Προς το περιεχόμενο

πτωση τιμων σε GPUs ;


μαστερ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, forgotten είπε

και δεν το εχουν κανει ηδη 2-3 φορες... 

Θες να μου πεις οτι ειχαν gpu chips στην αποθηκη και ανεβασαν τεχνητα τις τιμές; Την προηγουμενη φορα ηταν το Mining craze τωρα ηταν απλα compounded ΜΑΖΙ με Covid disruption (παραγωγη και μεταφορά).

Δεν ειναι dram αγορά οι dGPU να τα τακιμιάσουν, εδω σφάζονται για μερίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, narta είπε

Αρα, κάνεις μια επένδυση 2-3 χιλιάρικα για να βγάλεις το ρεύμα;

Βάλε φωτοβολταϊκα περισσοτερα θα εξοικονομίσεις και έχεις βάθος 20ετιας περιθώριο για απόσβεση και οχι 2-3 μήνες.

Με 0,18€/KWh το πιο φθηνο ρευμα στην Ελλάδα, ξεχάστε μο mining. Απο εδω και πέρα μονο αν εχεις <0,1€/KWh και αυτο υπο προυποθέσεις σκάβεις για κέρδος. αλλιώς σκάβεις λάκκο.

image.png.c7be934ad80eab43310ffac62dd44f95.png

Έ ναί, γιατί GPU και panels είναι apples to apples comparison.

892 ευρώ ήταν η επένδυση τον Σεπτέμβρη του 2019.

Βγήκαν ρεύματα,2 επιπλέον κάρτες και μια χούφτα κρύπτος που ονειρεύομαι πως κάποια στιγμή θα με κάνουν πλούσιο.Α man can dream λένε.

Η πλάκα είναι πως θα είχα ακόμα μεγαλύτερο κέρδος, αν είχα στομάχι να κρατήσω btc και eth όταν αυτά βούλιαζαν (3-4 φορές).

Τώρα,αν ψάχνεστε για το αν συμφέρει ή όχι,οποιαδήποτε κάρτα με efficiency τάξεως 0,50kh/j όχι μόνο κάνει το mining βιώσιμο,άλλα και επικερδές.Ακόμα και τωρα.

Όσοι θέλουν να μεγαλοπιαστούν όμως, ας πάρουν δάνειο για φωτοβολταϊκά με ορίζοντα 20ετίας.Κλίτσι-κλίτσι θα κάνει ο πισινός τους μήπως κάτι στραβώσει στο ενδιάμεσο.

 

 

Επεξ/σία από Tenshi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SPY_oo7 είπε

Σαν πολλα μας τα λες μαστορα.

Που χάνεσαι,να σε φέρω το κομπιουτεράκι 'μ.

Το ROI της 3080 ήταν 6 μήνες.

Τα 225mh/s κατι καλοκαιρινά φεγγάρια απέδιδαν κοντά 380€/μήνα.

Χαίρομαι που πέφτουν οι τιμές, ειλικρινά, γιατί κάποιοι γερο-λαδάδες αρχίζουν και ζορίζονται ταμάλα, αλλα δεν καταλαβαίνω το ζόρι για να βγεί το αφήγημα "κανείς mining=μπαίνεις μέσα" ή αν δεν βρέχει λεφτά δεν αξίζει το εγχείρημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Tenshi είπε

Χαίρομαι που πέφτουν οι τιμές, ειλικρινά, γιατί κάποιοι γερο-λαδάδες αρχίζουν και ζορίζονται ταμάλα, αλλα δεν καταλαβαίνω το ζόρι για να βγεί το αφήγημα "κανείς mining=μπαίνεις μέσα" ή αν δεν βρέχει λεφτά δεν αξίζει το εγχείρημα.

Γενικα οι Ελληνες εχουμε ενα θεμα με "την κατσικα του γειτονα".

Και εγω roi της 3070 εκανα τον Απριλιο του '21. Απο τοτε εκανα και του ps5, switch oled, rtx 2060 για mining, και κατι ρεστα. 🤷‍♂️.

Και το καλο ολης αυτης της περιοδου? Την καρτα την αγορασα για gaming (οκ και λιγη δουλεια με 3d, renders κτλ), και εκπληρωσε κανονικα τον σκοπο της. Απλα γκρινιαζουν οσοι δεν ειχαν τις γνωσεις/κεφαλαιο να μπουν. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Arkin είπε

 Σκέφτομαι να πάρω 3080 12gb στα 1080 με τιμολόγιο με βγαίνει 860 και να δώσω 6600χτ στα 600. 

Θα καταφέρεις να δώσεις 6600xt στα 600 όταν καινούργια κάνει κάτω από 500;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Tenshi είπε

Που χάνεσαι,να σε φέρω το κομπιουτεράκι 'μ.

Το ROI της 3080 ήταν 6 μήνες.

Τα 225mh/s κατι καλοκαιρινά φεγγάρια απέδιδαν κοντά 380€/μήνα.

Χαίρομαι που πέφτουν οι τιμές, ειλικρινά, γιατί κάποιοι γερο-λαδάδες αρχίζουν και ζορίζονται ταμάλα, αλλα δεν καταλαβαίνω το ζόρι για να βγεί το αφήγημα "κανείς mining=μπαίνεις μέσα" ή αν δεν βρέχει λεφτά δεν αξίζει το εγχείρημα.

Παραπάνω νομίζω, υπήρχαν κανά 2 μήνες που βάραγε 20€ / μέρα με 3090, λογικά η 3080 σου θα ήταν 15-16. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εγώ βρήκα απο eShop την VGA PNY GEFORCE RTX 3060 UPRISING LHR VCG306012DFMPB 12GB GDDR6 PCI-E RETAIL, πρίν εξαντληθεί, στα 449€, τι λέτε αξίζει για gaming, θέλω να φτιάξω το pc κομάτι κομάτι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειναι περιπου 120ευρω πανω απο την MSRP της η τιμη που ειδες εκει.

Και τωρα που τσεκαρα εχει μονο Manli στα 500

Επεξ/σία από Dubstepforum.gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Tatofski64 είπε

Την έχω πάρει, έτοιμη για παραλαβή είναι, απλά το σκέφτομαι λόγο τιμής. 

Εαν τη χρειαζεσαι τωρα, αγορασε την. Εαν εχεις αλλη ή δεν καιγεσαι και πολυ για αγορα, περιμενε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...