Προς το περιεχόμενο

Official Anime, Manga/Manhwa/Manhua Topic.


Sonam

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 12k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν το σχεδιο/animation ηταν απο μονα τους καθοριστικος παραγοντας,τοτε σχεδον οτι εβγαζε η Ufotable οπως (το Zestiria)θα ηταν στην κορυφη του Mal.

Αλλα αν ισχυε αυτο,ουτε το Mob θα ειχε τοσο υψηλες κριτικες εξ αρχης :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Fulgore είπε

Ειδα και εγω τελικα τα ως τωρα επεισοδια του Dororo.

Σιγουρα πολυ πιο ενδιαφερον concept απο το Tate no Yuusha και τα πρωτα του επεισοδια ειναι αρκετα δυνατα αλλα με χαλασε καπως που ειναι διαφορετικο σε πολλα σημεια απο το Manga.Δεν το εχω διαβασει το manga απλα ειδα σε σχολια που το αναφερανε αυτο και ειπα απο περιεργεια να δω κατα ποσο ισχυει.

Για παραδειγμα στο τελευταιο επεισοδιο υποτιθεται οτι ο κεντρικος

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

δεν μπορει να μιλησει ακομα(μεχρι το τελος του επεισοδιου) και οτι βρισκει την ακοη του ενω στο manga στο ιδιο ακριβως σημειο και μιλαει κανονικα ο κεντρικος αλλα και στο σημειο αυτο βρισκει την οραση του

Αλλη τεραστια διαφορα ειναι στην κοπελια η οποια

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

ουτε αυτη την βραδινη δουλεια κανει,ουτε εχει μαζεψει διαφορα ορφανα και τα μεγαλωνει,απλα μενει στο σπιτι με τους γονεις της μεχρι να γυρισει ο αδελφος της

Αυτο που με χαλαει περισσοτερο στην εν λογω σειρα ως τωρα ειναι ο ιδιος ο Dororo ο οποιος δεν εχει καποιο ιδιαιτερο/εντονο χαρακτηρα/προσωπικοτητα σε σχεση με το manga που ειναι πολυ πιο δραστηριος.

Σε γενικες γραμμες ωραια η σειρα παρολα αυτα και φυσικα θα συνεχισω να την βλεπω.

Επειδή τσεκαρα το manga μόλις ξεκίνησα το anime το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι καλά κάνουν και το διαφοροποιούν. Καλώς ή κακώς το manga είναι παλιό και στα σημερινά δεδομένα δεν θα τράβαγε και επίσης πολύ λίγα chapter για σωστή μεταφορά οπότε αναγκαστική θεωρώ την αλλαγή.

Όσο για τον dororo πρέπει να είναι κορίτσι :P . Τώρα κατά πόσο θα παίξει κάποιο πιο καθοριστικό ρόλο θα το δούμε στην συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, Ghost1978 said:

Είδα το ποστ και λέω κάτσε να δω τι παίζει.. δεν ειμαι τοσο ψαγμενος , καμια σχέση μετην πλειοψηφία εδω δλδ αλλα θα ηθελα να προτεινετε ..αγαπημένο το Attack on Titan , Akira και Robotech(περιμένω πως και πως την ταινία).

Να υποθέσω μόνο με κατέβασμα θα βρω κάτι Καλό?είδα στο Netflix to Gundamuc, αξίζει να το ξεκινησω?

Έχεις πολλές επιλογές όσον αφορά το πως και από που να δεις anime online. Streaming είναι επίσης μια καλή επιλογή (Crunchyroll).

@Fulgore Το JoJo Part 5  θα πρότεινα όντως να κάτσει να το δει κανείς όταν τελιώσει η προβολή.

Όσο για το Dororo το source material είναι αρχαίο, εξού και ο λόγος που περνάει τόσες δραστικές αλλαγές στη μεταφορά του. Δεν ακολουθεί τα σημερινά στανταρ των anime/manga που μπορούν να μπουν στο "καλούπι" των 12/24 επεισοδίων. Σίγουρα δεν είναι AOTS (μη βαράτε! xd) αλλά από τα καλύτερα του χειμώνα.

