Προς το περιεχόμενο

Official Anime, Manga/Manhwa/Manhua Topic.


Sonam

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 12k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

To Dororo έκανε δυνατή αρχή' anime of the season για μένα.

Βασισμένο σε ένα από τα παλαιότερα manga της εποχής το remake δίνει μια φρέσκια πνοή στο γερασμένο μεν, αλλά κλασικό δε anime της σειράς.

Είναι θετικό ότι το artstyle δεν  έχει αλλοιωθεί υπερβολικά, και απ'ότι φαίνεται θα προσφέρει μπόλικη δράση.

 



 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, GhostRiderLSOV είπε


Κάθομαι και βλέπω το Cells at Work. Bλέπω το anime, αν και έχει και manga.

Αν θυμάστε το "Μια φορα κι έναν καιρό ήταν η ζωή" γαλλικό καρτούν (μεταξύ άλλων διαφόρων "μια φορά κι έναν καιρό ήταν ____" με τους ίδιους χαρακτήρες), ε, παρόμοιο πράγμα αλλά anime-like. :P
Δεν λέω, τίγκα στις κλισεδιές, αλλά βλέπεται πολύ ευχάριστα.

Επίσης αφού τελευταία έχω αρχίσει να ακολουθώ τα /r/manga (το τι άκυρο manga έχω βρει να διαβάσω από εκεί, δεν λέγεται :P) και /r/anime, είπα επιτέλους να διαβάσω και το
Kaguya-sama: Love is War, μιας και έρχεται anime και αν δω romcom που μου κινεί το ενδιαφέρον (έστω και 3 χρόνια μετά απ' όταν πρωτοβγήκε, δεν ξέρω γιατί δεν το είχα κοιτάξει καν μέχρι τώρα), γουστάρω. :P
Έχει πλάκα που συνέχεια προσπαθούν οι 2 πρωταγωνιστές να κάνουν ο ένας τον άλλον να υποκύψει με τα περίεργα σχέδιά τους ή τις σκέψεις τους και φυσικά, stuff happens.

Edit 3: Ελπίζω τώρα να είναι ΟΚ, μιας και δεν έβαλα spoiler tags.

Μου αρεσε υπερβολικα μπορω να πω το hataraku saibou,υποθετω οτι την ιδεα την πηρε απο το γαλλικο καρτουν αλλα το εδειξε πολυ διαφορετικα και με ωραια αναπτυξη χαρακτηρων(δηλαδη κυταρρων :P) μιας και μαθαινεις τι ακριβως δουλεια κανουν μεσα στο σωμα του ανθρωπου,βαζοντας μεσα αρκετη κωμωδια ή αλλες φορες ενα τυπικο δραμα που ταιριαζει παρα πολυ αναλογα με την κατασταση.Γενικα πολυ ευχαριστο anime που μου αφησε τις καλυτερες εντυπωσεις.Σιγουρα ομως οποιος παει να το δει χρειαζεται καλη γνωση αγγλικων(ή τουλαχιστον google translate)γιατι υπαρχουν δυσκολες λεξεις και ορολογιες.

Το kaguya sama πως μου ξεφυγε,δεν ηξερα οτι ειχε το υψηλες βαθμολογιες,θα το δω λογικα.Απο αυτη την σεζον εχω ξεκινησει το Mob psycho-Tate no Yuusha no Nariagari-dororo.Το τελευταιο μαλιστα ειναι και μεταφορα manga της δεκαετιας του 60 του Osamu Tezuka( προφανως με αρκετες διαφοροποιησεις) και εχει αφησει καλες εντυπωσεις.

Επεξ/σία από W0zzAp
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επίσης για το Dororo αυτό που με κέρδισε εκτός από το story/setting και το δυνατό combo animation/artstyle είναι το γεγονός ότι έχει μια ελαφριά "χροιά" το show, και αυτό βασίζεται κυρίως στον ομώνυμο πρωταγωνιστή και τις αλληλεπιδράσεις του. Κοινώς δεν είναι edgy σαν αρκετά παρόμοια  anime.

