Προς το περιεχόμενο

Σύγκριση Κόστους Θέρμανσης


Specs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, olddognewtricks είπε

η οριακή τιμή με την οποία είναι αντιμέτωπος ο καταναλωτής όταν αποφασίσει να θερμανθεί με ρεύμα και άρα αυξάνει κατανάλωση. Δηλαδή, οι 7200 το χρόνο δεν είναι για θέρμανση μόνον!

Αυτα ειδε και η ΔΕΗ και γιαυτο εφτιαξε το νεο προγραμμα, ΔΕΗ myHome HeatPump απλο και + (plus) ,

με στοχευση ακριβως αυτη την ιδιαιτεροτητα.

Ουσιαστικα μετα το οριο, μειωνει την τιμη της για να ισοφαρισει(υποθετω) την αυξηση λογω των κλιμακιων ΥΚΩ.

Eγω για λογους απλοποιησης αλλα και επειδη οι τιμες παιζουν ασταματητα, επελεξα αυτη την ετησια καταναλωση.

Ισως προσθεσω μια στηλη ακομη με παρα πολλη καταναλωση , για να "αδρανοποιηθει" η συμμετοχη των πρωτων κλιμακιων στο μειγμα της τελικης.

Αυτο, αφου βγαλει καινουργιο οπως πιστευω μετα την 4/4/2022 η ΔΕΗ , μην κανω τζαμπα υπολογισμους.

Γιατί το προϊόν myHome HeatPump είναι εξειδικευμένο για αντλίες θερμότητας;

Η εγκατάσταση αντλίας θερμότητας σε μια οικία αυξάνει την ετήσια κατανάλωση ηλεκτρικής ενέργειας. Το προϊόν myHome HeatPump έχει σχεδιαστεί έτσι ώστε να χρεώνει με χαμηλότερη τιμή kWh την κατανάλωση που υπερβαίνει τη μέση κατανάλωση μιας οικίας χωρίς αντλία θερμότητάς. Έτσι, η επιπλέον κατανάλωση που προκύπτει από τη χρήση της αντλίας θερμότητας χρεώνεται με χαμηλότερη τιμή ενέργειας.

 
Ημέρα : Οι πρώτες 2400 kWh/120 ημέρες (€/kWh) 0,24700
Όλες οι επόμενες kWh (€/kWh) 0,23500
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Φίλε specs, αυτό που μόλις βρήκες στη ΔΕΗ (και ευχαριστώ για την έγκαιρη ειδοποίηση) είναι πολύ ανησυχητικό. Γιατί να μπει κάποιος στο my Home heat Pump με χρέωση ενέργειας 0,24 (χωρίς τις ρυθμιζόμενες), εφόσον υπάρχουν τα Enter/Online που σου δίνουν χρεώση 0,17 και 0,18;;; Μια χαρά δουλεύει η αντλία θερμότητας με το Enter. Τα οποία ισχύοντα σταθερά  δεν έχουν όριο, και 4000 kwh το μήνα να κάψεις, σε χρεώνει 0,17 ή 0,18 + τις ρυθμιζόμενες.

Το μυαλό μου πάει σε κατάργηση των Enter/online από 4 Απριλίου, που αρχίζει το καινούργιο !!!!

Μια κατάργηση θα αφορά μόνον τους νέους πελάτες ή και τους παλαιούς μόλις κλείσουν εξάμηνο;;;

Με τους υπολογισμούς που σου ανέπτυξα πριν, το my Home Heat Pump βγάζει τελική τιμή (με τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις) για πάνω από 2000 το τετράμηνο, κάπου 0,38 Ευρώ, πέφτει (...)  στα 0,37 πάνω από τις 2400. Τραγωδία σε σύγκριση με το ισχύον Enter/Online, που όπως σου έλεγα έχει κορυφή χρέωσης 0,31-0,32.

