Προς το περιεχόμενο

Router 4g/5g για το Cosmote Unlimited


ipal
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από drdedus,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 771
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, PetrosSketo είπε

Θα περάσω να πάρω ένα σήμερα όσο μεγαλύτερο βρω. Αν βρω και cat7 θα το πάρω να δω τι διάφορες θα δω.

Μην σε πάρω στο λαιμό μου έτσι διαβασα.  Αλλά αν πάρεις ενημέρωσε μας να ξέρουμε σίγουρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΟ πήρα αλλά δεν προλαβαίνω να το δοκιμάσω τωρα εκτός και αν γυρίσω νωρίς στο σπίτι... Διαφορετικά, αύριο...

Σιγά το κόστος βρε, 3€ απο media (άσχετο αλλά μπήκε και η Media Markt στην Klarna έως 1000).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, PetrosSketo είπε

ΤΟ πήρα αλλά δεν προλαβαίνω να το δοκιμάσω τωρα εκτός και αν γυρίσω νωρίς στο σπίτι... Διαφορετικά, αύριο...

Σιγά το κόστος βρε, 3€ απο media (άσχετο αλλά μπήκε και η Media Markt στην Klarna έως 1000).

Μόνο 3€ , περιμένουμε μετρήσεις ελπίζω στο καλύτερο😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή με έτρωγε, το κούμπωσα μπαμ μπαμ, κατέβασα το 5001 και το 3000 στο σπίτι που έχω χάλια σήμα σε σχέση με την ταράτσα.

Μέτρηση Laptop WiFi 5G(όχι 2.4):

Συνδεδεμένο στο ΑΧ3000: 129.8/28.7 (S22Ultra: 131.3/29.9)

Συνδεδεμένο στο MU5001: 129.6/29.33  (S22Ultra: 131.7/29.6)

 

Οπότε, ναι δουλεύει το καλώδιο. Η διαφορά εξαλείφθηκε. Βέβαια, τώρα είμαι ακριβώς δίπλα αλλά και πριν είχε απόκλιση. Θεωρώ αύριο που θα το πάω ξανα στην θέση του θα είναι η πραγματική δοκιμή...

Αν και ετοιμάζομαι να αντικαταστήσω το MU5001 με ένα καλύτερο ρουτερ εφόσον δουλεύει σούπερ στο σπίτι μου.

Μέχρι πρότινος ήμουν με 4G+. Μια εβδομάδα έχω το ZTE.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, PetrosSketo είπε

Επειδή με έτρωγε, το κούμπωσα μπαμ μπαμ, κατέβασα το 5001 και το 3000 στο σπίτι που έχω χάλια σήμα σε σχέση με την ταράτσα.

Μέτρηση Laptop WiFi 5G(όχι 2.4):

Συνδεδεμένο στο ΑΧ3000: 129.8/28.7 (S22Ultra: 131.3/29.9)

Συνδεδεμένο στο MU5001: 129.6/29.33  (S22Ultra: 131.7/29.6)

 

Οπότε, ναι δουλεύει το καλώδιο. Η διαφορά εξαλείφθηκε. Βέβαια, τώρα είμαι ακριβώς δίπλα αλλά και πριν είχε απόκλιση. Θεωρώ αύριο που θα το πάω ξανα στην θέση του θα είναι η πραγματική δοκιμή...

Αν και ετοιμάζομαι να αντικαταστήσω το MU5001 με ένα καλύτερο ρουτερ εφόσον δουλεύει σούπερ στο σπίτι μου.

Μέχρι πρότινος ήμουν με 4G+. Μια εβδομάδα έχω το ZTE.

Μπράβο χαίρομαι. Αλλά γτ να πάρεις αλλο ρούτερ ειδικά μιας εβδομάδας που το έχεις? Ψάχνοντας είδα ότι έχουν διπλασιο κόστος. Πάντως αν επιλέξεις να πάρεις αλλο ενημέρωσε και εδώ να ξέρουμε😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί θέλω να μπορώ να συνδέω περισσότερες συσκευές πάνω και να βάλω το AX3000 στο ισόγειο. 1ο μένω και 2ο είναι η ταράτσα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, giwrgos_p είπε

Διαβάζω γενικά ότι πρέπει να συνδέσεις το access point και καλώδιο mu5001 με καλώδιο cat 6 και πάνω γτ και άλλος έλεγε ότι πιάνει εκεί στα 100 . Αυτό όχι από προσωπική εμπειρία αλλά από διάφορα φόρουμ

Εμένα το zte κατεβαίνει στο switch με cat5e που έχω στη δομημένη καλωδίωση. Μια χαρά περνάει τα 400.

