Προς το περιεχόμενο

Router 4g/5g για το Cosmote Unlimited


ipal
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από drdedus,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε συνέχεια από εδώ

 και για να μην ανοίγω άλλο thread.

 

Mikrotik rb750gr3
Το εχω για VPN site2site , διάβασα ασχολήθηκα κανενα 3ωρο και το παράτησα.

Εdgerouter x

Πολύ ποιο εύκολο setup από το mikrotik , στο 2ωρο ήταν foul στημένο με QoS και LB , δεν ανέβασε με τίποτα πάνω από 250Mbps

Τplink 605v2

Το σεταρα σε 10 λεπτα , δεν παίζει σωστά το load balancing , δεν παίζει το PPPOE , δεν ασχολήθηκα παραπάνω , ελάχιστα παραμετροποιήσιμο σε σχέση με τα αλλα και μπήκε σε συρτάρι.

Fortigate 60e

Είχα ενα στη δουλειά , το ξερω πολυ καλα , εγινε εύκολα setup επιασε χαλαρά χωρίς να ζορίζετε κοντά στα 400Mbps αλλα χωρις sub δεν εχεις updates και αρκετά από UTM


Τα παρακάτω τρέχουν σε VM 4cores/6GB/128GB με 1 ethernet και vlans


Sophos XG home

Εύκολο στην αρχη , δούλεψε αλλα για να αλλάξεις κατι ειναι σκέτο χάος , χειρότερο και απο το mikrotik. Δεν εχει SQM και το load balancing μονο με weight ειναι για τα πανηγύρια.

Sophos UTM home

Με αυτο δουλεύω προς το παρων. Κανει τα παντα και συμφέρει free (δεν εχω πανω απο 50 ips να βγαίνουν net)

pfsense
opnsense

Τα ποιο γρηγορα και ποιο ελαφριά απο όλα , μου λείπει ομως το realtime  report , IDS και web filtering των sophos/fortinet

 

Προς το παρών μένω με sophos UTM εκτος εαν βρω κανενα fortigate 40f και αποφασίσω να σκάσω 120$/χρονο για updates. 
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 768
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα. 

Θα ήθελα να ρωτήσω αν με ένα 4g η 5g ρουτερ και τοποθετώντας μία κάρτα f2g εκτός από τα δεδομένα μπορώ να πραγματοποιήσω και να λάβω κλήσεις. 

Αν όχι έχει καλώς αν ναι τότε λογικά θα πρέπει να κοιτάξω ένα ρουτερ πού να έχει και υποδοχή τηλεφώνου σωστά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, kostasw είπε

Καλησπέρα. 

Θα ήθελα να ρωτήσω αν με ένα 4g η 5g ρουτερ και τοποθετώντας μία κάρτα f2g εκτός από τα δεδομένα μπορώ να πραγματοποιήσω και να λάβω κλήσεις. 

Αν όχι έχει καλώς αν ναι τότε λογικά θα πρέπει να κοιτάξω ένα ρουτερ πού να έχει και υποδοχή τηλεφώνου σωστά; 

για SMS μπορεις να λάβεις και να στείλεις μεσω του UI του 4G router,  με tp link mr600 τουλάχιστον γίνεται.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, prefuse είπε

για SMS μπορεις να λάβεις και να στείλεις μεσω του UI του 4G router,  με tp link mr600 τουλάχιστον γίνεται.

 

Σε ευχαριστώ. Δεν με ενδιαφέρει το sms όσο το αν μπορούν να πραγματοποιηθούν και να ληφθούν κλήσεις. 

Έστω και voip από τα δεδομένα της κάρτας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, kostasw είπε

Σε ευχαριστώ. Δεν με ενδιαφέρει το sms όσο το αν μπορούν να πραγματοποιηθούν και να ληφθούν κλήσεις. 

Έστω και voip από τα δεδομένα της κάρτας. 

Υπάρχει αυτό https://www.skroutz.gr/s/26845184/TP-LINK-TL-MR6500V-Ασύρματο-4G-Mobile-Router-Wi-Fi-4-με-2-Θύρες-Ethernet.html

 

Θεωρητικά εάν εσείς ενεργό το volte δεν θα έχεις θέμα αλλά δεν το έχω δουλέψει μην σε πάρω στον λαιμό μου 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, laserjesus είπε

Υπάρχει αυτό https://www.skroutz.gr/s/26845184/TP-LINK-TL-MR6500V-Ασύρματο-4G-Mobile-Router-Wi-Fi-4-με-2-Θύρες-Ethernet.html

 

Θεωρητικά εάν εσείς ενεργό το volte δεν θα έχεις θέμα αλλά δεν το έχω δουλέψει μην σε πάρω στον λαιμό μου 

Ευχαριστώ. Θα περιμένω λίγο μήπως απαντήσει κάποιος που έχει κάνει κάτι τέτοιο που θέλω κι εγώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, kostasw είπε

Ευχαριστώ. Θα περιμένω λίγο μήπως απαντήσει κάποιος που έχει κάνει κάτι τέτοιο που θέλω κι εγώ. 

