Προς το περιεχόμενο

Router 4g/5g για το Cosmote Unlimited


ipal
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από drdedus,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, Chuckie667 είπε

MR600 v1 εδω με το τελευταίο firmware για CA.

Στο πηγμένο για ΣΚ εξωτικό Puerto Rafti, στο σημείο (hellhole) που είμαι, πιανω 3mbps Down και 14 up (!) με Cosmote! Στο σημειο αυτο με iphone 12pro βλέπω 60down (2-3 μπαρες 5g) παλι cosmote.

Για να μην δίνω 25 ευρώ την μέρα για να πηγαινοερχομαι γραφειο (βενζινη), πείτε προτάσεις μπας και τηλεργαστω.?.

1. Αγοραζω μια Vodafone καρτα, μπας και πιανει καλυτερα. Αν οχι, 10 ευρω ηταν , δεν πειραζει. Το κάνω Δευτερα, θα ξερω το απογευμα της ιδιας μερας. Φοβαμαι οτι τσαμπα κοπος στην αετοραχη που είναι το σπιτι….

2. Αγοραζω το Fritz 6850 5G με την ελπιδα να εχει καλυτερο modem (πχ νομιζω ειναι cat16 στο 4G), ελπιζοντας εστω να πιασω τις επιδοσεις του iphone 12pro. Η τσαμπα ελπιζω; Θα γλυτωσω 250 ευρω απο φυσικη παρουσια (βενζινες), 500 εχει το fritz, αρα 250 η επιβαρυνση. Πουλαω και κανα 70αρι το ενος μηνα MR600 και ρεφαρω λιγο ακομα. Και ισως χειμωνα το κοτσαρω με την 5G στην οπτικη 200αρα στο σπιτι στην Αθηνα , να πιανω παραπανω…

3. Δεν μας παρατας ρε φιλε κτλ κτλ (….) 

Οσο να γραψω το σεντονι στο μεταξυ, το down πηγε 11 και το up 12. Λες τις καθημερινες να παλευεται? Μου εχω βαλει Τεταρτη τηλεργασια και Πεμπτη, γμτ

3) 😃

Γιατί δεν δοκιμάζεις πρώτα με κάρτες F2G/ cu ή με κάνα άλλο κινητό σε hotspot (τουλάχιστον μέχρι να βρεις μια καλύτερη λύση);

Από καταστήματα τις παίρνεις άμεσα αλλά για Vodafone τουλάχιστον είναι 22€ ενώ για παραγγελία μέσω web 12€.

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 764
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, Chuckie667 είπε

MR600 v1 εδω με το τελευταίο firmware για CA.

Στο πηγμένο για ΣΚ εξωτικό Puerto Rafti, στο σημείο (hellhole) που είμαι, πιανω 3mbps Down και 14 up (!) με Cosmote! Στο σημειο αυτο με iphone 12pro βλέπω 60down (2-3 μπαρες 5g) παλι cosmote.

Για να μην δίνω 25 ευρώ την μέρα για να πηγαινοερχομαι γραφειο (βενζινη), πείτε προτάσεις μπας και τηλεργαστω.?.

1. Αγοραζω μια Vodafone καρτα, μπας και πιανει καλυτερα. Αν οχι, 10 ευρω ηταν , δεν πειραζει. Το κάνω Δευτερα, θα ξερω το απογευμα της ιδιας μερας. Φοβαμαι οτι τσαμπα κοπος στην αετοραχη που είναι το σπιτι….

2. Αγοραζω το Fritz 6850 5G με την ελπιδα να εχει καλυτερο modem (πχ νομιζω ειναι cat16 στο 4G), ελπιζοντας εστω να πιασω τις επιδοσεις του iphone 12pro. Η τσαμπα ελπιζω; Θα γλυτωσω 250 ευρω απο φυσικη παρουσια (βενζινες), 500 εχει το fritz, αρα 250 η επιβαρυνση. Πουλαω και κανα 70αρι το ενος μηνα MR600 και ρεφαρω λιγο ακομα. Και ισως χειμωνα το κοτσαρω με την 5G στην οπτικη 200αρα στο σπιτι στην Αθηνα , να πιανω παραπανω…

3. Δεν μας παρατας ρε φιλε κτλ κτλ (….) 

Οσο να γραψω το σεντονι στο μεταξυ, το down πηγε 11 και το up 12. Λες τις καθημερινες να παλευεται? Μου εχω βαλει Τεταρτη τηλεργασια και Πεμπτη, γμτ

παρε ενα ταψι, ενα πλεγμα, ενα χαρτονι με αλουμινοχαρτο η βγαλτο εξω μπροστα απο κατι μεταλικο  πχ aircontition και παιξε.....