Θα μεταφέρω αμέσως την πληροφορία που βρήκες στην ΔΕΗ στο άλλο νήμα, το βασικό για τα σταθερά της ΔΕΗ. Όποιος έχει μεγάλη κατανάλωση, πρέπει να προλάβει τα ισχύοντα σταθερά μέχρι 4 Απρίλη. Για να σώσει έστω το εξάμηνο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, olddognewtricks είπε

Φίλε specs, αυτό που μόλις βρήκες στη ΔΕΗ (και ευχαριστώ για την έγκαιρη ειδοποίηση) είναι πολύ ανησυχητικό. Γιατί να μπει κάποιος στο my Home heat Pump με χρέωση ενέργειας 0,24 (χωρίς τις ρυθμιζόμενες), εφόσον υπάρχουν τα Enter/Online που σου δίνουν χρεώση 0,17 και 0,18;;; Μια χαρά δουλεύει η αντλία θερμότητας με το Enter. Τα οποία ισχύοντα σταθερά  δεν έχουν όριο, και 4000 kwh το μήνα να κάψεις, σε χρεώνει 0,17 ή 0,18 + τις ρυθμιζόμενες.

Το μυαλό μου πάει σε κατάργηση των Enter/online από 4 Απριλίου, που αρχίζει το καινούργιο !!!!

Μια κατάργηση θα αφορά μόνον τους νέους πελάτες ή και τους παλαιούς μόλις κλείσουν εξάμηνο;;;

Με τους υπολογισμούς που σου ανέπτυξα πριν, το my Home Heat Pump βγάζει τελική τιμή (με τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις) για πάνω από 2000 το τετράμηνο, κάπου 0,38 Ευρώ, πέφτει (...)  στα 0,37 πάνω από τις 2400. Τραγωδία σε σύγκριση με το ισχύον Enter/Online, που όπως σου έλεγα έχει κορυφή χρέωσης 0,31-0,32.

Θα μεταφέρω αμέσως την πληροφορία που βρήκες στην ΔΕΗ στο άλλο νήμα, το βασικό για τα σταθερά της ΔΕΗ. Όποιος έχει μεγάλη κατανάλωση, πρέπει να προλάβει τα ισχύοντα σταθερά μέχρι 4 Απρίλη. Για να σώσει έστω το εξάμηνο. 

Εχω ανοιξει προ ημερων θεμα για το νεο προγραμμα και αυτα που λες εχουν γραφτει εκει ηδη

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλά έκανες. Απλώς ο πολύς κόσμος παρακολουθεί το παλιό νήμα. Έκανα ήδη ανάρτηση εκεί (με credit για την ανακάλυψη σου, αν και δεν είναι αυτό τώρα το θέμα).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, το εξαντλήσαμε το θέμα με τις κλίμακες των ΥΚΩ.

Στο δια ταύτα, είναι ενδιαφέρον το πως ισορροπεί ο καθένας τις καταναλώσεις του για θέρμανση. Κυρίως όσοι έχουν οικογένεια και άρα δεν βολεύονται με ένα αιρκοντίσιον. Για να παίρνουμε ιδέες. Πέραν δηλαδή της βασικής κοστολόγησης, υπάρχουν θέματα κατανομής της κατανάλωσης μεταξύ δυο πηγών (ανάλογα αν θέλεις να θερμάνεις όλο το σπίτι ή κάποιες στιγμές μόνον δυο δωμάτια κλπ).  Και πολλά είναι συνάρτηση της υπάρχουσας μόνωσης.

Νομίζω ότι ο συμφορουμίτης Πάρης έχει βάλει αντλία θερμότητας. Εσύ specs το έχεις δοκιμάσει;

Γιατί βασικά αξίζει να συζητήσουμε τι μπορούμε να κάνουμε από δω και πέρα. Υποθέτοντας ότι υπάρχει πάντα αυτό που στα Οικονομικά λέγεται "σπανιότητα των πόρων", ότι δεν έχουμε άπειρα χρήματα διαθέσιμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, olddognewtricks είπε

Οκ, το εξαντλήσαμε το θέμα με τις κλίμακες των ΥΚΩ.