Το ίδιο ακριβώς ψάχνω και εγώ εδώ και μήνες, και ενώ είχα καταλήξει σε δύο μοντέλα, το πιο πάνω της TP-Link και ένα δεύτερο της Huawei, μόλις πριν λίγο, ευτυχώς από ένα σχόλιο στο Amazon.de διαπίστωσα το μόνο που δεν είχα προσέξει!!
Αυτά τα modems -  routers που υπάρχουν μέχρι τώρα στην αγορά και προσφέρουν VoLTE λειτουργούν μόνο σε δίκτυα 3G & 4G!! Που αυτό σημαίνει με το που κλείσουν οι 3G κεραίες η δυνατότητα που δίνουν για VoLTE απλά δεν θα λειτουργεί!! Γιατί δεν αναγνωρίζουν τις 2G κεραίες... 😊😉😕

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, konstantinos77g είπε

Το ίδιο ακριβώς ψάχνω και εγώ εδώ και μήνες, και ενώ είχα καταλήξει σε δύο μοντέλα, το πιο πάνω της TP-Link και ένα δεύτερο της Huawei, μόλις πριν λίγο, ευτυχώς από ένα σχόλιο στο Amazon.de διαπίστωσα το μόνο που δεν είχα προσέξει!!
Αυτά τα modems -  routers που υπάρχουν μέχρι τώρα στην αγορά και προσφέρουν VoLTE λειτουργούν μόνο σε δίκτυα 3G & 4G!! Που αυτό σημαίνει με το που κλείσουν οι 3G κεραίες η δυνατότητα που δίνουν για VoLTE απλά δεν θα λειτουργεί!! Γιατί δεν αναγνωρίζουν τις 2G κεραίες... 😊😉😕

Το volte με 3g δουλεύει; δεν το ήξερα αυτό. 

Το να μπορέσεις με κάποιο τρόπο να πάρεις ομιλία από τα δεδομένα δεν γίνεται; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, kostasw είπε

Το volte με 3g δουλεύει; δεν το ήξερα αυτό. 

Το να μπορέσεις με κάποιο τρόπο να πάρεις ομιλία από τα δεδομένα δεν γίνεται; 

Volte = Voice over LTE. 

To LTE είναι ανάμεσα στο 3g και το 4g

Βέβαια το volte δεν θα κλείσει μετά το τέλος του 3g γιατί απλά παίζει μια χαρά σε 4g ή 5g .. data να έχεις απλά θέλει.

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, laserjesus είπε

Volte = Voice over LTE. 

To LTE είναι ανάμεσα στο 3g και το 4g

Βέβαια το volte δεν θα κλείσει μετά το τέλος του 3g γιατί απλά παίζει μια χαρά σε 4g ή 5g .. data να έχεις απλά θέλει.

To ότι VoLTE σημαίνει Voice over LTE είναι πασίγνωστο για όσους γνωρίζουν.
Όσο για τα υπόλοιπα που αναφέρεις, είσαι σίγουρος;;;
Τι να σου πω, εγώ που το ψάχνω καιρό άλλα έχω βρει και ήδη με το μοντέλο της TP-Link που πρότεινες στο Amazon Γερμανίας ήδη δεν λειτουργεί το VoLTE με το που έκλεισαν οι 3G κεραίες από χρήστη που το έχει αγοράσει, το έχει δουλέψει και αναφέρει αυτά που ανάφερα πριν...
Και δεν είχε πάει το μυαλό μου... Και με το που διάβασα το review του κατάλαβα ότι ήταν το μόνο που δεν είχα προσέξει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους! Στήνω κι εγώ μια εγκατάσταση (επαγγελματικός χώρος) με MR600, ακόμα δεν έχω επιλέξει πάροχο αλλά δοκιμάζω διάφορες κάρτες για να βρω ποια εταιρεία πιάνει καλύτερα. Έχω βρει τις κεραίες από το site της cellmaper αλλά βλέπω ότι η πιο κοντινή που ανήκει στην Vodafone  δηλώνει μόνο μπάντα 3. Είναι λογικό; Φαντάζομαι ότι με μια μόνο μπάντα θα χάνεται η λειτουργία Carrier aggregation. Η εγκατάσταση είναι στο Παγκράτι με πολύ ψηλά κτίρια γύρω γύρω και φοβάμαι ότι οι πιο μακρινές κεραίες θα έχουν πολύ κακό σήμα. 