καλο ειναι να μπεις στο μενου και να βλεπεις το σημα και εννοειτε αν γινετε να κλειδωσεις μπαντες κεραιες κλπ.

Για αρχη βαλε απλα ενα πλεγμα η ταψι η αυτο για τα μακαρονια και παιξε..

Επεξ/σία από drdedus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, drdedus είπε

παρε ενα ταψι, ενα πλεγμα, ενα χαρτονι με αλουμινοχαρτο η βγαλτο εξω μπροστα απο κατι μεταλικο  πχ aircontition και παιξε.....

καλο ειναι να μπεις στο μενου και να βλεπεις το σημα και εννοειτε αν γινετε να κλειδωσεις μπαντες κεραιες κλπ.

Για αρχη βαλε απλα ενα πλεγμα η ταψι η αυτο για τα μακαρονια και παιξε..

ειχα λιγο χρονο για σκότωμα και δοκίμασα τα γιατροσόφια της κυρ Μαρίκας, που αναφέρεις.

δεν ξέρω αν το αλουμινένιο στραγγιστήρι για τα μακαρόνια πρεπει να εχει κάποιο ISO για καλυτερα αποτελέσματα, αλλα δεν άλλαξε απολύτως τίποτα σε ενα mr600 που εχω. εκανα και restart μπας και...

ευελπιστώ σε άλλους να κάνει

αργότερα θα ασχοληθώ με τις μπαντιές... μπας και αλλάξει κάτι προς το καλύτερο, αν και με τα 15-25 που πιάνει τωρα, κάνω την δουλειά μου.

 

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανεβηκε στα 27 down 11 up με το τρεχον setup. Πηγα σε μια vodafone, ζητησα μια καρτα data, αρχισαν να μου λενε οτι ειναι κλειδωμενες και να φερω το router να το σεταρουν με 19 ευρω, και διαφορα αλλα … και εφυγα.

Θα δουμε πως θα παει και αυριο, και ενημερωνω… Κακη επιλογη το mr600, επρεπε κατευθειαν να παω σε κανα 5g, θα εδινε κατι παραπανω…

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λογικά βλακείες σου λένε κλειδωμένα είναι τα ρουτερ οχι οι κάρτες απο ότι ξέρω.

Δεν ξέρω ανα εχει αναφερθεί παραπάνω αλλά δές αυτό απο το cu μήπως σε βολέψει . 

Εκανα εγώ το αντιστοιχο πριν λίγες μερες με whatup -> router και παιζει μια χαρα οπότε λογικα και εσυ θα εισαι οκ.

https://www.vodafonecu.gr/ela-sto-cu/gine-cu-offer-2/

* νομίζω αυτη η προσφορά ειναι μονο αν την κανεις online αλλα και κανονικη καρτα να παρεις απο κατάστημα τρεχει προσφορα 10ευρω unlimited data για ενα μηνα .

11 ώρες πριν, Chuckie667 είπε

Ανεβηκε στα 27 down 11 up με το τρεχον setup. Πηγα σε μια vodafone, ζητησα μια καρτα data, αρχισαν να μου λενε οτι ειναι κλειδωμενες και να φερω το router να το σεταρουν με 19 ευρω, και διαφορα αλλα … και εφυγα.

Θα δουμε πως θα παει και αυριο, και ενημερωνω… Κακη επιλογη το mr600, επρεπε κατευθειαν να παω σε κανα 5g, θα εδινε κατι παραπανω…

 

Επεξ/σία από dzerv
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/6/2022 στις 12:57 ΜΜ, DiamadisT είπε

Δεν μπορώ να βρω με σιγουριά, γιατί γενικά υπάρχει πολύ λίγη πληροφορία για το MF286R και ακόμη λιγότερη για το MF286R1.

Σε κάποια γερμανικά και πολωνικά sites το αναφέρει για CAT6. πχ:

https://www.x-kom.de/zte-mf286r1-1200mbps-a-b-g-n-ac-3g-4g-lte-300mbps-mf286r1-lte-cat-6-drahtlose-router-725625

https://virtualeye.pl/pl/p/Router-MF286R1-stacjonarny-LTE-CAT.6-DL-do-300Mbs-WiFi-2.45GHz4-porty-RJ45-101001000%2C-2-porty-RJ11%2C-wyjscia-antenowe-SMA/120967

Δεν έχω βρει αναφορά για CAT4 κάπου. Έχεις δει κάτι εσύ; Έκανα όπως και να έχει μια παραγγελία για να μάθουμε 😄

αναμενουμε στοϊκα να μας ενημερωσεις! μπας και γλιτωσουμε κανα ευρω για κατ6 ρουτερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια βοήθεια οποιος εχει το mr600 ή εμπειρία απο 4G router.

