Προς το περιεχόμενο

Router 4g/5g για το Cosmote Unlimited


ipal
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από drdedus,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

On 12/08/2023 at 20:35, ThanosR92 said:

Αρκετά δύσκολα στο Setup. Νομίζω. 

 

 

ναι ειναι πιο δυσκολο απο ενα zte,ενα tp link ή ενα Fritz. εξαρτατε δηλαδη ποσο πιανουν τα χερια του καθενος.σιγουρα υπαρχουν video για βοηθεια.αλλα ναι εχουν μια διαφορετικη προσεγγιση στο setup.

On 12/08/2023 at 23:28, Just_travel_everywhere said:

Να σου πω την αλήθεια από την μέρα που το έβαλα διαφορά στην ταχύτητα δεν έχω αλλά στο σπίτι μου έπιανα ΜΑξ 220… όσα πιάνω και με το iPhone 14 pro όποτε δεν έχει να δώσει τ δίκτυο παραπάνω !! Σταθερότητα είχα και εγώ να το 5001 απλά ήθελα κάτι που να μην βασίζετε σε μπαταρία και να Ζεσταίνεται από την χρήση  !! 

καλα ναι αν δεν το θελει καποιος για φορητη χρηση δεν εχει νοημα να παρει καποιο που εχει μπαταρια. και ακομα και αν το μετανιωσει μετα μπορει να παρει Powerbank 12volt για router.

(αν και εφοσον το router παιζει μεχρι 12volt και οχι παραπανω).Που τα περισσοτερα ειναι 12 volt.και δεν θα πρεπει να ξεπερναει τα 2amps στα 12volt που βγαζει το powerbank(σε πραγματικη καταναλωση)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 762
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

 

Στις 13/8/2023 στις 5:26 ΠΜ, Arkin είπε

Το 5001 ειναι σταθεροτατο δηλαδη και 1TB να κατεβαζεις/ανεβαζεις τη μερα δεν εχει θεμα. Μια ψυκτρα χρειαζεται και αν θελετε για extra βοηθεια ενα μικρο ανεμιστηρακι απο πανω να βαραει τωρα καλοκαιρι με τα 40αρια ενα 25αρι και τα 2 δηλαδη και ειναι αψογο. Ταχυτητες μεχρι 2gb ανετα και 200mb upload. Και φορητο αρκετα σημαντικο αυτο το περνετε το βαζετε στην τσεπη και φευγετε. 

Αδερφε μου είναι ευκολο να παραθεσεις τι ακριβως αγορασες για να το σταθεροποιησεις και αν εχει παρει καποια εξωτερικη κεραια;

Στις 4/5/2023 στις 6:13 ΜΜ, iliasleon είπε

ajz7CkN.png

Να κι εγω...ZTE MC801A χωρις εξτρα κεραιες απο ebay κοντα στα 250euro

link?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Sellout είπε

 

Αδερφε μου είναι ευκολο να παραθεσεις τι ακριβως αγορασες για να το σταθεροποιησεις και αν εχει παρει καποια εξωτερικη κεραια;

link?

Βεβαιως φιλε μου. 

Η ψυκτρα ειναι αυτη

https://www.markidis.gr/el/psiktra-10cm-st-10cm-alouminio

 

και εχω παρει και αυτο το ανεμιστηρακι βαραει μονιμα πανω του και στην ψυκτρα

https://www.skroutz.gr/s/11446467/Eurolamp-Ανεμιστηράκι-USB-10cm-Μαύρο.html

 

400-500gb μεταφορα τη μερα και δεν εχει προβλημα με τα παραπανω τωρα με τα 40αρια εξω και 32-33 βαθμους μεσα. Χειμωνα δεν χρειαζεται ο ανεμιστηρας. Με το 5G και μεταφορα με wifi ανεβαινει περισσοτερο η θερμοκρασια. Με 4G η με ethernet δεν εχει κανενα προβλημα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, 

έχω παραγγείλει το καινούριο Deco X50 5G (https://www.tp-link.com/gr/home-networking/deco/deco-x50-5g/) για να βάλω την SIM cosmote unlimited από amazon γερμανίας.

