Προς το περιεχόμενο

Hogwarts Legacy [PC]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, just_a_dude είπε

@Arkin με DLAA και χωρίς τίποτα άλλο (fg, reflex) τι fps έχεις με όλα τέρμα και RT Ultra;

Δεν εχω δοκιμασει καθολου ετσι. Δοκιμασα με dlss quality χωρις fg και ειχα απο 50 μεχρι 60 στο καστρο και απο 45 μεχρι 50 μεσα στο hogsmeade. Η καρτα γενικα καθετε απο 60 μεχρι 80% στο καστρο κυριως στο 60% ειναι εξω επειδη γινεται χαμος απο AO με τα χορτα παει μεχρι 90%. Εχω ανεβασει reflections+AO σε stock ειναι ακομα πιο ελαφρυ αλλα δειχνει τοσο ομορφο ετσι κρυσταλλο οι αντανακλασεις σε καθε terrain και το ΑΟ σωστο οπως πρεπει. 

Γενικα για να κρατησω 100fps max ολα θα ηθελα τουλαχιστον 13700k και πανω και παλι μαζι με FG μιας και με το ζορι βγαζει native και αυτος 70fps με ολα ray tracing. Ειναι θεοβαρο το RT του και το BN ειναι σιγουρο με καθε cpu.

Γενικα stuttering δεν εχω συναντησει πουθενα δηλαδη ουτε traversal δεν εχει οταν αλλαζω περιοχη δεν κανει καθολου micro stutter που εκανε στην αρχικη εκδοση δηλαδη. Απλα οταν η cpu πεφτει στα 45fps παρολο που εχω 70+ με FG το καταλαβαινεις και αυτο οχι γιατι πεφτει στα 45 αλλα γιατι το monitor εχει freesync range 48-100hz και πεφτει κατω απο 48 οποτε δημιουργει αυτο την ας πουμε οχι τοσο smooth κινηση παρολο που stutter δεν υπαρχει καθολου. Θελω cpu εφοσον θελω να τραβηξω σωστα την καρτα και θελω και τα κολπα μου με ultra ray tracing σε unoptimized παιχνιδια. Θα εκανα την τρελα για τιποτα 7800x3D δεν το εχω και σε πολυ αλλα κρατιεμαι λεω κοντα ειναι οι arrow υπομονη γιωργο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

@Arkin δοκίμασε πάντως με reflex off και DLAA ή DLSS Q. βοηθάει το reflex off με το cpu μπουκάλι. το δοκίμασα με reflex off και στo cp777 και βοηθάει εκτός από κάποια πολύ βαριά σημεία με πολύ κόσμο. έχω περιέργεια να δω με τον 3D πως θα είναι. αν θα πηγαίνει καρφί 99% gpu usage.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, just_a_dude είπε

@Arkin δοκίμασε πάντως με reflex off και DLAA ή DLSS Q. βοηθάει το reflex off με το cpu μπουκάλι. το δοκίμασα με reflex off και στo cp777 και βοηθάει εκτός από κάποια πολύ βαριά σημεία με πολύ κόσμο. έχω περιέργεια να δω με τον 3D πως θα είναι. αν θα πηγαίνει καρφί 99% gpu usage.

Δηλαδη οπως το εχω και απλα να βαλω reflex off? Δεν θα ανεβασει το latency με off? Γιατι τωρα παει αερα η κινηση το εχω on οχι +boost. Απο control panel το εχω ultra το low latency.

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Arkin είπε

Δηλαδη οπως το εχω και απλα να βαλω reflex off? Δεν θα ανεβασει το latency με off? Γιατι τωρα παει αερα η κινηση το εχω on οχι +boost.

δοκίμασε χωρίς frame gen και με κλειστό το reflex. θα έχεις το κλασσικό latency που έχουμε με τα κανονικά rendered frames. στο forbidden west που παίζω με reflex off και χωρίς frame gen, με 80αρια fps μια χαρά είναι από θέμα latency.

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

δοκίμασε χωρίς frame gen και με κλειστό το reflex. θα έχεις το κλασσικό latency που έχουμε με τα κανονικά rendered frames. στο forbidden west που παίζω με reflex off και χωρίς frame gen, με 80αρια fps μια χαρά είναι από θέμα latency.

