Προς το περιεχόμενο

Router 4g/5g για το Cosmote Unlimited


ipal
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από drdedus,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 hour ago, itsam said:

 

 

Ναι τελικά είχε αλλά εκείνη την ώρα δεν το έβρισκα με τίποτα :)

δυσκολο να μην ειχε.δεν πειραζει καλυτερα που το βγαλες το pin. εδω απο το κινητο το εχω βγαλει και απλα κρατησα της συσκευης το κλειδωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 771
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

14 hours ago, itsam said:

Εγώ για το μόνο που μετάνιωσα είναι γιατί δεν το είχα σκεφτεί νωρίτερα :)

Οι ταχύτητες του τηλεφώνου (iPhone 14 Pro Max αν έχει καμία σημασία) ακριβώς δίπλα στο router περιέργως είναι μικρότερες, που σημαίνει ότι το Deco X50 έχει καλύτερες κεραίες εσωτερικά υποθέτω... 

Απο θερμοκρασία πολύ ελαφριά ζέστη στο πάνω μέρος μόνο (τίποτα ιδιαίτερο)

Τα Deco X50 σε γενικές γραμμές καλά είναι αλλά δε μπορώ να πω ότι έχουν καλή εμβέλεια... μέσα από τοίχους ζορίζονται αρκετά θα έλεγα. Φυσικά πλέον έχω το 5G, 2 απλά και 1 outdoor οπότε κάτι γίνεται πλέον...

 

Ναι τελικά είχε αλλά εκείνη την ώρα δεν το έβρισκα με τίποτα :)

ta 5ghz γενικοτερα δεν διαπερνανε τους τοιχους τοσο καλα οσο τα 2,4 ghz.καπου χανεις καπου κερδιζεις.για αυτο και πολλες φορες μπορει να πιανεις το δικτυο των 2,4ghz αλλα οχι το 5ghz.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα κι από μένα, λόγω προβλημάτων καλωδίωσης του ΟΤΕ και 2 χρόνια ταλαιπωρίας με σταθερό ιντερνετ (περιοχή Καματερό), πήγα με SIM σε 4G+ unlimited cosmote μ'ενα TPLINK MR600 και ψιλοσώθηκα. Χρησιμοποιώ 2 DECO M4 για mesh.

Όμως λόγω βεβαρυμένου δικτύου, αστάθειας  και φόρτωσης της κυκλοφορίας της κεραίας , από 4μμ έως 12-1πμ, πέφτω από τα 60-70 down  στα 10 έως και 0.5 ... Δεν μπορώ να δουλέψω έτσι και σκέφτομαι σοβαρά να πάω στα 5G.
Μέτρησα μ ενα iphone έως και 530 down στο παράθυρο. Το μπάτζετ είναι περιορισμένο (γύρω στα 300€) και δεν μπορώ να πάω σε Miktrotik. Ήθελα την άποψή σας για τα εξής μοντέλα:

  1. ZTE MC888 Pro Α
  2. ZTE MC801A 5G (με MAC access και VPN)
  3. Huawei CPE Pro 2 H122-373 (με MAC access και VPN)

Δεν ξέρω ποιο παίρνει και εξωτερικές κεραίες αν χρειαστεί και δεν ξέρω και ποιο θα κουμπώσει καλύτερα με τα Deco M4 (WiFi 5).
Επίσης αν είναι καλύτερο να κρατήσω το ρουτερ με σύνδεση μέσω ethernet sto 5G και να κλείσω το WiFI του εντελώς? Δλδ η τοπολογία να είναι:  5G --> ethernet σε MR600---> ethernet στο πρωτο Mesh --> ασύρματο το δεύτερο deco ή
να παραλείψω εντελώς το TPLINK και να κουμπώσω ethernet κατευθείαν στα Deco?

Και τέλος μια βοήθεια στο πως κλειδώνεις μπάντες για καλύτερη ταχύτητα αν χρειαστεί, από που να αρχίσω...
Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, 300Lions said:

Καλησπέρα στην παρέα κι από μένα, λόγω προβλημάτων καλωδίωσης του ΟΤΕ και 2 χρόνια ταλαιπωρίας με σταθερό ιντερνετ (περιοχή Καματερό), πήγα με SIM σε 4G+ unlimited cosmote μ'ενα TPLINK MR600 και ψιλοσώθηκα. Χρησιμοποιώ 2 DECO M4 για mesh.

