Προς το περιεχόμενο

Σύγκριση Κόστους Θέρμανσης


Specs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 ώρες πριν, liakjim είπε

Μαζί με τοποθέτηση έτσι;

ναι με τοποθετηση. και η τιμη π σ λεω ειναι στα χανια π ειναι ακριβα ολα γενικα.

12 ώρες πριν, Maurikycli είπε

Τόσο στοίχησε; Πόσα χρόνια την έχεις ;

δεν την εβαλα ακομα. οπου ναναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 ώρες πριν, Specs είπε

Eτσι που το εχω (=F3/C11) παιρνω το ποσοστο % που εχει η F3 ως προς την C11 και ειναι 43% , αλλα το οφελος ειναι 57%.

Γινεται να εμφανιζεται το 57% ?

=1-F3/C11 ????😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, korakios είπε

=1-F3/C11 ????😁

Ευχαριστω! θα το διορθωσω και θα το ανεβασω ξανα...

Ετοιμο! απλα δεν εκφραζονται σωστα οι αρνητικοι αριθμοι, αλλα αυτο διορθωνεται μονο με την επιλογη απο την επανω σειρα φτηνοτερου ως προς την πλαινη σειρα τροπου...

Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 2732022 110741 μμ.jpg

Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 2732022 110828 μμ.jpg

Επεξ/σία από Specs
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/3/2022 στις 11:22 ΜΜ, Specs είπε

@olddognewtricks

Δωσε μου στοιχεια και θ ασου φτιαξω τις εκδοχες που παιζουν για λιγοτερο κοστος.

Δεν χρειαζεται μελετη απωλειων  για συγκριση.

Τι λεβητα εχεις μαρκα και μοντελο και ετος για μια κατα προσεγγιση εστω εκτιμηση αποδοσης.

Ειναι σε λεβητοστασιο και ειναι μονο για εσενα? αν οχι για ποσα διαμερισματα?

Ποσο κοστιζει η kwh σου στο ρευμα αν γνωριζεις ? αν οχι τι προγραμμα εχεις ?

Και τελος τι ηλικιας και μαρκας, υποθετω τουλαχιστον ινβερτερ κλιματιστικα?

 

Στις 25/3/2022 στις 11:48 ΜΜ, Αντώνης Τ. είπε

Θέλεις να μας δώσεις το συνολικό ποσό που έδωσες φέτος για πετρέλαιο? Αναρωτιέμαι αν θα σου έρθει η αναπλήρωση με τις τωρινές η μία η άλλη με το να βάλεις γυψοσανίδα+πετροβάμβακα εσωτερικά μόνο με εργατικά για τοποθέτηση και στοκάρισμα (βάφεις μόνος σου). Ακόμη και όλο να μη το κάνεις κερδισμένος θα είσαι όσον αφορά στην παθητική σου θωράκιση και χρόνο με το χρόνο το βελτιώνεις. Το πετρέλαιο μπορεί να φτάσει 2 ευρώ, που θα πας έτσι?

Μπορεί να κατάλαβα και λάθος αλλά με τον ίδιο τρόπο μπορείς να κάνεις κάποιες μεσοτοιχίες και να παίξεις με κλιματιστικά σε 1-2 δωμάτια και δε νομίζω το "χτισιμο" να σου παέι πιο ακριβά απο 3,000 λιτρα πετρελαιο (4800 ευρω με σημερινές τιμές). Σε περίπτωση που δεν έχεις τα 4800 όλα μαζί να κάνεις τη δουλειά σου, ψάξε για ένα καταναλωτικό. και αν το δεις σε βαθος χρόνου τον επόμενο χρόνο δε θα χρειαστείς άλλα 4800 κοκ.

Σε αυτούς τους χαλεπούς καιρούς το μόνο που μπορεί να βοηθήσει είναι η παθητική ενεργειακή αναβάθμιση. όλα τα άλλα είναι ασπιρίνες και στο λέω εγώ που φέτος την έβγαλα ζάχαρη με ΔΕΗ και 24/7 κλιματισμό. Δυστυχώς κανείς δε ξέρει τι θα μας ξημερώσει το κάθε αύριο.