Στο δια ταύτα, είναι ενδιαφέρον το πως ισορροπεί ο καθένας τις καταναλώσεις του για θέρμανση. Κυρίως όσοι έχουν οικογένεια και άρα δεν βολεύονται με ένα αιρκοντίσιον. Για να παίρνουμε ιδέες. Πέραν δηλαδή της βασικής κοστολόγησης, υπάρχουν θέματα κατανομής της κατανάλωσης μεταξύ δυο πηγών (ανάλογα αν θέλεις να θερμάνεις όλο το σπίτι ή κάποιες στιγμές μόνον δυο δωμάτια κλπ).  Και πολλά είναι συνάρτηση της υπάρχουσας μόνωσης.

Νομίζω ότι ο συμφορουμίτης Πάρης έχει βάλει αντλία θερμότητας. Εσύ specs το έχεις δοκιμάσει;

Γιατί βασικά αξίζει να συζητήσουμε τι μπορούμε να κάνουμε από δω και πέρα. Υποθέτοντας ότι υπάρχει πάντα αυτό που στα Οικονομικά λέγεται "σπανιότητα των πόρων", ότι δεν έχουμε άπειρα χρήματα διαθέσιμα.

Γιαυτο εφτιαξα την λιστα αυτη, να μπορει καποιος οπως εγω που την χρειαζομουν να αποφασιζει ανα πασα στιγμη τι συμφερει.

Εχω σπιτι 140 περ τ.μ. και ειμαστε συζυγος κι εγω.παιδια μεγαλωσαν και εφυγαν. Υπαρχουν σωματα παντου αλλα και κλιματιστικα.

Πρωτα ειχα πετρελαιο μεχρι το 2008 περιπου που εφυγε και ο γιος απο το σπιτι και αυτονομηθηκα απο το ν λεβητα της διπλοκατοικιας και εβαλα σομπα πελλετ.

Εκτοτε την εχω βγαλει με πελλετ και μονο φετος δυσανασχετησα λογω εμπορων που απο 280 ευρω ο τοννος τωρα παιζει 430 ευρω.

Εχω σουπερ πονωση και ετσι με την σομπα 10kw (υδραυλικη) επιλεγω τι θα ζεστανω.

Στο ρελαντι καιει 700 γραμ/ ωρα και επειδη εχω ανοιχτα εκτος ενος υπνοδωματιου τις πορτες, εχω 23 στο καθιστικο-κουζινα και 19+ στα πιο απομακρυσμενα δωματια.

Μεχρι πριν τις ρητρες, τα κλιματιστικα ηταν φτηνοτερα αλλα δεν μου αρεσει η αισθηση και ετσι επελεγα πελλετ και για το οπτικο μερος.

Αν φτωχυνουμε κι αλλο θα κλεισω δωματια που δεν πολυ πηγαινουμε και θα το παλεψω ετσι.

Σημειωτεον πως τις μεσημεριανες ωρες του χειμωνα που εχω και νυχτερινο, η διαφορα υπερ των κλιματιστικων γινεται πολυ μεγαλη , αυτη τη στιγμη ουτε μιση τιμη κιλοβατωρας, ακομη και με τις ρητρες φυσικα μιας και οι εμποροι πελλετ εβαλαν και αυτοι στην πραξη ρητρα οπως ειδες!

Επομενη σκεψη επειδη στις καταστασεις που ζουμε το μελλον φαινεται χειροτερο, το μονο που μπορω να κανω για φτηνοτερο και λιγωτερο εξαρτωμενο απο κυκλωματα, ειναι η ξυλοσομπα.

Αυτη τη στιγμη η ξυλοσομπα η το τζακι, υψηλης αποδοσης παντα εννοειται, ειναι τσιμα τσιμα με τις αντλιες σε νυχτερινο ρευμα.

Ηδη επειδη το εχω ψαξει απο παλια εχω σταμπαρει και συγκεκριμενη.