Κάποιες ερωτήσεις για όποιον γνωρίζει:

α) Υπάρχει περίπτωση να μην λειτουργεί η ελληνική SIM επειδή η αγορά έγινε από Γερμανία;

β) Διαβάζω ότι είναι καλό η sim να μην έχει PIN, πως ακριβώς αφαιρώ το PIN?

γ) Έχω ήδη αριθμό cosmote. Είναι καλύτερο να αναβαθμίσω την υπάρχουσα σύνδεση σε unlimited και να πάρω έξτρα κάρτα sim μόνο Data για το router? Αν γίνει αυτό θα μπορώ να χρησιμοποιώ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ και το τηλέφωνο σε 5G όταν είμαι εκτός σπιτιού;

δ) Ποια εξωτερική κεραία να βάλω για να ενισχύσω το σήμα;

ε) Τα καλώδια για τη σύνδεση κεραίας και ρούτερ (το συγκεκριμένο έχει τύπου SMA) είναι αυτά τα κλασσικά που χρησιμοποιούνται στη σύνδεση της δορυφορικής κεραίας ή καμία σχέση;

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 27/08/2023 at 13:48, itsam said:

Καλησπέρα, 

έχω παραγγείλει το καινούριο Deco X50 5G (https://www.tp-link.com/gr/home-networking/deco/deco-x50-5g/) για να βάλω την SIM cosmote unlimited από amazon γερμανίας.

Κάποιες ερωτήσεις για όποιον γνωρίζει:

α) Υπάρχει περίπτωση να μην λειτουργεί η ελληνική SIM επειδή η αγορά έγινε από Γερμανία;

β) Διαβάζω ότι είναι καλό η sim να μην έχει PIN, πως ακριβώς αφαιρώ το PIN?

γ) Έχω ήδη αριθμό cosmote. Είναι καλύτερο να αναβαθμίσω την υπάρχουσα σύνδεση σε unlimited και να πάρω έξτρα κάρτα sim μόνο Data για το router? Αν γίνει αυτό θα μπορώ να χρησιμοποιώ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ και το τηλέφωνο σε 5G όταν είμαι εκτός σπιτιού;

δ) Ποια εξωτερική κεραία να βάλω για να ενισχύσω το σήμα;

ε) Τα καλώδια για τη σύνδεση κεραίας και ρούτερ (το συγκεκριμένο έχει τύπου SMA) είναι αυτά τα κλασσικά που χρησιμοποιούνται στη σύνδεση της δορυφορικής κεραίας ή καμία σχέση;

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά :)

 

 

1) οταν το αγορασες επρεπε να λεει unlocked η οτι δεν ειναι locked σε καποιον παροχο εξωτερικου,δες την αγγελια ,αν δεν γραφει τιποτα λογικα ειναι unlocked

b)Βαλτην σε ενα κινητο,βαλε το πιν ,ρυθμισεις ,συνθηματικα ασφαλεια ,προσθετη ασφαλεια -πιν ,αφαιρεση[καθε κινητο ειναι και διαφορετικο οποτε google it για το δικο σου]

Γ]αναλογως την τιμη,εμενα για ανανεωση μου ζητησαν 70 ευρω,οποτε εκανα νεο αριθμο[εχω δευτερο τωρα],στα 39 ευρω[αν εχεις συγγενη με κοσμοτε,τους λες τα στοιχεια τους για να σου δωσουν εκπτωση].Αυτο με την εκπτωση εκανα εγω και πηρα 29 ευρω τον αριθμο και δευτερη sim 32 ευρω τον μηνα..Την μια την εχω δευτερη στο κινητο μου για απεριοριστες κλησεις και απεριοριστα data ,και την αλλη που πιανει μονο data στο ρουτερ

Δ)ΑΝ εχεις καλο σημα δεν χρειαζεται,καλο ειναι πριν μπεις σε διαδικασιες αγορας ,να ανοιξεις 5g σε ενα κινητο απο το σπιτι σου ,να κανεις μια μετρηση να δεις ποσα πιανει,περιπου τα ιδια θα πιανει το ρουτερ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 27/08/2023 at 13:48, itsam said:

Καλησπέρα, 

έχω παραγγείλει το καινούριο Deco X50 5G (https://www.tp-link.com/gr/home-networking/deco/deco-x50-5g/) για να βάλω την SIM cosmote unlimited από amazon γερμανίας.