Δεν είμαι πολύ τραγικά. Κατά το χειμερινό εξάμηνο Οκτώβριος έως και Μάρτιος (ευτυχώς ήδη ζέστανε ο καιρός) κατανάλωσα 1700 λίτρα πετρέλαιο και 2500 kwh μόνον για θέρμανση. Επειδή ξέρω τις καταναλώσεις μου σε ρεύμα χωρίς τη θέρμανση (ούτε αυτές είναι μικρές - το χειμώνα δεν αποδίδει ο ηλιακός θερμοσίφωνας, πλυντήρια όλων των ειδών συνεχώς κλπ), υπολογίζω τις καταναλώσεις ειδικά για θέρμανση. Τα κλιματιστικά είναι δυο καινούργια πολύ δυνατά και οικονομικά  και ένα παλιότερο  (αλλά νομίζω κι αυτό inverter, χωρίς να πιάνει απόδοση 4 βέβαια). Αυτός περίπου είναι ο βέλτιστος συνδυασμός για την περίπτωσή μου, χωρίς να κρυώνει καθόλου η οικογένεια. Πχ το καλοριφέρ πετρελαίου κλείνει όταν πάμε όλοι για ύπνο και παίζουν κλιματιστικά στις δυο κρεβατοκάμαρες. Επίσης, τα πρωινά του ΣαββατοΚύριακου δουλεύουν τα αιρκοντίσιον, δεν χρειάζεται πετρέλαιο για όοολο το σπίτι. Αντίθετα στο χιονιά, έκαιγε το καλοριφέρ συνεχώς, 24ωρο.

Οικονομικά φέτος αυτό βγήκε υποφερτό, επειδή αγόρασα το πετρέλαιο  με μέση τιμή 1,20. Άρα 2000 Ευρώ για πετρέλαιο. Για τις  2500 Kwh στο ρεύμα: 1) έχω το παλιό Enter με χρέωση 0,105. 2) Όμως, οι ρυθμιζόμενες στο μεγαλύτερο μέρος τους είναι στην επάνω κλίμακα κατανάλωσης (αρα συνολική χρέωση ρεύματος 0,24-025) 3) Κάποια στιγμή έβαλα νυχτερινό. Συνολικά λοιπόν έδωσα γύρω στα 600 Ευρώ το εξάμηνο για ρεύμα θέρμανσης - για ρεύμα συνολικά φυσικά περισσότερα.

Άρα 2600 Ευρω για θέρμανση φέτος. ΑΝ κρατήσει το παλιό Enter άλλο ενάμιση χρόνο, μια χαρά. Και αν βρω το πετρέλαιο του χρόνου σε υποφερτή τιμή και το πάρω όλο μαζί. Αλλιώς σκουραίνουν τα πράγματα. Πάντως δεν βιάζομαι για μόνωση, καταρχήν δεν παίζει το "βάφω μόνος μου" ή ψιλομαστορεύω κλπ. Εδώ λάμπα δυσκολεύομαι να αλλάξω. Δεν γκρινιάζω, ο καθένας ό,τι δεξιότητες έχει, αυτές αξιοποιεί (στην κόρη μου μέχρι και την Α Λυκείου έκανα εγώ φροντιστήριο σε όλα τα μαθήματα με επιτυχία, ξέρετε τι οικονομία είναι αυτό;). Τον επόμενο χειμώνα θα έχω από την αρχή το νυχτερινό. Κατά τα άλλα, και με μόνωση αρκετή ενέργεια θα καταναλώνω. Σιγά μην κυνηγάω τη γυναίκα και την κόρη μου να μην ανοίγουν παράθυρα για "να φύγουν οι μυρωδιές", άρα σκανδιναβικά αποτελέσματα εξοικονόμησης λόγω μόνωσης δεν θα έχω.  Άντε να γλυτώσω 600 Ευρώ. Σε πόσα χρόνια κάνω απόσβεση; Άσε να δούμε που θα μπει η κόρη φέτος (Αθήνα ή εκτός;) και βλέπουμε αν υπάρχει δυνατότητα τέτοιας επένδυσης.