20 ώρες πριν, giwrgos_p είπε

Διαβάζω γενικά ότι πρέπει να συνδέσεις το access point και καλώδιο mu5001 με καλώδιο cat 6 και πάνω γτ και άλλος έλεγε ότι πιάνει εκεί στα 100 . Αυτό όχι από προσωπική εμπειρία αλλά από διάφορα φόρουμ

Εμένα το zte κατεβαίνει στο switch με cat5e που έχω στη δομημένη καλωδίωση. Μια χαρά περνάει τα 400.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά δεν είναι μόνο η CAT στα καλώδια δικτύου, είναι και η μόνωση από παρεμβολές και εφόσον υπάρχουν... 😉
Ιδιαίτερα σε μεγάλα μήκη καλωδίων!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας. Χωρίς να έχω τις τεχνικές γνώσεις θα προσπαθήσω να εξηγήσω το πρόβλημα που αντιμετωπίζω σε router πυ χρησιμοποιείται σε επαγγελματικό χώρο:

Στο wifi παρέχονται 2 κανάλια πρόσβασης, ένα 2Ghz και ένα 5Ghz. Πολλές φορές μέσα στην εβδομάδα το δεύτερο γίνεται αόρατο για τις συσκευές χωρίς να φαίνεται κλειστό από τον router. Δηλαδή, οι συσκευές που είναι συνδεδεμένες στο 5ghz αποσυνδέονται και δεν το ξαναβρίσκουν για 20 λεπτά περίπου. Η γραμμή είναι οπτική ίνα και το πρόβλημα ξεκίνησε πρόσφατα, ενώ αρχικά δούλευε κανονικά, ενώ τώρα χωρίς να αλλάξει κάτι συμβαίνει αυτό που περιέγραψα. Είναι κάτι που έχει τύχει σε κάποιον άλλον ή να απευθυνθώ στην cosmote;

Σας ευχαριστώ.

Στιγμιότυπο 2022-09-30, 10.12.43 πμ.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, zipo είπε

Καλημέρα σας. Χωρίς να έχω τις τεχνικές γνώσεις θα προσπαθήσω να εξηγήσω το πρόβλημα που αντιμετωπίζω σε router πυ χρησιμοποιείται σε επαγγελματικό χώρο:

Στο wifi παρέχονται 2 κανάλια πρόσβασης, ένα 2Ghz και ένα 5Ghz. Πολλές φορές μέσα στην εβδομάδα το δεύτερο γίνεται αόρατο για τις συσκευές χωρίς να φαίνεται κλειστό από τον router. Δηλαδή, οι συσκευές που είναι συνδεδεμένες στο 5ghz αποσυνδέονται και δεν το ξαναβρίσκουν για 20 λεπτά περίπου. Η γραμμή είναι οπτική ίνα και το πρόβλημα ξεκίνησε πρόσφατα, ενώ αρχικά δούλευε κανονικά, ενώ τώρα χωρίς να αλλάξει κάτι συμβαίνει αυτό που περιέγραψα. Είναι κάτι που έχει τύχει σε κάποιον άλλον ή να απευθυνθώ στην cosmote;

Σας ευχαριστώ.

Στιγμιότυπο 2022-09-30, 10.12.43 πμ.png

Δε ξέρω τον λόγο που καμιά φορά χάνεται η 5G band στο wifi, το παθαίνω κι εγώ.. όμως  τις συσκευές όλες τις συνδέω έτσι κι αλλιώς πάντα μόνο με την 2.4GHz band,λόγω σταθερότητας και εμβέλειας και δεν υπάρχει και λόγος για μεγαλύτερες ταχύτητες εκτός αν πρόκειται για συσκευή για streaming!

Ασε που οι περισσότερες οικιακές συσκευές διαβάζουν μόνο την 2.4 έτσι κι αλλιώς..το κινητό από την άλλη αν χιάσει την 5αρα μπάντα ,θα συνδεθεί αυτόματα στην 2.4.

Επεξ/σία από angelo1ao
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αγορασμένο ΖΤΕ MC810A 5G router

μέσα μια 5G Cosmote sim

Αγορασμένη μία Asus PCE-AX3000 wifi κάρτα

Από το ίδιο σημείο πάντα το κινητό/ά συνδεδεμένο/α στο router φτάνει και 70mbps upload ταχύτητα, με μέσον όρο τα 50+ mbps.

PC και Laptop δεν ξεπερνάνε τα 18 mbps με μέσο ορο τα 15

Συνέδεσα και με ethernet καλώδιο απευθείας το laptop και τα αποτελέσματα ήταν χειρότερα!!!!! σε download & upload.

Απεγκατέστησα επαναεγκατέστησα drivers.... τίποτα, επαιξα και με τις ρυθμίσεις της ASUS, νιέντε.

Το upload αρνείται να ανέβει σαν κάτι να το μπλοκάρει.

Τι είναι αυτό, πρωτόκολλα?

Απενεργοποίησα και το firewall μπας και....

Αν ξέρει κανείς να δώσει τα φώτα του θα του ήμουν ευγνώμων....

 

 

photo_2022-10-02_12-39-44 - Copy.jpg

photo_2022-10-02_11-49-29 - Copy.jpg

photo_2022-10-01_16-37-56 - Copy.jpg

2022-10-02_13-52-00.jpg

2022-10-02_13-37-30.jpg

Επεξ/σία από eemix
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας, κάποια αξιόλογη/αξιόπιστη και φθηνή λύση για μόνιμη σύνδεση σε ρεύμα (δεν με ενδιαφέρει η φορητότητα) σε router 4g; Θα είναι μονίμως εγκατεστημένο στον χώρο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...