Προς το περιεχόμενο

Router 4g/5g για το Cosmote Unlimited


ipal
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από drdedus,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

On 01/09/2023 at 22:30, ThanosR92 said:

 

 

Ξέχασα να γράψω ότι στο σπίτι έχω ένα MU5001. Έχω την δυνατότητα για carrier aggregation; 

Επίσης δεν μπορώ να δεχτώ με τίποτα ότι μιλάμε για κακό σήμα. Αλλά το να χάνει λίγο και άλλο λίγο ποιο κάτω να πιάνει 400Mbps και εδώ που είμαι εγώ να πιάνει 15Mbps.

Και στο φινάλε κάτι πρέπει να γίνει γιατί είναι τελείως άχρηστο το Unlimited που έχω γιαυτό τον σκοπό. Χρόνια το έχω όχι τώρα. Πότε δεν είχα τέτοιο θέμα. 

Είναι αδιανόητο να μην μπορώ να δω αγώνα στην COSMOTE η στη NOVA και να πληρώνω ένα σκασμό λευτα. 

Το ενδεχόμενο με τις κεραίες ποιο πάνω το ξεχνάω γιατί δεν έχω ιδέα. 

ειναι 5g και δεν νομιζω οτι δεν κανει aggregation>διαβασε και αυτο

https://www.adslgr.com/forum/threads/1220156-Μifi-mu5001-Secret-settings/page47

επισης πρεπει να καταλαβεις κατι βασικο.

αλλο προβλημα δεν εχω σημα ουτε με το κινητο ουτε με το 5g εδω που ειμαι που σημαινει οτι δεν εχεις κοντα κεραια και το πιο πιθανο ειναι να μην φτιαχτει ποτε. (και να το δωσεις βλαβη δεν θα ασχοληθει κανεις) και αλλο προβλημα στο ιδιο σημειο με το κινητο να εχεις πχ 400Mbit και με το zte να εχεις 10 που σημαινει θεμα ρυθμισεων.

δυστυχως ναι μπορει να μην υπαρχει κεραια κοντα σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 762
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

καλησπερα , εχω  ενα ZTE MC801A 5G Router , μεσα στο σπιτι με σιμ κοσμοτε η ταχυτητα ειναι τραγικη  μεχρι 6-7μβ , με την ιδια σιμ ακριβως απεξω εχω ταχυτητα πανω απο 250μβπς

τι να κανω να βαλω εξωτερικη κεραια? αλλα δεν εχω καταλαβει τι καλωδιο και καιρεα πρεπει να αγορασω, για 5G που ειναι πανακριβα?  πχ αυτο? https://www.skroutz.gr/s/28310890/Nedis-ANOR5G40ME-Exoteriki-Keraia-5G-Pankateythyntiki-6dBi-me-syndesi-SMA.html?product_id=166818462&sponsored=listing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, ababapanos said:

καλησπερα , εχω  ενα ZTE MC801A 5G Router , μεσα στο σπιτι με σιμ κοσμοτε η ταχυτητα ειναι τραγικη  μεχρι 6-7μβ , με την ιδια σιμ ακριβως απεξω εχω ταχυτητα πανω απο 250μβπς

τι να κανω να βαλω εξωτερικη κεραια? αλλα δεν εχω καταλαβει τι καλωδιο και καιρεα πρεπει να αγορασω, για 5G που ειναι πανακριβα?  πχ αυτο? https://www.skroutz.gr/s/28310890/Nedis-ANOR5G40ME-Exoteriki-Keraia-5G-Pankateythyntiki-6dBi-me-syndesi-SMA.html?product_id=166818462&sponsored=listing

η αλλη λυση το βγαζεις εξω σε στεγανο κουτι αν θες να βγει φτηνοτερα.οτιδηποτε για 5g δυστυχως δεν ειναι φτηνο.ουτε οι κεραιες ουτε δεν ξερω τι.και το καλωδιο ακομα πρεπει να ειναι καλης ποιοτητας για να μην εχεις απωλειες. αλλιως δες αν μπορεις να το βαλεις κοντα σε κανα παραθυρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, poulinos είπε

η αλλη λυση το βγαζεις εξω σε στεγανο κουτι αν θες να βγει φτηνοτερα.οτιδηποτε για 5g δυστυχως δεν ειναι φτηνο.ουτε οι κεραιες ουτε δεν ξερω τι.και το καλωδιο ακομα πρεπει να ειναι καλης ποιοτητας για να μην εχεις απωλειες. αλλιως δες αν μπορεις να το βαλεις κοντα σε κανα παραθυρο.

