Προς το περιεχόμενο

Αγορά σπιτιού από πλειστηριασμό στην πλατφόρμα eauction.gr


Nick_apple82

Προτεινόμενες αναρτήσεις

50 λεπτά πριν, atpanos είπε

Ξέρει κανείς τι γίνεται με πλειστηριασμό αν δεν πουληθεί; Κατεβάζουν την τιμή; Και αν δεν πουληθεί ξανά;

είναι σε πλειστηριασμό ακίνητο κοντά σε μένα, αλλά αν μείνει απούλητο κατεβάζουν την τιμή μετά από πολύ καιρό (όχι αμέσως).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 110
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τα ακίνητα αυτά βγαίνουν σε δεύτερο πλειστηριασμό με 20% ή 30% κάτω από την πρώτη τιμή.

Δεν είναι ενδεδειγμένη συνταγή, γιατί τα φιλέτα συνήθως τα κρατάνε οι επισπεύδοντες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το landea είναι site συνεργασίας μερικων τραπεζών πριν πάνε στο eauction..κάποιες τράπεζες θα βάλουν κ δανεια γιατί δεν πουλανε..η κατάθεση 30% σε κάποιον λογαριασμό ιδιώτη/εκτιμητή είναι μέγιστο fail με ρίσκο .  δεν δέχονται εγγυητικη τραπεζών

Γ αυτούς π πιστεύουν  για έρημους ιδιοκτήτες κ λοιπές μλκς είναι αποφθέγματα  δεκαετιών πίσω....Κατά 99% δεν είναι καν η πρώτη κατοικία (προστατεύονται αν δηλωθούν σαν ευάλωτα νοικοκυριά)αλλά υποθήκες δανείων επαγγελματικών ή μη + καταναλωτικα/θαλασσοδανεια και συνήθως χρωστανε αλλά τόσα προς δημόσιο κ ιδιώτες(το αναφέρουν στο 1ο pdf σαν επισπεύδοντες)...δηλ κάποιος ιδιώτης ή επαγγελματικό αφμ έβαζε υποθήκες ένα ρημάδι με υπεραξία τοτε 300κ σε μια ή δύο τράπεζες κ ταυτόχρονα έκανε κάτι επαγγελματικο  ή έμενε σε αυτό ή επαιρνε υψηλο ενοίκιο επι 20χρονια και  έδινε εναντι...Μερικοί επαγγελματίες το συνέχιζαν με αγορά έξτρα ακινήτων με δανεικά κ κέρδος από αυτά ;)

Με την 1η φορά προσφορών  δεν συμφέρει ποτέ.οι εκτιμητές βλέπουν αγγελίες από κανονικά σπίτια εκεί δίπλα κ λένε τόσο κόστιζει τυφλά.δεν μπαίνεις μέσα και δεν μπαίνουν μέσα όπως βλέπεις στα pdf ούτε οι εκτιμητές σε κανένα ακινητο...η νομιμοποίηση αυθαίρετων είναι δική σου...το κόστος ελέγχων τίτλων κτλ δικό σου...η έξωση ιδιοκτήτη/ενοικιαστή δικά σου εξοδα

Επεξ/σία από kage
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή βλέπω για συγκεκριμένο ακίνητο που ξέρω ότι είναι πρώτη κατοικία και η αξία όντως φαίνεται να την πήραν από σπίτια τριγύρω. Στα -30% ίσως αξίζει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που μπορω να βρω αν το ακινητο που με ενδιαφερει πουληθηκε στον πρωτο πλειστηριασμο, κι αν δεν εχου πουληθει, που μοπω να δω ποτε γινεται ο 2ος διαγωνισμος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, tsaltinho είπε

Που μπορω να βρω αν το ακινητο που με ενδιαφερει πουληθηκε στον πρωτο πλειστηριασμο, κι αν δεν εχου πουληθει, που μοπω να δω ποτε γινεται ο 2ος διαγωνισμος?

Πρέπει να θυμάσαι πότε έγινε ο πλειστηριασμός (έστω και στο περίπου), και από κει και πέρα να κάνεις ένα search για τους ολοκληρωμένους

π.χ.:

 

image.png.d77342b0cf21aff032397775ec184e3a.png

για να δεις πότε θα ξαναβγεί κάποιος που ματαίωθηκε λόγω μη συμμετοχών, μίλα με τον συμβολαιογράφο

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...
Στις 7/10/2022 στις 10:16 ΠΜ, atpanos είπε

Επειδή βλέπω για συγκεκριμένο ακίνητο που ξέρω ότι είναι πρώτη κατοικία και η αξία όντως φαίνεται να την πήραν από σπίτια τριγύρω. Στα -30% ίσως αξίζει 

-20% θα ειναι , και οταν ερθει η ωρα για εκεινο τον πλειστηριασμο , τελικα απο το χτυπημα θα παει ακριβοτερα απο την αρχική του τιμή.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κάνω λάθος, υπάρχουν συμβολαιογράφοι διαπιστευμένοι (με κάποια ειδική άδεια) που γνωρίζουν απο πλειστηριασμούς. 