Αυτό που ψιλοψάχνω λοιπόν άμεσα είναι, αν ακριβύνει πολύ το πετρέλαιο (και στο 1,60 πολύ ήταν)  και χαλάσουν όλοι οι παραπάνω υπολογισμοί, ενώ αντίθετα διατηρείται υποφερτή τιμή στο ρεύμα, μήπως ενισχυθώ με άλλο ένα μεγάλο αιρκοντίσιον απόδοσης 4 και αλλάξω την ισορροπία πετρελαίου - ρεύματος. Αυτό για τον χειμώνα 2022-23 συν ένα καλό σέρβις στο όλο σύστημα του πετρελαίου (ατομική είναι η θέρμανση, υπερδιαστασιολογημένος προκύπτει ο καυστήρας επειδή έχει σχεδιαστεί και για το  σπίτι από κάτω αλλά δεν το ανάβουν, κάνει ο καυστηρατζής τα μαγικά του με τη ρύθμιση θερμοκρασίας και το φέρνει σωστά. ). Εν ανάγκη, αν όλα πάνε χάλια σε όλες τις τιμές της ενέργειας, θα επιβάλλω ότι θερμαίνονται (με τα αιρκοντίσιον) μόνον τα δωμάτια όπου καθόμαστε κάθε στιγμή και θα κόψω το πετρέλαιο. Το έχω ξανακάνει στα χοντρά ζόρια του 2015-16, έφαγα γκρίνια από τη σύζυγο "δεν είναι κατάσταση αυτή με τις κλειστές πόρτες μέσα στο σπίτι", "γινόμαστε ρεζίλι στους φίλους που έρχονται επίσκεψη", αλλά αν επικρατούν πολεμικές συνθήκες στον πλανήτη, μειώνεται η ισχύς των επιχειρημάτων της....

Αν κάτσει καλά η υπόθεση με την κόρη και δεν πληρώνω σπίτι στη Θεσσαλονίκη ή οπουδήποτε, βλέπουμε για πιο συνολικές λύσεις, αντλία θερμότητας ή μόνωση. Φυσικό αέριο από τον δρόμο μου δεν περνάει, ούτε θα περάσει εύκολα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@olddognewtricks ευχαριστουμε που μοιραστηκες αναλυτικα τις σκεψεις σου για το θεμα.

 

Ο λεβητας σου(με αισιοδοξη αποδοση 85%) καταναλωσε 1700 λιτρα πετρελαιο, που απεδωσε στο σπιτι σου 14.800 kwh ενεργειας.

Κοστος κιλοβατωρας =13.44 cents (2000ε/14800kwh)

H ενεργεια αυτη των 14,800kwh ΑΝ την επαιρνες απο τα κλιματιστικα, λογω συντελεστη 4 , θα αντιστοιχουσε σε ηλεκτρικη ενεργεια 3700kwh (14,800kwh/4)

Θα σου κοστιζε σε ηλεκτρικο 925 ευρω (3700kwh X 0.25e) αντι των 2.000 ευρω που πληρωσες το πετρελαιο.

Aρα τα κλιματιστικα θα ηταν κατω απο το μισο σε κοστος θερμανσης, για την ακριβεια 46% του πετρελαιου.

Η αλλιως, το πετρελαιο σου βγαινει διπλασιο, για την ακριβεια 2,16 φορες.

*δεν υπολογιζω απατες στην παραδοση πετρελαιου,ουτε κακοσυντηρημενο η χαμηλοτερης αποδοσης αρχαιο λεβητα,ουτε κλιματιστικα top με αποδοση 5 και επανω.Η διαφορα συμπεριφορας αναλογως του καιρου , ειναι πως στα κλιματιστικα η αποδοση πεφτει απο τους 7 βαθμος και κατω, ενω το πετρελαιο ειναι σταθερο , αλλα η πτωση των κλιματιστικων αντισταθμιζεται με την πανω απο 12 βαθμους αυξηση αποδοσης.Και πολλοι παραγοντες ακομη, οπως πληρης αυτονομια ανα δωματιο/κλιματιστικο, μηδενικο κοστος συντηρησης κλπ . Βαλε και το κερδος με νυχτερινο και οπως φαινεται τα κλιματιστικα ειναι μονοδρομος.

Επειδη ομως ειτε πετρελαιο ειτε κλιματιστικο οι απωλειες ειναι ιδιες, το μεγαλυτερο κερδος ειναι αν μπορεσεις, να μονωσεις.

