Προς το περιεχόμενο

Official Anime, Manga/Manhwa/Manhua Topic.


Sonam

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παμε λιγο 

ειδα απ τα καινουργια how not to summon a demon lord και angels of death

το 1ο μου αρεσε παρα πολυ(φερνει αρκετα σε konosuba) το 2ο αρκετα creepy, κ αυτο αρκετα καλο

Επεξ/σία από najinblue3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τελιωσε το darling in the franxx και σαν φιναλε εμεινα λιγο απογοητευμενος,αν και συνολικα μου αρεσε το anime.

Στα θετικα σιγουρα μπαινει το animation που δεν ειχε ενα ψεγαδι,τα soundtrack,οι σκηνες δρασης για οσους αρεσουν τα mecha και για την αρχικη ιδεα του στορυ αν και στην συνεχεια με χαλασε αρκετα μπορω να πω.

Στα αρνητικα  θα εβαζα τις αρκετες κλισεδιες που θα μπορουσαν να αποφευχθουν.Η ανυπαρξια μερικων απτους κεντρικους χαρακτηρες που απτην μια υπηρχαν αλλα δεν εκαναν κατι σημαντικο λογω ελλειψης αναπτυξης οπως ηταν η Miku με Zorome και σε μεγαλυτερο βαθμο ο Futoshi με Ikuno και αυτο ηταν που δεν μου αρεσε καθολου απτην στιγμη που το υπολοιπο cast ειχε χρονο και με το παραπανω,αρα θα μπορουσαν να το ισομοιρασουν.Επισης χαρακτηρες χωρις νοημα ηταν οι 9's που απτην μια μας τους εδειξε ως ενα δυνατο συνολο ατομων αλλα απτην αλλη δεν ειδαμε σχεδον τιποτα απο αυτους,τελειως ακυροι χαρακτηρες που θα μπορουσαν ανετα να μην υπαρχουν.Τα τελευταια επεισοδια ηταν βιαστικα σε αρκετα σημεια και μπορω να πω κακογραμμενο απτο προβλεψιμο σεναριο εως τους διαλογους που ακουγαμε συνεχεια για darling και darling μεταξυ των 2 πρωταγωνιστων.Η πολυ δυναμη της αγαπης(δεν μιλαω για το power of love :P) που νικαει τα παντα μου επρηξε τα συκωτια(για να μην πω κατι πιο βαρυ)

Ηταν ενα anime που ηθελε να γινει λιγο evangelion και λιγο gurren langann και γιαυτο κεντρισε τον ενδιαφερον πολλων ατομων αλλα κατεληξε να ειναι αρκετα κατω και απτα 2.Αντικειμενικα θα μπορουσε να ειχε βαθμολογια 5-6,αλλα το θεωρω κατι σαν guilty pleasure,δηλαδη εχει τα αρνητικα του αλλα το ευχαριστηθηκα εως ενα βαθμο παντα.

 

Επισης τελιωσε και το megalobox που γιαυτο μπορω να πω κυριως θετικα πραγματα.

Ειναι κατι σαν spiritual succesor του ashita no joe που οποιος το εχει δει καταλαβαινει ποσο παρομοιο ειναι ως προς τους χαρακτηρες την πλοκη αλλα και το σχεδιο.Το στορυ ειναι στο προσφατο μελλον που το μποξ γινεται πια με την βοηθεια της τεχνολογιας η οποια ονομαζεται gear.Αυτο το κομματι το θεωρουσα λιγο ρισκο γιατι δεν ηξερα πως θα βοηθουσε καθολου την εξελιξη αλλα τελικα ηταν εξυπνη ιδεα απο την στιγμη που ο πρωταγωνιστης δεν την χρησιμοποιουσε για να γινει γρηγορα πιο γνωστος.

Το δυνατοτερο κομματι του anime ειναι οι χαρακτηρες ,που παρα τα λιγαστα επεισοδια καταφερε να τους αναδειξει ολους .Αλλο σημαντικο κομματι ειναι τα soundtrack που ειναι καταπληκτικα και ταιριαζουν πολυ στην ολη ατμοσφαιρα.Η εξελιξη του στορυ παροτι ειναι σχετικα απλοικο υπαρχουν μερικες ανατροπες που δεν περιμενα να δω.Η αντιπαλοτητα μεταξυ χαρακτηρων που στην συγκεκριμενη περιπτωση ειναι o Joe με τον Yuri ειναι παντα κατι που μου τραβαει το ενδιαφερον.