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Specs είπε

Γιαυτο εφτιαξα την λιστα αυτη, να μπορει καποιος οπως εγω που την χρειαζομουν να αποφασιζει ανα πασα στιγμη τι συμφερει.

Εχω σπιτι 140 περ τ.μ. και ειμαστε συζυγος κι εγω.παιδια μεγαλωσαν και εφυγαν. Υπαρχουν σωματα παντου αλλα και κλιματιστικα.

Πρωτα ειχα πετρελαιο μεχρι το 2008 περιπου που εφυγε και ο γιος απο το σπιτι και αυτονομηθηκα απο το ν λεβητα της διπλοκατοικιας και εβαλα σομπα πελλετ.

Εκτοτε την εχω βγαλει με πελλετ και μονο φετος δυσανασχετησα λογω εμπορων που απο 280 ευρω ο τοννος τωρα παιζει 430 ευρω.

Εχω σουπερ πονωση και ετσι με την σομπα 10kw (υδραυλικη) επιλεγω τι θα ζεστανω.

Στο ρελαντι καιει 700 γραμ/ ωρα και επειδη εχω ανοιχτα εκτος ενος υπνοδωματιου τις πορτες, εχω 23 στο καθιστικο-κουζινα και 19+ στα πιο απομακρυσμενα δωματια.

Μεχρι πριν τις ρητρες, τα κλιματιστικα ηταν φτηνοτερα αλλα δεν μου αρεσει η αισθηση και ετσι επελεγα πελλετ και για το οπτικο μερος.

Αν φτωχυνουμε κι αλλο θα κλεισω δωματια που δεν πολυ πηγαινουμε και θα το παλεψω ετσι.

Σημειωτεον πως τις μεσημεριανες ωρες του χειμωνα που εχω και νυχτερινο, η διαφορα υπερ των κλιματιστικων γινεται πολυ μεγαλη , αυτη τη στιγμη ουτε μιση τιμη κιλοβατωρας, ακομη και με τις ρητρες φυσικα μιας και οι εμποροι πελλετ εβαλαν και αυτοι στην πραξη ρητρα οπως ειδες!

Επομενη σκεψη επειδη στις καταστασεις που ζουμε το μελλον φαινεται χειροτερο, το μονο που μπορω να κανω για φτηνοτερο και λιγωτερο εξαρτωμενο απο κυκλωματα, ειναι η ξυλοσομπα.

Αυτη τη στιγμη η ξυλοσομπα η το τζακι, υψηλης αποδοσης παντα εννοειται, ειναι τσιμα τσιμα με τις αντλιες σε νυχτερινο ρευμα.

Ηδη επειδη το εχω ψαξει απο παλια εχω σταμπαρει και συγκεκριμενη.

 

Όταν λες υδραυλική εννοείς ότι έκανες σύνδεση με τα καλοριφέρ;  Δοχεία διαστολής και ξερω γω τι άλλο; Ως συνολική εργασία έχει ένα άλφα κόστος. Προφανώς όμως το έχεις ήδη αποσβέσει. 

Και κάθε πότε χρειάζεται να κάνεις τον μαύρο θερμαστή από το Τζιμπουτί; Η σύζυγός μου, που της είχα κάνει συζήτηση για μια πιο περιορισμένη εκδοχή, πέλλετ χωρίς σύνδεση με τα καλοριφέρ, για την κουζίνα -καθιστικό  και στο υπόλοιπο να στηριζόμαστε στα αιρ-κοντίσιον, μου επεσήμανε το θέμα της τροφοδοσίας  ως κυρίαρχο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, olddognewtricks είπε

Όταν λες υδραυλική εννοείς ότι έκανες σύνδεση με τα καλοριφέρ;  Δοχεία διαστολής και ξερω γω τι άλλο; Ως συνολική εργασία έχει ένα άλφα κόστος. Προφανώς όμως το έχεις ήδη αποσβέσει. 