Όταν λες στεγανό κουτί έχεις κάτι υπόψιν σου να μου στείλεις λινκ να το δω; Υπάρχουν με εξαερισμό για αυτήν την δουλεια η θα πρέπει να κάνω πατέντα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 minutes ago, ababapanos said:

Όταν λες στεγανό κουτί έχεις κάτι υπόψιν σου να μου στείλεις λινκ να το δω; Υπάρχουν με εξαερισμό για αυτήν την δουλεια η θα πρέπει να κάνω πατέντα;

εχω δει με  fan powered απο poe αλλα ειναι ακριβα.αλλιως κανεις πατεντουλα.το βασικo ειναι αν μπορεις να δωσεις  ρευμα στην ταρατσα κ  ethernet

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, poulinos είπε

εχω δει με  fan powered απο poe αλλα ειναι ακριβα.αλλιως κανεις πατεντουλα.το βασικo ειναι αν μπορεις να δωσεις  ρευμα στην ταρατσα κ  ethernet

ναι μπορω να το βγαλω εξω.. κουτι στεγανο για αυτην την δουλεια δεν βρισκω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, ababapanos said:

ναι μπορω να το βγαλω εξω.. κουτι στεγανο για αυτην την δουλεια δεν βρισκω

Σε καταστήματα με ηλεκτρολογικό υλικό θα πρέπει να κοιτάξεις! 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 03/09/2023 at 22:23, ababapanos said:

ναι μπορω να το βγαλω εξω.. κουτι στεγανο για αυτην την δουλεια δεν βρισκω

ρευμα μπορεις να πας επανω? 

On 03/09/2023 at 22:27, konstantinos77g said:

Σε καταστήματα με ηλεκτρολογικό υλικό θα πρέπει να κοιτάξεις! 😉

απλα πρεπει να κανει πατεντα για την ψυξη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/8/2023 στις 7:01 ΜΜ, SOCRATIS1000 είπε

1) οταν το αγορασες επρεπε να λεει unlocked η οτι δεν ειναι locked σε καποιον παροχο εξωτερικου,δες την αγγελια ,αν δεν γραφει τιποτα λογικα ειναι unlocked

b)Βαλτην σε ενα κινητο,βαλε το πιν ,ρυθμισεις ,συνθηματικα ασφαλεια ,προσθετη ασφαλεια -πιν ,αφαιρεση[καθε κινητο ειναι και διαφορετικο οποτε google it για το δικο σου]

Γ]αναλογως την τιμη,εμενα για ανανεωση μου ζητησαν 70 ευρω,οποτε εκανα νεο αριθμο[εχω δευτερο τωρα],στα 39 ευρω[αν εχεις συγγενη με κοσμοτε,τους λες τα στοιχεια τους για να σου δωσουν εκπτωση].Αυτο με την εκπτωση εκανα εγω και πηρα 29 ευρω τον αριθμο και δευτερη sim 32 ευρω τον μηνα..Την μια την εχω δευτερη στο κινητο μου για απεριοριστες κλησεις και απεριοριστα data ,και την αλλη που πιανει μονο data στο ρουτερ

Δ)ΑΝ εχεις καλο σημα δεν χρειαζεται,καλο ειναι πριν μπεις σε διαδικασιες αγορας ,να ανοιξεις 5g σε ενα κινητο απο το σπιτι σου ,να κανεις μια μετρηση να δεις ποσα πιανει,περιπου τα ιδια θα πιανει το ρουτερ

Τελικά όλα καλά δεν είναι κλειδωμένο το router. Χρειάστηκε όμως να βάλω την SIM στο κινητό για να αφαιρέσω το PIN αλλιώς δεν γινόταν σύνδεση με τίποτα.