Γενικά εκεί θα πήγαινα να ρωτήσω πρώτα - αν βρεις κάποιον τέτοιο να κάνεις 5-6 ερωτήσεις.

Κατά τ άλλα δυστυχώς δεν γνωρίζω και προσωπικά θα απέφευγα να αγοράσω ακίνητο απο πλειστηριασμό για άλλους λόγους αν και οικονομικά μπορεί να συμφέρει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
Στις 13/3/2022 στις 5:45 ΜΜ, Nick_apple82 είπε

Καλησπέρα

επειδή τον τελευταίο καιρό έχω ξεκινήσει να κοιτάω για αγορά σπιτιού και έχω δει ότι οι τιμές έχουν ανέβει πολύ, εκτός από χε και σπιτόγατο διάβασα ότι υπάρχει και το landea.gr που έχει σπίτια για πλειστηριασμό από την πλατφόρμα eauction.gr και όντως μπήκα και είδα ότι κάποια ξεκινάνε από καλές τιμές.

Έχει κανείς εμπειρία από την πλατφόρμα? Είδα ότι για να μπεις σε έναν πλειστηριασμό πρέπει να καταθέσεις το 30% της αρχικής τιμής προσφοράς.

Το σπίτι μπορώ να το δω? Επίσης δέχονται δάνεια?

Καλησπέρα, αν και πέρασε καιρός θα απαντήσω για να βοηθήσω και τα υπόλοιπα παιδιά επειδή έχω συμμετάσχει σε πλειστηριασμό:

  1. Πρέπει να καταβληθεί το 30% για να εγκριθεί η συμμέτοχη σου.
  2. Δάνεια δεν δίνουν οι τράπεζες επειδή ακλουθούν άλλη διαδικασία για να εγκριθεί ένα δάνειο, σχέδια μηχανικού κάτοψη κτλ. Δε μπορεί να σου δανείσει  λεφτά για ένα ακίνητο χωρίς να στείλει δικό της μηχανικό που θα δώσει την έγκριση.
  3. Το σπίτι δεν μπορείς να το επισκεφτείς για τον λόγο ότι μπορεί να μένει κάποιος η να το νοικιάζει κάποιος και πιθανόν να δημιουργηθούν εντάσεις κτλ.
  4. Δεν είναι σίγουρο ότι θα το πάρεις σε καλή τιμή αν θα έχει πολλούς συμμετέχοντες, πιθανόν να ξεφύγει αρκετά από την αρχική του τιμή.
  5. Εάν κερδίσεις τον πλειστηριασμό έχεις 10 μέρες να καταβάλεις το υπόλοιπο ποσό για να κατοχυρωθεί το ακίνητο στο όνομα σου και να φτιάξει την έκθεση ο συμβολαιογράφος. Σε 10 μέρες αν δεν τα βάλεις το ποσό αυτό αρχίζει και τοκίζεται και εάν δεν τα καταθέσεις δεν σου επιστρέφουν την εγγυοδοσία (το 30%) και ξανά κάνουν μετά τον πλειστηριασμό.
  6. Όσοι συμμετέχοντες  δεν κερδίσουν τον πλειστηριασμό εγγυοδοσία τους επιστρέφεται.
  7. Αν κερδίσεις τον πλειστηριασμό πληρώνεις έξοδα πλατφόρμας πλειστηριασμού (eaction.gr) 350 ευρώ , εάν είναι 2η κατοικία πληρώνεις Φόρο μεταβίβασης Ακίνητου 3%, και φυσικά έξοδα του συμβολαιογράφου.
  8. Σίγουρα υπάρχουν ευκαιρίες , αλλά πρέπει να σταθείς και τυχερός γιατί δεν ξέρεις τι θα παραλάβεις , πως θα είναι μέσα κτλ.
  9. Και το τελευταίο να εξηγήσω γιατί είμαι υπέρ τον πλειστηριασμών, να υπενθυμίσω ότι καμία τράπεζα δεν θέλει να βγαίνει σε πλειστηριασμό κανένα ακίνητο , θέλουν να ρυθμίζουν τα δάνεια, ότι γίνεται-γίνεται για συστηματικούς κακοπληρωτές , έχοντας πολλά λεφτά εισπράττοντας ενοίκια από παντού με το έτσι θέλω δεν θέλουν να πληρώσουν, και ο κύριος λόγος που είμαι ΥΠΕΡ είναι: (γιατί κάποιος που δεν πληρώνει ενοίκιο να τον κάνουν έξωση μετά από 2-3 μήνες, και αυτός που έχει δάνειο δεν το πληρώνει και όλα καλά?)
  • Like 5
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλησπερα, απλη ερώτηση για οσους εχουν συμμετάσχει.

