Προς το περιεχόμενο

Router 4g/5g για το Cosmote Unlimited


ipal
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από drdedus,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Gogotsa είπε

ca μπορεις να εχεις και με μια κεραια μονο στα 10 και 20Mhz. Ποια μπαντα ειναι η κεραια που βλεπεις? b1?b3?b7? τι ακριβως?

B3.

Αν στις ρυθμίσεις του "internet"  επιλέξω μόνη της την B3, τότε συνδέεται απλά σε 4g αντί για 4g+. Υπάρχει κάποια άλλη ρύθμιση να του βάλω; Στο Apn τι πρέπει να μπει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 768
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, Vista32 είπε

Αν και δεν αναφέρομαι σε modem/router, για να ξεδιαλύνω λίγο τα πράγματα.
2g/3g = circuit switched network

4g = packet switched network 

Το VoLTE δουλεύει μέσω του 4g δικτύου και σημαίνει ότι η κλήση μας θα γίνει μας μέσω του IMS, παραμένοντας στο packet core. Γι' αυτό, όταν έχουμε ενεργοποιημένα τα δεδομένα μας, αν πραγματοποιήσουμε κλήση μέσω VoLTE , θα δούμε ότι θα παραμείνει το σηματάκι του 4g στην τηλεφωνική μας συσκευή και θα έχουμε κανονικά ίντερνετ ταυτόχρονα.

Αν το κινητό μας δεν υποστηρίζει VoLTE (ή είναι απενεργοποιημένο από τις ρυθμίσεις ή τον πάροχό μας), τότε θα κάνει CSFB (circuit switched fallback) κατά τη διάρκεια μιας κλήσης και θα μας πάει σε 3g/Edge/2g, ανάλογα με το ποιο διατίθεται στην περιοχή μας. Πλέον, με την κατάργηση του 3g, μας γυρίζει σε Edge ή 2g, οπότε και πρακτικά χάνεται το ίντερνετ όσο μιλάμε (οι ταχύτητες που προσφέρονται από τα τελευταία είναι μη αξιοποιήσιμες στις σημερινές απαιτήσεις).

Επομένως, το VoLTE δεν χρειάζεται κανένα 2g για να δουλέψει. :)

Thank U!! 
Βέβαια είναι αξιοπερίεργο γιατί συμβαίνει αυτό στον Γερμανό με το συγκεκριμένο modem-router...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, redbullboy είπε

B3.

Αν στις ρυθμίσεις του "internet"  επιλέξω μόνη της την B3, τότε συνδέεται απλά σε 4g αντί για 4g+. Υπάρχει κάποια άλλη ρύθμιση να του βάλω; Στο Apn τι πρέπει να μπει;

Σε εμενα η b3 παιζει και στις 2 συχννοτητες 10mhz+20mhz οποτε γινεται ετσι το ca. Δε ξερω τι γινεται αλλου. Μολις το δοκιμασα πριν σου γραψω.

 

Το apn μη το πειραξεις,

Επεξ/σία από Gogotsa
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Gogotsa είπε

Σε εμενα η b3 παιζει και στις 2 συχννοτητες 10mhz+20mhz οποτε γινεται ετσι το ca. Δε ξερω τι γινεται αλλου. Μολις το δοκιμασα πριν σου γραψω.

 

Το apn μη το πειραξεις,

Το ότι παίζει σε 2 συχνότητες η b3 που το βλέπεις, στο cellmaper ή στο GUI του Router?

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο gui του ρουτερ. Στο δικο μου γραφει main και ca. Στο cellmapper κοιτα αν σου δινει πληροφοριες σε ποια Mhz παιζει η καθε μπαντα. Αν σου γραφει και 10 και 20 στη b3, τοτε εχει ca.