1) Για να μην ψάχνω όλους τους πιθανούς συνδιασμούς σε μπάντες, εχει καποιο νόημα να ΜΗΝ εχουμε όλες τις μπάντες τσεκαρισμένες;

εχω κανει απειρα speed test, με την κάθε μπάντα μόνη της, αλλα και όλες μαζι (οπως το εχω τωρα και φαινεται και στα screenshot παρακάτω) αλλα ΔΕΝ είδα διαφορές σε ταχύτητα μεταξύ των Β1 μονη της, Β3 μονη της, Β7 μονη της, και τσεκαρισμένες όλες τις μπάντες μαζί..(30-40mbit down πιανουν)

Μονο οι Β20 και Β28 ειχαν αισθητα μικρότερες ταχυτητες, απο 10-20mbit down..

 

2) Μηπως χρειάζεται να πειράξω καποιο άλλο setting για καλυτερα αποτελέσματα;

πχ δοκιμασα και profile name: vodafone default 2 αλλα δεν συνδέθηκε καν στο ιντερνετ.

 

3) το τελευταίο firmware που μου βγάζει μεσω του UI και ηταν προεγκατεστημενο ειναι

1.6.0 0.9.1 v0001.0 Build 220105 Rel.58321n

στο link https://www.tp-link.com/gr/support/download/archer-mr600/v2/#Firmware

παραπανω αναφέρει.. Archer MR600(EU)_V2_210914... και δεν εχει πουθενα το προεγκατεστημενο..

 

4) να εχω ενεργοποιημένο το QoS ή το Nat Boost?

(οταν ενεργοποιηθεί το ένα, απενεργοποιείτε αυτόματα το άλλο)

 

Spoiler

 

Screenshot 2022-07-05 at 5.05.18 PM.png

 

Screenshot 2022-07-05 at 5.06.10 PM.png

Screenshot 2022-07-05 at 5.16.29 PM.png

 

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, prefuse είπε

Μια βοήθεια οποιος εχει το mr600 ή εμπειρία απο 4G router.

1) Για να μην ψάχνω όλους τους πιθανούς συνδιασμούς σε μπάντες, εχει καποιο νόημα να ΜΗΝ εχουμε όλες τις μπάντες τσεκαρισμένες;

εχω κανει απειρα speed test, με την κάθε μπάντα μόνη της, αλλα και όλες μαζι (οπως το εχω τωρα και φαινεται και στα screenshot παρακάτω) αλλα ΔΕΝ είδα διαφορές σε ταχύτητα μεταξύ των Β1 μονη της, Β3 μονη της, Β7 μονη της, και τσεκαρισμένες όλες τις μπάντες μαζί..(30-40mbit down πιανουν)

Μονο οι Β20 και Β28 ειχαν αισθητα μικρότερες ταχυτητες, απο 10-20mbit down..

2) Μηπως χρειάζεται να πειράξω καποιο άλλο setting για καλυτερα αποτελέσματα;

πχ δοκιμασα και profile name: vodafone default 2 αλλα δεν συνδέθηκε καν στο ιντερνετ.

3) στο UI του tp link μου λέει οτι εχει το τελευταίο update αλλα στο site εχει τελείως άλλα ονοματα firmware και δεν βγαίνει ακρη.

Screenshot 2022-07-05 at 5.05.18 PM.png

Screenshot 2022-07-05 at 5.06.10 PM.png

Screenshot 2022-07-05 at 5.16.29 PM.png

Το modem το πήρες από Ελλάδα ή εξωτερικό;

Στην Ελλάδα λειτουργούν μόνο οι μπάντες

  • 3 (1800MHz)
  • 7 (2600MHz)
  • 20 (800MHz)

Οπότε δεν έχει νόημα να ενεργοποιείς τις υπόλοιπες

Οι 3 & 7 έχουν εύρος 20ΜΗz, ενώ η 20 έχει 10Mhz

Το modem υποστηρίζει 2-band CA.

Αν γύρω σου πιάνεις και τις τρεις μπάντες, τότε και μόνο τότε ίσως έχει νόημα να απενεργοποιήσεις την 20 ώστε να "πιέσεις" το modem να χρησιμοποιείσει συνδιασμό 3 & 7.

