Προς το περιεχόμενο

Hogwarts Legacy [PC]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, akoinonitos είπε

δραμαμινες να παρεις :lol:

Τι εννοεις βρε συ γιατι δεν καταλαβα. Για τα crashes τα οποια απο αυτα που διαβασα πρεπει να ειναι τελειως random.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Με RT γίνεται stutter rave party, και (σε εμένα τουλάχιστον) έχει crashes to deskop, και δεν μπορώ να καταλάβω και γιατί αφού τα έχω όλα stock. Χωρίς RT, με FG πάει μια χαρά εκτός από κάποια δύσκολα σημεία. Κάπου διάβασα ότι θα βγάλουν patch μέσα στο 2024 (επιτέλους), οπότε το έχω αφήσει μπας και στρώσει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Arkin είπε

Τι εννοεις βρε συ γιατι δεν καταλαβα. Για τα crashes τα οποια απο αυτα που διαβασα πρεπει να ειναι τελειως random.  

Γτ με rt ειναι μες το stutter και με τον 5700 θα φας ζορια θεωρω .

Επρεπε να παρεις το horizon που παει τσουληθρα 

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, akoinonitos είπε

γτ με rt ειναι μες το stutter και με τον 5700 θα φας ζορια θεωρω 

Και με FG μαζι λες? Θα βαλω cap 80 θα ανοιξω και rebar λενε στρωνει παρα πολυ το micro stutter. Η καρτα θα κοιμαται αλλα εστω 80 σταθερα να εχω με RT ultra. Θα αναφερω αργοτερα. Οταν ειχα δοκιμασει την σπασμενη εκδοση με RT ετρωγε τρελα ζορια ο 8700k και η 6800xt με RT. Χωρις RT ηταν αερας με 4070ti 5700x και FG αλλα ειχε θεμα με leaking στο ray tracing οποτε δεν το δοκιμασα. Θα δουμε σημερα με την τελευταια εκδοση ολα max πως τρεχει σε κανα 2-3ωρο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Arkin είπε

Και με FG μαζι λες? Θα βαλω cap 80 θα ανοιξω και rebar λενε στρωνει παρα πολυ το micro stutter. Η καρτα θα κοιμαται αλλα εστω 80 σταθερα να εχω με RT ultra. Θα αναφερω αργοτερα. Οταν ειχα δοκιμασει την σπασμενη εκδοση με RT ετρωγε τρελα ζορια ο 8700k και η 6800xt με RT. Χωρις RT ηταν αερας με 4070ti 5700x και FG αλλα ειχε θεμα με leaking στο ray tracing οποτε δεν το δοκιμασα. Θα δουμε σημερα με την τελευταια εκδοση ολα max πως τρεχει σε κανα 2-3ωρο. 

Ειναι το παιχνιδι βλαμενο δεν φταιει το hw ,μακαρι να τα εχουν φτιαξει μην πανε χαμενα τα λεφτα σου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Ειναι το παιχνιδι βλαμενο δεν φταιει το hw ,μακαρι να τα εχουν φτιαξει μην πανε χαμενα τα λεφτα σου

Μακαρι ναι εχει παρει πολλα patches και θα το δω θα βαλω και reshade να το απολαυσω 100%. 23 ευρω εδωσα καλο το forbidden west και θα αγοραστει απλα να πεσει λιγακι ειναι πολλα τα 43 για ενα παιχνιδι και εχω βαλει ενα οριο για να μην ξεφυγω απο το budget που δινω καθε μηνα σε παιχνιδια. Αν συνεχιζει παντως να εχει θεμα το RT με FG θα παιξω χωρις RT η θα βαλω λιγο RT medium η reflections κυριως που εχει πολυ ομορφα μεσα στο καστρο. Βασιζομαι παρα πολυ στο FG που εχει και ελπιζω να σωσει απο τα κυματα τον 5700x. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

@Arkin Τσέκαρε και αυτά από https://www.pcgamingwiki.com/wiki/Hogwarts_Legacy

Screenshot 2024-03-22 201945.png

Screenshot 2024-03-22 202022.png

Ωραιος pcgamingwiki σταθερη αξια ολα τα χρονια. Θα τα κανω και τα 2 πριν το τρεξω και θα βαλω και reshade. Με mods κτλ δεν θα ασχοληθω μου ειχε αρεσει ηδη πολυ οταν το τεσταρα οταν βγηκε οποτε για να δουμε.

Ενδιαφερον το πρωτο για τo vram limit δεν το ηξερα να βαλω δηλαδη 6144 η 8192 limit? Δεν θα τραβαει παραπανω απο 8gb vram δηλαδη με αυτο? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Arkin είπε

Ενδιαφερον το πρωτο για τo vram limit δεν το ηξερα να βαλω δηλαδη 6144 η 8192 limit? Δεν θα τραβαει παραπανω απο 8gb vram δηλαδη με αυτο? 