Δεν γινεται δουλεια οχι η κινηση ειναι χαλια χωρις fg και reflex τελειως unplayable στο hogsmade η cpu δεν τραβαει μια η καρτα καθετε. Και τα fps ειναι εκει στα 45-50 οπου κλεινει ανοιγει το freesync συνεχεια. Με FG+REFLEX ειναι παρα πολυ καλο η κινηση πολυ smooth αλλα σιγουρα θα μπορουσε να γινει το απολυτο με ενα δυνατο cpu κυριως σε αυτα τα δυσκολα σημεια στο καστρο ειναι κομπλε και η cpu δεν πεφτει απο τα 60 οποτε εχω 97 στα περισσοτερα σημεια. Δεν την τραβαει την καρτα ο 5700x ουτε με σφαιρες στο ghostwire ειχα 70cap η 4070ti 50% και παλι επεφτε και στα 60 με stuttering. Και με tuning ram stock θα ηταν 20% κατω. Ειναι τοσο unoptimized καποια παιχνιδια που κατι cpu απλα τα τρωνε για πρωινο εφοσον θελουμε ray tracing. 316 βλεπω 7800x3d σε jmc αν ηταν πουθενα αμεσα διαθεσιμος με μια μητρικη 160+100 ram εκανα τη μεταβαση. 

Με FG+REFLEX πολυ καλο performance η καρτα 80% βεβαια η cpu 28% και τρελο BN αλλα η κινηση αψογα και το latency δεν το καταλαβαινεις καν. Η καρτα κοιμαται ορθια στους 52 βαθμους

1.png

Screenshot-1.png

 

Και εδω χωρις FG απο 45 μεχρι 50fps πεφτει και 40 καποιες φορες και τελειως unplayable η κινηση. 

2.png

Screenshot-2.png

 

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Arkin ναι όντως στο hogsmeade γίνεται γενοκτονία. απλά αυτό που βλέπω έχοντας κάνει πιο προσεκτικό testing είναι ότι θες και καλό cpu για το frame gen γιατί το υποχρεωτικό reflex on επιβαρύνει κάπως και υπάρχουν σημεία (γενικά εννοώ και σε άλλα games με fg) που πέφτει το gpu usage και κάνει spikes το frametime. Απλά το Hogwarts είναι τόσο χάλια χωρίς fg που ακόμη και με το overhead του rerflex πάλι κερδισμένος είσαι.

Ας ελπίσουμε με το καλοκαιρινό update να το φτιάξουν αν και πιστεύω θα βάλουν αυτό το quest από το PS5 και καμιά σαχλαμαρίτσα τύπου cosmetics και τέτοια.

Επεξ/σία από just_a_dude
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

@Arkin ναι όντως στο hogsmeade γίνεται γενοκτονία. απλά αυτό που βλέπω έχοντας κάνει πιο προσεκτικό testing είναι ότι θες και καλό cpu για το frame gen γιατί το υποχρεωτικό reflex on επιβαρύνει κάπως και υπάρχουν σημεία (γενικά εννοώ και σε άλλα games με fg) που πέφτει το gpu usage και κάνει spikes το frametime. Απλά το Hogwarts είναι τόσο χάλια χωρίς fg που ακόμη και με το overhead του rerflex πάλι κερδισμένος είσαι.

Ας ελπίσουμε με το καλοκαιρινό update να το φτιάξουν αν και πιστεύω θα βάλουν αυτό το quest από το PS5 και καμιά σαχλαμαρίτσα τύπου cosmetics και τέτοια.

 

Ειτε με reflex off ειτε on εκει στα ιδια ειναι τα fps της cpu τουλαχιστον στο hogwarts με ray tracing δεν τραβαει σε raster δεν εχει θεμα παει και 100+ με fg ανετα στο hogsmeade. Με FG παρολο το reflex που μπορει λιγο να ζοριζει παραπανω τη cpu παιζετε μια χαρα στο hogsmeade δεν εχει stutters απλα οταν πεφτουν τα fps της cpu κλεινει το freesync και καταλαβαινεις ενα μικρο lag πανω στην κινηση τιποτα σοβαρο ομως. Μεχρι το καλοκαιρι θα το εχουμε τελειωσει ομως τι να το κανω εχουν απο περσι Ιουνιο να βγαλουν απαραδεκτοι σε αυτο τον τομεα. Σου λενε η παρε cpu 500 ευρω η παιξε χωρις RT τα ιδια και στο jedi survivor. Ευτυχως ειναι μονο στο hogsmeade αυτο το drop παντου αλλου παει τρενο ειδικα καστρο που περιμενα να ειναι χαλια ειναι απροσμενα καλα και δειχνει και πανεμορφο παντου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι τυχαίο που δύο από τα πιο unoptimized games του 23 είναι unreal.

Αλλά ναι η ειρωνία του reflex είναι ότι επειδή δουλεύει μόνο με 99% GPU usage, με το που πέσεις κάτω από αυτό λόγω CPU bottleneck, όχι μόνο δεν παίρνεις καθόλου βελτίωση στο input lag, αλλά χάνεις και κάτι από τα 2-3 fps που ρίχνει το reflex λόγω φόρτου στο CPU.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, just getting started είπε

Δεν είναι τυχαίο που δύο από τα πιο unoptimized games του 23 είναι unreal.