Τωρα στα αρνητικα μπαινει ο βιαστικος ρυθμος ,αλλα δικαιολογειται λογω των 13 επεισοδιων.Επισης για οσους εχουν δει κυριως hajime no ippo ή τελως παντων καποιο αλλο anime περι martial arts το megalobox ειναι λιγο απογοητευση,δεν υπαρχει καποια ενταση στις σκηνες μεσα στο ρινγκ και ειναι αρκετα βιαστικες,Να πω βεβαια οτι η αναπτυξη των χαρακτηρων ηταν το κεντρικο θεμα παρα το ξυλικη μεσα στο ρινγκ και αυτο φανηκε απτον παραπανω χρονο που εδωσαν στο πρωτο,κατι που αλλωστε ισχυει και στο ashita no joe.Θεωρω οτι αυτα τα αρνητικα θα μπορουσαν να διορθωθουν στο μεγιστο εαν ειχα τα διπλασια επεισοδια,τοτε θα μιλαγαμε για 9+ περι βαθμολογιας.

Δεν εχω κανενα παραπoνο απτο megalobox γιατι δεν περιμενα πολλα απτο συγκεκριμενο anime ειδικα οταν ειδα των αριθμο των επεισοδιων,οποτε το θεωρω μια ωραια εκπληξη στην σεζον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, GhostRiderLSOV είπε

Εγώ πια έχω χάσει την μπάλα με το Gintama και περιμένω να τελειώσει και να ρίξει ένα ρεζουμέ ο Edel μπας και ξεκολλήσω. :D

Τι θα γινει το manga θα τελιωσει ποτε :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, W0zzAp είπε

Τι θα γινει το manga θα τελιωσει ποτε :P

Μετά το arc με τον πόλεμο, περίμενα έναν fun επίλογο και τέλος. Είμαστε πάλι σε 50% funny / whatever και 50% drama και

 

"the age switching is getting really annoying, yes?"

Πόσο ακόμα...

Επεξ/σία από GhostRiderLSOV
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, GhostRiderLSOV είπε

Μετά το arc με τον πόλεμο, περίμενα έναν fun επίλογο και τέλος. Είμαστε πάλι σε 50% funny / whatever και 50% drama και

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

"the age switching is getting really annoying, yes?"

Πόσο ακόμα...

Δεν διαβαζω το manga για αυτο τον λογο,μονο το anime το οποιο κουραζει απτην πλευρα οτι οι τελευταιες σεζον βγαζουν 12 επεισοδια και μετα αναμονη 6 μηνες για επομενη σεζον που θα εχει αλλα 12 επεισοδια.Υποθετω οτι και στην καινουργια που παιζεται τωρα το ιδιο θα κανουν....

Επεξ/σία από W0zzAp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, GhostRiderLSOV είπε

Εγώ πια έχω χάσει την μπάλα με το Gintama και περιμένω να τελειώσει και να ρίξει ένα ρεζουμέ ο Edel μπας και ξεκολλήσω. :D

Δε καταλαβαίνω και εγώ τι γίνεται. Μάλλον είχε σκοπό να το τελειώσει και του είπανε εκεί στο Jump κράτα το κι άλλο. Η όλη ύπαρξη του gintama είναι ένα τεράστιο Troll! Πάντως το manga έτσι οπως το πάει θα παίξει σίγουρα και όλο το 2018. Είδωμεν...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελείωσα και εγώ το Darling in the Franxx. Μου θύμισε gurren lagann και eureka seven, δύο αγαπημένες σειρές. Δεν κατάφερε όμως να εκπληρώσει τις αρχικές προσδοκίες. Κρίμα γιατί τα 2/3 της σειράς ήταν ωραία. Προς το τέλος έγινε ένας αχταρμάς. Μάλλον έπρεπε να προσθέσουν άλλη μία σεζόν, γιατί τα 24 επεισόδια δεν έφταναν για να καλύψουν όλη την πλοκή. Ή να έκοβαν χαρακτήρες και να άλλαζαν τις ανατροπές στο τέλος. Ελπίζω το Promare να βγει καλό.

 

Είδα και το πρώτο επεισόδιο του Planet With. To είχα ξεχάσει αυτό. Ο master επέστρεψε με anime και manga και θα με βάλει να δω ongoing σειρά.

Βαρετό και αργό ξεκίνημα, περίεργα πράματα να συμβαίνουν και ήδη από την αρχή ξεκινάνε οι ανατροπές. In Mizukami we trust.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Nidonas είπε

Ελπίζω το Promare να βγει καλό.