όχι κάτι άλλο κάνει. εγώ έβαλα 6144 όπως λέει και τραβάει κανονικά 9+ ως συνήθως, αλλά βελτιώνει το stutter. είναι όμως κάτι σημεία μέσα στο κάστρο που γίνεται χαμός από stutter και δεν σε σώζει τίποτα. 

Επεξ/σία από just_a_dude
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντωμεταξύ ο πρόλογος του παιχνιδιού παίζει νερό, σε σημείο να λες τι σαπακια πισια έχουν όσοι μουρμουρανε 🤣 και μετά? Και μετά ήρθε το κάστρο.... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, just_a_dude είπε

όχι κάτι άλλο κάνει. εγώ έβαλα 6144 όπως λέει και τραβάει κανονικά 9+ ως συνήθως. αλλά βελτιώνει το stutter. είναι όμως κάτι σημεία μέσα στο κάστρο που γίνεται χαμός από stutter και δεν σε σώζει τίποτα. 

Αυτα ειναι αψογα δεν το γνωριζα. Για να δουμε μπας και τραβαει καπως παραπανω ο 5700x σε αυτα τα σημεια αν δω stutters περα απο το traversal που δεν φτιαχνετε οπως στο fallen order θα ριξω ray tracing καποια ρυθμιση θα το προκαλει. Ειχες ανοιξει REBAR απο inspector οταν επαιζες? Διαβασα οτι διορθωνει παρα πολυ το stutter και σε αυτο και στο robocop και γενικα σε ολα τα unreal engine παιχνιδια. Η nvidia το εχει κλειστο σε παρα πολλα παιχνιδια που φτιαχνει την κατασταση λογο του κολλημενος τους μυαλο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Arkin είπε

Αυτα ειναι αψογα δεν το γνωριζα. Για να δουμε μπας και τραβαει καπως παραπανω ο 5700x σε αυτα τα σημεια αν δω stutters περα απο το traversal που δεν φτιαχνετε οπως στο fallen order θα ριξω ray tracing καποια ρυθμιση θα το προκαλει. Ειχες ανοιξει REBAR απο inspector οταν επαιζες? Διαβασα οτι διορθωνει παρα πολυ το stutter και σε αυτο και στο robocop και γενικα σε ολα τα unreal engine παιχνιδια. Η nvidia το εχει κλειστο σε παρα πολλα παιχνιδια που φτιαχνει την κατασταση λογο του κολλημενος τους μυαλο. 

στο hardware unboxed είπαν ότι ούτε με 3D δεν σώζεσαι. δίνουν μεν λίγο καλύτερα fps από τους απλούς ryzen αλλά και πάλι είναι stutter fest. Δεν ξέρω με τους 14th gen πως πάει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Arkin είπε

Αυτα ειναι αψογα δεν το γνωριζα. Για να δουμε μπας και τραβαει καπως παραπανω ο 5700x σε αυτα τα σημεια αν δω stutters περα απο το traversal που δεν φτιαχνετε οπως στο fallen order θα ριξω ray tracing καποια ρυθμιση θα το προκαλει. Ειχες ανοιξει REBAR απο inspector οταν επαιζες? Διαβασα οτι διορθωνει παρα πολυ το stutter και σε αυτο και στο robocop και γενικα σε ολα τα unreal engine παιχνιδια. Η nvidia το εχει κλειστο σε παρα πολλα παιχνιδια που φτιαχνει την κατασταση λογο του κολλημενος τους μυαλο. 

Rebar σε nvidia πως ανοίγεις? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, just_a_dude είπε

στο hardware unboxed είπαν ότι ούτε με 3D δεν σώζεσαι. δίνουν μεν λίγο καλύτερα fps από τους απλούς ryzen αλλά και πάλι είναι stutter fest. Δεν ξέρω με τους 14th gen πως πάει.

Ναι ειδα οτι και οι 3D παρομοια fps δινουν με τους απλους 5000. FG και θα βαλω cap 80-90fps δεν θελω παραπανω και βλεπουμε αν τραβαει με ray tracing αλλιως θα δουμε λιγο medium λιγο τιποτα shadows rt κλεισιμο θα το βολεψω να ειναι φλουδα οσο γινεται. 

 

1 λεπτό πριν, Mr Aris είπε

Rebar σε nvidia πως ανοίγεις? 

Εχουν καπου 35 παιχνιδια ενεργο rebar απο μονοι τους οι drivers. Σε ολα τα αλλα το ανοιγεις μεσω nvidia inspector. Τρελο εργαλειο που μπορεις να κανεις παπαδες σε καθε παιχνιδι σε low level και εννοειται ανοιγεις και rebar κανονικα παντου. Μετα απο καθε driver update κανεις load το προφιλ που εχεις και εισαι ετοιμος σε οτι εχεις φτιαξει στα παιχνιδια που εχεις. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Arkin είπε

Ναι ειδα οτι και οι 3D παρομοια fps δινουν με τους απλους 5000

ναι δεν γίνεται τίποτα. είναι στα τέτοια τους, το έχουν παρατήσει ενώ έκανε τρελές πωλήσεις. να δούμε στο patch που θα βγει κάποια στιγμή αν θα το διορθώσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...