Σχετικά με την SIM είχες δίκιο, πήρα τελικά και εγώ νέο νούμερο 29 ευρώ +3 ευρώ data SIM για το router +3 ευρώ μια eSIM για το iPhone και είμαι unlimited παντου με 35 ευρώ. Θα πετάξω και το σταθερό / ADSL γιατί είναι άχρηστο για το οποίο πλήρωνα 34 οπότε με 1 ευρώ επιπλέον έχουμε 2 κινητά με απεριόριστα και Χ10 ταχύτητα στο wifi και καλύτερη κάλυψη Mesh Wifi6.

Σε ιδανική θέση (που όμως δε βολεύει) στο κέντρο του σαλονιού έχω 300down/130up. Αλλα στην τωρινή θέση είμαι στα μισά. Πάω σίγουρα για κεραία για να αποφύγω και την ακτινοβολία

Τέλος, στο League of Legends το latency είναι στα 70ms ενώ με την ADSL 50 ήταν στα 60... Στις λίγες ώρες που το δοκίμασα δεν έχει disconnections πάντως ούτε τρελά latency peaks...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 04/09/2023 at 17:09, itsam said:

Τελικά όλα καλά δεν είναι κλειδωμένο το router. Χρειάστηκε όμως να βάλω την SIM στο κινητό για να αφαιρέσω το PIN αλλιώς δεν γινόταν σύνδεση με τίποτα.

 

εκτος αν σου ειχε επιλογη να βαλεις εσυ το sim μεσα στο interface.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Ενδιαφέρομαι και γω για 4g router και βρήκα το παρακάτω από Amazon.de σε μισή τιμή από σκρουτζ. 

https://www.amazon.de/-/en/Supports-Configuration-LTE5398-M904-LTE5398-M904-EU01V1F-AC20000000Mbps/dp/B0B6W9CXZT/ref=sr_1_12?keywords=4g%2Brouter%2Bsim%2Bkarte&qid=1694098495&refinements=p_n_feature_two_browse-bin%3A27969044031%2Cp_n_feature_twelve_browse-bin%3A30127586031&rnid=30127069031&s=computers&sr=1-12&th=1

Σας φαίνεται αξιόπιστο;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, dimis_kom said:

Καλησπέρα! Ενδιαφέρομαι και γω για 4g router και βρήκα το παρακάτω από Amazon.de σε μισή τιμή από σκρουτζ. 

https://www.amazon.de/-/en/Supports-Configuration-LTE5398-M904-LTE5398-M904-EU01V1F-AC20000000Mbps/dp/B0B6W9CXZT/ref=sr_1_12?keywords=4g%2Brouter%2Bsim%2Bkarte&qid=1694098495&refinements=p_n_feature_two_browse-bin%3A27969044031%2Cp_n_feature_twelve_browse-bin%3A30127586031&rnid=30127069031&s=computers&sr=1-12&th=1

Σας φαίνεται αξιόπιστο;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

δεν μπορω να πω για το συγκεκριμενο μοντελο αλλα η zyxel σαν εταιρεια ειναι πολυ μια χαρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/9/2023 στις 5:09 ΜΜ, itsam είπε

Τελικά όλα καλά δεν είναι κλειδωμένο το router. Χρειάστηκε όμως να βάλω την SIM στο κινητό για να αφαιρέσω το PIN αλλιώς δεν γινόταν σύνδεση με τίποτα.

Σχετικά με την SIM είχες δίκιο, πήρα τελικά και εγώ νέο νούμερο 29 ευρώ +3 ευρώ data SIM για το router +3 ευρώ μια eSIM για το iPhone και είμαι unlimited παντου με 35 ευρώ. Θα πετάξω και το σταθερό / ADSL γιατί είναι άχρηστο για το οποίο πλήρωνα 34 οπότε με 1 ευρώ επιπλέον έχουμε 2 κινητά με απεριόριστα και Χ10 ταχύτητα στο wifi και καλύτερη κάλυψη Mesh Wifi6.