ΥΓ.Για τυχον λαθη διορθωστε με οσοι το δειτε

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, korakios είπε

για δώσε παράδειγμα του τι βγάζει και πως θα ήθελες να βγαίνει

Στους αρνητικους , (μονο σε οσους ειναι απο -99% και πανω),δεν θεωρω ευκολο με μια αναγνωση να ξερει καποιος οτι το -123% σημαινει 2,23 φορες ακριβοτερο.Ισως σε αυτες τις τιμες καλυτερα να μην εχει μορφη ποσοστου.

Οπως στο J4 κελι, που ειναι -123% θα ηθελα να εμφανιζει με πιο ευσχημο τροπο το οτι ειναι 2,23 φορες ακριβοτερο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Specs είπε

@olddognewtricks ευχαριστουμε που μοιραστηκες αναλυτικα τις σκεψεις σου για το θεμα.

 

Ο λεβητας σου(με αισιοδοξη αποδοση 85%) καταναλωσε 1700 λιτρα πετρελαιο, που απεδωσε στο σπιτι σου 14.800 kwh ενεργειας.

Κοστος κιλοβατωρας =13.44 cents (2000ε/14800kwh)

H ενεργεια αυτη των 14,800kwh ΑΝ την επαιρνες απο τα κλιματιστικα, λογω συντελεστη 4 , θα αντιστοιχουσε σε ηλεκτρικη ενεργεια 3700kwh (14,800kwh/4)

Θα σου κοστιζε σε ηλεκτρικο 925 ευρω (3700kwh X 0.25e) αντι των 2.000 ευρω που πληρωσες το πετρελαιο.

Aρα τα κλιματιστικα θα ηταν κατω απο το μισο σε κοστος θερμανσης, για την ακριβεια 46% του πετρελαιου.

Η αλλιως, το πετρελαιο σου βγαινει διπλασιο, για την ακριβεια 2,16 φορες.

*δεν υπολογιζω απατες στην παραδοση πετρελαιου,ουτε κακοσυντηρημενο η χαμηλοτερης αποδοσης αρχαιο λεβητα,ουτε κλιματιστικα top με αποδοση 5 και επανω.Η διαφορα συμπεριφορας αναλογως του καιρου , ειναι πως στα κλιματιστικα η αποδοση πεφτει απο τους 7 βαθμος και κατω, ενω το πετρελαιο ειναι σταθερο , αλλα η πτωση των κλιματιστικων αντισταθμιζεται με την πανω απο 12 βαθμους αυξηση αποδοσης.Και πολλοι παραγοντες ακομη, οπως πληρης αυτονομια ανα δωματιο/κλιματιστικο, μηδενικο κοστος συντηρησης κλπ . Βαλε και το κερδος με νυχτερινο και οπως φαινεται τα κλιματιστικα ειναι μονοδρομος.

Επειδη ομως ειτε πετρελαιο ειτε κλιματιστικο οι απωλειες ειναι ιδιες, το μεγαλυτερο κερδος ειναι αν μπορεσεις, να μονωσεις.

ΥΓ.Για τυχον λαθη διορθωστε με οσοι το δειτε

 

Ναι, αυτή που γράφεις είναι η λογική των πραγμάτων. Για αυτό συζητάω όπως έγραψα για άμεση (πριν τον επόμενο χειμώνα) αγορά ενός ακόμη καλού κλιματιστικού και αλλαγή του μίγματος κατανάλωσης ρεύματος - πετρελαίου. Να αυξήσω τις ώρες/ ημέρες  που θερμαινόμαστε μόνον με τα κλιματιστικά και να μειώσω τις ώρες/μέρες που θερμαινόμαστε με πετρέλαιο. Αυτό ακριβώς που γράφεις έκανα όλο τον Νοέμβριο, το πετρέλαιο ξεκίνησε από 15 Δεκεμβρίου. Για να επεκταθεί σε χρόνο το σύστημα, θέλω άλλο ένα μεγάλο μηχάνημα, να έχω τρία τελείως σύγχρονα και το ένα σχετικά παλαιότερο (αλλά πάντως inverter) αιρκοντίσιον. Και πάλι, δεν θα καταργήσω τελείως το πετρέλαιο. Επειδή στον χιονιά, δοκίμασα μια στιγμή και φέτος, όπως και σε προηγούμενες χρονιές, αλλά τα κλιματιστικά δεν τα έβγαλαν πέρα ούτε στα συγκεκριμένα δωμάτια. Κάνουν συχνά defrost ; Απλά δεν πιάνουν τους στόχους με εξωτερικές θερμοκρασίες κάτω από 3 βαθμούς; Περίπου εκεί εντόπισα το πρόβλημα. Φυσικά αυτό οφείλεται στην όχι καλή μόνωση, αλλιώς θα απέδιδαν (με αυξημένη έστω κατανάλωση ρεύματος) και σε αρνητικές εξωτερικές θερμοκρασίες.