Αλλά ναι η ειρωνία του reflex είναι ότι επειδή δουλεύει μόνο με 99% GPU usage, με το που πέσεις κάτω από αυτό λόγω CPU bottleneck, όχι μόνο δεν παίρνεις καθόλου βελτίωση στο input lag, αλλά χάνεις και κάτι από τα 2-3 fps που ρίχνει το reflex λόγω φόρτου στο CPU.

Ακριβώς. Πρέπει το gpu usage να είναι καρφί 99%. Εκεί ούτε το frame gen σε σώζει γιατί θα υπάρχουν σημεία που θα πέσει το gpu usage λόγω cpu. Αν δεν φτάνει το cpu θες απλά καλύτερο cpu ιδανικά. 

@Arkin σαν χαμηλό δεν είναι το cpu power; το έχεις χαμηλώσει; αν το αφήσεις ελεύθερο δεν ανεβαίνουν τα fps;

Επεξ/σία από just_a_dude
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Ακριβώς. Πρέπει το gpu usage να είναι καρφί 99%. Εκεί ούτε το frame gen σε σώζει γιατί θα υπάρχουν σημεία που θα πέσει το gpu usage λόγω cpu. Αν δεν φτάνει το cpu θες απλά καλύτερο cpu ιδανικά. 

@Arkin σαν χαμηλό δεν είναι το cpu power; το έχεις χαμηλώσει; αν το αφήσεις ελεύθερο δεν ανεβαίνουν τα fps;

Το έχω χαμηλώσει και stock η 100watt να το βάλω είμαι 1 2% πάνω οπότε δεν αξίζει. Απλά δεν τραβάει η cpu σε ένα από τα πιο βαριά παιχνίδια κυρίως λόγο optimization λογικό προφανώς. Είδα χθες 13900k με 4090 σε 4Κ βίντεο και η κάρτα πάνω από 90% δεν με πάει με ultra ray tracing. Το 99% λένε κλειστε το ray tracing τελείως. Ε δεν πήραμε τέτοια κάρτα για να το έχουμε κλειστό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγαλα ζορια βλεπω και στον 7800x3D στο παιχνιδι

Εδω απλα εξω στο προαυλιο απο το καστρο η καρτα καθετε 85% και τα fps στο 92. 2560x1440 αναλυση χωρις dlss και με fg. Πεφτει γερο γονατισμα κατι 13900k ειδα βγαζουν 110-120fps στα πιο δυσκολα σημεια με FG και παλι δεν τερματιζουν την καρτα. Οποτε ενταξει μην εχουμε και τρελες απαιτησεις απο 5700x. 

Screenshot-1.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Arkin said:

Οποτε ενταξει μην εχουμε και τρελες απαιτησεις απο 5700x. 

Βρε εννοείται, απλά είναι σκουπίδι το παιχνίδι στο CPU optimization. Τουλάχιστον έχει ωραία visuals. Δεν ξέρω αν ρίξεις λίγο τα crowds και level of detail, αν έχεις μετρήσιμη διαφορά που να αξίζει να τα κατεβάσεις.

Πού να δεις και jedi survivor εντωμεταξύ με RT (το οποίο είναι και ανύπαρκτο σε εκείνο το παιχνίδι), πόσο θα βαραίνει τον 5700x.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, just getting started είπε

Βρε εννοείται, απλά είναι σκουπίδι το παιχνίδι στο CPU optimization. Τουλάχιστον έχει ωραία visuals. Δεν ξέρω αν ρίξεις λίγο τα crowds και level of detail, αν έχεις μετρήσιμη διαφορά που να αξίζει να τα κατεβάσεις.

Πού να δεις και jedi survivor εντωμεταξύ με RT (το οποίο είναι και ανύπαρκτο σε εκείνο το παιχνίδι), πόσο θα βαραίνει τον 5700x.

Ειναι τραγικό σε πολλά σημεία με rt ναι δεν φταίει ο 5700x όταν τα καλύτερα cpu ζορίζονται. Λίγο το distance έριξα και πήρε 10fps στο hogsmeade αλλά χάνει το details στις μακρινές αποστάσεις. 

Όλοι λένε κλείσε rt αν ήταν να το κλείσω θα έπαιζα με 150fps αλλά θέλουμε και τα visuals. 