42 minutes ago, W0zzAp said:

Όσο για τον dororo πρέπει να είναι κορίτσι :P 

Η VA του πιτσιρικά είναι νέα και μικρή σε ηλικία δίχως εμπειρία, έχει όμως ευχάριστη φωνή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα πιο πολυ εντυπωση μου εκανε η αλλαγη στην κοπελια στο τελευταιο πχ επεισοδιο που δεν ειναι να πεις οτι ειναι μια αλλαγη που χρειαζοταν παρα τα υπολοιπα που απλα τα ανεφερα πιο πολυ για να δειξω ενα παραδειγμα του τι εννοω για διαφορες.

Ουτως ή αλλως και εγω δεν προκειται να κατσω να διαβασω τωρα το manga το anime θα δω και εννοειται οτι ειναι συνολικα αρκετα καλο σαν anime.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπει κανείς Yakusoku no Neverland

The Promised Neverland? ? Από το πουθενά βλέπω βρέθηκε απευθείας στο τοπ50. Είναι τόσο καλό ή απλά επειδή είναι φρέσκο? (όπως σε πολλές άλλες περιπτώσεις που μετά το αρχικό μπαμ υποχωρούν) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@di maria kun

Στην αρχή είχε φάση τώρα 4ο επεισόδιο μπλά μπλά χωρίς δράση στήνουν σχέδιο για απόδραση.

Από μένα τσέκαρε το Dororo έχει 2 εισαγωγικά αλλά μετά δράση σε κάθε επεισόδιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, di maria kun είπε

Βλέπει κανείς Yakusoku no Neverland

The Promised Neverland? ? Από το πουθενά βλέπω βρέθηκε απευθείας στο τοπ50. Είναι τόσο καλό ή απλά επειδή είναι φρέσκο? (όπως σε πολλές άλλες περιπτώσεις που μετά το αρχικό μπαμ υποχωρούν) 

Για σειρά που κυκλοφορεί στο Shonen jump έχει μεγάλο ενδιαφέρον. Σπάει λίγο τη νόρμα που συνήθως βλέπουμε από το γνωστό περιοδικό. Εμένα μου άρεσε αρκετά, σε σημεία μου θυμίζει λίγο death note ως προς το ''κυνήγι'', που γίνεται. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, di maria kun said:

Βλέπει κανείς Yakusoku no Neverland

The Promised Neverland? ? Από το πουθενά βλέπω βρέθηκε απευθείας στο τοπ50. Είναι τόσο καλό ή απλά επειδή είναι φρέσκο? (όπως σε πολλές άλλες περιπτώσεις που μετά το αρχικό μπαμ υποχωρούν) 

Ίσως το αγαπημένο μου πλέον αυτή τη season. Πρωτότυπο setting (για anime δεδομένα) σε στυλ παραμυθιού αδελφών Grim με mind games και καλοδουλεμένους χαρακτήρες με κίνητρα.

 

Spoiler

Κάτι μου λέει πως ο Ray είναι όχι απλά double, αλλά triple agent, χωρίς να έχω διαβάσει το manga. Πραγματικό δαιμόνιο και αυτός και ο Norman.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Τελειωσα το ssss.gridman, εξαιρετικο, best waifu 2018 σιγουρακι. Οποιος γουσταρει kaiju, mechas να τρεξει να το δει. Θα εδινα ανετα ενα 8 - 9/10 περασα πολυ ωραια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/1/2019 στις 10:42 ΠΜ, Edel είπε

Death note. Από τα πιο πιασάρικα.

Και θα σου έλεγα και κάποιο sport anime, όπως Hajime no Ippo. 

Και κάτι ποιοτικά σοβαρό, cowboy bebop ή trigun.

Και μετά ξαναρώτα μας :D

ενα μηνα αργοτερα αλλα οχι bebop για αρχαριους:P

εδω εγω που βλεπω ανιμε κοντεψα να το κανω drop μετα απο 5/6 επεισοδια και ευτυχως που δεν κανω ευκολα drop  γιατι βρισκει pace, και μετα το 7/ 8ο επεισοδιο γινεται πολυ καλο ομολογουμενως.