Επεξ/σία από Gogotsa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθώ δύο μέρες να κάνω δοκιμές με το mr600v2, αρχικά για να βρω το σωστό σημείο που θα πιάσει το πιο δυνατό σήμα, και για να βρω το κανάλι που πιάνει την μεγαλύτερη ταχύτητα. Δεν μπορώ να πω ότι έχω καταλήξει σε κάποιο αποτέλεσμα, ίσως μία παρατήρηση που έχω κάνει είναι ότι η μπάντα 20 έχει σταθερά χαμηλότερες ταχύτητες απο τις 1 και 7, αν και η 20 πιάνει συνηθως καλύτερο σήμα. Το σήμα είναι ομολογουμένως κακό αλλά όταν πιάνει 4g+ παίρνω 40mbps down και 10 up. Τραβοντας μπαλαντεζα στην ταράτσα πιάνω 50 down 20 up. Με βλέπω να στήνω ιστό για κεραία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 13/07/2022 at 21:54, drdedus said:

ηρθε? μπορει να κλειδωσει σε μπαντα?

Μετά από πολύ καιρό ήρθε το ZTE MF286R1 και κατάφερα να το δοκιμάσω. Επιβεβαιώνω πως είναι CAT6 με αρκετά καλά αποτελέσματα. Στα 86,94 αυτή τη στιγμή δεν νομίζω πως υπάρχει ανταγωνισμός. Ορμάτε :D !  

image.png.5c9322d281f4c73417a072d24c598307.png

image.png.9058e917f8363f40149897e7c0b9a17d.png

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στα ZTE ξεκλειδωνει ευκολα το κλειδωμα μπαντας με exploit. Ετσι το εχω και εγω. Αν γραψεις στο google/utube "zte lte hack" θα το βρεις σχετικα ευκολα.

 

Ο φιλος πιο πανω λεει οτι επιβεβαιωνει οτι ειναι cat6 αλλα δε λεει πως το επιβεβαιωνει. Αν κανει παντως το hack με το exploit θα δει αμεσως αν εχει ca.

Επεξ/σία από Gogotsa
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, drdedus said:

κλειδωμα μπαντας εχει?

χλωμο αλλα μηπως βρηκες και κλειδωμα σε cell με καμια εφαρμογη τριτου (εκτος zte)?

Νομίζω ότι από αυτό το μενού μπορείς να κάνεις κανονικά lock στις μπάντες που θέλεις. Το hack δεν το έχω δοκιμάσει. Προσωπικά και σε αυτό αλλά και στο MC801A η αυτόματη επιλογή μου δουλεύει πάρα πολύ καλά και δεν έχει χρειαστεί να τα κλειδώσω.

1269185699_Screenshot_20220812-145623_Chrome2.jpg.9f35e3ffbe0fa1ff23b43dfbc46e7e19.jpg

4 hours ago, Gogotsa said:

Στα ZTE ξεκλειδωνει ευκολα το κλειδωμα μπαντας με exploit. Ετσι το εχω και εγω. Αν γραψεις στο google/utube "zte lte hack" θα το βρεις σχετικα ευκολα.

 

Ο φιλος πιο πανω λεει οτι επιβεβαιωνει οτι ειναι cat6 αλλα δε λεει πως το επιβεβαιωνει. Αν κανει παντως το hack με το exploit θα δει αμεσως αν εχει ca.

Πέρα από τα νούμερα στο speedtest που δεν μπορείς να τα δεις με CAT4, στο δεύτερο screen στα used bands έχει δύο, την 3 και την 20. Αν δεν κανω λάθος με CAT4 δεν μπορείς να κάνεις CA.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι περιορισμους να εχει στους συνδιασμους carrier aggregation ?

δοκιμασε και αν αφησεις πχ μονο μια η δυο μπαντες πως κανει carrier aggregation intra band .Να τραβαει απο 2 των 1800 η και μια απο 2600 κλπ

21 ώρες πριν, Gogotsa είπε

Στα ZTE ξεκλειδωνει ευκολα το κλειδωμα μπαντας με exploit. Ετσι το εχω και εγω. Αν γραψεις στο google/utube "zte lte hack" θα το βρεις σχετικα ευκολα.

αρα σου εμφανιζει μονιμα μενου μετα απο αυτο και τελος?

Επεξ/σία από drdedus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα στην παρέα. Πουλάω το MR6400 v5.2 ελάχιστα χρησιμοποιημένο για να κάνω σιγά σιγά τη μετάβαση σε 5G. Η αγγελία εδώ αν ενδιαφέρεται κάποιος. Εννοείται ερωτήσεις ελεύθερα σε pm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...