Προς το περιεχόμενο

Router 4g/5g για το Cosmote Unlimited


ipal
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από drdedus,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 17/6/2022 στις 11:10 ΜΜ, prefuse είπε

Στην περιοχή που θελω να βάλω το 4G router με speedtest στο κινητό, φτάνει μέχρι 80 down / 15 up.

αξίζει να πάρω το tp link mr600 V2 ή να πάω για το φθηνότερο  mr600 V1?

απο οτι διαβάζω οι διαφορες ειναι οι παρακάτω. IPSrec VPN δεν θα μου χρειαστεί, το band 1+ band 3 Carrier Aggregation δεν γνωρίζω τι ακριβώς κανει, ισως καλυτερο σήμα.. αλλα θα πιανω μεγαλύτερες ταχύτητες απο τα 2 κινητά που έκανα speedtest?

https://community.tp-link.com/en/home/forum/topic/232054

"Archer MR600 V2 supports band 1+ band 3 Carrier Aggregation while V1 doesn't support that combination. However, IPSec VPN has been removed from MR600 V2."

Και το v1 υποστηρίζει CA μέσω beta firmware της TP link.

Έχει αναφερθεί πολλές φορές, αν ψάξεις πιο πίσω πιθανόν έχει ανέβει και το link

@zoro4724 όχι δε χρειάζεται να το κάνεις. Απλά προσθέτει κάποια APN ξένων παρόχων.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 764
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, ipal είπε

Και το v1 υποστηρίζει CA μέσω beta firmware της TP link.

Έχει αναφερθεί πολλές φορές, αν ψάξεις πιο πίσω πιθανόν έχει ανέβει και το link

@zoro4724 όχι δε χρειάζεται να το κάνεις. Απλά προσθέτει κάποια APN ξένων παρόχων.

 

Ευχαριστώ για την ενημέρωση.

Είναι σταθερό όμως το beta firmware που υποστηρίζει CA στο v1? 

Αξίζει να περιμένω λίγες μέρες να ξαναπέσει η τιμή του v2 στα ~130€ ή να πάρω το v1 με beta firmware;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι "beta", κανονικό firmware είναι που το έδωσαν γιατί ζητούσε πολύς κόσμος CA όταν βγήκε το v2. 

Ε, αν το βρεις 130 πάρε το V2. 170 κλπ που το δίνουν κάποιοι με τιποτα. αν και σε αυτό έχουν αραίωσει οι ενημερώσεις , αφου μαλλον έρχεται το V3 - αν ισχύει αυτο: https://www.tp-link.com/gr/support/download/archer-mr600/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Antonis31 είπε

Αν δεν γράφει και από την τιμή, είναι v1, επίσης δεν πωλείται από Amazon αλλά από 3rd seller. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, drdedus είπε

και γιατι tp link και οχι Huawei_

Γιατί ξέχασα ότι υπάρχουν και αυτά.

Λογικά λες τα b535 που είναι στα ίδια χρήματα με το mr600 v1.

Τα έχει κανένας; Αξίζουν σε σχέση με τα tp link mr600 και mr6400?

https://www.skroutz.gr/c/775/adsl-modem/m/2159/Huawei.html?keyphrase=b535&utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

Αναμένω μήπως πάρω το mr600 v2 αλλά δεν υπάρχει πουθενά σε λογική τιμή και σε στοκ, οπότε μάλλον θα κινηθώ αλλού.

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/6/2022 στις 1:10 ΜΜ, prefuse είπε

Αν δεν γράφει και από την τιμή, είναι v1, επίσης δεν πωλείται από Amazon αλλά από 3rd seller. 

Είναι v2. Στην Ελλάδα η v2 θα κυκλοφορήσει από την TPlink μέσα Ιουλίου (πιθανόν). Η διαφορά τους εξωτερικά είναι η κάθετη γραμμή led που έχει η v1 ( βλέπεις φωτογραφία skrutz) ενώ v2 δεν την έχει ( βλέπεις φωτογραφία amazon)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δείτε και αυτό εδώ: https://www.skroutz.gr/s/30473487/ZTE-MF286R1-Ασύρματο-4G-Mobile-Router-Wi-Fi-5-με-4-Θύρες-Gigabit-Ethernet.html

Απ ότι βλέπω online CAT6 είναι, αν και δεν μπόρεσα να βρω τι διαφορές έχει με το MF286R που  δίνει η  cosmote. Πιθανώς (αν δεν υπάρχει κάποιο catch) να είναι το best VFM.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν μπορώ να βρω με σιγουριά, γιατί γενικά υπάρχει πολύ λίγη πληροφορία για το MF286R και ακόμη λιγότερη για το MF286R1.

