Προς το περιεχόμενο

Σύγκριση Κόστους Θέρμανσης


Specs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, Specs είπε

Για ποσα kw μιλας?

Σερβιας ειναι

Λάθος μου,  οι la Nordica ξεκινάνε από 1900€.

Δεύτερο λάθος😇.

Έστω, στηρίζουμε Σερβία!

Μπορεί να είναι μέτριες από αποδωση (72%) αλλά από τιμή είναι ελκυστικοτατες. Βέβαια δεν βλέπεις τη φλόγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, Maurikycli είπε

οι la Nordica ξεκινάνε από 1900€

aπο 1000 ευρω τα 6kw

Seρβιας ναι και βλεπω πολυ καλο εργοστασιο ,φτιαχνει και μια κορυφαια καποτε (υποθετω και τωρα, φιρμα ,την Calux)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Maurikycli είπε

Υδραυλική;

Oxi,απλη. Μιλας για υδραυλικη? αν ναι στο ξυλο ειναι καπως δυσκολα τα πραγματα, δεν ειναι σαν πελλετ με σταθερη παροχη κλπ και δεν θα το προτεινα, για λογους ασφαλειας και δυσκολης χρησης.

32 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

Θέλεις να μας δώσεις το συνολικό ποσό που έδωσες φέτος για πετρέλαιο?

Οσο και να εβαλε , η ουσια ειναι πως με κλιματιστικα θα ειχε καταναλωση απο 1/4 μεχρι 1/2 του πετρελαιου.

Εως τωρα αυτα γιατι καθε μερα ξημερωνει μια αλλη μερα με αλλη τιμη.

Γιαυτο και η αναφορα μου σε ξυλο ως καυσιμη υλη.

Οσο για την μονωση, αν δεν ταχει καποιος , αν δεν ειναι δικο του κλπ κλπ ειναι μονιμως μια απωλεια μεγαλυτερη ολων των καυσιμων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, Specs είπε

Oxi,απλη. Μιλας για υδραυλικη? αν ναι στο ξυλο ειναι καπως δυσκολα τα πραγματα

Για υδραυλικές νόμιζα ότι μιλάμε καθώς υπέθεσα ότι σκοπεύεις να αντικαταστήσεις την υδραυλική πέλλετ με αντίστοιχη ξύλου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Maurikycli είπε

Για υδραυλικές νόμιζα ότι μιλάμε καθώς υπέθεσα ότι σκοπεύεις να αντικαταστήσεις την υδραυλική πέλλετ με αντίστοιχη ξύλου

Οχι δεν θα το κανω γιατι ισως ειναι προσκαιρη η εκτοξευση τιμων στα πελλετ, οποτε απλα θα προσθεσω μια ξυλοσομπα σε αλλη γωνια του δωματιου για τον χωρο αυτο μονο. Που ευκολα μαζευεται και αποσυρεται ανα πασα στιγμη.

Απο οσα εχω διαβασει και δει απο φιλους, ξυλο για καυσιμο σε υδραυλικη μορφη, εχει απαιτησεις μονιμης επιβλεψης και ενασχολησης.

Ενδεικτικα, σε μια διακοπη ρευματος εστω και ενος λεπτου, το πελετ μπαινει σε διαδικασια αυτοματου σβησιματος, οταν επανελθει το ρευμα(αν οχι με ενα απλο ups ειναι οκ).

Το ξυλο δεν εχει αστεια, αν αναψει για να σβησει ειναι πολυπλοκο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τα παω και πολυ καλα με τους αριθμους....αλλα σε προσφατη συζητηση μου με ψαγμενο υδραυλικο που συνεργαζεται και με καυστηρατζηδες κλπ, μου ανελυσε ολες τα εναλλακτικα 'καυσιμα' με τα συν και τα πλην, και κατεληξε, για καποιον που εχει χωρο, δεν βαριεται τη διαχειριση κλπ, οτι το ξυλο, το καυσοξυλο, για καυση σε λεβητα, ειναι τελικα η πιο οικονομικη επιλογη, για νορμαλ ή μεγαλο σπιτι με οικογενεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, olddognewtricks είπε

 

20 ώρες πριν, olddognewtricks είπε

Μελέτη θερμικών απωλειών δεν έχω. Σύμφωνα με τους ημιεμπειρικούς υπολογισμούς που βρίσκεις στο διαδίκτυο, έχω πολλές. 120 τετραγωνικά, μονοκατοικία χωρίς μεσοτοιχίες πουθενά (πανταχώθεν ελεύθερο), χωρίς μόνωση με εξαιρεση τα κουφώματα που είναι ΟΚ. Ευτυχώς Αθήνα, βόρεια Ελλάδα θα είχαμε πεθάνει. 

Για να ζεσταθεί με το καλοριφέρ πετρελαίου (αυτονομια προφανώς), καιει κάπου 20 λίτρα το εξάωρο (5 με 11 το απόγευμα) τις σχετικά κρύες μέρες. Τις πιο ζεστές μέρες  λιγότερα, στον χιονιά που μείνει ανοιχτό 10-12  ώρες καίει και 40 λίτρα. 

Το έχω πάει απόφαση ότι ξοδεύω πολλά σε πετρέλαιο και αιρ κοντίσον ταυτόχρονα (για να μην καιει το καλοριφέρ και τη νύχτα για όλο το σπίτι χωρίς λόγο). 