Και το jedi χάλια με rt το γνωρίζω έχει και αυτό fg αλλά όταν πέφτει στα 45 η cpu τι να κάνει και αυτό. Εντάξει είναι μια χαρά playable το παιχνίδι αλλά θα ήμουν μόνιμα 97 με κάποιον 7000 η νέο intel. Ακόμα και 3D δεν θα τα έβγαζε πέρα θέλει brute force η unreal engine δυνατούς πυρήνες δηλαδη η 3d cache δεν δουλεύει εδώ για αυτό και πέφτει τόσο και ο 7800x3d. 

Πάντως είμαι 12 ώρες στο παιχνίδι και ειναι απολαυστικό. Από διαλόγους μέχρι πολύ ωραία Quests χαρακτήρες πολλά spells που θέλουν εκμάθηση οι μάχες δυνατές και ο κάθε αντίπαλος θέλει ειδική μεταχείριση. Είμαι 15 level και είμαι ακόμα στο quest που μαθαίνεις για τα φυτά με την όμορφη δασκάλα. Σε τραβάει να το εξερευνήσεις το παιχνίδι σε κάθε του γωνία και όχι μόνο μέσα στο κάστρο αλλά και έξω έχει πολλά μυστικά μονοπάτια. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Arkin έκανα ένα test, περπάτησα από το Καστρο μέχρι το Hogsmeade με DLAA, RT OFF και Reflex Off και όλη την ώρα η gpu είναι στο 99%, και απλά στο Hogsmeade πέφτει λίγο στο 90% αλλά γενικά πάει καλά, δεν έχει ιδιαίτερο stutter.

E μόλις βάλω RT ON, γίνεται πανηγύρι από stutter όπως και στο Ghostwire και η gpu πέφτει και σττο 70% σε κάποιες στιγμές. Έτσι γίνεται και στο CP77 σε σημεία με πολύ κόσμο. Με frame gen κάπως βελτιώνεται αλλά επειδή πρέπει να έχεις ανοιχτό το reflex σου τρώει λίγο από το cpu οπότε και πάλι δεν είναι ιδανικό 99% gpu usage. Θέλω να δω τι θα γίνει με την 3D cache και τους 2 επιπλέον cores του 5700Χ3D.

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, just_a_dude είπε

@Arkin έκανα ένα test, περπάτησα από το Καστρο μέχρι το Hogsmeade με DLAA, RT OFF και Reflex Off και όλη την ώρα η gpu είναι στο 99%, και απλά στο Hogsmeade πέφτει λίγο στο 90% αλλά γενικά πάει καλά, δεν έχει ιδιαίτερο stutter.

E μόλις βάλω RT ON, γίνεται πανηγύρι από stutter όπως και στο Ghostwire και η gpu πέφτει και σττο 70% σε κάποιες στιγμές. Έτσι γίνεται και στο CP77 σε σημεία με πολύ κόσμο. Με frame gen κάπως βελτιώνεται αλλά επειδή πρέπει να έχεις ανοιχτό το reflex σου τρώει λίγο από το cpu οπότε και πάλι δεν είναι ιδανικό 99% gpu usage. Θέλω να δω τι θα γίνει με την 3D cache και τους 2 επιπλέον cores του 5700Χ3D.

Ξερω βρε συ με RT OFF παει αερας το παιχνιδι με 150fps αν εχω FG. Το rt ρημαζει το performance. 

Eπειδη εχω tuning τις ram κατι γινεται δηλαδη stutter δεν θα πω οτι εχω με FG δεν κολλαει το παιχνιδι καθολου δηλαδη απλα επειδη κλεινει το freesync δεν ειναι η κινηση τοσο smooth οσο θα ηθελα. Στο hogsmaede κυριως αυτο στο καστρο παει αερας. Και σκεψου εχω και ακομα καλυτερο RT απο το engine.ini ακομα βαρυτερο load στη cpu. Δεν εχεις tuning ram και φαινεται παρα πολυ αν τις εσφιγγες κατι θα επερνες σιγουρα ενα 20% θα το επερνες. Με τον 3D θα βγαλεις απο την εξισωση τοσο τις ram οποτε πιστευω θα παιξει αρκετα καλυτερα αλλα παλι θα υπαρχει BN εδω ο 7800x3D εχει BN σε 4Κ με 4090 το παιχνιδι θελει brute force με πυρηνες με τρελο IPC για αυτο οι intel τα πανε καλυτερα ο 13900k με FG βαραει 120-140fps με RT ON hogsmeade. 

 

edit:

Για ανοιξε rebar απο inspector για το Hogwarts και ξανα τεστερα λιγο να μου πεις αν ειδες διαφορα γιατι εγω το εχω ανοιχτο ετσι απο την αρχη και δεν εχω πουθενα stutter. 

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...