Σε κάποια γερμανικά και πολωνικά sites το αναφέρει για CAT6. πχ:

https://www.x-kom.de/zte-mf286r1-1200mbps-a-b-g-n-ac-3g-4g-lte-300mbps-mf286r1-lte-cat-6-drahtlose-router-725625

https://virtualeye.pl/pl/p/Router-MF286R1-stacjonarny-LTE-CAT.6-DL-do-300Mbs-WiFi-2.45GHz4-porty-RJ45-101001000%2C-2-porty-RJ11%2C-wyjscia-antenowe-SMA/120967

Δεν έχω βρει αναφορά για CAT4 κάπου. Έχεις δει κάτι εσύ; Έκανα όπως και να έχει μια παραγγελία για να μάθουμε 😄

Επεξ/σία από DiamadisT
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα σε όλους, έχω μια ερώτηση:

αρχικά να πω ότι δεν είμαι πολύ έμπειρος και μόλις σήμερα ανακάλυψα ότι μπορώ να βάλω ένα 4g router στο εξοχικό για να μην μπλέκομαι με vdsl και συμβόλαια..

Θέλω να πάρω μαζί μου το TV box της Cosmote και να το συνδέσω καλύτερα με ethernet για να εχουμε τηλεόραση καθώς το σήμα είναι χάλια στην περιοχή και πιάνει μόνο τα κρατικά. Βρήκα αυτό στον παρακάτω σύνδεσμο, θα ήθελα να είναι απλό στην εγκατάσταση και αποτελεσματικό, από την συσκευή αυτή θα τραβάνε ιντερνετ η τηλεόραση (το tv box) και 2-3 κινητά. 

Πείτε μου λίγο την γνώμη σας https://www.skroutz.gr/s/25043802/TP-LINK-TL-MR6400-v5-Ασύρματο-4G-Mobile-Router-Wi-Fi-4-με-3-Θύρες-Ethernet.html

διάβασα σε κάποιες αξιολόγησης ότι παίζει ρόλο και το σήμα της κινητής, όχι μόνο το unlimited data. Ποιά είναι η γνώμη σας, να κοιτάξω αν υπάρχει κάτι καλύτερο μέχρι τα 60-70 ευρώ;; ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο ακριβώς έκανα κ εγώ αγοράζοντας το συγκεκριμένο

Αντί για tv box έχει συνδεθεί PS4 των παιδιών κ μέσω αυτού βλέπουμε κ netflix και παίζει απροβληματιστα

Το δουλεύω με κάρτα cosmote που έχει το καλύτερο σήμα στη περιοχή

Πιστεύω ότι θα καλυφθείς

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

MR600 v1 εδω με το τελευταίο firmware για CA.

Στο πηγμένο για ΣΚ εξωτικό Puerto Rafti, στο σημείο (hellhole) που είμαι, πιανω 3mbps Down και 14 up (!) με Cosmote! Στο σημειο αυτο με iphone 12pro βλέπω 60down (2-3 μπαρες 5g) παλι cosmote.

Για να μην δίνω 25 ευρώ την μέρα για να πηγαινοερχομαι γραφειο (βενζινη), πείτε προτάσεις μπας και τηλεργαστω.?.

1. Αγοραζω μια Vodafone καρτα, μπας και πιανει καλυτερα. Αν οχι, 10 ευρω ηταν , δεν πειραζει. Το κάνω Δευτερα, θα ξερω το απογευμα της ιδιας μερας. Φοβαμαι οτι τσαμπα κοπος στην αετοραχη που είναι το σπιτι….

2. Αγοραζω το Fritz 6850 5G με την ελπιδα να εχει καλυτερο modem (πχ νομιζω ειναι cat16 στο 4G), ελπιζοντας εστω να πιασω τις επιδοσεις του iphone 12pro. Η τσαμπα ελπιζω; Θα γλυτωσω 250 ευρω απο φυσικη παρουσια (βενζινες), 500 εχει το fritz, αρα 250 η επιβαρυνση. Πουλαω και κανα 70αρι το ενος μηνα MR600 και ρεφαρω λιγο ακομα. Και ισως χειμωνα το κοτσαρω με την 5G στην οπτικη 200αρα στο σπιτι στην Αθηνα , να πιανω παραπανω…

3. Δεν μας παρατας ρε φιλε κτλ κτλ (….) 

Οσο να γραψω το σεντονι στο μεταξυ, το down πηγε 11 και το up 12. Λες τις καθημερινες να παλευεται? Μου εχω βαλει Τεταρτη τηλεργασια και Πεμπτη, γμτ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...