Next episode when, when? :P  

 

Επεξ/σία από Torasu
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Torasu είπε

Επίσης για το Dororo αυτό που με κέρδισε εκτός από το story/setting και το δυνατό combo animation/artstyle είναι το γεγονός ότι έχει μια ελαφριά "χροιά" το show, και αυτό βασίζεται κυρίως στον ομώνυμο πρωταγωνιστή και τις αλληλεπιδράσεις του. Κοινώς δεν είναι edgy σαν αρκετά παρόμοια  anime.

Next episode when, when? :P  

Γενικα το studio mappa (σε αντιθεση με το τι σημαινει στα ελληνικα :P) τα τελευταια χρονια κανει πολυ καλες μεταφορες με πολυ ωραιο animation.Αν δεν κανω λαθος εχουν μεταφερθει και αρκετα ατομα απο το studio madhouse και αυτο λεει πολλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Torasu είπε

To Dororo έκανε δυνατή αρχή' anime of the season για μένα.

Λιγο νωρις δεν ειναι για να λεμε απο το πρωτο επεισοδιο για anime της season?

Οχι τιποτα αλλο αλλα και για την προηγουμενη τα ιδια ακριβως διαβαζα και για το Goblin Slayer οταν ειχε βγει το πρωτο επεισοδιο και ας πουμε απλα οτι τελικα δεν τελειωσε το ιδιο δυνατα οπως αρχισε :P

Μπορει οντως και να ναι δεν λεω,απλα ειναι λιγο νωρις απο το 1ο επεισοδιο να βγουν ολα τα συμπερασματα,για ολα τα anime φυσικα.

Επεξ/σία από Fulgore
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Fulgore said:

Λιγο νωρις δεν ειναι για να λεμε απο το πρωτο επεισοδιο για anime της season?

Οχι τιποτα αλλο αλλα και για την προηγουμενη τα ιδια ακριβως διαβαζα και για το Goblin Slayer οταν ειχε βγει το πρωτο επεισοδιο και ας πουμε απλα οτι τελικα δεν τελειωσε το ιδιο δυνατα οπως αρχισε :P

Μπορει οντως και να ναι δεν λεω,απλα ειναι λιγο νωρις απο το 1ο επεισοδιο να βγουν ολα τα συμπερασματα,για ολα τα anime φυσικα.

Καλά, προσωπική άποψη, πάντα. 

Το GS δεν ήταν ποτέ AOTS material για μένα μιας και μόνο shock value είχε (και αυτό στο πρώτο επεισόδιο). 

Γενικά είμαι επιφυλακτικός με πρώτο επεισόδειο κάθε σειράς άλλα κάτι μου λέει πως το Dororo θα είναι top 2-3 αν όχι AOTS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 8/1/2019 στις 6:27 ΜΜ, Fulgore είπε

Λιγο νωρις δεν ειναι για να λεμε απο το πρωτο επεισοδιο για anime της season?

Οχι τιποτα αλλο αλλα και για την προηγουμενη τα ιδια ακριβως διαβαζα και για το Goblin Slayer οταν ειχε βγει το πρωτο επεισοδιο και ας πουμε απλα οτι τελικα δεν τελειωσε το ιδιο δυνατα οπως αρχισε :P

Μπορει οντως και να ναι δεν λεω,απλα ειναι λιγο νωρις απο το 1ο επεισοδιο να βγουν ολα τα συμπερασματα,για ολα τα anime φυσικα.