αλλα δεν νομιζω θα το αντεξει καποιος που δεν εχει επαφη με anime μεχρι το 8ο επεισοδιο, τουλαχιστον αν γουσταρει ενηλικες θεματολογιες.

θα το περασει για πολυ κατιμα παιδικο και θα την κανει για αλλα και δεν θα ξαναδει ανιμε για πολυ καιρο .

 

Στις 9/2/2019 στις 4:16 ΠΜ, di maria kun είπε

Βλέπει κανείς Yakusoku no Neverland

The Promised Neverland? ? Από το πουθενά βλέπω βρέθηκε απευθείας στο τοπ50. Είναι τόσο καλό ή απλά επειδή είναι φρέσκο? (όπως σε πολλές άλλες περιπτώσεις που μετά το αρχικό μπαμ υποχωρούν) 

Μιας και ρωταγες το baccano δες το.

σημαντικη σημειωση ειναι απο τις ελαχιστες περιπτωσεις dub> sub. οπως και σto bebop μιας και το ανεφερα απο πανω.

 

αμα θες για hidden gems  που ρωταγες μερικα που λατρευω  NHK ni Youkoso!,

 death parade, flcl (to παλιο) , beck, Higurashi no Naku Koro ni Kai, Kara no Kyoukai ,madoka, Kobayashi-san Chi no Maid Dragon, sankarea, golden boy,

και για πολυ σκληροτραχηλους και artsy

tatami galaxy ( αν το αντεξεις γιατι δεν ειναι για ολους), monogatari series και αν σου αρεσε τοτε και sayonara zetsubou sensei

Επεξ/σία από rofl
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, rofl είπε

  NHK ni Youkoso!,

 death parade, flcl (to παλιο) , beck, Higurashi no Naku Koro ni Kai, Kara no Kyoukai ,madoka, Kobayashi-san Chi no Maid Dragon, sankarea, golden boy,

και για πολυ σκληροτραχηλους και artsy

tatami galaxy ( αν το αντεξεις γιατι δεν ειναι για ολους), monogatari series και αν σου αρεσε τοτε και sayonara zetsubou sensei

το nhk φυσικα το ειδα μοναδικο στο ειδος του

τα υπολοιπα θα ελεγχθουν ολα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 σιγουρα δεν ειναι για ολους. θυμαμαι που και περσι το ειχες σχολιασει, και αν θυμαμαι καλα ειχες δει μονο το bake.

 για εμενα μπαινει ανετα στο top 10 των καλυτερων πραγματων που εχω δει (περιλαμβανω τα παντα. ταινιες σειρες, live action anime)

ειναι και πολυ dependant στο script που βρηκες. πχ αν το ειδες με τη σκουπιδομεταφραση του CR.

προσωπικα ειναι μαλλον το αγαπημενο μου anime. απλα ξερω οτι καποιος θελει πολυ καλα αγγλικα και να ψαχτει αρκετα για καλους υποτιτλους. οποτε δεν το λες και accessible και γιαυτο ηταν απο τα τελευταια και δυσκολα στις προτασεις μου.

για να δεις monogatari σωστα μονο με αυτους του υποτιτλους http://kitsunekko.net/dirlist.php?dir=subtitles%2FMonogatari+All+Seasons+Modified+Batch%2F (και που ειναι synced σε bdrips)

σε streaming δυστυχως για πανω απο τη μιση σειρα η μεταφραση του CR/retail ειναι πολυ κακη οποτε δεν μου κανει εντυπωση καποιος να σχηματιζει αρνητικη γνωμη.

το sayonara sensei ειναι παλι απο shaft με πολλους κοινους VA. ειναι κατι σαν τον προγονο του monogatari. το tatami galaxy ειναι ακομα πιο δυσκολο. γιαυτο εγραψα οτι αυτα τα 3 δεν ειναι για ολους.

Επεξ/σία από rofl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξεκινησα το Rising of the Shield Hero μετα απο ενα χαμουλη που ειχα διαβασει στα ρεδδιτς. Πολυ καλο το 1ο (διπλο?) επεισοδιο. 

Μετα απο 4 επεισοδια το βρισκω παρα πολυ καλο, οποιος βλεπει isekai να δει 

Επεξ/σία από najinblue3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...