Προς το περιεχόμενο

Router 4g/5g για το Cosmote Unlimited


ipal
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από drdedus,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μίλησα χθες με Cosmote. Μου είπαν ότι η δεύτερη SIM δε μπορεί να μείνει μακριά από την πρώτη SIM - δε μπορείς δηλαδή να παρατήσεις τη μία στο χωριό στα Γιάννενα και να είναι η άλλη στην Αθήνα.

Δεν ξέρω αν μου έλεγαν μούφες ή πως το ελέγχω αυτό, αλλά κατέληξα να πάρω κανονική 24άρα σύνδεση με 23.90 ευρώ το μήνα. Αν υπολογίσω τα κόστη αγοράς router, extra SIM και το κόστος του Cosmote unlimited (το οποίο δεν το χρειάζομαι στην πραγματικότητα στην Αθήνα), βγαίνει πιο φθηνή η 24άρα στο χωριό.

Επεξ/σία από thodorisarch
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 762
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 minute ago, thodorisarch said:

Μίλησα χθες με Cosmote. Μου είπαν ότι η δεύτερη SIM δε μπορεί να μείνει μακριά από την πρώτη SIM - δε μπορείς δηλαδή να παρατήσεις τη μία στο χωριό στα Γιάννενα και να είναι η άλλη στην Αθήνα.

Δεν ξέρω αν μου έλεγαν μούφες ή πως το ελέγχω αυτό, αλλά κατέληξα να πάρω κανονική 24άρα σύνδεση με 23.90 ευρώ το μήνα. Αν υπολογίσω τα κόστη αγοράς router, extra SIM και το κόστος του Cosmote unlimited (το οποίο δεν το χρειάζομαι στην πραγματικότητα στην Αθήνα), βγαίνει πιο φθηνή η 24άρα στο χωριό.

Δεν ισχύει κάτι τέτοιο.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, thodorisarch είπε

Μίλησα χθες με Cosmote. Μου είπαν ότι η δεύτερη SIM δε μπορεί να μείνει μακριά από την πρώτη SIM - δε μπορείς δηλαδή να παρατήσεις τη μία στο χωριό στα Γιάννενα και να είναι η άλλη στην Αθήνα.

Δεν ξέρω αν μου έλεγαν μούφες ή πως το ελέγχω αυτό, αλλά κατέληξα να πάρω κανονική 24άρα σύνδεση με 23.90 ευρώ το μήνα. Αν υπολογίσω τα κόστη αγοράς router, extra SIM και το κόστος του Cosmote unlimited (το οποίο δεν το χρειάζομαι στην πραγματικότητα στην Αθήνα), βγαίνει πιο φθηνή η 24άρα στο χωριό.

μαλακιες σου ειπαν. 3 εχω. Η μια στην Αμαλιαδα, η αλλη στην Αθηνα, η αλλη στην ΦΙλανδία.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα παιδες.

Εχει κανεις καμια ιδεα ποιο ειναι το συγκεκριμενο router που δινει η Cosmote? 

https://www.cosmote.gr/eshop/global/gadgets/productDetailsTangible.jsp?productId=ger_20374178&skuId=ger_20374178

Σκεφτομενος οτι αν ειναι να δωσω 100 περιπου ευρω για ενα router 4g+ dual band (οπως λεει οτι ειναι το παραπανω) και να αγορασω και καρτα απο cosmote για mobile data (μονο) θελω τουλαχιστον αλλα 20, λογικα ισως να συμφερει αυτο απο cosmote μιας και εχει και ενσωματωμενη καρτα και 50GΒ για 1 χρονο. 

Λεω οτι θελω τουλαχιστον αλλα 20 για την καρτα μιας και δε βγαζω ακρη απο το Site . 

Αν ξερει κανεις κατι αλλο feel free to comment

Επισης αλλη μια ερωτηση, το παρακατω ZTE παλι απο Cosmote με sim και 50 GB ειναι κι αυτο στα 119.

Καλυτερο, χειροτερο ή το ιδιο με το προαναφερομενο TP-Link? 

https://www.cosmote.gr/eshop/global/gadgets/productDetailsTangible.jsp?productId=ger_20410565&skuId=ger_20410565

Επεξ/σία από Ashaman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, Ashaman said:

Καλησπερα παιδες.