Καλυτερα το studio trigger να το γυρισει στο πιο χαλαρο κωμικο στυλακι μαζι με δραση που μας εχει συνηθησει και να αφησει τα πιο σοβαρα τυπου anime.Ελπιζω οτι το promare να ειναι στο κλασικο στυλακι που ταιριαζει κιολας στο συγκεκριμενο studio.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 minutes ago, W0zzAp said:

Καλυτερα το studio trigger να το γυρισει στο πιο χαλαρο κωμικο στυλακι μαζι με δραση που μας εχει συνηθησει και να αφησει τα πιο σοβαρα τυπου anime.Ελπιζω οτι το promare να ειναι στο κλασικο στυλακι που ταιριαζει κιολας στο συγκεκριμενο studio.

Ακριβώς, στο franxx καταπιάστηκαν με love stories πρωταγωνιστών αλλά και δευτερευόντων χαρακτήρων, με την επίδραση της τεχνολογίας στον άνθρωπο, με οικολογικά μηνύματα, με υπογεννητικότητα , με με με και στο τέλος χάσανε τα αυγά και τα πασχάλια.Γενικά  η σειρά ήταν wasted potential. Ας φτιάξουν πρώτα μια σωστή ποζεριά και μετά βλέπουμε :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 4ο απο τα καινουργια που σιγουρα αξιζει imho ειναι το HANEBADO! Οποιος βλεπει sport anime αξιζει σιγουρα, το animation ειναι σε τρελα επιπεδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, najinblue3 είπε

Το 4ο απο τα καινουργια που σιγουρα αξιζει imho ειναι το HANEBADO! Οποιος βλεπει sport anime αξιζει σιγουρα, το animation ειναι σε τρελα επιπεδα

Το είδα και εγώ και ενώ περίμενα λόγω του γυναικείου cast διαφορετική προσέγγιση πιο girly να το πω, τελικά είναι ένα σοβαρό sport anime που φαίνεται ότι θα έχει να δείξει κάτι αξιόλογο. Το animation είναι στα ίδια επίπεδα με το haikyuu αν όχι ανώτερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, W0zzAp είπε

Το είδα και εγώ και ενώ περίμενα λόγω του γυναικείου cast διαφορετική προσέγγιση πιο girly να το πω, τελικά είναι ένα σοβαρό sport anime που φαίνεται ότι θα έχει να δείξει κάτι αξιόλογο. Το animation είναι στα ίδια επίπεδα με το haikyuu αν όχι ανώτερο.

Εντυπωσιαστηκα απο το συγκεκριμενο. Δεν το περιμενα καθολου, μιας και δεν μου αρεσουν τα sport anime και δε παρακολουθω εκτος απο το Yuri on Ice k Keijo 😛 . Μεχρι στιγμης ειμαι παρα πολυ ικανοποιημενος απο τα καινουργια ανιμε, και με το Overlord που εκανε καταπληκτικη αρχη, με τρομερο intro. 

 

Επεξ/σία από najinblue3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, najinblue3 είπε

Εντυπωσιαστηκα απο το συγκεκριμενο. Δεν το περιμενα καθολου, μιας και δεν μου αρεσουν τα sport anime και δε παρακολουθω εκτος απο το Yuri on Ice k Keijo 😛 . Μεχρι στιγμης ειμαι παρα πολυ ικανοποιημενος απο τα καινουργια ανιμε, και με το Overlord που εκανε καταπληκτικη αρχη, με τρομερο intro. 

Εξαρταται αν εχεις δοκιμασει να δεις την συγκεκριμενη κατηγορια περα απο αυτα τα 2 που ανεφερες(βασικα το ενα γιατι το keijo ειναι αλλο πραμα :P ).Οταν ενα anime ειναι καλο δεν εχει σχεση τι κατηγορια ειναι,τα υπολοιπα ειναι σχετικα.Και εμενα πχ που στην αρχη δεν ημουν του πολυ ρομαντζου βλεποντας καποια anime σειρες ή ταινιες αλλαξα γνωμη.

Μεχρι στιγμης απτην σεζον εχω δει το gintama-overlord-hanebado,θα δω τα κωμικα hataraku saibu και asobi asobase,απο κατι διαφορετικο λογικα το banana fish και περιμενω ακομα να βγουν shingeki και grand blue,χωρις να προσθεσω και τα anime που συνεχιζονται απο προηγουμενες σεζον.Γενικα εχω πραμα να δω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...