Άρα με τη δεδομένη μόνωση, πάμε για περαιτέρω υποκατάσταση αλλά όχι πλήρη κατάργηση του πετρελαίου.

Άλλωστε ο υπολογισμός ότι το ρεύμα μου βγήκε στο μισό κόστος από το πετρέλαιο, στηρίζεται στο ότι έχω το παλιό Enter. Αν είχα το καινούργιο Enter,  όπου θα με ρίξουν αναπόφευκτα σε ενάμιση χρόνο το αργότερο,  το κόστος του ρεύματος θέρμανσης θα ήταν 0,32. Συνολικό κόστος 1200 Ευρώ, άρα στο 60% του κόστους του πετρελαίου. Και αν ακριβύνει κι άλλο το σταθερό της ΔΕΗ...

Αντίστοιχα βέβαια, αν είχα αγοράσει τα 1700 λίτρα πετρέλαιο ακριβότερα, με μέση τιμή 1,30 (δεν μπορούσε να το πάρω όλο στο peak τιμής 1,60  !!!) , το πετρέλαιο θα ήταν ακόμη πιο ασύμφορο.

Επειδή λοιπόν οι σχετικές τιμές ρεύματος και πετρελαίου είναι αβέβαιο πως θα διαμορφωθούν στο μέλλον (ποιό θα ακριβύνει περισσότερο), μένω στη θεωρία του συνδυασμού των δυο πηγών, με αρχική κατεύθυνσή μου  να αυξηθεί  η κατανάλωση ρεύματος και να μειωθεί η κατανάλωση πετρελαίου. Λογικά σε δυο χρόνια το καινούργιο αιρκοντίσον (600 Ευρώ, 700) θα αποσβεστεί.

Αν μπορέσω να κάνω μόνωση, θα προσθέσω στη συλλογή και ένα ακόμη (θα είναι το πέμπτο στο σπίτι !) και θα μπορώ να κόψω τελείως το πετρέλαιο. Λογικά  τότε χρειαστώ μια επαύξηση ισχύος, γιατί δεν ελέγχεις πάντα τον "χρονισμό" των συσκευών. Σας έχει τύχει να πείτε σε έφηβη "μην ανάψεις τώρα το θερμοσίφωνο γιατί δουλεύουν όλα τα αιρκοντίσιον και μαγειρεύει η μαμά;" ¨Ή να ανάψει κάποιος εκείνη τη στιγμή "για δυο λεπτά μόνον" και το φούρνο θερμοκυμάτων; Να μη σας  τύχει καλύτερα, γιατί στην αναπόφευκτη πτώση του γενικού διακόπτη κλείνουν όλα τα αιρκοντίσιον, θέλουν ένα τέταρτο για να ξαναπάρουν μπροστά, παγώνει το σπίτι  και  ακούς τα εξ αμάξης "με την τσιγγουνιά σου που δεν ανάβουμε το πετρέλαιο".

Το ψάχνω και θεωρητικά και αξιοποιώντας την πρακτική εμπειρία, όπως βλέπετε.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά θα απέφευγα να κάνω πίνακα ΧΨ % σύγκρισης και θα άφηνα την πρώτη στήλη με το κόστος απλά

επίσης δε θα ξεχώριζα νυχτερινό με ημερήσιο απλά θα έβαζα ενιαίο  με ένα 30% ποσοστό νυχτερινού

Δηλαδή ποιο χρήσιμο θα ήταν να υπήρχαν στήλες με συντελεστές απόδοσης αντλίας,κλιματιστικών,καυστήρων για όσους θέλουν να σκαλίσουν

Μετά κάποιο λινκ που όπως το ερωτηματολόγιο με τα κλιματιστικά να βγουν οι θερμίδες που θέλει ένα σπίτι (στο πολύ γενικό) όπου και να έβγαζε τελική τιμή με κάποιο τρόπο (μάλλον δύσκολο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, sotthes είπε

@Specs Υπάρχει κάπου διαθέσιμο το excel σου? Γιατι έχω ψάξει όλο το θεμα και δεν το βρηκα.