Ποσος καιρός χρειάστηκε για να πάρετε την περίληψη της εκθεσης κατακυρωσης (συμβολαιο) μετά τον πλειστηριασμό; Εγω περιμενω 3-4 μηνες και  ειναι αδυνατο να επικοινωνησω με τη συμβολαιογραφο. 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα σπίτια μέσα είναι άγνωστης κατάστασης. Πως γίνετε να προχωρήσεις χωρίς να ξέρεις αν θα χρειαστούν μέσα αλλά 30.000€ για επισκευές; 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 10/07/2023 at 21:27, gregmarket said:

Καλησπέρα, αν και πέρασε καιρός θα απαντήσω για να βοηθήσω και τα υπόλοιπα παιδιά επειδή έχω συμμετάσχει σε πλειστηριασμό:

  1. Πρέπει να καταβληθεί το 30% για να εγκριθεί η συμμέτοχη σου.
  2. Δάνεια δεν δίνουν οι τράπεζες επειδή ακλουθούν άλλη διαδικασία για να εγκριθεί ένα δάνειο, σχέδια μηχανικού κάτοψη κτλ. Δε μπορεί να σου δανείσει  λεφτά για ένα ακίνητο χωρίς να στείλει δικό της μηχανικό που θα δώσει την έγκριση.
  3. Το σπίτι δεν μπορείς να το επισκεφτείς για τον λόγο ότι μπορεί να μένει κάποιος η να το νοικιάζει κάποιος και πιθανόν να δημιουργηθούν εντάσεις κτλ.
  4. Δεν είναι σίγουρο ότι θα το πάρεις σε καλή τιμή αν θα έχει πολλούς συμμετέχοντες, πιθανόν να ξεφύγει αρκετά από την αρχική του τιμή.
  5. Εάν κερδίσεις τον πλειστηριασμό έχεις 10 μέρες να καταβάλεις το υπόλοιπο ποσό για να κατοχυρωθεί το ακίνητο στο όνομα σου και να φτιάξει την έκθεση ο συμβολαιογράφος. Σε 10 μέρες αν δεν τα βάλεις το ποσό αυτό αρχίζει και τοκίζεται και εάν δεν τα καταθέσεις δεν σου επιστρέφουν την εγγυοδοσία (το 30%) και ξανά κάνουν μετά τον πλειστηριασμό.
  6. Όσοι συμμετέχοντες  δεν κερδίσουν τον πλειστηριασμό εγγυοδοσία τους επιστρέφεται.
  7. Αν κερδίσεις τον πλειστηριασμό πληρώνεις έξοδα πλατφόρμας πλειστηριασμού (eaction.gr) 350 ευρώ , εάν είναι 2η κατοικία πληρώνεις Φόρο μεταβίβασης Ακίνητου 3%, και φυσικά έξοδα του συμβολαιογράφου.
  8. Σίγουρα υπάρχουν ευκαιρίες , αλλά πρέπει να σταθείς και τυχερός γιατί δεν ξέρεις τι θα παραλάβεις , πως θα είναι μέσα κτλ.
  9. Και το τελευταίο να εξηγήσω γιατί είμαι υπέρ τον πλειστηριασμών, να υπενθυμίσω ότι καμία τράπεζα δεν θέλει να βγαίνει σε πλειστηριασμό κανένα ακίνητο , θέλουν να ρυθμίζουν τα δάνεια, ότι γίνεται-γίνεται για συστηματικούς κακοπληρωτές , έχοντας πολλά λεφτά εισπράττοντας ενοίκια από παντού με το έτσι θέλω δεν θέλουν να πληρώσουν, και ο κύριος λόγος που είμαι ΥΠΕΡ είναι: (γιατί κάποιος που δεν πληρώνει ενοίκιο να τον κάνουν έξωση μετά από 2-3 μήνες, και αυτός που έχει δάνειο δεν το πληρώνει και όλα καλά?)

Μια διόρθωση μόνο. Υπάρχει στεγαστικό για πλειστηριασμό τουλάχιστον στην ΕΤΕ. Πιο "δύσκολο" από το απλό, αλλά υπάρχει. Εκεί φυσικά αυτό που βάζει ο αγοραστής δεν είναι 20-25% όπως στα συνηθισμένα δάνεια στεγαστικά, αλλά το 30% της εγγυοδοσίας. Γιατί φυσικά το δάνειο εκταμιεύεται μόνο εφόσον ο δανειολήπτης είναι ο πλειοδότης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...