης που αφήνει η σειρά. Για διάφορους λόγους το 1ο με εξόργισε. Το 2ο ήταν αδιάφορο και απλά χαζοχαρούμενο. Το 3ο απλά χαζό.

Μιλάμε για σενάρια που ίσως κάθονταν κάπως στο TOS, αλλά με τίποτα πια.

Ακριβή παραγωγή, δε λέω, αλλά εντελώς άψυχο και τσακωμένο με το ST.

Όσο για

Spoiler

First Contact/Prime Directive κλπ...για κλάματα η κατάσταση. Πραγματικά, οι Borg τηρούν περισσότερο το πρωτόκολλο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, η παραβίαση της Prime Directive είναι σχεδόν παράδοση για το Star Trek όπως μπορεί να μας δείξει ένα γρήγορο Google-άρισμα. Ο Picard σε κάποια φάση κατηγορείται ότι το έκανε εννιά (!) φορές νομίζω.

Όσο για το δεύτερο επεισόδιο, δεν υπάρχει πλήρωμα σε κανένα από τα κλασικά Star Trek που απλά θα έλεγε "Eh... What can you do?" και θα συνέχιζε στο δρόμο του.

Και μιλάμε για τα τρία πρώτα επεισόδια που τουλάχιστον είναι υποσχόμενα έστω για το στυλ, το ύφος, το ensemble focus και το story of the week concept του SNW. Άλλωστε μην ξεχνάμε ότι και η πρώτη season του TNG δεν ήταν ακριβώς και η καλύτερη της σειράς. Όπως και το DS9 χρειάστηκε λίγο χρόνο να βρει το δρόμο του φεύγοντας από τη δοκιμασμένη φόρμουλα του "starship exploring space".

Τουλάχιστον αυτή τη φορά ξεκίνησε πιο υποσχόμενη σε σχέση με τους πρόσφατους μοντέρνους προκατόχους της.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, FCastor είπε

Καλά, η παραβίαση της Prime Directive είναι σχεδόν παράδοση για το Star Trek όπως μπορεί να μας δείξει ένα γρήγορο Google-άρισμα. Ο Picard σε κάποια φάση κατηγορείται ότι το έκανε εννιά (!) φορές νομίζω.

Όσο για το δεύτερο επεισόδιο, δεν υπάρχει πλήρωμα σε κανένα από τα κλασικά Star Trek που απλά θα έλεγε "Eh... What can you do?" και θα συνέχιζε στο δρόμο του.

Και μιλάμε για τα τρία πρώτα επεισόδια που τουλάχιστον είναι υποσχόμενα έστω για το στυλ, το ύφος, το ensemble focus και το story of the week concept του SNW. Άλλωστε μην ξεχνάμε ότι και η πρώτη season του TNG δεν ήταν ακριβώς και η καλύτερη της σειράς. Όπως και το DS9 χρειάστηκε λίγο χρόνο να βρει το δρόμο του φεύγοντας από τη δοκιμασμένη φόρμουλα του "starship exploring space".

Τουλάχιστον αυτή τη φορά ξεκίνησε πιο υποσχόμενη σε σχέση με τους πρόσφατους μοντέρνους προκατόχους της.

 

Βρε ναι, στεγανά δεν υπάρχουν πουθενά (και λογικό, κιόλας), αλλά εδώ πάει για κάθε επεισόδιο σχεδόν.

Ε, στο 3ο απλά καταστρατηγηθηκε κάθε έννοια διοίκησης, ιεραρχίας, λειτουργίας του Αστροστόλου και της Ομοσπονδίας κλπ.

Το βιασμό της λογικής και της φυσικής τον έχω πια θεωρήσει δεδομένο, δεν ελπίζω σε κάτι.

Για το DS9 δεν έχω κάτι να πω...τα τελευταία (πολλά) χρόνια το ξεκίνησα 3 φορές μέχρι να πάρω απόφαση να το δω. Να πω ότι ανταμείφθηκα...βαριά κουβέντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στο 4ο επεισόδιο χάθηκε κάθε έννοια ρεαλισμού!

Δυστυχώς οι ελπίδες για κάτι αξιόλογο και ενδιαφέρον εξανεμίζονται τάχιστα μετά από κάθε επεισόδιο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dive-dive-dive...

Ωραίες οι ταινίες με υποβρύχια, εδώ δεν πέτυχε.

Άντε, στο επόμενο πρέπει να παίρνει σειρά να γίνει ήρωας η γλωσσοκοπάνα πηδαλιούχα. Μάλλον θα φάει τα μούτρα της στο πρώτο μισό, για να έχουμε το θρίαμβο μμετά.Η βοηθός του γιατρού, μάλλον πάει για μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δεν μου χτύπησε άσχημα, οκ, έχουμε δει τόσα κουλά να γίνονται στα Star Trek, τουλάχιστον προσπαθούν πάντα να τα εξηγήσουν κάπως επιστημονικά, αλλά

Spoiler

εντάξει, ο Pike κάνει ό,τι θέλει, γιατί ξέρει ότι δεν θα πεθάνει ακόμα. Δεν λέω, go against the odds, αλλά το παρακάνει.
Επίσης πάλι έχουμε το θέμα ότι είναι αξιωματικοί όλοι, αλλά "ΠΑΝΑΓΙΑΜΟΥΕΡΧΟΝΤΑΙΟΙΓΚΟΡΝΑΚΟΥΣΤΕΜΕΓΙΑΤΙΘΑΠΕΘΑΝΟΥΜΕΟΛΟΙ!!!", chill λίγο little Miss Khan...
Και από την άλλη, η Uhura λες και κέρδισε σε διαγωνισμό στο σχολείο έκανε... Οκ, δόκιμη είναι αλλά μην αντιδρά σαν παιδάκι.

Δηλαδή, σαν κόνσεπτ του επεισοδίου, τρώγεται. Αλλά η εκτέλεση στους χαρακτήρες μπορούσε να γίνει καλύτερα πιστεύω.

Edit:
Συνεχίζει να αρέσει πάντως σε AJ and crew που δεν τους άρεσε καθόλου το Picard.

Να δούμε αν βγάλει κάτι και ο Critical Drinker. ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...