Προς το περιεχόμενο

Hogwarts Legacy [PC]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, aris.04 είπε

Ναι από θέμα optimize είναι μια χαρά. Αν είσαι και harry potter fan αξίζει με τα 1000...

Για χωρίς ray tracing λέω δεν σηκώνει η κάρτα μου ray tracing...

Ευχαριστω!! Το αγορασα για να το δοκιμασω, για να δουμε.

 

Βασικα αυτη την στιγμη στο επικ εχει 35,99 και τρεχει και κουπονι μεχρι 10/01 για επιπλέον 33% εκπτωση. Το τσιμπησα στα 24,11

Η καρτα ειναι 3070ti

 

Επεξ/σία από hliastsek
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, gavros10 said:

23 ευρώ έχει από κλειδαδικο για το steam πάντως

Δηλαδη παιρνεις το κλειδι και το εξαργυρωνεις στο steam, οπου εχει 30?

Και ειναι σαν να το πηρες απο steam? Καμια διαφορα?

Επεξ/σία από KoGi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, gavros10 είπε

23 ευρώ έχει από κλειδαδικο για το steam πάντως

Ναι αλλά αυτοί που ξέρουν το παίρνουν το παιχνίδι με 13.60€!

Επεξ/σία από xtrmsnpr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, KoGi είπε

Δηλαδη παιρνεις το κλειδι και το εξαργυρωνεις στο steam, οπου εχει 30?

Και ειναι σαν να το πηρες απο steam? Καμια διαφορα?

ναι απλά είναι σκιώδης τρόπος και υποτίθεται ότι μπορεί το steam να το ανακαλέσει το κλειδί γιατί δεν έχει αποκτηθεί με το σωστό τρόπο. βέβαια δεν ξέρω αν έχει συμβεί ποτέ αυτό και σε κάθε περίπτωση δεν το παντρεύεσαι το game. το αγοράζεις, παίζεις 2-3 βδομάδες μέχρι να το τερματίσεις και τέλος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, just_a_dude είπε

απλά το πρόβλημα είναι ότι χωρίς frame generation έχει άπειρο stuttering.

Με FPS Lock γλιτώνεις τα stutters. Αν με τα εκάστοτε settings φτάνεις ~100 FPS ας πούμε, κλειδώνεις στα 90. Και ούτε καθεξής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 16/3/2023 στις 10:45 ΠΜ, Armoral είπε

Για όποιον έχει θέματα με κρασαρίσματα μετά το νέο patch κατά τη διάρκεια φόρτωσης των shaders, το μήνυμα δηλαδή που εμφάνιζε ως out of system ram, check your graphics card κτλ, αυτό το έλυσε αρχικά σε εμένα.

Nvidia Control Panel--> Manage 3D Settings--> Shader Cache Size = Unlimited

Τη δεύτερη φορά που έκανα εκκίνηση μετά την αλλαγή αφού βγήκα από το παιχνίδι, κράσαρε πάλι, οπότε φαίνεται να λύθηκε σβήνοντας τα τέσσερα αρχεία που δημιουργεί στο φάκελο C:\ProgramData\Hogwarts Legacy.

Αυτό όπως διάβασα έλυσε σε κάποιον και το πρόβλημα με τα stutters.

Φίλε, είσαι άρχοντας!!!

Έχω i9 13900K, με 64 GB RAM και RTX-4090 και, παρά ταύτα, έψαχνα επί βδομάδες μια λύση για το stuttering στο Hogsmeade!

Η λύση που πρότεινες με την Shader Cache, έπιασε!

Χωρίς ίχνος υπερβολής, το stuttering, έχει μειωθεί κατά 95%, ενώ το framerate είναι σχεδόν σταθερά πλέον ανάμεσα στα 60-70 FPS, με τα settings στο Ultra, σε ανάλυση 4K Native, και RT ενεργοποιημένο!

Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, fremendog είπε

Φίλε, είσαι άρχοντας!!!

Έχω i9 13900K, με 64 GB RAM και RTX-4090 και, παρά ταύτα, έψαχνα επί βδομάδες μια λύση για το stuttering στο Hogsmeade!

Η λύση που πρότεινες με την Shader Cache, έπιασε!

Χωρίς ίχνος υπερβολής, το stuttering, έχει μειωθεί κατά 95%, ενώ το framerate είναι σχεδόν σταθερά πλέον ανάμεσα στα 60-70 FPS, με τα settings στο Ultra, σε ανάλυση 4K Native, και RT ενεργοποιημένο!

Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ!

Να είσαι καλά δεν κάνει τίποτα. Κι εγώ εντελώς τυχαία το ανακάλυψα, αφού το έβλεπα και κολλούσε στο building των shaders αρκετές φορές και τότε μου δούλεψε.