Σε ιδανική θέση (που όμως δε βολεύει) στο κέντρο του σαλονιού έχω 300down/130up. Αλλα στην τωρινή θέση είμαι στα μισά. Πάω σίγουρα για κεραία για να αποφύγω και την ακτινοβολία

Τέλος, στο League of Legends το latency είναι στα 70ms ενώ με την ADSL 50 ήταν στα 60... Στις λίγες ώρες που το δοκίμασα δεν έχει disconnections πάντως ούτε τρελά latency peaks...

 

Το έχω δει και εγώ το συγκεκριμένο router στο γερμανικό άμαζον και με ενδιαφέρει σαν λύση σε εξοχικό (αυτή τη στιγμή πληρώνω 24€/μήνα για 12 mbps ενώ θα μπορούσα να κάνω κάτι αντίστοιχο με εσένα με 3 ευρώ).

Εντύπωση μου κάνει που δεν το φέρνει κανείς στην Ελλάδα.

Έχω κάποιες ερωτήσεις. Το τηλέφωνο στις ίδιες θέσεις τι ταχύτητες πιάνει; Επίσης από θερμοκρασία, πως τα πάει το router;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, pinwouza said:

Το έχω δει και εγώ το συγκεκριμένο router στο γερμανικό άμαζον και με ενδιαφέρει σαν λύση σε εξοχικό (αυτή τη στιγμή πληρώνω 24€/μήνα για 12 mbps ενώ θα μπορούσα να κάνω κάτι αντίστοιχο με εσένα με 3 ευρώ).

Εντύπωση μου κάνει που δεν το φέρνει κανείς στην Ελλάδα.

Έχω κάποιες ερωτήσεις. Το τηλέφωνο στις ίδιες θέσεις τι ταχύτητες πιάνει; Επίσης από θερμοκρασία, πως τα πάει το router;

ta zyxel τα εφερνε στην ελλαδα(δεν ξερω αν ειναι ακομα η επισημη αντιπροσωπεια) η digital sima.

https://www.digitalsima.gr/en/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 8/9/2023 στις 12:56 ΜΜ, pinwouza είπε

Το έχω δει και εγώ το συγκεκριμένο router στο γερμανικό άμαζον και με ενδιαφέρει σαν λύση σε εξοχικό (αυτή τη στιγμή πληρώνω 24€/μήνα για 12 mbps ενώ θα μπορούσα να κάνω κάτι αντίστοιχο με εσένα με 3 ευρώ).

Εντύπωση μου κάνει που δεν το φέρνει κανείς στην Ελλάδα.

Έχω κάποιες ερωτήσεις. Το τηλέφωνο στις ίδιες θέσεις τι ταχύτητες πιάνει; Επίσης από θερμοκρασία, πως τα πάει το router;

Εγώ για το μόνο που μετάνιωσα είναι γιατί δεν το είχα σκεφτεί νωρίτερα :)

Οι ταχύτητες του τηλεφώνου (iPhone 14 Pro Max αν έχει καμία σημασία) ακριβώς δίπλα στο router περιέργως είναι μικρότερες, που σημαίνει ότι το Deco X50 έχει καλύτερες κεραίες εσωτερικά υποθέτω... 

Απο θερμοκρασία πολύ ελαφριά ζέστη στο πάνω μέρος μόνο (τίποτα ιδιαίτερο)

Τα Deco X50 σε γενικές γραμμές καλά είναι αλλά δε μπορώ να πω ότι έχουν καλή εμβέλεια... μέσα από τοίχους ζορίζονται αρκετά θα έλεγα. Φυσικά πλέον έχω το 5G, 2 απλά και 1 outdoor οπότε κάτι γίνεται πλέον...

 

Στις 7/9/2023 στις 2:15 ΜΜ, poulinos είπε

εκτος αν σου ειχε επιλογη να βαλεις εσυ το sim μεσα στο interface.

Ναι τελικά είχε αλλά εκείνη την ώρα δεν το έβρισκα με τίποτα :)

Επεξ/σία από itsam
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...