Αν πιάνεις μόνο 2 μπάντες γύρω σου, τότε τις ενεργοποιείς όλες (3, 7 & 20)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, solution1 είπε

Το modem το πήρες από Ελλάδα ή εξωτερικό;

Στην Ελλάδα λειτουργούν μόνο οι μπάντες

  • 3 (1800MHz)
  • 7 (2600MHz)
  • 20 (800MHz)

Οπότε δεν έχει νόημα να ενεργοποιείς τις υπόλοιπες

Οι 3 & 7 έχουν εύρος 20ΜΗz, ενώ η 20 έχει 10Mhz

Το modem υποστηρίζει 2-band CA.

Αν γύρω σου πιάνεις και τις τρεις μπάντες, τότε και μόνο τότε ίσως έχει νόημα να απενεργοποιήσεις την 20 ώστε να "πιέσεις" το modem να χρησιμοποιείσει συνδιασμό 3 & 7.

Αν πιάνεις μόνο 2 μπάντες γύρω σου, τότε τις ενεργοποιείς όλες (3, 7 & 20)

Ευχαριστώ για την απάντηση

Από Ελλάδα το πήρα.

Πως ακριβώς όμως βλέπω ποιες μπάντες πιάνει; Δίπλα από την κάθε μπάντα μου δείχνει και σε παρένθεση το όνομα του ISP. Δηλ φαίνεται σαν να μπορεί να τις χρησιμοποιήσει όλες.

Τις έχω τσεκαρει και τις 5 και το δέχτηκε κανονικά όπως φαίνεται και στο 1 screenshot.

Η wind μου έδωσε τις μεγαλύτερες ταχύτητες, 65-75 αλλά για κάποιο λόγο όταν πατάω band: manual μου βγάζει ένα error code 89534 no available band και δεν εμφανίζει τις μπάντες. 

 

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, drdedus said:

το ZTE MF286R1 το πηρε κανεις? 

ειναι τελικα cat6? αξιζει σαν συσκευη?

 

18 hours ago, JeZus said:

αναμενουμε στοϊκα να μας ενημερωσεις! μπας και γλιτωσουμε κανα ευρω για κατ6 ρουτερ

Το έχω παραγγείλει και η παράδοση είναι την επόμενη εβδομάδα. Μόλις το πάρω στα χέρια μου θα ενημερώσω.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1,3,7,20 ειναι οι μπαντες, μπορειτε ακομη στο cellmapper να δειτε ποιες μπαντες χρησιμοποιουνται, ή ακομη υπαρχουν και android apps.

Επεξ/σία από Gogotsa
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/7/2022 στις 11:35 ΜΜ, solution1 είπε

Το modem το πήρες από Ελλάδα ή εξωτερικό;

Στην Ελλάδα λειτουργούν μόνο οι μπάντες

  • 3 (1800MHz)
  • 7 (2600MHz)
  • 20 (800MHz)

Οπότε δεν έχει νόημα να ενεργοποιείς τις υπόλοιπες

Οι 3 & 7 έχουν εύρος 20ΜΗz, ενώ η 20 έχει 10Mhz

Το modem υποστηρίζει 2-band CA.

Αν γύρω σου πιάνεις και τις τρεις μπάντες, τότε και μόνο τότε ίσως έχει νόημα να απενεργοποιήσεις την 20 ώστε να "πιέσεις" το modem να χρησιμοποιείσει συνδιασμό 3 & 7.

Αν πιάνεις μόνο 2 μπάντες γύρω σου, τότε τις ενεργοποιείς όλες (3, 7 & 20)

Αν και "χαλάω" λίγο το topic ουσιαστικά δεν έχει νόημα στην Ελλάδα κάποια συσκευή που "πιάνει" επιπλέον bands από τις 3,7 και 20 σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/7/2022 στις 9:17 ΠΜ, trainer είπε

Το ίδιο ακριβώς έκανα κ εγώ αγοράζοντας το συγκεκριμένο

Αντί για tv box έχει συνδεθεί PS4 των παιδιών κ μέσω αυτού βλέπουμε κ netflix και παίζει απροβληματιστα

Το δουλεύω με κάρτα cosmote που έχει το καλύτερο σήμα στη περιοχή

Πιστεύω ότι θα καλυφθείς

την κάρτα sim την ζητάω και μου την δίνουν ξεκλείδωτη χωρίς pin ή πρέπει να βάζω το pin κατα το σετάρισμα του router;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...