Να βάλεις DLSS2 είναι παρόμοιο ίσως και καλύτερο από το native και θα σου δώσει πολύ αέρα. Εγώ το έπαιξα με dlss2 και FG ενεργοποιημένο. Εντελώς άλλη αίσθηση τα 80 με 110 fps σε σχέση με τα 60. Και επειδή είναι πολύ γρήγορο στις μάχες και στις εναλλαγές των spells αξίζει τον κόπο.

Εγώ δεν κατάλαβα διαφορά στην ποιότητα μεταξύ native και dlss2 + FG.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Armoral είπε

Να είσαι καλά δεν κάνει τίποτα. Κι εγώ εντελώς τυχαία το ανακάλυψα, αφού το έβλεπα και κολλούσε στο building των shaders αρκετές φορές και τότε μου δούλεψε.

Να βάλεις DLSS2 είναι παρόμοιο ίσως και καλύτερο από το native και θα σου δώσει πολύ αέρα. Εγώ το έπαιξα με dlss2 και FG ενεργοποιημένο. Εντελώς άλλη αίσθηση τα 80 με 110 fps σε σχέση με τα 60. Και επειδή είναι πολύ γρήγορο στις μάχες και στις εναλλαγές των spells αξίζει τον κόπο.

Εγώ δεν κατάλαβα διαφορά στην ποιότητα μεταξύ native και dlss2 + FG.

Έχεις δίκιο, «πετάει» με DLSS + FG, αλλά, σε μένα τουλάχιστον, έχει την παρενέργεια να αλλοιώνει ελαφρώς την ποιότητα των γραφικών: σαν να σχηματίζονται άσπρα περιγράμματα γύρω από κάθε αντικείμενο, χαρακτήρα κι επιφάνεια του παιχνιδιού. Δεν είναι κάτι έντονο (σκέψου το περίπου ως ανεπαίσθητο «φωτοστέφανο»), αλλά είναι εμφανές.

Επειδή δεν έχω προχωρήσει ακόμη το παιχνίδι, ήθελα να σε ρωτήσω το εξής: πέρα απ' το Hogsmeade, έχει και άλλες απαιτητικές τοποθεσίες το παιχνίδι; Να περιμένω δηλαδή framerate drops, όταν εμφανιστούν εχθροί και άλλα σχετικά;

Επίσης: το Nvidia low latency, έχει κάποια επίπτωση στην ποιότητα των γραφικών;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, fremendog είπε

Έχεις δίκιο, «πετάει» με DLSS + FG, αλλά, σε μένα τουλάχιστον, έχει την παρενέργεια να αλλοιώνει ελαφρώς την ποιότητα των γραφικών: σαν να σχηματίζονται άσπρα περιγράμματα γύρω από κάθε αντικείμενο, χαρακτήρα κι επιφάνεια του παιχνιδιού. Δεν είναι κάτι έντονο (σκέψου το περίπου ως ανεπαίσθητο «φωτοστέφανο»), αλλά είναι εμφανές.

Επειδή δεν έχω προχωρήσει ακόμη το παιχνίδι, ήθελα να σε ρωτήσω το εξής: πέρα απ' το Hogsmeade, έχει και άλλες απαιτητικές τοποθεσίες το παιχνίδι; Να περιμένω δηλαδή framerate drops, όταν εμφανιστούν εχθροί και άλλα σχετικά;

Επίσης: το Nvidia low latency, έχει κάποια επίπτωση στην ποιότητα των γραφικών;

Όχι αλλά δεν είχε να κάνει με την περιοχή, ήταν κακογραμμένο το παιχνίδι λογικά. 

Δοκίμασε να αντικαταστήσεις τα dll των dlss2 και 3 με νεότερες εκδόσεις μήπως δεις διαφορά, αφού πρώτα κάνεις αντίγραφο των πρωτότυπων αρχείων:

NVIDIA DLSS 3 Frame Generation DLL 3.5.10 Download | TechPowerUp

NVIDIA DLSS DLL 3.5.10 Download | TechPowerUp

Σε κάθε περίπτωση, αν αντιμετωπίσεις πρόβλημα, κάνεις μία επαλήθευση των αρχείων του παιχνιδιού και το steam αντικαθιστά τα αρχεία με τα αρχικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Armoral είπε

Όχι αλλά δεν είχε να κάνει με την περιοχή, ήταν κακογραμμένο το παιχνίδι λογικά. 

Δοκίμασε να αντικαταστήσεις τα dll των dlss2 και 3 με νεότερες εκδόσεις μήπως δεις διαφορά, αφού πρώτα κάνεις αντίγραφο των πρωτότυπων αρχείων:

NVIDIA DLSS 3 Frame Generation DLL 3.5.10 Download | TechPowerUp

NVIDIA DLSS DLL 3.5.10 Download | TechPowerUp

Σε κάθε περίπτωση, αν αντιμετωπίσεις πρόβλημα, κάνεις μία επαλήθευση των αρχείων του παιχνιδιού και το steam αντικαθιστά τα αρχεία με τα αρχικά.

Σ' ευχαριστώ πολύ και πάλι φίλε μου!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...