Κάποιες ερωτήσεις για όποιον γνωρίζει:

α) Υπάρχει περίπτωση να μην λειτουργεί η ελληνική SIM επειδή η αγορά έγινε από Γερμανία;

β) Διαβάζω ότι είναι καλό η sim να μην έχει PIN, πως ακριβώς αφαιρώ το PIN?

γ) Έχω ήδη αριθμό cosmote. Είναι καλύτερο να αναβαθμίσω την υπάρχουσα σύνδεση σε unlimited και να πάρω έξτρα κάρτα sim μόνο Data για το router? Αν γίνει αυτό θα μπορώ να χρησιμοποιώ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ και το τηλέφωνο σε 5G όταν είμαι εκτός σπιτιού;

δ) Ποια εξωτερική κεραία να βάλω για να ενισχύσω το σήμα;

ε) Τα καλώδια για τη σύνδεση κεραίας και ρούτερ (το συγκεκριμένο έχει τύπου SMA) είναι αυτά τα κλασσικά που χρησιμοποιούνται στη σύνδεση της δορυφορικής κεραίας ή καμία σχέση;

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά :)

 

α. θεωρητικα θα παιζει.αν δεν παιζει πολλες φορες υπαρχουν μεθοδοι για Unlock οπως και στα κινητα.

β.το Pin το βγαζεις απο ενα κινητο.αλλιως απλα περνας το pin μεσα στο router.

ε.οχι θες καλα καλωδια για να μην εχεις απωλειες και δενειναι φτηνα.κατι Lmr 400 Lmr600 καπως ετσι τα λανε.

δ. ena  project που εκανε καποιος

https://community.tp-link.com/en/home/forum/topic/272342

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχει τρόπος να κάνω αλλαγή την κεραία που παίρνει σήμα το σημείο που είμαι; 

Εδω που έχω μετακομίσει πιάνω τραγικές ταχύτητες και ποιο κάτω από εμένα φοβερές. 

Κατοικία:

Screenshot_20230831_221339_Chrome.jpg.dad9f739458730c6b4001c9a3ced841d.jpg

Κάτω από το σπίτι στον κεντρικό (λιμάνι) 

Screenshot_20230831_202402_Chrome.jpg.029db2a0fcb7d590caef7c20464093e9.jpg

Εννοείται πως έχω καεί επικοινωνία στην COSMOTE και αναμένω ενημέρωση. 

Επεξ/σία από ThanosR92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, ThanosR92 said:

Σας ευχαριστώ πολύ για την συνολική βοήθεια😂

Αρχικά πρέπει να ψαχτείς για να κλειδώσεις, με κάποιο modem-router που έχει την δυνατότητα, σε συγκεκριμένες συχνότητες. Κατά προτίμηση με δυνατότητα carrier aggregation! 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 hours ago, ThanosR92 said:

Υπάρχει τρόπος να κάνω αλλαγή την κεραία που παίρνει σήμα το σημείο που είμαι; 

Εδω που έχω μετακομίσει πιάνω τραγικές ταχύτητες και ποιο κάτω από εμένα φοβερές. 

Κατοικία:

Κάτω από το σπίτι στον κεντρικό (λιμάνι)

Εννοείται πως έχω καεί επικοινωνία στην COSMOTE και αναμένω ενημέρωση. 

δεν νομιζω οτι η cosmote θα σου πει κατι παραπανω.εχεις full σήμα και απλα δεν πιανεις καλες ταχύτητες λογω οτι πχ μπορει να εχει πιταρει η κεραια ή δεν εχεις καλο σημα?