Οχι πια, γιατι καθως δεν ξερω να διαχειριζομαι "δικαιωματα" κοινης χρησης κλπ , στην αρχη που το εδωσα σε αρκετους, επειτα εψαχνε ο ανθρωπος που μου το φτιαχνει να το διορθωσει και ετσι δεν ειναι πια διαθεσιμο. Προτιμω να μου λεει οποιος θελει τα δεδομενα του , να τα βαζω και να του στελνω πριντσκρην...ειτε εδω ειτε με προσωπικο μηνυμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα κλείσαμε την αντλία θερμότητας και ελπίζουμε ότι δεν θα χρειαστεί να την ανοίξουμε ξανά για θέρμανση πριν τον επόμενο χειμώνα.

Από 11 Νοεμβρίου που την ανοίξαμε μέχρι και σήμερα το πρωί, 1 Απριλίου, καταναλώσαμε 3243 kWh μόνο για θέρμανση!

Αρκετά περισσότερο από πέρυσι που καταναλώσαμε 2700 kWh σε ένα χρόνο για θέρμανση και ψύξη (μόνο τις μέρες με καύσωνα)!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/3/2022 στις 3:19 ΜΜ, Specs είπε

Οχι πια, γιατι καθως δεν ξερω να διαχειριζομαι "δικαιωματα" κοινης χρησης κλπ , στην αρχη που το εδωσα σε αρκετους, επειτα εψαχνε ο ανθρωπος που μου το φτιαχνει να το διορθωσει και ετσι δεν ειναι πια διαθεσιμο. Προτιμω να μου λεει οποιος θελει τα δεδομενα του , να τα βαζω και να του στελνω πριντσκρην...ειτε εδω ειτε με προσωπικο μηνυμα.

Καλησπέρα και συγχαρητηρια.

Τι δεδομένα χρειάζεσαι για να βγάλεις  αποτέλεσμα?

Πχ εγω τον χειμωνα εκανα συνδυασμό πετρελαίου και κλιματιστικών.  Ποτε το ενα και πότε το άλλο. 2 ατομα πια στο σπίτι εκτος γιορτών.  Μεζονετα διορωφη 135 τμ . Κατω σαλονι τραπεζαρια κουζίνα και πάνω 3 υ/δ και μπάνιο.

Ζεστο νερό με ηλιακό ή με θερμοσιφωνα. Οχι μεσω καλοριφερ πετρελαίου  

Είναι αρκετα αυτα για να πουμε αν συμφερει να αυξησω την κατανάλωση του ενός έναντι του άλλου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, xraxra είπε

Τι δεδομένα χρειάζεσαι για να βγάλεις  αποτέλεσμα?

Εαν εξετασουμε την τιμη τους τωρα, το πετρελαιο ειναι χαμενο πριν καν πολεμησει...

Με κοστος κιλοβατωρας 4πλασιο απο αυτο των αντλιων θερμοτητας/κλιματιστικων πρεπει να ερθουν τα πανω κατω για να αλλαξει κατι.

Δωσε μου ομως στοιχεια για να ειμαι ακριβης και κυριως για να σου βγαλω ενα "κρισιμο" σημειο, εκεινο που ερχονται τα πανω κατω, στο οποιο οταν φτασει η σχεση των δυο τροπων σου, θα ξερεις οτι ειναι ιδιο το κοστος θερμανσης.

Γραψε μου ποσο σου κοστιζει η kwh ηλεκτρικου ρευματος η αν δεν το γνωριζεις γραψε μου σε ποιον παροχο εισαι και σε ποιο προγραμμα.Επισης αν εχεις ΚΟΤ και αν ναι Α η Β , οπως και νυχτερινο.

Υποθετω ινβερτερ κλιματιστικα η οχι?

Ο λεβητας πετρελαιου ηλικιας και τυπου(απλος η συμπυκνωσης)?

Πετρελαιο ποσο το αγορασες το λιτρο φετος(μεσο ορο), με επιδοτηση η οχι?

Αρκουν αυτα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...