Όμως λόγω βεβαρυμένου δικτύου, αστάθειας  και φόρτωσης της κυκλοφορίας της κεραίας , από 4μμ έως 12-1πμ, πέφτω από τα 60-70 down  στα 10 έως και 0.5 ... Δεν μπορώ να δουλέψω έτσι και σκέφτομαι σοβαρά να πάω στα 5G.
Μέτρησα μ ενα iphone έως και 530 down στο παράθυρο. Το μπάτζετ είναι περιορισμένο (γύρω στα 300€) και δεν μπορώ να πάω σε Miktrotik. Ήθελα την άποψή σας για τα εξής μοντέλα:

  1. ZTE MC888 Pro Α
  2. ZTE MC801A 5G (με MAC access και VPN)
  3. Huawei CPE Pro 2 H122-373 (με MAC access και VPN)

Δεν ξέρω ποιο παίρνει και εξωτερικές κεραίες αν χρειαστεί και δεν ξέρω και ποιο θα κουμπώσει καλύτερα με τα Deco M4 (WiFi 5).
Επίσης αν είναι καλύτερο να κρατήσω το ρουτερ με σύνδεση μέσω ethernet sto 5G και να κλείσω το WiFI του εντελώς? Δλδ η τοπολογία να είναι:  5G --> ethernet σε MR600---> ethernet στο πρωτο Mesh --> ασύρματο το δεύτερο deco ή
να παραλείψω εντελώς το TPLINK και να κουμπώσω ethernet κατευθείαν στα Deco?

Και τέλος μια βοήθεια στο πως κλειδώνεις μπάντες για καλύτερη ταχύτητα αν χρειαστεί, από που να αρχίσω...
Ευχαριστώ!

 και δεν ξέρω και ποιο θα κουμπώσει καλύτερα με τα Deco M4 (WiFi 5).

δεν χρειαζεται να σε νοιαζει καν αυτο. α.ειναι dual band.β.αν θες Roaming κτλ καλο θα ηταν να κλεισεις το wifi  του 5g και να παιξεις μονο με τα deco.επισης καλο θα ηταν τα deco να ειναι με ethernet με το router ως access points και οχ να εχεις σε repeater το 2ο deco.to mr600 θα καταργηθει τελειως αφου θα βαλεις το 5g.

Οποτε θα εχεις πχ zte 5g -> tp link deco -> tp link deco ως wireless repeater. 

αν μπορεις να παιξεις με ethernet θα εχεις zte 5g -> tp link deco σε μια Lan και το 2ο tp link deco σε μια αλλη lan.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχει κανεις εμπειρια με μικροτικια σε gigamax unlimited?

Τοποθεσια: 35 μετρα απο κεραια κοσμοτε, 1.2gbps max με cpe pro 2 και iphone 14, ολα κομπλε.

Scope: θελω να κανω αντιστοιχο setup σε εναν φιλο γειτονα ο οποιος βρηκε πολυ φθηνα το wAP ac LTE6 kit. Δεν τον νοιαζουν τα χιλιαρια, ηθελε απλα καλο ιντερνετ με φθηνο μοντεμ

Προβλημα: Σεταροντας το μικροτικ διαδοχικα σε auto (για καποιον λογο επειλεγει συνηθως 1+20), only 7 (CA 7+7), only 3 (CA 3+3), only 20, 3+7, etc βλεπω οτι πιο καλα και σταθερα παιζει στο only 3.Πιανει 40-60 down, 10-20 up. Παραπανω μονο αν το βγαλω μπαλκονι να κοιταζει την κοσμοτε με μαξ τα 110. Κλειδωνοντας το iphone σε 4G πιανω ανετα 360down/60up στο μπαλκονι. Αυτη η αδυναμια να πιασει το μικροτικ ταχυτητες μεγαλυτερες οφειλεται στο οτι ειναι cat6 ή παιρνει και καποιο πειραγμα παραπανω?

Επεξ/σία από gaig
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, gaig said:

Αυτη η αδυναμια να πιασει το μικροτικ ταχυτητες μεγαλυτερες οφειλεται στο οτι ειναι cat6 ή παιρνει και καποιο πειραγμα παραπανω?

Δεν νομίζω... Έχω της Huawei CAT 7 και οι maximum ταχύτητες που έχω πιάσει είναι οι παρακάτω στο screenshot.
Χωρίς βέβαια να έχω τοποθετήσει ακόμα σε απόλυτα σωστό σημείο τις εξωτερικές κεραίες του modem-router, τις οποίες δεν έχω εξωτερικά του σπιτιού αλλά κολλημένες σε τζαμαρία. Δεν τις έχω τοποθετήσει σωστά γιατί ενεργοποιήσαν το καλοκαίρι το 5G και θέλει εκ νέου τοποθέτηση. 😉

Speed Test.png

Επεξ/σία από konstantinos77g
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοεις ειναι οκ οι επιδοσεις για cat6 φανταζομαι.

Οκ, το κινητο δεν ειναι κριτηριο γιατι ειναι και CAT18, αλλα μου κανει εντυπωση οτι το 110-120 ειναι το max για το cat6 (μιας και ειμαι τοσο κοντα στην κεραια)

Υπαρχει περιπτωση το φρενο να προερχεται απο καποιο κλειδωμα του operator στο συγκεκριμενο tower ωστε να μην εχω ελπιδες για κατι παραπανω με το cat6?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμμ

αρα δεν περιμενει και θαυματα ακομη κι αν ειναι τοοοσο απελπιστικα κοντα στο tower. Ειχα την αισθηση οτι σε μικρες αποστασεις θα ειναι εφικτες ταχυτητες κοντα στα θεωρητικα μεγιστα του μοντεμ, αλλα δεν ειναι τοσο απλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, gaig said:

χμμ

αρα δεν περιμενει και θαυματα ακομη κι αν ειναι τοοοσο απελπιστικα κοντα στο tower. Ειχα την αισθηση οτι σε μικρες αποστασεις θα ειναι εφικτες ταχυτητες κοντα στα θεωρητικα μεγιστα του μοντεμ, αλλα δεν ειναι τοσο απλο

Τι να σου πω, τεχνικός δικτύων δεν είμαι, αλλά πάνω κάτω γνωρίζουμε όλοι ότι στις ασύρματες συνδέσεις οι μέγιστες τιμές που αναφέρονται είναι κάτω από ιδανικές συνθήκες...
Προσωπικά επέλεξα ένα πιο συμβατικό modem για να μην μπλέξω με ιδιαίτερα πολύπλοκες ρυθμίσεις.
Ούτε γνωρίζω την απόσταση της κεραίας, ούτε την θέση της, απλά τοποθέτησα το modem σε θέση για βέλτιστη λήψη σήματος και από εκεί και πέρα έπαιξα με τις συχνότητες και βρίσκομαι επαρχεία και νησί.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλημερα, καινουριο μελος στην οικογενεια (chateau 5G), κερναω μπακλαβαδακια :wub:

απο το κινητο πιανω 1+ γιγα σταθερα.

Με το σατο οπως ηρθε εχω 350/160 σχετικα σταθερα με κατι εκλαμψεις προς τα 400. Απο τοποθεσια θεωρω οτι ειμαι καλα και με αφορουν ταχυτητες μεχρι χιλια λογω ethernet

Δεν ειναι οτι σερνεται, αλλα διαβαζοντας τα προηγ δεν ξερω γενικως προς ποια κατευθυνση πρεπει να κινηθω.

Δλδ, να τρεξω πρωτα cell monitor? Αυτο ειναι το μοναδικο που μου δινει 5G. Nα κοιταξω να κλειδωνει πρωτιστως στην 5G? Να παιξω πρωτα με τις LTE bands?

Mε αλλα λογια, εχω δει τις εξτρα δυνατοτητες μεσα απο command line, αλλα δεν εχω καταλαβει τη στρατηγικη των δοκιμων που κανετε :)

image.png.87e1b15f70018a095466324226887f03.png

 

Επεξ/σία από gaig
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, gaig said:

καλημερα, καινουριο μελος στην οικογενεια (chateau 5G), κερναω μπακλαβαδακια :wub:

απο το κινητο πιανω 1+ γιγα σταθερα.

Με το σατο οπως ηρθε εχω 350/160 σχετικα σταθερα με κατι εκλαμψεις προς τα 400. Απο τοποθεσια θεωρω οτι ειμαι καλα και με αφορουν ταχυτητες μεχρι χιλια λογω ethernet

Δεν ειναι οτι σερνεται, αλλα διαβαζοντας τα προηγ δεν ξερω γενικως προς ποια κατευθυνση πρεπει να κινηθω.

Δλδ, να τρεξω πρωτα cell monitor? Αυτο ειναι το μοναδικο που μου δινει 5G. Nα κοιταξω να κλειδωνει πρωτιστως στην 5G? Να παιξω πρωτα με τις LTE bands?

Mε αλλα λογια, εχω δει τις εξτρα δυνατοτητες μεσα απο command line, αλλα δεν εχω καταλαβει τη στρατηγικη των δοκιμων που κανετε :)

image.png.87e1b15f70018a095466324226887f03.png

 

 

Σε σκαν βλεπω αυτο. Τι σημαινει? Οτι μπορω να παρω 5G και σε 48, 78, 77? Μονο στην 78 συνδεεται ομως?

Μπορει να κλειδωει το chateau την 78 ως primary?

Δε βρηκα καποιον να το εχει κανει ουτε εδω ουτε στο ιντερνετ

image.png.5a7981bcc201eea7b4a06eb8228b7b4e.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δωσε απο terminal τη παρακατω εντολη και τσεκαρε. Αν ολα πηγαν καλα ελα να σου εξηγησω πως δουλευει. Αν κλειδωσεις στη Ν78 με αυτα τα στατιστικα μπορει να πιανεις και 1 γιγα..

 

/interface/lte/at-chat lte1 input="AT+QNWLOCK=\"common/4g\",1,634080,291"

 

Επεξ/σία από Gogotsa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 hours ago, Gogotsa said:

Δωσε απο terminal τη παρακατω εντολη και τσεκαρε. Αν ολα πηγαν καλα ελα να σου εξηγησω πως δουλευει. Αν κλειδωσεις στη Ν78 με αυτα τα στατιστικα μπορει να πιανεις και 1 γιγα..

 

/interface/lte/at-chat lte1 input="AT+QNWLOCK=\"common/4g\",1,634080,291"

 

Δεν επαιξε.. δε συνδεθηκε ποτε και επανηλθε μονο με restart

Ηταν για να κλειδωσει στην Ν78 ως primary?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...