Πιθανότητα να το μονώσω άμεσα δεν υπάρχει. Δεν μπορώ να πω "δίνω 15 χιλιάρικα και θα τα αποσβέσω" γιατί δεν μπορώ να το δώσω άμεσα.  Καλύτερα να βελτιστοποιήσω τις διαθέσιμες λύσεις θέρμανσης και βλέπουμε. 

παντως εγω μεζονετα 130τμ γυρω γυρω εχω 250 τμ. 
39ε/τμ παει η θερμοπροσοψη 5αρα knauf μπλε με αυλακια π ειναι η καλυτερη.
δεν ειναι απαγορευτικη σαν επενδυση

 

Επεξ/σία από τσομπας
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, τσομπας είπε

παντως εγω μεζονετα 130τμ γυρω γυρω εχω 250 τμ. 
39ε/τμ παει η θερμοπροσοψη 5αρα knauf μπλε με αυλακια π ειναι η καλυτερη.
δεν ειναι απαγορευτικη σαν επενδυση

 

Μαζί με τοποθέτηση έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mindreader είπε

οτι το ξυλο, το καυσοξυλο, για καυση σε λεβητα, ειναι τελικα η πιο οικονομικη επιλογη

Πραγματι ειναι οπως βλεπεις και στον πινακα.

Και ας ελπισουμε οτι τουλαχιστον το ξυλο δεν θα παρει κι αυτο την ανιουσα, θα βρουν αιτια οι εμποροι αν θελησουν!

Με την διαφορα οτι εκτος απο την δυσκολια διαχειρισης και οσα αναφερεις, η τιμη ηλεκτρικου ρευματος ειναι ρευστη, που σημαινει ανα πασα στιγμη μπορει να ξεφυγει και αλλο πιο πανω αλλα και να επανελθει στα χαμηλα προ δυο ετων, οποτε ειναι μονοδρομος τοτε οι αντλιες/κλιματιστικα.

Η ουσια ειναι οτι ολα εξαρτωνται απο τη σχεση των τιμων μεταξυ τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, τσομπας είπε

παντως εγω μεζονετα 130τμ γυρω γυρω εχω 250 τμ. 
39ε/τμ παει η θερμοπροσοψη 5αρα knauf μπλε με αυλακια π ειναι η καλυτερη.
δεν ειναι απαγορευτικη σαν επενδυση

 

Τόσο στοίχησε; Πόσα χρόνια την έχεις ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παραθετω εναν πινακα, σε δυο κομματια.

Ισως βοηθησει καποιους , με μια ματια να δουνε με τις τιμες ΣΗΜΕΡΑ , ποιος μεταξυ δυο τροπων και ΠΟΣΟ ειναι οικονομικοτερος , με ποσοστα %.

Επιλεγουμε απο την επανω οριζοντια σειρα εναν τροπο θερμανσης πχ

  Ηλεκτ.Ρευμα NYXT /Kλιματ Αντλ/Θερμ

και θα τον συγκρινουμε με ολους τους αλλους τροπους που ειναι στην καθετη στηλη

εκει που διασταυρωνονται οι εκαστοτε δυο τροποι, υπαρχει ενα ποσοστο %.

Οταν ειναι κοκκινο δηλαδη απο 101% και πανω, ειναι ακριβοτερος ο τροπος της επανω σειρας ως προς τον τροπο που ειναι στην καθετη στηλη.

Το ακριβες ποσοστο ειναι οσο δειχνει πλην 100.

Δηλαδη Ηλεκτ.Ρευμα NYXT /Kλιματ Αντλ/Θερμ ως προς το Ηλ. Ρευμα/Γεωθερμικη Αντλια εχουν στο κελι διασταυρωσης

ποσοστο 116% που σημαινει πως ειναι ακριβοτερη η Ηλεκτ.Ρευμα NYXT /Kλιματ Αντλ/Θερμ κατα 16%

Πιο κατω που συνανταται με το Πελλετ/Σομπα Νερου Αερα το ποσοστο ειναι σε πρασινο κελι  43% που σημαινει

πως ειναι φτηνοτερη η Ηλεκτ.Ρευμα NYXT /Kλιματ Αντλ/Θερμ και καταναλωνει 43% της

Πελλετ/Σομπα Νερου Αερα . (αναμένω βελτίωση εμφανισης ποσοστων απο οποιον γνωριζει απο εξελ, ο "δουλος" μου δεν εχει χρονο το σουκου) @korakios καμμια ευκολη λυση?

 

 

Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 2632022 100647 μμ.jpg

Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 2632022 100709 μμ.jpg

Επεξ/σία από Specs
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, korakios είπε

δεν πολυκατάλαβα τι ρωτάς ακριβώς 😁

Aν ειναι εφικτο, στο κελι F11 , να εχω το ποσοστο % εξοικονομησης  της λυσης F3 ως προς την C11.

Eτσι που το εχω (=F3/C11) παιρνω το ποσοστο % που εχει η F3 ως προς την C11 και ειναι 43% , αλλα το οφελος ειναι 57%.

Γινεται να εμφανιζεται το 57% ?

 

 

Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 2732022 94842 πμ.jpg

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...