Εχει κανεις καμια ιδεα ποιο ειναι το συγκεκριμενο router που δινει η Cosmote? 

https://www.cosmote.gr/eshop/global/gadgets/productDetailsTangible.jsp?productId=ger_20374178&skuId=ger_20374178

Σκεφτομενος οτι αν ειναι να δωσω 100 περιπου ευρω για ενα router 4g+ dual band (οπως λεει οτι ειναι το παραπανω) και να αγορασω και καρτα απο cosmote για mobile data (μονο) θελω τουλαχιστον αλλα 20, λογικα ισως να συμφερει αυτο απο cosmote μιας και εχει και ενσωματωμενη καρτα και 50GΒ για 1 χρονο. 

Λεω οτι θελω τουλαχιστον αλλα 20 για την καρτα μιας και δε βγαζω ακρη απο το Site . 

Αν ξερει κανεις κατι αλλο feel free to comment

Επισης αλλη μια ερωτηση, το παρακατω ZTE παλι απο Cosmote με sim και 50 GB ειναι κι αυτο στα 119.

Καλυτερο, χειροτερο ή το ιδιο με το προαναφερομενο TP-Link? 

https://www.cosmote.gr/eshop/global/gadgets/productDetailsTangible.jsp?productId=ger_20410565&skuId=ger_20410565

To ΖΤΕ έχω από πέρσι το καλοκαίρι και δεν ειναι 4g+ (ειναι cat 4 που σημαινει οτι κλειδωνει σε 1 μπαντα).

Για remote work που το θελω σε επαρχιακη πολη (με καλο σήμα) ειναι οκ αν και δε τερματιζει τη κεραία του παρόχου (στην ιδια κεραια με 4g+ κινητά πιάνουν 150 και εγω πιανω μαξ 60-70). Στο σπίτι 2-3 κινητά μαζί με 1 tablet και 1 λαπτοπ ειναι οκ.

Γενικά δεν ειναι κακό - αλλά μπορείς σε αυτά τα χρήματα να πας σε κάτι καλύτερο (εγω ξαφνικα μια μερα το χρειάστηκα όταν και έκοψα το adsl στο εξοχικο μετά από βλάβη που δεν έλεγαν να τη φτιάξουν με τίποτα για 1 μήνα) αγοράζοντας μια sim σκέτη και βάζοντας το unlimited πακέτο για 2 ή 3 μήνες που τρέχει και φέτος στη cosmote.

Καλημέρα και καλά μπάνια ! 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 minutes ago, gianso said:

To ΖΤΕ έχω από πέρσι το καλοκαίρι και δεν ειναι 4g+ (ειναι cat 4 που σημαινει οτι κλειδωνει σε 1 μπαντα).

Για remote work που το θελω σε επαρχιακη πολη (με καλο σήμα) ειναι οκ αν και δε τερματιζει τη κεραία του παρόχου (στην ιδια κεραια με 4g+ κινητά πιάνουν 150 και εγω πιανω μαξ 60-70). Στο σπίτι 2-3 κινητά μαζί με 1 tablet και 1 λαπτοπ ειναι οκ.

Γενικά δεν ειναι κακό - αλλά μπορείς σε αυτά τα χρήματα να πας σε κάτι καλύτερο (εγω ξαφνικα μια μερα το χρειάστηκα όταν και έκοψα το adsl στο εξοχικο μετά από βλάβη που δεν έλεγαν να τη φτιάξουν με τίποτα για 1 μήνα) αγοράζοντας μια sim σκέτη και βάζοντας το unlimited πακέτο για 2 ή 3 μήνες που τρέχει και φέτος στη cosmote.

Καλημέρα και καλά μπάνια ! 

 

Καλημερα φιλε μου κι ευχαριστω. Προσπαθω να καταλαβω ποιο ειναι το Tp-link να δω αν ειναι αυτο cat 6 ωστε να παιζει το 4g+ αλλα δεν εχω βγαλει ακρη. Θα κανω μια επισκεψη σημερα απο καταστημα cosmote αλλα δεν ελπιζω σε πολλα. Τεσπα θα φανει. Και παλι ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μία φωτογραφία στην οθόνη του κινητού γράφει MR200. Σε κάθε περίπτωση νομίζω οτι και από το τηλέφωνο, αν καλέσεις σε κάποιο κατάστημα, θα μπορούν να σου διαβάσουν το μοντέλο πάνω στο κουτί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 minutes ago, redbullboy said:

Σε μία φωτογραφία στην οθόνη του κινητού γράφει MR200. Σε κάθε περίπτωση νομίζω οτι και από το τηλέφωνο, αν καλέσεις σε κάποιο κατάστημα, θα μπορούν να σου διαβάσουν το μοντέλο πάνω στο κουτί.

