Προς το περιεχόμενο

Router 4g/5g για το Cosmote Unlimited


ipal
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από drdedus,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, ipal είπε

Το mr200 άνετα πιάνει και παραπανω , περί τα 40-50mbps; Εκεί γύρω είναι οι "καλές" ταχύτητες των cat. 4.

Κάτι άλλο συμβαίνει, πιθανόν δεν έχεις καλό σήμα; 

Πάντως το reset και ξεκλείδωμα του συγκεκριμένου ρούτερ δε θα σου προσφέρει κατι σε σχέση με την ταχύτητα, δεν υπάρχει κατι σχετικο να ρυθμίσεις στο μενού. 

Ναι, γι' αυτό ανέφερα ότι ακριβώς από την ίδια θέση το κινητό πιάνει 70Mbps. Άρα το σήμα της Cosmote μπορεί να δώσει ακριβώς αυτά τα Mbps. Άρα μάλλον δε φταίει το σήμα.

Βλακεία θα πω μάλλον, αλλά αν μπορούσα να μπω στο menu μέσα θα μπορούσα να ενεργοποιήσω και το 5Ghz δίκτυο. Ίσως αυτό θα έκανε κάποια διαφορά; (χλωμό καθώς και το 2.4 θα μπορούσε να καλύψει αυτά τα Mbps).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 764
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 10/6/2022 στις 2:42 ΜΜ, Gogotsa είπε

Εχει δεν εχει pin η καρτα, ρεσετ στο ρουτερ μπορει να κανει οπως και να εχει.

γιατι? ξερεις σιγουρα οτι η εταιρεια δεν εχει στησει κατι? η πας να τον καψεις?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, μια σχετική/άσχετη ερώτηση για τα ρουτεράκια αυτά:

διαθέτω ήδη το R219h από Vodafone. Για τα δεδομένα του (και τα δικά μου εννοείται) μια χαρά σερβίρει στις ασύρματες. Τι γίνεται όμως αν θέλω να "δώσω" νετ σε μια ενσύρματη? Τι έξτρα εξοπλισμός απαιτείται? Θα μπορούσε ενδεχομένως να χρησιμοποιηθεί κάποιο παλιό μόντεμ/ρούτερ από πάροχο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, solution1 είπε

Θα χρειαστεί ένα wifi router με δυνατότητα λειτουργίας σε client mode

Αυτό είναι το bridge mode που ακούγεται συχνά;
(Sorry αλλά άσχετος με τα περί δικτύων... 😉)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σας

Κατοχος TP-LINK Archer MR600 v2 ,θα ηθελα να ρωτήσω εαν χρειαζεται να κανω το ΙSP upgrade καθως στο επισημο website υπαρχει νεότερη έκδοση απο αυτην που ειναι ήδη εγκατεστημενη?

Η αληθεια ειναι ότι δεν γνωρίζω και τι σημαινει

Ευχαριστω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, zoro4724 είπε

Καλησπερα σας

Κατοχος TP-LINK Archer MR600 v2 ,θα ηθελα να ρωτήσω εαν χρειαζεται να κανω το ΙSP upgrade καθως στο επισημο website υπαρχει νεότερη έκδοση απο αυτην που ειναι ήδη εγκατεστημενη?

Η αληθεια ειναι ότι δεν γνωρίζω και τι σημαινει

Ευχαριστω

 

Καλησπέρα, αν επιτρέπεται, για ποιο λόγο πήρατε το v2 και όχι το αρκετά φθηνότερο v1?

Τις ίδιες ταχύτητες δεν υποστηρίζει; 

 

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στην περιοχή που θελω να βάλω το 4G router με speedtest στο κινητό, φτάνει μέχρι 80 down / 15 up.

αξίζει να πάρω το tp link mr600 V2 ή να πάω για το φθηνότερο  mr600 V1?