ειναι και οι δυο πολυ ιδιαιτερες περιπτωσεις/το goblin αν και ειναι φρεσκο  εκανε μπαμ απευθειας και βρεθηκε στις πρωτες θεσεις στις πωλησεις στην ιαπωνια,το dororo αν και ειναι αρκετα παλιο, εχει σταθερη πορεια και μεγαλο κοινο και θεωρειτε το απολυτο καλτ κλασικ,αυτα για τα μανγκα, τωρα οι μεταφορες σε ανιμε ειναι αλλη ιστορια,αυτο που θελω να πω ειναι οτι και στα 2 υπαρχει καλη υποδομη για επιτυχια τουλαχιστον θεωρητικα

Επεξ/σία από rudigarcia222
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπειτα από λίγο ψάξιμο έμαθα ότι το Dororo manga ποτέ δεν ολοκληρώθηκε από τον δημιουργό του (Osamu Tezuka) και αυτό μου δίνει αμφιβολίες για AOTS.  Εξαρτάται από το πως θα χειριστούν το τέλος του. Όπως και να'χει ένα πολύ καλό anime.

Άλλο παλιό υλικό που θα ήθελα να να κυκλοφορήσει ανανεομένο είναι το Cyborg 009  κυρίως επειδή είναι άμεσο sequel του The Skull Man, αλλά και επειδή μου αρέσει το artstyle των 70's γενικότερα.

Επίσης κάποιος που να έχει δει το παλιό Boogiepop ; Έχοντας δει το πρώτο επεισόδιο και από τις δυο σειρές είναι σχεδόν σαν να βλέπω δύο διαφορετικά anime.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Torasu είπε

Έπειτα από λίγο ψάξιμο έμαθα ότι το Dororo manga ποτέ δεν ολοκληρώθηκε από τον δημιουργό του (Osamu Tezuka) και αυτό μου δίνει αμφιβολίες για AOTS.  Εξαρτάται από το πως θα χειριστούν το τέλος του. Όπως και να'χει ένα πολύ καλό anime.

Άλλο παλιό υλικό που θα ήθελα να να κυκλοφορήσει ανανεομένο είναι το Cyborg 009  κυρίως επειδή είναι άμεσο sequel του The Skull Man, αλλά και επειδή μου αρέσει το artstyle των 70's γενικότερα.

Επίσης κάποιος που να έχει δει το παλιό Boogiepop ; Έχοντας δει το πρώτο επεισόδιο και από τις δυο σειρές είναι σχεδόν σαν να βλέπω δύο διαφορετικά anime.

Ολοκληρωθηκε κανονικα απτον Tezuka το dororo απλα το ειχαν κοψει απτο ενα περιοδικο(weekly shounen sunday) και ολοκληρωθηκε καπως βιαστηκα σε αλλο το οποιο πρεπει να εχει καταργηθει.Τουλαχιστον αυτες τις πληροφοριες βρηκα εγω.Επισης το παλιο anime εχει διαφοροποιηθει απτο manga αρα υποθετω θα ακολουθησει πανω κατω αυτο τον δρομο,με την λογικη οτι το manga ειναι και πολυ μικρο σε chapters αρα χρειαζονται παραπανω υλικο.

Οσο για το boogiepop δεν το γνωριζα καθολου το παλιο οποτε δεν μπορω να συγκρινω,αλλα βλεποντας τα πρωτα 2 επεισοδια του καινουργιου anime φαινεται αρκετα περιεργο αλλα ταυτοχρονα υπαρχει και ενδιαφερον.Θα δειξει στην πορεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Είδα μέσα σε 2 μέρες το "A Place Further than the Universe". Μου άρεσε το όλο concept και γενικά πέρασε πολύ ευχάριστα (και γρήγορα) η ώρα.

Σου βάζει να πας να κάνεις κάνα μακρινό ταξίδι (δεν θα πήγαινα τόσο μακριά όμως :P).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ωραίο το adaptation του Kaguya-Sama: Love is War. Όπως φαίνεται, κάθε επεισόδιο πιάνει 3 chapters, οπότε εύκολα season end προβλέπω να έχουμε με το

chapter 45

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...