 

Off topic: είναι απαράδεκτο το 2022 στο Παγκράτι να σου λένε ότι δεν υπάρχει διαθεσιμότητα στο ΚΑΦΑΟ και σαν να μην έφτανε αυτό, εάν και όταν υπάρχει ελεύθερη θέση θα είναι για 24αρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ca μπορεις να εχεις και με μια κεραια μονο στα 10 και 20Mhz. Ποια μπαντα ειναι η κεραια που βλεπεις? b1?b3?b7? τι ακριβως?

Επεξ/σία από Gogotsa
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/8/2022 στις 10:09 ΜΜ, konstantinos77g είπε

To ότι VoLTE σημαίνει Voice over LTE είναι πασίγνωστο για όσους γνωρίζουν.
Όσο για τα υπόλοιπα που αναφέρεις, είσαι σίγουρος;;;
Τι να σου πω, εγώ που το ψάχνω καιρό άλλα έχω βρει και ήδη με το μοντέλο της TP-Link που πρότεινες στο Amazon Γερμανίας ήδη δεν λειτουργεί το VoLTE με το που έκλεισαν οι 3G κεραίες από χρήστη που το έχει αγοράσει, το έχει δουλέψει και αναφέρει αυτά που ανάφερα πριν...
Και δεν είχε πάει το μυαλό μου... Και με το που διάβασα το review του κατάλαβα ότι ήταν το μόνο που δεν είχα προσέξει...

Εγώ το πρότεινα σαν λύση χωρίς να το έχω δοκιμάσει. Εάν δεν του παίζει του τύπο στο amazon μπορεί να είναι θέμα του ίδιου ή του TP-Link.

Volte όμως θα υπάρχει και όταν καταργηθεί και το 3G. Δεν πρόκειται να αλλάξει αυτό πουθενά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, laserjesus είπε

Εγώ το πρότεινα σαν λύση χωρίς να το έχω δοκιμάσει. Εάν δεν του παίζει του τύπο στο amazon μπορεί να είναι θέμα του ίδιου ή του TP-Link.

Volte όμως θα υπάρχει και όταν καταργηθεί και το 3G. Δεν πρόκειται να αλλάξει αυτό πουθενά 

Δεν είπε κανένας ότι δεν θα υπάρχει το VoLTE! Το θέμα είναι το πώς θα λειτουργεί και αν θα χρειάζεται την ύπαρξη του 2G στο modem, γιατί αν το χρειάζεται δεν υπάρχει περίπτωση να δουλέψουν τα συγκεκριμένα modems.

Το πρόβλημα που έχει ο Γερμανός reviewer είναι ότι στο δίκτυο του δούλευε κανονικά το VoLTE όσο υπήρχε το 3G, με το που έκλεισαν τις 3G κεραίες, πάπαλα!!

Και σε άλλη εταιρεία που λειτουργεί κανονικά το 3G δουλεύει μια χαρά το VoLTE!

Δεύτερο review είναι στα Top reviews στο Γερμανικό Amazon... 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν αναφέρομαι σε modem/router, για να ξεδιαλύνω λίγο τα πράγματα.
2g/3g = circuit switched network

4g = packet switched network 

Το VoLTE δουλεύει μέσω του 4g δικτύου και σημαίνει ότι η κλήση μας θα γίνει μας μέσω του IMS, παραμένοντας στο packet core. Γι' αυτό, όταν έχουμε ενεργοποιημένα τα δεδομένα μας, αν πραγματοποιήσουμε κλήση μέσω VoLTE , θα δούμε ότι θα παραμείνει το σηματάκι του 4g στην τηλεφωνική μας συσκευή και θα έχουμε κανονικά ίντερνετ ταυτόχρονα.

Αν το κινητό μας δεν υποστηρίζει VoLTE (ή είναι απενεργοποιημένο από τις ρυθμίσεις ή τον πάροχό μας), τότε θα κάνει CSFB (circuit switched fallback) κατά τη διάρκεια μιας κλήσης και θα μας πάει σε 3g/Edge/2g, ανάλογα με το ποιο διατίθεται στην περιοχή μας. Πλέον, με την κατάργηση του 3g, μας γυρίζει σε Edge ή 2g, οπότε και πρακτικά χάνεται το ίντερνετ όσο μιλάμε (οι ταχύτητες που προσφέρονται από τα τελευταία είναι μη αξιοποιήσιμες στις σημερινές απαιτήσεις).

Επομένως, το VoLTE δεν χρειάζεται κανένα 2g για να δουλέψει. :)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...