σε μερικα router πολλες φορες μπορεις να ορισεις σε ποια bands θα συνδεθει ή σε ποια κεραια.συνηθως σε tp link λενε οτι γινεται αυτο.μετα η αλλη λυση ειναι κατευθυντικες κεραιες οπως εγραψα πιο πανω

https://community.tp-link.com/en/home/forum/topic/272342

οτι πιανεις στο σπιτι χαμηλη ταχυτητα και πιο κατω καλυτερη δεν λεει κατι.μπορει σπιτι να μην πιανεις καλο σημα γιατι δεν υπαρχει κεραια κοντα ενω λιγο πιο κατω να εχεις κεραια κοντα και να παιζεις πολυ καλυτερα. εκτος οπως ειπα αν ειναι θεμα να ειναι η κεραια πιταρισμενη που αυτο μπορεις να το δεις πολυ απλα.απλα κανεις ελεγχο ταχυτητας 03:00 04:00 το βραδυ που η κινηση και το φορτο ειναι πεσμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, konstantinos77g είπε

Αρχικά πρέπει να ψαχτείς για να κλειδώσεις, με κάποιο modem-router που έχει την δυνατότητα, σε συγκεκριμένες συχνότητες. Κατά προτίμηση με δυνατότητα carrier aggregation! 😉

 

3 ώρες πριν, poulinos είπε

δεν νομιζω οτι η cosmote θα σου πει κατι παραπανω.εχεις full σήμα και απλα δεν πιανεις καλες ταχύτητες λογω οτι πχ μπορει να εχει πιταρει η κεραια ή δεν εχεις καλο σημα?

σε μερικα router πολλες φορες μπορεις να ορισεις σε ποια bands θα συνδεθει ή σε ποια κεραια.συνηθως σε tp link λενε οτι γινεται αυτο.μετα η αλλη λυση ειναι κατευθυντικες κεραιες οπως εγραψα πιο πανω

https://community.tp-link.com/en/home/forum/topic/272342

οτι πιανεις στο σπιτι χαμηλη ταχυτητα και πιο κατω καλυτερη δεν λεει κατι.μπορει σπιτι να μην πιανεις καλο σημα γιατι δεν υπαρχει κεραια κοντα ενω λιγο πιο κατω να εχεις κεραια κοντα και να παιζεις πολυ καλυτερα. εκτος οπως ειπα αν ειναι θεμα να ειναι η κεραια πιταρισμενη που αυτο μπορεις να το δεις πολυ απλα.απλα κανεις ελεγχο ταχυτητας 03:00 04:00 το βραδυ που η κινηση και το φορτο ειναι πεσμενα.

 

55 λεπτά πριν, poulinos είπε

αλλιως 4G+ για μεγαλυτερες ταχυτητες.

Ξέχασα να γράψω ότι στο σπίτι έχω ένα MU5001. Έχω την δυνατότητα για carrier aggregation; 

Επίσης δεν μπορώ να δεχτώ με τίποτα ότι μιλάμε για κακό σήμα. Αλλά το να χάνει λίγο και άλλο λίγο ποιο κάτω να πιάνει 400Mbps και εδώ που είμαι εγώ να πιάνει 15Mbps.

Και στο φινάλε κάτι πρέπει να γίνει γιατί είναι τελείως άχρηστο το Unlimited που έχω γιαυτό τον σκοπό. Χρόνια το έχω όχι τώρα. Πότε δεν είχα τέτοιο θέμα. 

Είναι αδιανόητο να μην μπορώ να δω αγώνα στην COSMOTE η στη NOVA και να πληρώνω ένα σκασμό λευτα. 

Το ενδεχόμενο με τις κεραίες ποιο πάνω το ξεχνάω γιατί δεν έχω ιδέα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει να δεις σε ποιο cell id συνδεεσαι πανω και σε ποιο κατω στο δρομο. Το πιθανοτερο ειναι σε αυτο που συνδεεσαι πανω να ειναι πιτα απο κοσμο.  Εγω τον Αυγουστο ειχα 2-4 mbits και τωρα εχω παλι 100-150.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Gogotsa said:

Πρεπει να δεις σε ποιο cell id συνδεεσαι πανω και σε ποιο κατω στο δρομο. Το πιθανοτερο ειναι σε αυτο που συνδεεσαι πανω να ειναι πιτα απο κοσμο.  Εγω τον Αυγουστο ειχα 2-4 mbits και τωρα εχω παλι 100-150.

δυστυχως σε πολλα μερη που το χειμωνα ειναι νεκρα ,το καλοκαιρι πιταρουν με το παραμικρο και δεν ασχολειται κανεις.10 mbit 10 mbit. πχ τολο. full 4g αλλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...