Προς το περιεχόμενο

Hogwarts Legacy [PC]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι ρυθμισεις απο το pcgamingwiki γινονται στο αρχειο gameusersettings.ini και οχι στο engine.ini μιας και αυτο εχει ολες τις ρυθμισεις του παιχνιδιου.

Screenshot-2.png

 

 

Εδω πως πρεπει να ειναι. Στο 8192 βαζετε αναλογα τη vram που εχετε το μισο. 4096 για 8αρα και 6144 για 12αρα. 

Screenshot-2.png

 

Και εδω απο profile inspector για το rebar κανουμε enabled την παρακατω ρυθμιση. 

Screenshot-3.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετραει πολυ ασχημα το παιχνιδι. Ειμαι στο καστρο δεν εχω συναντησει ιχνος stutter η micro stutter μεχρι στιγμης ουτε traversal ειμαι μεσα στο καστρο και τα fps σταθερα 97 τα παντα ολα ultra με ultra ray tracing. Dlss quality+FG και η καρτα καθετε στο 60-65% με το cpu στο 25%. Εχω βαλει reshade δικο μου δειχνει μοναδικο πραγματικα εχω φτιαξει τις ρυθμισεις για vram καλυτερο ray tracing ανοιχτο το REBAR εχω βαλει και ultrawide fix για τα cutscenes και απλα δεν υπαρχει. Μπραβο δεν περιμενα τοσο αψογο performance καμια σχεση με την εκδοση την σπασμενη που ειχα δοκιμασει στην αρχη και ενταξει το FG μοιραζει χαμογελα οταν εχεις cpu που δεν τραβαει πολυ. 

Hogwarts-Legacy-Screenshot-2024-03-23-00
Hogwarts-Legacy-Screenshot-2024-03-23-00
Hogwarts-Legacy-Screenshot-2024-03-23-00

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πανδαισια γραφικων ενος αξιοθαυμαστου μαγικου κοσμου. Πολυ προσεγμενη δουλεια στο καθετι. Και οχι μονο απο αποψη γραφικων αλλα στις 4 ωρες που επαιξα νιωθεις ενας νεος μαγος στο Hogwarts οπως οταν βλεπαμε τις ταινιες Harry Potter μικροι. 

Spoiler

Hogwarts-Legacy-Screenshot-2024-03-22-23
Hogwarts-Legacy-Screenshot-2024-03-22-23
Hogwarts-Legacy-Screenshot-2024-03-22-23
Hogwarts-Legacy-Screenshot-2024-03-22-23
Hogwarts-Legacy-Screenshot-2024-03-23-02
Hogwarts-Legacy-Screenshot-2024-03-23-02
Hogwarts-Legacy-Screenshot-2024-03-23-02
Hogwarts-Legacy-Screenshot-2024-03-23-02
Hogwarts-Legacy-Screenshot-2024-03-23-03
Hogwarts-Legacy-Screenshot-2024-03-23-03
Hogwarts-Legacy-Screenshot-2024-03-23-03
Hogwarts-Legacy-Screenshot-2024-03-23-03
Hogwarts-Legacy-Screenshot-2024-03-23-04
Hogwarts-Legacy-Screenshot-2024-03-23-04
Hogwarts-Legacy-Screenshot-2024-03-23-04
Hogwarts-Legacy-Screenshot-2024-03-23-04
Hogwarts-Legacy-Screenshot-2024-03-23-04

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Arkin Ωραίος! λιώσε υπεύθυνα :P 

Το 2ο καλύτερο game που έχω παίξει με την 4070. (Το πρώτο είναι το TLOU)

Στο Steam το έχεις ε; Σου κάνει και εσένα πολύ μικρά updates (5KB ή μικρότερα) σχεδόν κάθε μέρα;

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βρε παιδιά, κλειδώστε τα FPS του παιχνιδιού μέχρι εκεί που μπορούν να πάνε οι κάρτες σας κλπ, και δεν θα έχετε stutters. Τι mods και πειράγματα ειν αυτά. Δηλαδή αυτά που πειράζετε νομίζετε ότι ο Developer είναι χαζός και δε μπορούσε να τα κάνει; Δεν είναι η Bethesda ο Dev :lol: 

 Με 1080Ti το έπαιξα (είχα τον 13700Κ ήδη) και το παιχνίδι έτρεχε χωρίς θέματα με τις κατάλληλες ρυθμίσεις και κλείδωμα στα 60 τότε, και μιλάμε για early versions του παιχνιδιού (από Steam). Τώρα θα με κάνετε να το ξανακατεβάσω 6 μήνες μετά 😛 

Επεξ/σία από tommybertsen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, tommybertsen είπε

Με 1080Ti το έπαιξα (είχα τον 13700Κ ήδη) και το παιχνίδι έτρεχε χωρίς θέματα με τις κατάλληλες ρυθμίσεις και κλείδωμα στα 60 τότε, και μιλάμε για early versions του παιχνιδιού (από Steam). Τώρα θα με κάνετε να το ξανακατεβάσω 6 μήνες μετά 😛

δεν είναι το ίδιο... το παιχνίδι τουλάχιστον στην αρχή έιχει πρόβλημα με το rt, raster μπάλα πήγαινε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και τώρα έχει θέμα με το RT, του stutter το κάγκελο. Θα δω βέβαια πως θα πηγαίνει και με τον 3D, αλλά δεν έχω και πολλές ελπίδες. Είναι ότι να 'ναι το ίδιο το game.