απο οτι διαβάζω οι διαφορες ειναι οι παρακάτω. IPSrec VPN δεν θα μου χρειαστεί, το band 1+ band 3 Carrier Aggregation δεν γνωρίζω τι ακριβώς κανει, ισως καλυτερο σήμα.. αλλα θα πιανω μεγαλύτερες ταχύτητες απο τα 2 κινητά που έκανα speedtest?

https://community.tp-link.com/en/home/forum/topic/232054

"Archer MR600 V2 supports band 1+ band 3 Carrier Aggregation while V1 doesn't support that combination. However, IPSec VPN has been removed from MR600 V2."

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το Carrier Aggregation είναι το "+" στο 4G+

Συνδυάζει 2 μπάντες ώστε να πιάνει διπλάσιες ταχύτητες (έως 300Mbps)

Αν δεν έχεις CA, τότε λειτουργεί ως απλό 4G (max ταχύτητα 150Mbps)

To καλύτερο 4G+ modem, είναι το microtik Chateau https://www.skroutz.gr/s/25599289/MikroTik-Chateau-LTE12-Access-Point-Wi-Fi-4-Dual-Band-2-4-5GHz.html#reviews το οποίο υποστηρίζει 3-band CA (375Mbps)

Επεξ/σία από solution1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Archer MR600 V2)

https://www.amazon.co.uk/gp/product/B083KDK9JC/ref=ox_sc_act_title_1?smid=A3P5ROKL5A1OLE&psc=1

γνωρίζετε αν στην τελική τιμή που θα πληρώσουμε στο αγγλικό amazon.co.uk ειναι μέσα και το τελωνείο;

θα πληρώσω κάτι άλλο οταν έρθει;

Screenshot 2022-06-19 at 10.03.00 PM.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, prefuse είπε

(Archer MR600 V2)

https://www.amazon.co.uk/gp/product/B083KDK9JC/ref=ox_sc_act_title_1?smid=A3P5ROKL5A1OLE&psc=1

γνωρίζετε αν στην τελική τιμή που θα πληρώσουμε στο αγγλικό amazon.co.uk ειναι μέσα και το τελωνείο;

θα πληρώσω κάτι άλλο οταν έρθει;

Screenshot 2022-06-19 at 10.03.00 PM.png

ΔΕΝ περιλαμβάνεται τελωνείο, αν είχαν και το τελωνείο μέσα θα είχαν μια επιπλέον χρέωση Import Fees Deposit

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σας,

Ως κάτοχος extra sim για 5G και επειδή έχω σκίσει το κινητό μου σε hotspot, θέλω ένα stable (μην κάνει restart μόνο του στο άσχετο) 5G router αν συνδέω PS5 & TV.

Δεν με απασχολεί τόσο το wi-fi καθώς θα δίνω ethernet. Μπορείτε παρακαλώ να μου προτείνετε κάποιο μοντέλο διότι με το ψάξιμο έχω πελαγώσει...

Στην περιοχή μου (Αγ.Παρασκευή) πιάνω εξαιρετικό σήμα

Να πάρω το Huawei CPE Pro 2 H122-373?

Επεξ/σία από steliosfan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το πήρα τελικά.

Σε wifi 5g πιάνω 400mpbs

Σε ethernet (speedtest του PS5 πιάνω 7.... και στην tv ethernet speedtest πιάνω 100)

edit: άλλαξα καλώδιο και ολα σουπερ

 

Επεξ/σία από steliosfan
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το φθηνοτερο 4g router απο οτι βλεπω ειναι αυτο Vodafone Mobile R219h το οποιο δεν ειναι κακο απο οτι διαβαζω για cat4 και κανει 40ε/ υπαρχει κατι αλλο κοντα σε αυτα τα λεφτα; και το XIAOMI MI F490 4G LTE ειναι μετα στα 48ε

απαιτησεις ειναι απλα να ειναι καλυτερες απο σταθερο adsl που πιανει 13mbps τωρα σε σπιτι για σερφαρισμα-youtube-video κλησεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...