Θα παρω να μαθω . Πρεπει να πετυχω και το καταστημα που να το εχει και τετοια εποχη να σηκωνει και το τηλ.

Αν ειναι το MR200 παντως δε μου κανει ουτε κι αυτο ιδιαιτερα καθως ουτε κι αυτο ειναι Cat6. 

Thnx φιλε μου

 

PS. Ντωμεταξυ τωρα βλεπω οτι δινει και το ZTE MF286R

https://www.cosmote.gr/eshop/global/gadgets/productDetailsTangible.jsp?productId=ger_20392380&skuId=ger_20392380
το οποιο το αναφερει ως 4g+ κι απο οτι βλεπω στο internet (παρ'οτι η ιδια η ΖΤΕ δε λεει κατι συγκεκριμενο) ειναι μαλλον Cat6.

Εχει κανεις εμπειρια απο το συγκεκριμενο? 

Επεξ/σία από Ashaman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, SkyNet said:

Ειμαι σιγουρος οτι ειναι κατα πολυ καλυτερο αλλα ανεβαινει πολυ το κοστος και δε θελω να φτασω εκει. Ευχαριστω παντως :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο το TP-LINK που δίνει η Cosmote στο πακέτο με 50 GB για ένα χρόνο είναι σίγουρα το MR200 και δεν είναι CAT6. Πήγα και το είδα στο κατάστημα.

Μου είπαν ότι το ΖΤΕ ΜF296R είναι 4G+ CAT6. Το site https://ztedevices.com/en-gl/mf296r/ που λέει CΑΤ6/7 δεν ξέρω πόσο αξιόπιστο είναι...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, MessengerOfGood said:

Αυτο το TP-LINK που δίνει η Cosmote στο πακέτο με 50 GB για ένα χρόνο είναι σίγουρα το MR200 και δεν είναι CAT6. Πήγα και το είδα στο κατάστημα.

Μου είπαν ότι το ΖΤΕ ΜF296R είναι 4G+ CAT6. Το site https://ztedevices.com/en-gl/mf296r/ που λέει CΑΤ6/7 δεν ξέρω πόσο αξιόπιστο είναι...

 

Απ'οτι λεει παραπανω ο gianso που το εχει το 296 λεει οτι ειναι cat4 . Το 286 απ'οτι εχω δει γενικοτερα googling it ειναι cat6. 

Thnx για την ενημερωση για το TP-Link

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 minutes ago, Ashaman said:

Απ'οτι λεει παραπανω ο gianso που το εχει το 296 λεει οτι ειναι cat4 . Το 286 απ'οτι εχω δει γενικοτερα googling it ειναι cat6. 

Thnx για την ενημερωση για το TP-Link

Αυτό που με κάνει να αμφιβάλλω είναι ότι το 286 λέει το παραπάνω σαϊτ όχι CAT6 αλλά CAT12/13!!!

https://ztedevices.com/en-us/mf286d/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, MessengerOfGood said:

Αυτό που με κάνει να αμφιβάλλω είναι ότι το 286 λέει το παραπάνω σαϊτ όχι CAT6 αλλά CAT12/13!!!

https://ztedevices.com/en-us/mf286d/

Πρεπει να ησουν σε λαθος χωρα και εβλεπες λαθος μοντελο. Ειναι το R οχι το U.

https://ztedevices.com/en-eu/mf286r/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, SkyNet said:

απλα δεν θα ειναι Plug and play οπως ενα tp link ή ενα zte. συμφωνω οτι ειναι μερα με την νυχτα με tp link και zte αλλα εχει να κανει και με αυτον που θα το σεταρει αν εχει ορεξη και ξερει.

3 hours ago, Ashaman said:

Ειμαι σιγουρος οτι ειναι κατα πολυ καλυτερο αλλα ανεβαινει πολυ το κοστος και δε θελω να φτασω εκει. Ευχαριστω παντως :-)

ειναι ακριβο.ειναι λιγο πιο δυσκολο.αλλα ειναι πολυ καλυτερο

4 hours ago, Ashaman said:

Καλημερα φιλε μου κι ευχαριστω. Προσπαθω να καταλαβω ποιο ειναι το Tp-link να δω αν ειναι αυτο cat 6 ωστε να παιζει το 4g+ αλλα δεν εχω βγαλει ακρη. Θα κανω μια επισκεψη σημερα απο καταστημα cosmote αλλα δεν ελπιζω σε πολλα. Τεσπα θα φανει. Και παλι ευχαριστω

γενικως παντα να κοιτας τι cat ειναι για να δεις και μεγιστες ταχυτητες κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...