Και κάθε πότε χρειάζεται να κάνεις τον μαύρο θερμαστή από το Τζιμπουτί; Η σύζυγός μου, που της είχα κάνει συζήτηση για μια πιο περιορισμένη εκδοχή, πέλλετ χωρίς σύνδεση με τα καλοριφέρ, για την κουζίνα -καθιστικό  και στο υπόλοιπο να στηριζόμαστε στα αιρ-κοντίσιον, μου επεσήμανε το θέμα της τροφοδοσίας  ως κυρίαρχο. 

Nai υδραυλικη ειναι με νερο στα σωματα.Δοχειο διαστολης και τα παντα ολα, ειναι ενσωματωμενα σε αυτες και απλα τις συνδεεις.Μικρο το κοστος συνδεσης, πιο πολλα ειναι η καπνοδοχος.Αυτα ειναι μια φορα, το καυσιμο ως κοστος ειναι η ουσια.

Η τροφοδοσια εξαρταται απο την χρηση και κυριως την μονωση , δηλαδη τις αναγκες του χωρου σε kwh.

Ayτο πρακτικα για καποιον που εχει ηδη καποιο μεσο θερμανσης ειναι ευκολο να υπολογισει αμεσως ποσο θα κοστισει η χρηση ενος αλλου τροπου θερμανσης.

Αναλογως την σομπα, ο καδος χωραει απο ενα τσουβαλακι των 15κιλων και πανω.

Εμενα στις παγωνιες που δουλευει 10 ωρες το 24ωρο εχει 7 κιλα καταναλωση, αρα καθε δυο ημερες τροφοδοσια.

Αλλος ομως που εχει αλλες αναγκες ο χωρος , θα θελει περισσοτερες κοκ.

Τι χωρο θες να θερμανεις, μαλλον τι καταναλωσεις εχεις σε kwh στο χωρο ? το γνωριζεις?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Specs είπε

Nai υδραυλικη ειναι με νερο στα σωματα.Δοχειο διαστολης και τα παντα ολα, ειναι ενσωματωμενα σε αυτες και απλα τις συνδεεις.Μικρο το κοστος συνδεσης, πιο πολλα ειναι η καπνοδοχος.Αυτα ειναι μια φορα, το καυσιμο ως κοστος ειναι η ουσια.

Η τροφοδοσια εξαρταται απο την χρηση και κυριως την μονωση , δηλαδη τις αναγκες του χωρου σε kwh.

Ayτο πρακτικα για καποιον που εχει ηδη καποιο μεσο θερμανσης ειναι ευκολο να υπολογισει αμεσως ποσο θα κοστισει η χρηση ενος αλλου τροπου θερμανσης.

Αναλογως την σομπα, ο καδος χωραει απο ενα τσουβαλακι των 15κιλων και πανω.

Εμενα στις παγωνιες που δουλευει 10 ωρες το 24ωρο εχει 7 κιλα καταναλωση, αρα καθε δυο ημερες τροφοδοσια.

Αλλος ομως που εχει αλλες αναγκες ο χωρος , θα θελει περισσοτερες κοκ.

Τι χωρο θες να θερμανεις, μαλλον τι καταναλωσεις εχεις σε kwh στο χωρο ? το γνωριζεις?

 

Μελέτη θερμικών απωλειών δεν έχω. Σύμφωνα με τους ημιεμπειρικούς υπολογισμούς που βρίσκεις στο διαδίκτυο, έχω πολλές. 120 τετραγωνικά, μονοκατοικία χωρίς μεσοτοιχίες πουθενά (πανταχώθεν ελεύθερο), χωρίς μόνωση με εξαιρεση τα κουφώματα που είναι ΟΚ. Ευτυχώς Αθήνα, βόρεια Ελλάδα θα είχαμε πεθάνει. 

Για να ζεσταθεί με το καλοριφέρ πετρελαίου (αυτονομια προφανώς), καιει κάπου 20 λίτρα το εξάωρο (5 με 11 το απόγευμα) τις σχετικά κρύες μέρες. Τις πιο ζεστές μέρες  λιγότερα, στον χιονιά που μείνει ανοιχτό 10-12  ώρες καίει και 40 λίτρα. 