@Arkin Γιώργο παίζεις με RT ή off;

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν κλείδωνα με το RT , δεν είχα θέμα. Όταν δεν κλείδωνα, χοντρά θέματα.

Θα το τσεκάρω ξανά μία από περιέργεια σε διάφορες περιοχές

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, just_a_dude said:

@ArkinΣου κάνει και εσένα πολύ μικρά updates (5KB ή μικρότερα) σχεδόν κάθε μέρα;

Έχω την εντύπωση ότι αυτό είναι το shader pre compilation του steam, που κατεβάζει shaders από άλλους παίκτες. Έτσι είναι τουλάχιστον στο Witcher 3 και cyberpunk.

1 hour ago, just_a_dude said:

Θα δω βέβαια πως θα πηγαίνει και με τον 3D

Πάτησες την σκανδάλη? Ωραίος. Ανέβασε κάνα συγκριτικό πριν/μετά σε σενάρια με μπουκάλι αν θες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, just_a_dude είπε

@Arkin Ωραίος! λιώσε υπεύθυνα :P 

Το 2ο καλύτερο game που έχω παίξει με την 4070. (Το πρώτο είναι το TLOU)

Στο Steam το έχεις ε; Σου κάνει και εσένα πολύ μικρά updates (5KB ή μικρότερα) σχεδόν κάθε μέρα;

Steam το αγόρασα χθες το απόγευμα το πήρα ένα 4ωρο έπαιξα το αγάπησα ήδη. Στο hogsmade πέφτουν τα fps είδα μεχρι 75 εκεί στο κέντρο που γίνεται χαμός. Δεν έχει stutter απλά ο 5700x τρώει ζόρια. Με ultra ray tracing είμαι σε raster πιάνει 150fps. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τεραστιο το καστρο. 7 ωριτσες απο χθες και ακομα το ξεψαχνιζω εχει ποσα μερη που ακομα τωρα βλεπω πρωτη φορα. Γενικα μεγαλος χαρτης και με λεπτομερεια οπου εχω παει μεχρι στιγμης. Λειπει το photo mode αλλα υπαρχει απο nvidia ansel οποτε κανουμε δουλιτσα χωρις UI κτλ. Η ρυθμιση για τις αντανακλασεις πολυ μεγαλη διαφορα σχεδον native καμια σχεση με το stock που εχουν πολυ noise και θελει και αυτο για σωστο ambient occlusion μιας και ειναι broken σε stock. Ετοιμαζουν λενε τεραστιο patch για το καλοκαιρι αλλα μεχρι τοτε θα εχει τερματιστει. 

r.RayTracing.AmbientOcclusion.Intensity=1

Spoiler

Hogwarts-Legacy-Screenshot-2024-03-23-16
Hogwarts-Legacy-Screenshot-2024-03-23-16
Hogwarts-Legacy-Screenshot-2024-03-23-17
Hogwarts-Legacy-Screenshot-2024-03-23-17
Hogwarts-Legacy-Screenshot-2024-03-23-18
Hogwarts-Legacy-Screenshot-2024-03-23-19
Hogwarts-Legacy-Screenshot-2024-03-23-19
Hogwarts-Legacy-Screenshot-2024-03-23-19
Hogwarts-Legacy-Screenshot-2024-03-23-20
Hogwarts-Legacy-Screenshot-2024-03-23-20

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δειτε διαφορα στις αντανακλασεις stock vs τις παραπανω ρυθμισεις. Μερα με τη νυχτα. Και στο πατωμα φαινονται κρυσταλλο καθολου θορυβο. Το AO ειναι πολυ βαρυ εξω στα χορτα γιατι μπαινει απειρο AO παντου και γονατιζει cpu. Τα reflections δεν ειναι πολυ βαρια μεσα στο καστρο παει τρενο. Τα shadows εχουν μικρη αποσταση και δεν ειναι βαρια ουτε αυτα. Αν κλεισουμε το culling και ανοιξουμε αποσταση οσο θελουμε γονατιζουν cpu gpu αλλα δειχνουν οι σκιες αψογες και πολυ μακρια. Γενικα ειναι τρομερα ρεαλιστικο το παιχνιδι στο interior κομματι σε εξωτερικο χωρο ειναι τιμιο αλλα οχι σαν avatar εκεινο σε εξωτερικο χωρο δεν το πιανει κανενα παιχνιδι. 

Hogwarts-Legacy-Screenshot-2024-03-23-03
Hogwarts-Legacy-Screenshot-2024-03-23-22

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Arkin Στο profile inspector εγώ έχω ανοιχτό στο global profile το rebar, χρειάζεται να πηγαίνω και σε κάθε game profile ατομικά να; το κάνω ή το παίρνει μέσο του global?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, valantis123 είπε

@Arkin Στο profile inspector εγώ έχω ανοιχτό στο global profile το rebar, χρειάζεται να πηγαίνω και σε κάθε game profile ατομικά να; το κάνω ή το παίρνει μέσο του global?

Το κάνω σε κάθε παιχνίδι ξεχωριστά για σίγουρα δεν γνωρίζω αν το έχουμε ανοιχτό στο global πιάνει 100% όλα τα παιχνίδια. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...