Το έχω πάει απόφαση ότι ξοδεύω πολλά σε πετρέλαιο και αιρ κοντίσον ταυτόχρονα (για να μην καιει το καλοριφέρ και τη νύχτα για όλο το σπίτι χωρίς λόγο). 

Πιθανότητα να το μονώσω άμεσα δεν υπάρχει. Δεν μπορώ να πω "δίνω 15 χιλιάρικα και θα τα αποσβέσω" γιατί δεν μπορώ να το δώσω άμεσα.  Καλύτερα να βελτιστοποιήσω τις διαθέσιμες λύσεις θέρμανσης και βλέπουμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@olddognewtricks

Δωσε μου στοιχεια και θ ασου φτιαξω τις εκδοχες που παιζουν για λιγοτερο κοστος.

Δεν χρειαζεται μελετη απωλειων  για συγκριση.

Τι λεβητα εχεις μαρκα και μοντελο και ετος για μια κατα προσεγγιση εστω εκτιμηση αποδοσης.

Ειναι σε λεβητοστασιο και ειναι μονο για εσενα? αν οχι για ποσα διαμερισματα?

Ποσο κοστιζει η kwh σου στο ρευμα αν γνωριζεις ? αν οχι τι προγραμμα εχεις ?

Και τελος τι ηλικιας και μαρκας, υποθετω τουλαχιστον ινβερτερ κλιματιστικα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Specs είπε

 

Ηδη επειδη το εχω ψαξει απο παλια εχω σταμπαρει και συγκεκριμενη.

 

Όπως;

Η Ραβέννα έχει κάτι λεβητοσομπες φτηνές και αποδοτικές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, olddognewtricks είπε

Μελέτη θερμικών απωλειών δεν έχω. Σύμφωνα με τους ημιεμπειρικούς υπολογισμούς που βρίσκεις στο διαδίκτυο, έχω πολλές. 120 τετραγωνικά, μονοκατοικία χωρίς μεσοτοιχίες πουθενά (πανταχώθεν ελεύθερο), χωρίς μόνωση με εξαιρεση τα κουφώματα που είναι ΟΚ. Ευτυχώς Αθήνα, βόρεια Ελλάδα θα είχαμε πεθάνει. 

Για να ζεσταθεί με το καλοριφέρ πετρελαίου (αυτονομια προφανώς), καιει κάπου 20 λίτρα το εξάωρο (5 με 11 το απόγευμα) τις σχετικά κρύες μέρες. Τις πιο ζεστές μέρες  λιγότερα, στον χιονιά που μείνει ανοιχτό 10-12  ώρες καίει και 40 λίτρα. 

Το έχω πάει απόφαση ότι ξοδεύω πολλά σε πετρέλαιο και αιρ κοντίσον ταυτόχρονα (για να μην καιει το καλοριφέρ και τη νύχτα για όλο το σπίτι χωρίς λόγο). 

Πιθανότητα να το μονώσω άμεσα δεν υπάρχει. Δεν μπορώ να πω "δίνω 15 χιλιάρικα και θα τα αποσβέσω" γιατί δεν μπορώ να το δώσω άμεσα.  Καλύτερα να βελτιστοποιήσω τις διαθέσιμες λύσεις θέρμανσης και βλέπουμε. 

Θέλεις να μας δώσεις το συνολικό ποσό που έδωσες φέτος για πετρέλαιο? Αναρωτιέμαι αν θα σου έρθει η αναπλήρωση με τις τωρινές η μία η άλλη με το να βάλεις γυψοσανίδα+πετροβάμβακα εσωτερικά μόνο με εργατικά για τοποθέτηση και στοκάρισμα (βάφεις μόνος σου). Ακόμη και όλο να μη το κάνεις κερδισμένος θα είσαι όσον αφορά στην παθητική σου θωράκιση και χρόνο με το χρόνο το βελτιώνεις. Το πετρέλαιο μπορεί να φτάσει 2 ευρώ, που θα πας έτσι?

Μπορεί να κατάλαβα και λάθος αλλά με τον ίδιο τρόπο μπορείς να κάνεις κάποιες μεσοτοιχίες και να παίξεις με κλιματιστικά σε 1-2 δωμάτια και δε νομίζω το "χτισιμο" να σου παέι πιο ακριβά απο 3,000 λιτρα πετρελαιο (4800 ευρω με σημερινές τιμές). Σε περίπτωση που δεν έχεις τα 4800 όλα μαζί να κάνεις τη δουλειά σου, ψάξε για ένα καταναλωτικό. και αν το δεις σε βαθος χρόνου τον επόμενο χρόνο δε θα χρειαστείς άλλα 4800 κοκ.

Σε αυτούς τους χαλεπούς καιρούς το μόνο που μπορεί να βοηθήσει είναι η παθητική ενεργειακή αναβάθμιση. όλα τα άλλα είναι ασπιρίνες και στο λέω εγώ που φέτος την έβγαλα ζάχαρη με ΔΕΗ και 24/7 κλιματισμό. Δυστυχώς κανείς δε ξέρει τι θα μας ξημερώσει το κάθε αύριο.

Επεξ/σία από Αντώνης Τ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Maurikycli είπε

Όπως;

Η Ραβέννα έχει κάτι λεβητοσομπες φτηνές και αποδοτικές

Μαρκα? προελευση? ειναι πιστοποιημενες?

Δεν ξερω τι εχει η Ραβεννα, θα κοιταξω και επανερχομαι.

Αλλα εγω μιλαω για επωνυμες παντα για να εχω αποδοση οχι κατω απο 80%.

Κυριως οι ιταλικες παιζουν δυνατα και σε καλες τιμες.

Για τελειοτητα, αυστριακες Rika...

4 λεπτά πριν, Specs είπε

Μαρκα? προελευση? ειναι πιστοποιημενες?

Δεν ξερω τι εχει η Ραβεννα, θα κοιταξω και επανερχομαι.

Αλλα εγω μιλαω για επωνυμες παντα για να εχω αποδοση οχι κατω απο 80%.

Κυριως οι ιταλικες παιζουν δυνατα και σε καλες τιμες.

Για τελειοτητα, αυστριακες Rika...

 

9 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Η Ραβέννα έχει κάτι λεβητοσομπες φτηνές και αποδοτικές

To koitaξα, δεν λεει κατι με αποδοση 59% που εχει η φτηνοτερη εως 70 κατι η ακριβοτερη.

Και δεν ξερω αν ειναι πιστοποιημενες.

Μπορει κανεις να παρει La Nordica, Edilkamin κλπ με κανα χιλιαρικο και αποδοση απο 85% και πανω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Specs είπε

Μαρκα? προελευση? ειναι πιστοποιημενες?

Δεν ξερω τι εχει η Ραβεννα, θα κοιταξω και επανερχομαι.

Αλλα εγω μιλαω για επωνυμες παντα για να εχω αποδοση οχι κατω απο 80%.

Κυριως οι ιταλικες παιζουν δυνατα και σε καλες τιμες.

Για τελειοτητα, αυστριακες Rika...

Ναι,οι ιταλικές πυροβολανε αλλά δυσπρόσιτες οικονομικά. Οι νορντικα θέλουν ένα τριχιλιαρο.

Της Ραβέννα πρέπει να είναι ιδιωτική ετικέτα από ελληνικό εργοστάσιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Maurikycli είπε

Ναι,οι ιταλικές πυροβολανε αλλά δυσπρόσιτες οικονομικά. Οι νορντικα θέλουν ένα τριχιλιαρο.

Για ποσα kw μιλας?

6 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Της Ραβέννα πρέπει να είναι ιδιωτική ετικέτα από ελληνικό εργοστάσιο

Σερβιας ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...